ZONNEWARMTE ALS KRACHTBRON.

Zonnewarmte als krachtbron.

Wij hebben dit'onderwerp reeds meermalen ter sprake gebracht — laatstelijk in 1910, 3e deel bladz. 144—146 — en hopen er op terug te komen als er iets nieuws van te zeggen valt.

Intusschen zij omtrent de kracht, die men aan de zonnewarmte zou kunnen ontleenen, uit een artikel van A. Ma reus in Naturvmsenschaften aangeteekend, dat in de tropen 1 vierkante kilometer bij vollen zonneschijn gedurende zes uren op het midden van den dag eene hoeveelheid warmte opvangt, gelijk staande met die door het verbranden van 6 ton steenkolen voortgebracht. Hieruit zou voortvloeien, dat de warmte door 500 vierk. kilometer in een jaar opgevangen, gelijk zou zijn aan die van een millioen ton steenkolen, dat in ruwe cijfers thans de jaarlijksche productie is. Dit is alles theorie. Nemen we nu voor de practijk aan, dat men slechts een tiende van de warmte nuttig kan opvangen, dan zou men voor het effect 5000 vierk. kilometers noodig hebben. Verder zullen we de berekening niet voortzetten, maar alleen opmerken, dat 5000 vierk. K.M. een duizendste gedeelte is van de woestijn Sahara. Wanneer men dus de warmte in verschillende gedeelten van de Sahara of, voor te afgelegen gedeelten der wereld, in andere tropische onvruchtbare terreinen opving, in electriciteit omzette en die langs kabels verzond, zou men zich kunnen redden, al was de steenkolenvoorraad op aarde uitgeput. Maar het is nog wel wat heel vroeg om zich te verdiepen in de vele quaestiën, die dan aanhangig gemaakt en bestudeerd zouden moeten worden. g.