Handel en scheepvaart.

molens, 2 waschbleekerijen, 1 waterkopermolen, 1 witleerlooijerij, 3 wolweverijen, 4 wolspinnerijen, 4 azijn fabrijken, 1 ijzergieterij, 82 zaagmolens, 8 zeepziederijen, 3 zeven makerijen, 2 zoutkeeten, 3 zwavelraffinaderijen, 4 zijdespinnerijen, 2 zijdeweverijen, 3 zijdeweverijen.

Voorts is in 't zijdewindhuis eene winderij van zijde en tnrksch garen.

De handel van Amsterdam strekt zijne takken uit tot alle wereld deeïen. Geene plaats vindt men in Europa, hoe klein ook, waar men geene koopwaren heen voert, en er mede van terugbrengt, en bijna zoude men zulks ook yan de drie andere werelddeelen kunnen zeggen. Amsterdam zelf is eene altijd open markt voor vreemde volken, die op dezelve met eene gegronde zekerheid van een voordeelig vertier handelen en zich aldaar ontdoen van den overvloed hunner koopwaren, terwijl zij er zich tevens kunnen voorzien van de hun benoodigde waren en goederen.

De aanzienlijke handelsbetrekkingen dezer voor de commercie zoo gelukkig gelegen stad plaatsten haar in den rang der grootste en vermogendste handelssteden, welke men in Europa vindt, terwijl zij wedijverende met Londen, alom evenzeer gerespecteerd als bekend is. Hare halve maanswijze ingerigte haven biedt eene genoegzame ligplaats aan voor ruim vier duizend schepen.

De handel van Amsterdam deelt zich in vier voorname takken, te weten: in den handel met landproducten, in dien met koloniale producten , in dien met vreemde producten en eindelijk in den plaatselijken handel, onder welke laatste men begrijpt de reederijen, assurantiën, wisselhandel en geldleeningen.

De vaart uit Amsterdam op de Oost- en West-Indische koloniën van den Staat plagt considerabele schatten aan te brengen; een denkbeeld, hoewel oppervlakkig, bekomt men hiervan, door zich te herinneren, dat in een tijdsbestek van 25 jaren, gerekend van 1750 tot 1774 ingesloten, te Amsterdam alleen uit Suriname,