Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Enkele opklaringen Vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog enkele buien met kans op onweer, maar later ook opklaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Gematigde temperaturen. Zondag 24 Juni: Zon op 4.20 — onder 21.04 Maan op —.— onder 10.32 Maandag 25 Juni: Zon op 4.20 — onder 21.04 Maan op 0.08 — onder 11.54
Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- 23-06-1951
Permanente URL
- Gebruiksvoorwaarden
-
Auteursrechtelijk beschermd. Op dit object rust auteursrecht.
- Krantentitel
- Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- Datum
- 23-06-1951
- Editie
- Dag
- Uitgever
- Van der Loeff
- Plaats van uitgave
- Enschede
- PPN
- 39883198X
- Verschijningsperiode
- 1947-1951
- Periode gedigitaliseerd
- 8 september 1947-31 december 1951
- Verspreidingsgebied
- Regionaal/lokaal
- Herkomst
- Stadsarchief Enschede
- Nummer
- 246
- Jaargang
- 80
- Toegevoegd in Delpher
- 13-04-2016
Weerbericht
Amerikaanse verklaring Moskou gebruikt Toedeh-partij om Perzië achter het Gordijn te trekken
- Vrijdag heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een voor de openbare voorlichting bedoelde beschrijving uitgegeven over de achtergrond van de Perzische geschiedenis en de huidige moeilijkheden. „Temidden van het rumoer om de nationalisatie heeft de Sovjet-Unie — gedurende eeuwen een traditionele vijand van Perzie — de toestand ten eigen bate uitgebuit, voornamelijk door de door communisten gecontroleerde Toedeh-partij", aldus het schrijven. Voorts wordt verklaard, dat „het welzijn en de onafhankelijkheid van Perzie voor het land zelf en voor de vrije landen van even groot belang is". „Slechts door in de coalitie van vrije landen te blijven kan Perzie de dreiging uit het Noorden weerstaan", aldus het ministerie, „en slechts door drastische economische en sociale maatregelen kan het het lot van zijn bevolking verbeteren en daardoor een halt toeroepen aan de binnenlandse krachten, die door de Toedeh-partij worden gebruikt om het land achter het ijzeren gordijn te krijgen".
Vrijdagavond heeft de Britse minister voor brandstoffen, Philip Noel Baker, in Hickley (Leicestershire) verklaard, dat als de olievoorraden in Perzië geheel zouden worden afgesneden. Britse maatschappijen bijna onmiddellijk zes millioen ton ruwe olie uit andere sterlinebronnen zouden kunnen vinden. Tevens zouden zij nog eens acht millioen ton in andere raffinaderijen over de gehele wereld kunnen bewerken, aldus de minister. , Deskundigen hadden hem medegedeeld. dat bij afsnilden van de Perzische olievoorraad 7.500.000 ton ruwe olie en 22 milioen ton geraffineerde producten verloren zouden gaan. aldus Baker , Dit zou niet de door sommigen voorsDelde „ramp" betekenen, hoewel het ..bepaalde tekorten in speciale gebieden" zou kunnen veroorzaken. „Het zou verschillende financiële
moeilijkheden met zich brengen", zei hij „en een netto-verlies zijn, dat de vrije wereld zich moeilijk kan veroorloven". De vrouwen en kinderen van leden van de Britse staf in de Perzische olievelden hebben bevel gekregen te pakken en zich te verzamelen op het hoofdkwartier van de Brits-Iraanse oliemaatschappij te Abadan. aldus deelde een woordvoerder van de maatschappij Vrijdag te Londen mee. Dit bevel eeldt niet voor de Britse employe's zelf. Hun is opgedragen hun werkzaamheden voort te zetten en de ontwikkeling der gebeurtenissen af te wachten. Het aantal employe's van de maatschappij te Abadan bedraagt ongeveer drie duizend. Er bevinden zich noer slechts 150 Britse vrouwen en kinderen in dit gebied.
Gisteren kwamen te Rotterdam de eerste
Gisteren kwamen te Rotterdam de eerste twee tankboten uit Berlijn aan. De schepen waren in de oorlog door de Duitsers gevorderd en in 1945 te Berlijn aangetroffen. De Russische autoriteiten weigerden echter de doorvaart door de Russische zone. Kort geleden kwam deze vergunning echter af, zodat men met het terugbrengen een begin kon maken. Foto: de Polonia en de Catalonia op de Nieuwe Maas bij Rotterdam.
Nieuw communistisch offensief verwacht
Uit waarnemingen der verbonden troepen blijkt, dat communistische strijdkrachten in Korea voorbereidingen treffen voor een nieuw offensief. De communisten legden grote bedrijvigheid aan de dag achter hun aanvoerlinies in de achterhoede. Geallieerde vliegers maken melding van een intensief verkeer door de tegenstander langs de wegen aan de Oostkust tussen Hamhoeng en Wonsan. Dit verkeer vindt zijn oorsprong bij de Mandsjoerijse spoorweg. Aan het front pogen beide partijen de best mogelijke posities in te nemen. De verbonden patrouilles onderhouden daarwerkelijk contact met de communisten en pogen de ligging van hun voornaamste stellingen vast te stellen. De verbonden infanterie constateerde in de oostelijke frontsector dat de communisten hier in sterke stellingen op de meest vastberaden wijze tegenstand bieden. Britse troepen in Suezkanaalzone paraat Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten kolonel J. F. Carroll, heeft Vrijdag te Fayid verklaard, dat, de Britse garnizoenen in de zone van het Suez-kanaal met het oog op een eventuele noodtoestand in het Midden-Oosten gereedgehouden worden. Versterkingen, waaronder het 17e regiment, artillerie, zijn in dit uitgestrekte reservoir van mannen en materiaal in de woestijn ondergebracht. Er heerst aanzienlijke activiteit in de kampen, depots en luchtbases in de gehele kanaalzone. Het verlof van leger- en luchtmachtpersoneel is niet officieel ingetrokken, doch maar weinig mannen zijn vrij van dienst. Het troepentransportschip „Empire Bride" is uit Port Said vertrokken met troepen voor het Venre Oosten.
Sjah hoopt op regeling Een officiële zegsman te Washington deelde gisteren mede dat de Sjah van Perzië in Teheran, de hoop heeft uitgesproken dat een oplossing van het oliegeschil tussen Perzië en de Anglo Iranian Oil Company mogelijk is. De zegsman zeide dat Grady kennelijk de indruk heeft gekregen dat de Sjah wacht hoe het oliegeschil zich zal ontwikkelen. Hij zei verder dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nauwkeurig de politieke gedragslijn bestudeert die het ten aanzien van Perzië heeft gevolgd en onderzoekt of wellicht op andere wiize dan tot dusverre kan worden getracht een oplossing te bereiken. Britse tankers doen Abadan niet meer aan Volgens betrouwbare, te Basrah ontvangen, inlichtingen hebben Britse tankschepen en andere, door Engeland gecharterde, tankschepen de opdracht ontvangen van gisteren 13 uur af niet meer de haven van Abadan aan te doen. Basrah ligt in Irak. De Perzische autoriteiten hebben maatregelen genomen die verband houden met het voornemen het vervoer per tanker van Perzische olie van Abadan naar alle delen van de wereld zelf ter hand te nemen. Perzische wachten bezetten vandaag drukkerijen van de Aioc en dwongen het personeel duizenden ontvangstformulieren te drukken die kapiteins van tankers slechts behoeven te ondertekenen als zij olie willen innemen. Ondertekenen de kapiteins deze ontvangstbewijzen dan erkennen zij olie te hebben ontvangen van de pas opgerichte Perzische oliemaatschappij en verplichten zij zich de olie te betalen aan Perzië en niet aan de Anglo-Iranian. Tot dusverre zijn die formulieren nog niet ter ondertekening aan tankerkapiteins voorgelegd Elke dag arriveren in Abadan zeker zes tankers die olie komen halen krachtens leveringscontracten die nog een half jaar looptijd hebben. Perzië wil lening van Export-Import Bank WASHINÖTON, 23 Juni (Reuter). Perzië is thans bereid een lening van 25 millioen dollar van de Amerikaanse export-import bank te aanvaarden Toen de suggestie van een lening van de V.S. in September van het vorig jaar voor het eerst met Perzië werd besproken, uitten Perzische functionarissen en dagbladen de klacht, dat 25 millioen dollar veel minder zou zijn dan de economische steun aan andere landen. Reuter merkt op. dat de Anglo Iranian thans geen royalties meer betaalt.
Zestien scholieren van een seminarium bij München werden gedood, toen de bus.
Zestien scholieren van een seminarium bij München werden gedood, toen de bus. waarmee ze werden vervoerd bij Seefeld op een onbewaakte overweg in botsing kwam met een trein. De verongelukte bus na de ramp.
Rapport van de commissie van Drie: Geen corrupte toestanden in het K.N.I.L. Laster campagne maakte slachtoffers
Op 18 October 1950 werd een commissie van drie ingesteld door de toenmalige minister van Oorlog, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar misstanden, welke zich volgens verscheidene berichten in het voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan. De commissie, bestaande uit de advocaat-fiscaal voor de Zee- en Landmacht, mr. J. Zaayer, voorzitter en de hoofdambtenaren van het ministerie van Oorlog mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten en mr. J. Gast, is tot de overtuiging gekomen, dat er geen sprake is geweest van bepaalde corrupte toestanden in het leger in Indonesie als zodanig. Misstanden werden, zodra zij tot uiting kwamen, krachtdadig^ bestreden. De legercommandant, wijlen generaal Spoor, was een felle vijand van corruptie en placht aan klachten daarover persoonlijk aandacht te schenken.
Uit niets is gebleken, dat door samenspanning van hoge officieren corruptie-onderzoeken zouden zijn tegengewerkt en personen, die deze corruptie wilden bestrijden, uit de weg zouden zijn geruimd. De commissie acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat onder deze omstandigheden wijdvertakte knoeierijen in het leger zouden hebben bestaan. De commissie is derhalve tot de conclusie gekomen, dat de tegen het leger in Indonesie en verscheidene met name genoemde officieren geuite beschuldigingen, zakelijke gronden en redelijkheid missen en gezien moeten worden als een lastercampagne. Aan deze lastercampagne acht de commissie in het bijzonder schuldig de heer F. H. van der P. die in Indonesie vice-voorzitter is geweest van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire Inrichtingen (B.B.M.). Naar het oordeel van de commissie ïs de heer Van der P., ginds 1 November 1950 als ambtenaar in vaste dienst werkzaam bij het ministerie van Oorlog (Centrale Rimiwerkplaats te Utrecht) door zijn geestesgesteldheid ongeschikt om in 's lands dienst werkzaam te zijn. Zij adviseert hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. De commissie heeft haar conclusies voornamelijk gebaseerd op de verklaringen van 43 personen, die zij heeft gehoord en. op schriftelijke bescheiden uit Indonesie.
DE DOOD VAN VAANDRIG AERNOUT.
De Commissie heeft ook een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de geruchten als zou in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 de vaandrig Aernout nabij Bandoeng vermoord zijn, omdat hij op het punt stond ^belangrijke ontdekkingen te doen over grote knoeierijen. De commissie acht de theorie als zou vaandrig Aernout zijn vermoord, omdat hij corruptie op het spoor was, alleen aannemelijk, indien een moord met het daaraan verbonden risico een redelijk groot belang had. Het zou dus als eén belangrijke bedreiging beschouwd moeten zijn. Dit punt is uitvoerig onderzocht. Gebleken is, dat vaandrig Aernout voorzover hij met onderzoeken bezig geweest mocnt zijn onbelangrijke zaken onder handen heeft gehad. Op grond van haar inlichtingen omtrent de persoon van vaandrig Aernout acht de commissie het uitgesloten, dat hij als een belangrijke bedreiging had beschouwd kunnen worden. Zij acht het daarom onaannemelijk, dat hij wegens een door hem gedaan corruptie-onderzoek vermoord zou zijn. Bovendien Is bij een rechterlilk vonnis vastgesteld, dat ziin dood aan extremistische activiteit te wijten was. De commissie spreekt haar diepe verontwaardiging uit over „de wijze, waarop enkele persorganen hebben gemeend de geschiedenis van Nederlands-Indie en die van het KNIL met modder te moeten besmeuren, waardoor officieren, die onder moeilijke omstandigheden naar beste krachten hun plicht deden, thans het grievende leed moeten ondervinden, dat zij als corrupte schelmen worden nagewezen." Als meest opvallende slachtoffers tussen vele andere getroffenen noemt de commissie generaal-majoor Mojet en kolonel
Korese. Dit alles is veroorzaakt aldus het rapport van de commissie, door één man, de heer van der P. Tot diens verontschuldiging kan de commissie alleen laten gelden, dat zij aan zijn geestelijk evenwicht twijfelt. De commissie betreurt het, dat de heer van der P. inmiddels het succes heeft gehad, dat hij in \ aste dienst van het ministerie van Oorlog is overgenomen. Zij vraagt zich af of hi.1 niet voor ontslag wegens wangedrag in aanmerking komt — al dan niet na een strafvervolging. In elk geval acht zij een psychiatrisch onderzoek gewenst. Op het ministerie van Oorlog kon men ons nog niet mededelen, of er naar aanleiding van het rapport van de commissie van drie maatregelen genomen zullen worden tegen de in dit rapport gelaakte ambtenaar van der P. Terzake is nog geen beslissing genomen.
„Edam" na wereldreis op Schiphol teruggekeerd
De KLM-Skymaster „Edam", die op zijn reis rond de wereld in 22 dagen 24.000 mijl aflegde, is weer thuis. De sportauto, die de wereldreis voor twee derden in het vliegtuig en voor een derde op eigen wielen volbracht, is eveneens weer op stal terug (in Engeland). Boven de Syrische woestijn kregen de chauffeurs van de sportwagen een verschrikkelijke dorst door de verzengende hitte, die daar heerste. Via de radio-installatie, die in de auto was geïnstalleerd en die was afgesteld op de golflengte van de „Edam", werd gevraagd om een „waterdropping", die ook prompt werd uitgevoerd door middel van een parchute. Van uit het vliegtuig zag men de mannen toerennen op de watercontainer, die 700 meter van de auto was terecht gekomen. In het geheel heeft de „Edam" op deze wereldtocht, die werd gemaakt om op spectaculaire wijze de deugdelijkheid van de sportwagen aan te tonen 124 vlieguren gemaakt. Het moeilijkste deel van de reis vond gezagvoerder Bak wel het traject Honolulu—Los Angeles, dwars over de Stille Oceaan. De ontvangst was overal uitbundig. In Honolulu waren er vanzelfsprekend guitaarspelende meisjes en in Hollywood de crème de la crème van de filmwereld, die de reizigers begroetten. De Amerikanen hadden natuurlijk gezorgd voor een speciale stunt door de auto eenvoudigweg door de hal van een hotel de receptiekamer te laten binnenrijden.
Persconferentie van Gromyko Betrekkingen tussen de vier mogendheden niet verbeterd Herhaling der propagandaslogans
De Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gromyko, heeft gisteren op een persconferentie op de Sovjet-ambassade te Parijs verklaard, dat de Westelijke mogendheden volledig verantwoordelijk zijn voor het afbreken van de viermogendhedenconferentie te Parijs en voor de gevolgen daarvan In antwoord op een vraag, welke naar zijn mening de gevolgen zouden ziin van het afbreken der besprekingen, zei hij, „het afbreken kan de toestand in Europa noch de betrekkingen tussen de vier mogendheden verbeteren". Gromyko zei. dat hij van plan is zo spoedig mogelijk naar Moskou terug te keren. Gevraagd of hii enig verschil in de houdins van de Westelijke mogendheden tegenover de Sovjet-Unie had opgemerkt op de conferentie, antwoordde Gromyko: „Ik betreur het, dat wij in het geheel geen verschil hebben opgemerkt". „De Westelijke mogendheden toonden op de huidige conferentie, dat zij de spanning in Europa niet willen verminderen, noch de betrekkingen met de Sovjet-Unie willen verbeteren, maar dat zij de huidige spanning en de agressieve politiek van het Noord-Atlantisch pact willen handhaven. De Sovjetunie zal voor de vrede blijven strijden en de oorlogshitsende klieken van de V.S.. Engeland en Frankrijk blijven ontmaskeren".
De Westelijke mogendheden wilden de conferentie slechts gebruiken „als camouflage voor de agressieve voorbereidingen in het raam van het Noord-Atlantisch pact". Het is duidelijk, dat de Westelijke mogendheden in de toekomst hun huidige politiek willen voortzetten: 1. de herbewapening van West-Duitsland, 2. de bewapeningswedloop en 3. de inrichting van nieuwe Amerikaanse bases in Europa en het midden-Oosten, aldus Gromyko. De Westelijke mogendheden wilden geen enkel Sovjet-voorstel definitief aanvaarden, zelfs niet het punt betreffende herbewapening van Duitsland, dat zij wilden plaatsen onder het algemene peil der bewapeningen. Verder verklaarde Gromyko: „Het wordt niet ontkend, dat de Amerikaanse bases in het buitenland gericht ziin tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën". Hij beschuldigde de Westelijke mogendheden er tenslotte van voornemens te zijn WestDuitse soldaten als „kanonnenvlees" te gebruiken in de volgende oorlog. De persconferentie duurde een uur en 25 minuten.
Sovjet-voorwaarden voor regeling in Korea?
Gisteren heeft de Sovjet-Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Jacob Malik, een document laten rondgaan, waarvan waarnemers denken, dat het een eerste aanduiding van Sovjet-voorwaarden voor het regelen van het Koreaanse conflict zou kunnen zijn. Het document was samengesteld door leden van een commissie van de „internationale organisatie van democratische vrouwen" tijdens een onlangs gemaakte reis door NoordKorea. Aan deze reis hebben 17 vrouwen uit West-Europa en enige andere landen deelgenomen. Het document geeft een opsomming van een aantal gruwelen, die door de verbonden troepen in Korea zouden zijn begaan en vraagt de V.N. de volgende stappen te doen: Onmiddellijk stopzetten van het bombarderen van burgerbevolking: vredelievende regeling van het Koreaanse vraagstuk en het terugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea; het Koreaanse volk in de gelegenheid stellen zijn eigen toekomst te bepalen en zijn binnenlandse aangelegenheden zelf te regelen. Deze eisen zijn in hoofdzaak dezelfde als de door de Sovjet-Unie bij de algemene vergadering op 7 October gedane voorstellen om het vuren te staken, alle buitenlandse troepen terug te trekken en door een gemengde commissie van Noor' 1 - en ZuidKoreanen verkiezingen in geheel Korea te laten voorbereiden. Het Engelse lid van de commissie van vrouwen, mevrouw Felton, is in Engeland ontslagen uit haar functie bij een afdeling van het Britse ministerie voor gemeentebestuur wegens „verwaarlozing van haar plichten" door deze reis naar Noord-Korea.
Rijksluchtvaartschool te Eelde? Eerste uitwijkhaven van Schiphol
De regering heeft in principe besloten de Rijksluchtvaartschool te Eelde te vestigen en Eelde te bestemmen tot eerste uitwijkhaven van Schiphol. Dit deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers mede na tweedaags bezoek, dat hij aan de provincie Groningen heeft gebracht. Er is overleg tussen de belanghebbenden, t.w. de provincies Groningen en Drente en de gemeenten Groningen, Eelde en Assen. De regering wacht thans op het antwoord van deze belanghebbenden om daarna de plannen nader uit te werken. Inmiddels deelde de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen namens belanghebbenden mede, dat de beslissing over de vestiging van de rijksluchtvaartschool te Eelde gunstig is uitgevallen. Evenwel zal eerst het benodigde kapitaal beschikbaar moeten worden gesteld omdat het hier een millioenenproject betreft. Minister Wemmers heeft in gezelschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, en de directeurgeneraal van Waterstaat, ir. Maris, talrijke belangrijke projecten in de provincie Groningen bezocht. Mysterieuze zwerfster De Vreemdelingenpolitie te Amsterdam heeft op het ogenblik in bewaring een meisje van 18 of 19 jaar, dat zich uitgeeft voor Italiaanse en verklaart Manzini te heten. Zondagavond meldde zij zich bij de politie vo'or onderdak. Haar gedrag kwam de wachtcommandant vreemd voor, temeer daar zij weigerde haar naam te zeggen, geen papieren bij zich had, geen vast adres kon opgeven en ook niet over een bedrag aan geld van enige betekenis kon beschikken. Daarom meende de politie haar voorlopig te moeten vasthouden. Tegenover de chef van de Vreemdelingenpolitie heeft zij verklaard sedert haar twaalfde jaar niet meer in Italië te zijn geweest. Jarenlang heeft zij met een Spaanse zeeman rondgezworven. Daarna was zij in Schotland terecht gekomen en sinds ongeveer een half jaar zou zij — nog steeds volgens haar eigen verklaringen — clandestien in Rotterdam hebben gewoond. Haar Italiaans is echter heel slecht. Het beste spreekt zij Engels. De Vreemdelingenpolitie twijfelt er dan ook aan of zij inderdaad Italiaanse is en acht het zelfs niét uitgesloten, dat zij een Nederlands meisje is, dat haar identeit geheim wil houden. Het meisje dat erg agressief en onhandelbaar bleek, is ongeveer 1.70 lang, heeft een slank postuur, gitzwart slordig sluik haar, donkerbruine ogen, brede neus en een ovaal gezicht. Voor de ogen van zijn dochtertje verdronken Bijna in het hart van de stad Eindhoven langs de spoorlijn naar Den Bosch, is twee jaar geleden ten behoeve van de spoorwegwerken een diepe kuil gegraven, waarin thans water staat. Hierin ging gistermiddag de 50-jarige M F. zwemmen. Zijn dochtertje, dat aan de kant zat, zag haar vader plotseling onder het wateroppervlak verdwijnen, waarop het meisje hulp riep. De gealarmeerde politie slaagde erin de man weer boven en aan de kant te halen, doch pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden.
WEST-DUITSE COMMUNISTEN VOOR DAGBLAD PUBLIKATIE BEROOFD
Heinz Renner, communistisch lid van de bondsdag, deelde gisteren mede dat de West-Duitse communistische beweging door het geallieerde hoge commissariaat thans van alle publicatiemogelijkheden is beroofd door de verbieding voor de duur van 90 dagen van de „Neue Volkszeitung" die in Herne pleegt te verschijnen.