WERELDGESCHIEDENIS.

21 Maart 1896. Nog steeds, vanaf het begin van dit AfriS| J'aar, is Afrika het werelddeel, waarop de aandacht der koloniseerende mogendheden gevestigd blijft. Maarniet alleen de natiƫn, die er de zwalkingen

harer koloniale belangen met angstig oog hebben te volgen, maar ook de volken, die nog niet door de kolonisatiekoorts zijn aangetast, hebben rekening te houden met hetgeen ten Zuiden van de Middellandsche zee voorvalt. Want de politieke gebeurtenissen, welke de laatste drie maanden de meeste beroering hebben te weeg gebracht onder de diplomatie der Europeesche hoven, vonden hoofdzakelijk hun oorsprong in de oorlogzuchtige verhouding tusschen in Afrika wonende stammen en hebzuchtige mogendheden, welke ten koste van die stammen haar macht en eigendommen wenschten uit te breiden.

Het drama, dat omstreeks Nieuwjaar in de Transvaal is afgespeeld, heeft zijne oplossing voor de Gerechtshoven te Pretoria en Londen

nog niet gevonden, of een nieuw voorval maar, thans met nog verder strekkende politieke gevolgen, heeft in het Noorden van dit Werelddeel plaats gegrepen, en grooten schrik en ontsteltenis onder de verbonden mogendheden van Europa veroorzaakt.

De tra edie kecwelen natuurlijk de neder-

in Abesfynil. ]aag, die de Italiaansche wapenen in Eritrea geleden hebben en de totale vernietiging van deze strijdmacht door Menelic en zijne Shoanen. Het weinige succes der Spaansche troe-

Kaart van Abessyniƫ.

pen op Luba, de gevaarvolle tocht en de hardnekkige tegenstand der bevolking van Madagascar tegen Frankrijk, de verliezen der Chineezen in den oorlog tegen Japan, de ontwapening en gevangenneming deibende vrijbuiters van Jameson in de Transvaal, zijn niets vergeleken bij de nederlaag van Generaal Baratieri's troepen bij Adoea. Een

Europeesche strijdmacht van 30.000 man, onder aanvoering van generaals en officieren, die onderwijs hebben genoten in de hoogere tactiek en de geheimen van het moderne oorlogswezen, toegerust met de verschrikkelijkste verdelgingsmiddelen der hedendaagsche wetenschap, werd totaal in de pan gehakt door een leger, bestaande uit vereenigde inlandsche stammen, die, ofschoon

veel grooter in getalsterkte, slechts met speer en geweer waren toegerust. En Menelic heeft eene overwinning behaald op eene beschaafde mogendheid, die denken doet aan de wereldveroverende krijgstochten van Napoleon 1. Door onbekwaamheid, door slecht