(ADVERTENTIE) ®" "•_fr»__*»r <*»2_^l^x,*_Sx *5_S$C-4r
De Volkskrant
- 10-06-1970
Permanente URL
- Gebruiksvoorwaarden
-
Auteursrechtelijk beschermd. Op dit object rust auteursrecht.
- Krantentitel
- De Volkskrant
- Datum
- 10-06-1970
- Editie
- Dag
- Uitgever
- NV De Volkskrant
- Plaats van uitgave
- 's-Hertogenbosch
- PPN
- 412869594
- Verschijningsperiode
- 1920-...
- Verspreidingsgebied
- Landelijk
- Herkomst
- Koninklijke Bibliotheek
- Nummer
- 13880
- Jaargang
- 49
- Toegevoegd in Delpher
- 11-12-2017
Advertentie
Advertentie
(ADVERTENTIE) WITTE KAT BATTERIJEN voor mensen dle zékerheid wensen
„Regering moet initiatief nemen” Senaat wil de West zelfstandig
(Van onze correspondent) m . 10 juni — Het grootste deel van de Eerste Kamer is jrnoetp a* e Nederlandse regering initiatieven moet nemen die SurijJ1 eiden tot zelfstandigheid van de Nederlandse Antillen en ' Minister Bakker (de West) blijft echter op het standpunt Jhoet at e regering de overzeese gebiedsdelen geen zelfstandigheid f -aanpraten".
Minister W tegen I_*JMefe* «*steren bij het begroi *•** nr Van net departement van I e?ier (waartoe ook konink**!■. \Ra tenoren) in de Eerste Ka-1 k Wen tte daar de suggestie dat ó*! '*e ~"anase regering in overleg J ngen van de Antil,en en * tfstandi_Lte,len inzake de eventuele 1 ffneid van deze gebieden. «! !?' "iet hlïe s«nator ir Louwes was *rx lodif" eens- HiJ zei dat het stas' *' lam» ?p de helling moet en dat * \* de Da,-* e staatkundige gelijkheid hl De :"Lers onderzocht moet worj VVP en d*n?*re regeringsfracties, de J) "HU, liejten weten dat zij het eens zijn met het regeringsstandpunt om geen initiatieven te nemen. KVP-senator Terwindt vond echter ook dat men moeilijk kan ontkomen aan een wijziging van het statuut, omdat „vrijwel alle pantijen in Suriname en de Antillen dat nu eenmaal willen." De socialist Cammelbeeck stond volkomen aan de zijde Van de anti-revolutionaire senator prof. De Gaay Fortmann. Het regeringsstandpunt is volgens hem niet meer te handhaven. „Het is nu wel duidelijk bekend wat de politieke partijen in Suriname en de Antillen wensen", zei hij, „wijziging van het statuut als tussenfase op de weg naar zelfstandigheid, gesteund door bilaterale en trilaterale verdragen". Senator Lankhorst (psp) verklaarde dait de staatkundige band met de overzeese rijksdelen zo spoedig mogeHjk beëindigd moet worden, zonder dat Nederland zijn steun opzegt. Minister Bakker bleef echter op zijn stuk staan en wilde geen initiatieven nemen. Dit betekent echter niet dat wij een passieve houding aannemen, zo zei hij. De bewindsman zei, graag gezien te hebben dait de Billitonmaatschappij bij de concessieverlening voor het bauxietproject in West-Suriname als beste uit de bus gekomen zou zijn. „Maar het gaat ons erom dat Suriname de maximale opbrengt uit zijn boden haalt en wij zijn bereid, de Surinaamse regering daarin te steunen", aldus minister Bakker.
Klacht tegen burgemeester geseponeerd
5 i 1 onze correspondent) ' & *'*tiß?RtT' 1» J«ni —De officier ' h» ,? Roermond, mr W. Uii •»**«■ r » een kl-«ht tegen burge- T*** »I<^«pers -*• **et Middenlim-1 ir* «taT* * geseponeerd. S? ut H^aclllt,meester der rijkspo. IjK had Ken bi,J Roermond, Nico de 1J minister Beernink van £Sd '^Se Zaken een aanklacht in. Mester £ens meineed van de bur- W? Politie -wie hiJ twaalf Jaar *«" lensten verrichtte. Deze memeed had betrekking J Sister f verklaringen van de bur*s*tSc°'am j overstaan van de di- Wl di«riprlldlan't d€r rijkspolitie in \, ais .«oenmond, majoor W. 11* bur„ Smi6de op verklaringen • voor het Ambtei 'md r varTlin Roermond op 24 sepev,W Va vorige jaar, bij de be- DedJo°Vei,plaatSintgSaffai" l»^^ok,Waal ziet'geen reden tot «h,'•Werfinig n& üet onderzoek door
Plan opgesteld voor voortbestaan Werkspoor
0' 10 juni. — Over het Hw van de afdeling rollend . Werkspoor Utrecht is Vk: dat Jj*?n zekerheid. Na het ge- JW*dei, eren °P initiatief van de ehois?** de grote gemeenten Kf ft« Hier "en en waarbij ook een C**s t^Seliiili11 de NS aanwezig was Pt «„**nt, ï/e nieuwe orders van v**lkv- "*«ii L^erd slechts meegedeeld i 1* k- eOD ta**l la*" en dat 1 iïw • " u,nen enkele weken zal *i hetCtionaris W. Wamsteeker ÏS> > ttiaaten Positief gesprek' was ?*■' *°»n =f mee,r wilde hij niet los- S? '<*r «io£en 7alse ho°P te wek" Na?,*1 grow hem eerst nog "ki voorn aantal mensen worden Ln» "flen ~ at er spijkers met kopi?espre^arden geslagen. v*f;ie?>t>oi"w»omet- de °-rie gemeenten voortp n 7'a' korie termijn g Se<>r, j maar er is daar£<* b°«d
NA KORT GEDING Achtbaan op kermis moet openblijven
CYO eist winst op van attractie (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 10 juni. — De Westduitse Achtbaan-exploitant Hiimar
Gropengiesser zal tijdens het C'7o feest tot het bittere eind — en dat is wat hem betreft tot en met 21 juni — zijn achtbaan in Rotterdam moeten laten draaien. Publiek of niet. Zo schrijft het contract het voor en zo wil de Rotterdamse rechtbank-president mr J. G. L. Reuder het — in alle beminnelijkheid overigens — uitgevoerd zien.
Hiimar Gropengiesser wilde er tenslotte ook niet meer zo nadrukkelijk onderuiiii maar hij kon dinsdagmiddag tijdens het kort geding dat de Stichting C7O tegen hem had aangespannen niet nalaten op te merken: „Bij ons in Duitsland gaat het allemaal gemoedelijker." C'7o wil Rotterdam tot een feestelijke stad maken. In dat kader is achter het Ahoy-complex aan de Hofdijk ook ten lunapark opgezet, waar de grote achtbaan van Hiimar Gropengiesser eigenlijk het klapstuk van de kermis vormt. De verschillende kermisexploitanten zijn naar deze standplaats gekomen na een contract te hebben getekend met de Stichting C'7o waarin op basis van een soort pachtovereenkomst de financiële beslommeringen zijn geregeld.
Afspraak
Zo ook voor Hiimar Gropengiesser. De afspraak was, dat hij bij een omzet van vijftig mille tien percent zou afdragen aan C7O terwijl hij veertig percent aan de manifestatie-organisatie zou afstaan, wanneer die omzet tx>ven een ton zou uitkomen. De andere verplichting — en daar ging het nu om — was, dat de achtbaan in ieder geval van 's middags één uur itot 's nachts twaalf voor het publiek geopend zou zijn. En daar heeft Hihnar Gropengiesser zacht gezegd een beetje de hand mee gelicht. C'7o-raadsman mr Jhr Th. Sandberg vertelde dinsdagmiddag dat de achtbaanexploitant al direct na de start van C'7o bijzonder goede zaken deed en zodoende vlot over de omzet van een ton heen kwam, waarop C'7o vanaf dat moment veertig percent van de recettes k©n toucheren. Hoewel Hiimar Gropengiesser dat met met zoveel worden zegt, is duidelijk, dat hij er de afgelopen week weinig zin in had alleen voor C'7o te werken, met het gevoüg dat de achtbaan alleen het weekeind open was. Al met al was de achtbaan meer dan vier dagen achter elkaar dicht en dat was de C'7o-organisatie te veel en de kermisexploitant kreeg een kort geding aan zijn broek. Hiiknar Gropengiesser voerde aan, dat voor hem een groot personeelsprobleem in het geding was, omdat er hem Nederlandse werknemers beloofd waren die er niet bleken te zijn. Maar dat lag niet contractueel vast. Het gevolg was dat de Westduiittser vorige week zijn achtbaan sloot en zijn personeel in een ander kennisspul do Duitsland aan het werk zette. Turken Om de dreigende moeilijkheden in Rotterdam op te vangen, had Hiimar Gropengiesser m Duitsland nog tien Turken opgetrommeld, maar aan de grens kon hij ze weer terugsturen omdat ze geen papieren en stempels hadden. Al met al zal Hiimar Gropengiesser nu i!iot en met 2.1 juni zijn achtbaan in bedrijf moeten houden, al komt er — het warme weer schijnt daar debet aan te zijn — ook niemand. De Westduitser kreeg van een lankmoedige mr Reuder geen vonnis maar mocht voor de resterende dagen een overeenkomst telkenen. Houdt hij zich daar niet aan dan kost elk uur dat de achtbaan dicht is hem duizend gulden. Een symbolische boete plus de proceskosten moest hij toch betalen.
Schuimverwekker wordt verboden
(Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 juni — Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) is van plan via een wettelijke regeling de schuimveroorzakende stof tetrapropyleenbenzeensulfaat in wasmiddelen te verbieden. Het wasmiddelenbesluit zal daarom veranderd moeten werden. Bij een gentlemen-agreement, waartoe alle leden van de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten zich twee jaar geleden hebben verbonden. was hetzelfde venbod al uitgesproken. Dat deze stof sindsdien niet langer in de wasmiddelen is verwerkt, heeft tot gevolg gehad, dat een vieze schuimlaag, op het afvalwater, die voortdurend rioolzuiveringsinstallaties verstopte, volkomen is verdwenen.
Acht maanden voor fataal schot
MAASTRICHT, 10 juni (ANP). — De rechtbank te Maastricht heeft dinsdagmiddag de 41-jarige koopman H. M. uit Heerlen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, een maand minder dan veertien dagen geleden was geëist.
De man had op Oudejaarsavond met een flobertgeweer, waarvoor hij geen vergunning had, vreugdeschoten in de lucht afgevuurd. De invalide man had kennelijk te laag gericht, zodat hij zijn 15-jarige neef een kogel door het hoofd schoot. De jongen was op slag dood. De officier van justitie had hem dood door schuld ten laste gelegd.
Onderzoek naar moord heropend na arrestatie inbreker
(Van onze correspondent)
MAASTRICHT, 10 juni. — De rijkspolitie in Stem heeft de 24-jarige bouwvakker A. L. gearresteerd. De man wordt behalve van een groot aantal inbraken ook verdacht van een diefstal van 27 duizend gulden uit de woning van de 86-jarige Jan Marlens uit het dorpje Meers. Jan Martens, bijgenaamd Zwarte Jan, werd op 11 januari vermoord in zijn huis gevonden. De bewuste difstal werd vorig jaar september gepleegd, maar de politie zoekt toch of de bouwvakker niets met de moord heeft uit te staan.
Bij het onderzoek na de moord op Zwarte Jan werd in een schuurtje een blik gevonden, waarin de bejaarde man een bedrag van ruim tienduizend gulden had verborgen. Door de politie werd er toen al rekening mee gehouden dat de moord was gepleegd omdat de daders wisten dat er geld te vinden was bij de oude man. Het onderzoek naar de moord is nu opnieuw geopend en staat onder leiding van majoor Schaafsma van dle districtsrecherche in Maastricht.
BISSCHOP BEVESTIGT BENOEMING Parochie accepteert kapelaan die trouwt
HAARLEM/WEESP, 10 juni — De 30-jarige kapelaan H. P. M. Duwel te Weesp blijft ondanks zijn huwelijk pastoraal werk doen in de Laurentiusparochie, waar hij na zijn priesterwijding in 1965 werd benoemd. Hij zal zich van preken en sacramentsbediening onthouden. Het is voor de eerste keer in Nederland dat een kapelaan die trouwt, pastoraal werkzaam bluft in dezelfde parochie waar Mi voorheen was aangesteld. ' Uitvoerig beraad met de parochieraad en een enquête onder de parochianen, beide met overwegend positieve uitslag, zijn voorafgegaan aan de beslissing van de bisschop die ook de steun heeft van de priesterraad en de pastorale raad van het bisdom en van de conferentie van dekens.
Verantwoord
Bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem heeft in gesprekken met de parochiële instanties, de deken van Hilversum en de vicarissen Koper en Kuipers vastgesteld dat de kapelaan zijn pastorale taken „op verantwoorde wijze zal kunnen blijven vervullen, omdat hij zijn kerkelijke taak gewetensvol uitvoert, hert merendeel van de parochianen dit mogelijk wil maken en hij met kerkelijke dispensatie wil huwen". Hij ziet het als „een eerlijke poging om tegemoet te komen aan de noden van de pastor persoonlijk en van de kerk". In een brief aan de parochie schrijft de bisschop da: de mening van de Nederlandse b Schoppen over de mogelijkheden van de gehuwde priester bekend zijn maar dat zij geen eenzijdig besluit zullen nemen. Bepaalde pastorale funct es zijn ecfaiter n e. afhankelijk van de priesterwijding en behoeven dus ook n e: noodzakelijk weg te vallen door een huwelijk. D; bisschop doet een beroep op de parochianen „om deze oplossing positief te waarderen" en dringt er op aan dat kerkbesturen, parochieraden en oollegaepriesters ook elders de mogelijkheden, die hier liggen, zullen benutten. Hij wijst erop dat dit voor de betreffende parochie ook financiële consequenties heeft.
Raadselachtig gat in dijk Julianakanaal
(Van onze correspondent)
HEERLEN, 10 juni — Nadat een visser maandagavond omstreeks negen uur ontdekt had dat er water sijpelde door de dijk van het Julianakanaal bij Echt, heeft Rijkswaterstaat onmiddellijk maatregelen getroffen. Er werd grind gestort om het gevaar van verzakking van de dijk te voorkomen en het waterniveau in het kanaal werd met anderhalve meier verlaagd om de druk op de dijk te verminderen.
Door de lagere waterstand ontstond de kans dat de schepen in het Julianakanaal aan de grond zouden raken en daarom werden zij door de rijkswaterdiensten maandagnacht gewaarschuwd een ligplaats te zoeken bij de schutsluizen in Bom en Maasbrac.it. Aan de kanaalzijde van dc dijk bij Echt heeft een duiker dinsdagmiddag om twee uur een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het bracht aan het licht, aldus ir O. H. Boom, hoofdingenieurdirecteur van Rijkswaterstaat te Maastricht, dat op een punt vier meter beneden de waterspiegel een flink gat in de waterdichte bekleding van de dijk ontstaan was. „Hoe dit gat er gekomen is, is thans nog niet bekend", aldus ir Boom. Dinsdagmiddag is de dienst van Rijkswaterstaat gestart met het dichten van het gat met klei en grint. Ir Boom sprak dinsdagmiddag de verwachting uit dat herstelwerkzaamheden zo vlot zouden verlopen dat uiterlijk woensdagmorgen het water weer op normaal peil zal kunnen worden gebracht
ZONAANBIDSTERS
Een reeks vrouwen heeft op het strand van Zandvoort de zon opgezocht. Er zat ook weinig anders op bij zon hitte.
NIEUW PUBLIEK BEREIKEN Vijf opera-concerten in Carré-piste
Zes gastdirigenten bij Amsterdams Phïlharmonisch
(Van onze muziekmedewerkster)
AMSTERDAM. 10 juni — De gebruikelijke concertseries van het Amsterdams Philharmonisch Orkest zullen in het komende seizoen worden uitgebreid met een driedelige reeks in Osdorp, een vijftal PMC-concerten in Arnhem en een serie van vijf concerten in de Piste van Carré (indien niet gesloten, voornamelijk operaprogramma's waarmee APhO-directeur Huckriede samen met Carré-directeur Wunnink een nieuw DUbliek wil bereiken. Voorts zal het APhO in de toekomst wijder over de landsgrenzen zijn vleugels uitslaan; de start wordt gemaakt met concerten tijdens het Festival St Hubert in de Belgische provincie Luxemburg (12 juli) en in Bergen (Mons) tijdens de oktobermaand. Dirigent Anton Kersjes zal gastdirecties voeren in. Budapest, vervolgens in januari tijdens een drieweekse tournee door de Sovjet-Unie (Moskou, Leningrad); zes gastdirigenten zullen hem bij he* APhO vervangen: de Nederlanders Hans Vonk. de Amerikaan James de Preist (onder andere met de tweede symfonie van Rachmaninoff), twee Israëli's, te weten Avi Ostrovski (Haifa Symphonie-Orkest) en Moshe Atzinon uit Tel Aviv; de Hongaar Janos Ferenscik er. de Rus Gennadv Rozjdestwensky.
Als solisten verschijnen onder anderen de Bussen Michael Waiman, viool, Bella Davidowitoz en Maria Grinberg, piano, de Nederlanders Herman Krebbers, Theo Olof en Daniel Wayenberg; de pianist Malcokn Frager, de Japanse violist Ushioda en de negerzangeres Arm Reynolds (Scheherazade van Ravel). Op 10 mei een optreden van Yehudi Menuhin en zijn zuster de pianiste Hepsibaih, die soliërer. in Mendelsohn en Mozart en tenslotte, samen met de cellist Maurice Gendron, Beethovens Triple-concert uitvoeren. Met een vierdelige Beethovencyclus in mei en medewerking aan twee produkties van de Nederlandse Opera Stichting (La Bohème en Lucia di Lammermoor) word*, het eindcijfer van rond de honderd uitvoeringen bereikt.
Holland Festival
Het repertoire bevat Nederlandse composities van Ton de Leeuw en de tnterludes uit de opera La Syimphonie Pastorale van Guillaume Landré; voorts een gestage uitbreiding van de Pezzi Grossi uit het romantische symphonische repertoire, Brahrns, Tschaikofski, Prokofjef. Richard Strauss, Dvorak, Wagner. Tijdens 7.ijin Holland Festival-concert op 27 juni brengt het APhO de Westeuropese première van de Veertiende Symphonie van Sjostakovitsj, geschreven voor kamerorkest (strijkers en slagwerk), sopraan en bariton. Sjostakovitsj heeft hierin elf gedichten getoonzet van schrijvers als Reine-Maria Rilke, Garcia Lorca, Guillaume Apollinaire en de Rus Wilhelm Küchelbècker, die allen het thema van de dood als gemeenschappelijk onderwerp hebben.
Agenten beschoten
(Van onze correspondent)
-VRNHEM, 10 juni — Toen de politie van Arnhem in de nacht van maandag op dinsdag een 26-jarige Arnhemmer bij zijn woning wilde aanhouden, omdat hij ervan werd verdacht onder invloed auto te hebben gereden, verzette hij zich hevig. De man riep de hulp in van zijn vader. Deze, de 57-jarige pompbediende H. van de 8., kwam daarop met een pi- Stool naar buiten en schoot in de richting van de agenten. Een van de agenten trok toen ook zijn pistool en schoot, waarop Van de B. Sr in zijn woning verdween. Ijlings werd door de agenten assistentie gevraagd, waarna huiszoeking werd gedaan. Het pistool dat tevoorschijn kwam, bleek een traangaspistool te zijn. Het werd in beslag genomen. Zowel Van de B. Sr als jr werden ingesloten.
Dordrecht in beroep tegen plan Moerdijk
DORDRECHT 10 jtmi, (ANP) — Omdat de gemeenteraden van Klundert en Zevenbergen, alsmede het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant de bezwaren van Dordrecht tegen het ontwerp bestemmingsplan industrieterrein Moerdijk ongegrond hebben verklaard, hebben burgemeester en wethouders van Dordrecht beroep ingesteld bij de Kroon. Het college heeft bezwaar tegen de toegelaten hoogte van de bebouwing en het ontbreken van bepalingen, die de aard van de toegelaten industrieën op de terreinen nader aanduiden en die met het oog op de daaruit voortvloeiende bedreiging van het milieu het gebruik regelen.
ROVER KRIJGT 16 MAANDEN
DEN HAAG, 10 juni (ANP). — De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagmorgen conform de eis de 29-jarige Haagse taxichauffeur A. van der L. veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf met aftrek'van voorarrest. Van der L. stond veertien dagen geleden terecht verdacht van diefstal met geweldpleging waardoor zwaar lichamelijk letsel werd toegebracht. Van der L. die vroeger in dienst was geweest van de Hotam-taximsatschappij te Voorburg, was in de nach: van 26 januari van dit jaar de g van dit, bedrijf binnengedrongen. Daar viel hij de 67-jarige kassier aan. Het slachtoffer wend ernstig gewond.
Twee politici: iets heel bijzonders
Het is zelifs in deze hondsdagen ' iets opmerkelijks een tevreden politicus op het schenm te eien, die deze wereld nog niet zo rot vindt, die het ■wel gevonden heeft in deze maatschappij en met zichzelf niet te vergeten. Twee van die politici op één avond is iets
héél bijzonders en twee van die politici op één avond in één programma is Nederlands. Minister-president De Jong en WD-fractieleider Geertsema, dinsdagavond in het KRO-programma Vanavond in Nieuwspoort. De hand geleid door een hogere macht schreef deze recensent gistermorgen in deze krant over het harde interview waartegen Amerikaanse politici bestand moeten zijn. Geloof mij op dit gedrukte woord: geen ogenblik heib ik daarbij gedacht aan het komende interview van Bd van Westerloo met De Jong. Wel aan het voorbije Interview van twee hoofdredacteuren met de minister-president in het programma Persoonlijk van de NOS. Dat was inderdaad van een liefheid, die zelfs een gezond journalistiek wantrouwen overwoekerde. Van Westerloo zat met een iets andere mentaliteit achter de tafel, maar De Jong blijkt inderdaad bestand te zijn tegen vragen die puntigheid en scherpte missen, zodat de ondervraagde heel gemakkelijk kan uitwijken naar terreinen, waarop hij geen gevaar loopt voor verstuikingen. laat staan voor benenbrekerü. Verder blijkt de minister-president nog te beschikken over allerlei sprekensfoefjes, variërend van heli overbekende: „Ik ben blij, meneer Van Westerloo, dat u mij deze vraag stelt, want dat geeft mij de gelegenheid te antwoorden" tot: „Voordat ik iets zeg, wil ik beginnen te zeggen". Dat lajkt me een heel klassieke worden, deze laatste ui'ttwijikimanoeuvre. Als je al dit soort platitudes afhakt van De Jongs antwoorden, blijft er weinig over. Hrj blijkt dan eigenlijk tevreden over alles, behalve over de ontwikkeling van de pornografie. Maar de loonwet, de infflatiebestrijding. de weinig effectieve grondwetswijziging, de prijsontwikkeling, de woningbouw: het kah:-ne?" kan het zo gek nieit maken of de minister-president is tevreden. Nou ja, die pornografie, die gooit een beetje roet in het eten, vooral over de „opdringerige aanbieding" ervan was de minister-president ontsteld. Geen wonder eigenlijk dat het initiatief voor een „harder optreden" tagen sex-toestanden van de Haagse politie is uitgegaan. Goed, ook De Jong heeft dn zeer losse samenhang met het onderwerp wel eens ergens een kreet opgevangen over .geestelijke volksgezondheid" en hij zegt nu trots: „Ik ben het er wel mee eens dat die er moet zijn". Dat is al heel wat, op zon uitspraak geef je zon man graag een tweede eermijn, waarop hij trouwens al erg hard rekent, blijkens zijn uitspraak dat veel van wat de regering zich had voorgesteld nu reeds te doen „in de volgende periode" zeker gedaan zaj 'worden. Ergo: niet aJle kleine baasjes zijn kabouters. Zon stelling kun je met talloze varianten ook opzetten over WD'er; en liberalen. Geertsema is zon WD'er die ook liever liberaal was geweest, maar ja, Leiden („Leijen") rechten, een burgemeesterschap ingerold, er weer uitgerold voor een hoge ambtenaarspost, weer burgemeester, van Wassenaar nog wel en dan Kamerlid. Voor zoiets zou een vader zijn kind toch moeten waarschuwen. Nu heeft Geertsema het er maar druk mee, twee „volledige jobs", zoals hij zelf zegt, die elk een achturige werkdag vergen. De man leidt dus een dubbel leven, maar daar staat wel een dubbel salaris tegenover (ik mag wel hopen dat die beloning iets meer is dan het dubbele minimum-loon, dat Geertsema graag als uitgangspunt neemt — voor andere mensen natuurlijk), maar toch, hij heeft ook nog hobby's en onbetaalde functies, waar hij erg blij mee is. Of die blijdschap in die onbepaaldheid steekt dan wel in het alibi dat de charitas nog altijd verstrekt aan haar belangeloze dienaren, maakt hij niet duidelijk. O ja, de sanering van het betaalde voetbal gaat hem ook ter harte. Kortom, een libertijn, als het niet zo was tegengelopen. Het zijn vaak journalisten die hoofdrollen vervullen in allerlei televisieprogramma's, zodoende dat het een beetje preken voor eigen parochie gaat lijken als ik daar opmerkingen over maak. Het moet toch maar deze keer, in samenhang met de publikatie van het rapport van de commissie- Biesheuvel over de openbaarheid van de overheid. Eerst was daar de Haagse Journaalredacteur Hans van de Werff die in het Journaal omstandig zijn eigen moeilijkheden uit de doeken deed, wat me nu niet zo interessant lijkt voor het merendeel van de kijkers. Over hetzelfde onderwerp sprak ook Brandpunt-eindredacteur Jacques Grijpink met het socialistisch Kamerlid, ex-minister en ex-journalist mr Maarten Vrolijk. Als de voorstellen-Biesheuvel worden aanvaard, betekent dat een vrijkomen van veel meer overheidsmateriaal De ene journalist (Grijpink) tegen de andere exjournalist (Vrolijk): „Denkt u niet dat die grotere hoeveelheid materiaal een bezwaar zal vormen voor de kranten?" Zoals natuurlijk ook slagers de pest hebben aan vlezige koeien, denk ik dan maar. Tot besluit nog wat over het AVRO-programma, op dinsdagavonden een star geheel met zelden iets van belang. In deze kolommen heeft nooit veel ■waardering doorgeklonken voor het programma van Willem Duys. De schijnbare •werkelijkheid, die Duys om zich heen probeerde te bouwen, de verdichtsels, de mismaakte alledaagsheid en het opgevrijde sentiment hebben mij nooit kunnen bekoren. Integendeel. Met inderdaad iets van valsheid constateer ik nu dat zelfs die stuitende elementen vrijiwel uit het programma verdwenen zijn. Van een handel in onnozele specialiteiten is de winkel van Duys toch het zaakje van de laatste zelfstandige kruidenier geworden. De super-market heeft allang het heden en de toekomst. Zon programma als dat van Duys is evenzeer tot opheffing gedoemd als twintig jaar geleden de waterstokerijen.
Vanavond:
In de rubriek Kenmerk (IKOR/CVK) een interview met pater Huiskamp, die juist is teruggekeerd uit Biafra. Aan het woord komt ook de voorziter van het Biafra-comité, dr Wenne. Voorts in Kenmerk aandacht voor de democratiseringsprocessen op de sociale academie De Horst in Bilthoven (Nederland 1, 19.30—19.55 uur). In plaats van het aangekondigde programma Even naar de States, waarvan het filmmateriaal niet tijdig arriveerde, zendt de NCRV (Nederland 2 19.12—19.55 uur) Stel je v00r... uit. Dit is een programma waarin Ansje van Brandenberg jonge artiesten introduceert.
Verder op Nederland 1 de beroemde film De gevangene van Alcatraz (Birdman of Alcatraz) van John Frankenheimer met in de hoofdrol Burt Lancaster (NOS, 20.35—22.50 uur) en op Nederland 2 de internationale versie van Zeskamp, het Spel zonder grenzen (NCRV, 21.05—22.20 uur).
Contract verbiedt optreden Byrds op VPRO-Piknik
HILVERSUM, 10 juni. — De Amerikaanse popgroep The Byrds. die een voorlopig contract had getekend voor een televisie-optreden in het VPROzomerprogranuna Piknik op donderdag 18 juni, heeft dit optreden geannuleerd onder druk van de organisatoren van het Holland Pop Festival, dat van 26 tot en met 28 juni in bet Kralingsebos bij Rotterdam wordt gehouden. De organisatoren van 't festival geven toe dat zij van de Byrds hebben geëist, dat de _roep hei contract voor het Rotterdamse optreden zal naleven, waarin staaft dat de muzikanten van acht weken vóór tot tien weken na het popfestival niet elders in Nederland zullen spelen. „Voor ons zijn de Byrds een topattractie", aldus de organisatoren van het festival, „en we kunnen niet hebben dat de groep tevoren in een televisieprogramma te zien en te horen zal zijn. Te meer omdat wij samen met de organisatie van het popfestival in Bath (Engeland) de hoge reiskosten van de Byrds van Amerika naar Europa voor onze rekening nemen.**
Rotterdam in protest tegen bezuiniging op openbaar vervoer
(Van onze correspondent) ROTTERDAM, 10 juni — B en W van Rotterdam hebben bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat protest aangetekend tegen de conclusies uit het rapport van het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer dat er bezuinigd kan worden. Hei college bestrijdt het argument ,n het rapport als zouden de gemeentelijfee vervoersbedrijlog belangrijke kostenbesparingen kunnen doorvoeren zonder daarbij k te doen aan de vervoersvoor- De gegevens waarop het rapport gebaseerd is. noemt het college weinig gefundeerd. Daarbij wijst het Rotterdamse gemeentebestuur er nog op dat voortdurend naar kostenbesparingen waar mogelijk wordt gestreefd.
Meisje op bromfiets overreden
HOSSEN, 10 juni (ANP) — Het 17-jarige meisje M. Rensen uit Gendt (Betuwe) is dinsdagmiddag op haar bromfiets in Huissen (Gelderland) onder een vrachtwagen gekomen. Zij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. DRIEBERGEN. — De 62-jarige invalide L. Nab is dinsdagmiddag vermoedelijk door een hartaanval op de Arnhemse Bovenweg in zijn woonplaats Driebergen met zijn auto telgen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse.
Advertentie
(ADVERTENTIE) f* H-111l *■■■■■■- ■■■! I— ■■ I I *■—■--•-»--______._«_»— Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak f"V) afmaken met f~* zout, peper, fe^c_____ nootmuskaat JL^^m^^^ en wat kirsch. ■I -I— ■■ II —I 1111 l MIWIWII— II I- ■■
Advertentie
(ADVERTENTIE) uitgenodigd? Geeft een plotselinge invitatie U dat paniekerige gevoel voor Uw haar? Geen nood. Widex warmtekrullers - de veiligste - geven in 10 minuten een stralend kapsel.Uw haar blijft mooi en droogt niet uitl vim SPJAP _Ti___*«"*Vivi_a ft""""M «.»"",■ KX_____fl