De voetbalvereniging Bonifacims Boys in de Veldmaat hield haar jaarlijkse ledenvergadering in café Morssinkhof Uit de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid, waarvoor gekozpn werden de heren B. Polman en H. Waanders. De leden van de elftalcommissie werden bij acclamatie herkozen. B11 de behandeling van de begroting 1951—1952 kwam het, bestuur met voorstellen inzake het bouwen van 'n nieuwe kleedkamer. Na een toespraak van de geestelijke adviseur der vereniging. werd deze druk bezochte jaarvergadering gesloten. Autotocht voor Ouden van dagen — Naar we vernemen zal de oudjes in de gemeente Haaksbergen ook dit jaar een autotocht worden aangeboden. Het comité, dat deze uitstapjes elk jaar organiseert is reeds druk met dé voorbereidingen. De datum is voorlopig vastgesteld op 17 Juli a.s. Om de tocht weer ten volle te kunnen doen slagen zal wee<" een huisaan-huis collecte woroen gehouden.
Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- 07-06-1951
Permanente URL
- Gebruiksvoorwaarden
-
Auteursrechtelijk beschermd. Op dit object rust auteursrecht.
- Krantentitel
- Twentsch dagblad Tubantia en Enschedesche courant en Vrije Twentsche courant
- Datum
- 07-06-1951
- Editie
- Dag
- Uitgever
- Van der Loeff
- Plaats van uitgave
- Enschede
- PPN
- 39883198X
- Verschijningsperiode
- 1947-1951
- Periode gedigitaliseerd
- 8 september 1947-31 december 1951
- Verspreidingsgebied
- Regionaal/lokaal
- Herkomst
- Stadsarchief Enschede
- Nummer
- 132
- Jaargang
- 80
- Toegevoegd in Delpher
- 13-04-2016
HAAKSBERGEN JAARVERGADERING BONIFACIUS BOYS
Brandweerwedstrijden
Op 9 Juni zullen in het Volkspark te Enschede de provinciale en regionale brandweerwedstriiden 1951 der Ned. Vereniging van Brandweercommandanten afd Gelderland—Overijssel worden gehouden Hieraan nemen deel de volgende irp nd weercorpsen: Klasse 2-2A: Oldenzaal Enschede 2 Oenekamp. Losser Almelo 2. Hengelo Enschede 1. N.V. Nico ter Kuile. Almelo 1. Klasse 3: Vriezenveen. Markelo Vühe Hellendoorn. Klasse 3A: NV Jansen & Tilanus **I V. Jordaan N V Holland N V °althe 2. NV Nijverheid NV Pal the 1 NV Gebr Schol ten NV Ten Ro<= N V Stork. N V Kon Stoomw Nij verdal l. N.V. Kon. Stoomw. Nijverdal 2.
Zaterdag de krant vroeger
ADVERTENTIE Zaterdag de krant vroeger In verband met het uitstapje van ons personeel, dat dit jaar op Zaterdag 9 Juni zal plaats hebben, moet het dagblad een paar uur eerder dan gewoonlijk verschijnen. Uw krant zal die dag dus iets minder actueel zijn, dan ü gewend bent. Wij verzoeken U hiermede deze ene dag genoegen te nemen Als gevolg van het vroeger verschijnen dienen de advertentieopdrachten bestemd voor het nummer van Zaterdag 9 Juni Vrijdags vóór 16 uur in ons bezit te zijn. Onze kantoren sluiten deze Zaterdag om 12.30 uur.
BEURS VAN HEDEN DIVIDEND UNILEVER GUNSTIG ONTVANGEN, VRIENDELIJKE STEMMING
AMSTERDAM, 7 Juni. — Het dividend van 12 pet tegen 8,9 pet. vorig jaar, dat door de Unilever in het vooruitzicht is gesteld, werd op de Amsterdamse effectenbeurs gunstig ontvangen, al bleef de koersstijging proportioneel achter bij die te Londen, waar 13% pet. (10 pet), op de Leverbros aandelen wordt uitgekeerd. Reeds gisteren na de publicatie werd officieus 10 punten meer betaald, een avance, dat tijdens de officiële beurs zo goed als geheel gehandhaafd bleef. Zowel van publieke als van arbitragezijde bestond er begin beurs goede kooplust Hierna luwde de belangstelling, zodat de notering amper fluctueerde tussen 241 en 242 op welke prijs eveneens gesloten werd, nl. 241% (232). In Kon. Olie stonden publiek, en arbitrage tegenover elkaar, zodat hier een zeker evenwicht heerste tussen vraag en aanbod, waardoor Olies aanvankelijk onveranderd bleven op ruim 300. Tegen slot kreeg lichte vraag de overhand, zodat op het hoogste punt, 302% (300%) gesloten werd. Philips aandelen eveneens aan de vaste kant nl. 242 (239). Nu twee van de Nederlandse industriële „reuzen" de jaarcijfers bekend hebben gemaakt, en gunstige dividenden annonceerden, verwacht de beurs ook spoedig de verantwoording over 1950 van dit Eindhovense concern en rekent op een hoger dividend dan vorig jaar. Deze week treden onze drie grote industrieën ter beurze wel sterk op de voorgrond en blijven de andere afdelingen achteraan hangen, waarbij de tendens bepaald wordt door de stemming voor de grote drie. Zelfs in aandelen AKU (eveneens een internationaal georiënteerd gigantisch bedrijf) is de omzet en de koersfluctuatie uiterst gering. Vandaag was de ondertoon overal vrij vast. De locale industrieën bleven goed op peil en waren merendeels iets hoger. Ook de cultures overwegend beter. De drie voornaamste soorten hier monteerden twee punten. De scheepvaartafdeline aanvankelijk onveranderd, doch daar na licht, oplopend, waarbij aandelen Paketvaart met een winst van vier punten de leiding hadden. De bele?eingsmarkt opende prijshoudend maar eraf hierna een verbetering te zien. Amerikanen noteerden onder matiee belanestelline: ongewijzigd ten opzichte van eisteren, waarbij er evenmin een verandering kwam in bet agiopercentage. dat ruim 12 pet. bleef. Prolongatie 3% pet.
Kent Gij nog geen Braderie?
ADVERTENTIE Kent Gij nog; geen Braderie? Kom naar Aimelo en zie.
TWENTS NIEUWS ENSCHEDE
Drie maanden gevangenisstraf wegens verduistering van f 100 Zes maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de Officier van Justitie vanmorgen tijdens de zitting van de Politierechter te Almelo tegen de 33-jarige metaalslijper P. S. te Enschede, die zich ee:i bedrag van f 100, dat hij voor zijn werkgever W. N. had geïncasseerd had toegeëigend en van die som gelds enkele dagen op grote voet had geleefd. Inmiddels was ook reeds de tenuitvoerlegging bevolen van een voorwaardelijke straf, die S. nog boven het hoofd hing. De raadsman schetste S. als een uitstekend vakman met behoorlijk verstand, die echter, als het óm geld ging. een slappe, willoze figuur bleek te zijn. Hij had reeds enkele veroordelingen achter de rug, doch zelfs een zware voorwaardelijke straf kon verd. niet weerhouden op de ingeslagen verkeerde weg voort te gaan. De Officier maakte S. duidelijk, dat bij een volgend vergrijp zeer waarschijn lijk ter beschikkingstelling van de regering zou volgen. De Politierechter veroordeelde verd. tenslotte tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek, zodat S„ die reeds 2 maanden gedetineerd is geweest, nog vijf maanden ia de gevangenis zal moéten doorbrengen. Enigszins anders lagen de zaken bij de 19-jarige R„ die, toen hij kantoorbediende was bij de N.V. v/h Gerlach en Co., daar viif bilietten van f ion weg nam. R. gebruikte het geld niet zelf maar kocht er zijn moeder een wasmachine voor. De jongeman, die zeer gunstig bekend staat en vandaag voor 't eerst een rechtszaal van binnen zag, had erg veel spijt van zijn misstap. De Officier en de Politierechter achtten hem dan ook zeer geschikt voor reclassering. Eerstgenoemde eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar en een boete van f 50 of 10 dagen. De Politierechter vond de voorwaardelijke straf alleen reeds voldoende. R. is momenteel in militaire dienst. Kwart eeuw bij „De Lonneker" De heer J. G. ter Mors, centrifugist bij de Lonneker Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek alhier, werd vanmiddag gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar in dienst is bij deze fabriek. Namens de directie werd hem een gouden polshorloge aangeboden. De heer G. Wagelaar overhandigde de jubilaris uit naam van het personeel een Makkumer wandbord. Mevrouw ter Mors ontving bloemen. Benoemd. De heren H. H Hövels en R. Smelt alhier, zijn benoemd tot brandwacht 2e klas.
Stoplichten Haaksbergerstraat —C. F. Klaarstraat naderen voltooiing De nieuwe stoplichten, die momenteel op het kruispunt Haaksberger straat - Ripperdastraat - C. F. Klaar straat worden gemonteerd, zullen over veertien dagen gereed zijn. Op de Haaksbergerstraat komt een z.g. herhalingslicht, twee stel lampen achter elkaar, waardoor het verkeer in staat wordt eesteld steeds één van beide lichten in het oog te houden. Bij de vluchtheuvel in de Ripperdastraat komt bovendien een licht, voor het verkeer in de richting Haaksbergen. dat constant op groen zal staan. MUUR STORTTE IN, KINDJE GEWOND. Gistermorgen is achter een huis aan de Ledeboerstraat een bouwvallige muur ingestort Een éénjarige baby van de familie van E., die in een kinderstoel achter de 2 m. 25 hoge muur zat, werd door het vallende puin gewond. Het ongeluk liep echter heel gelukkig af. Het kind kreeg slechts een paar lichte schrammen aan het gezicht. WIELRIJDER GEWOND. Gistermorgen om half elf zijn op de hoek van de Haaksbergerstraat en de Beltstraat een personenauto bestuurd door P. R. en de wielrijder W. B. in botsing gekomen De laatste klaagde over pijn in de borst. Hi1 is met de auto die hem had aangereden naar „Ziekenzorg" en vandaar naar zijn woning overgebracht. BROMFIETSER SCHEURDE BOVENBEEN. Gistermiddag om vijf uur zijn bij de spoorwegovergang aan de Haaksbergerstraat de bromfietser R. B. en een personenauto bestuurd door P. F. L. uit Zeist in botsing gekomen. B. moest in „Ziekenzorg" worden opgenomen met een scheur in het linkerbovenbeen. DE CHR. ORANJEVERENIGING. In ons bericht van gisteren over het overlijden van de heer H. J. Eilander, concierge van het Gem. Lyceum, wordt gesproken over de vroegere Chr. Oranje Vereniging. Dit is onjuist want de Chr. Oranje Vereniging bestaat nog. Ze heeft op 30 April j.1. de verjaardag van H.M de Koningin in een bijeenkomst feestelijk herdacht. GLANERBRUG GEMEENTE-CONCERT. Op het Heldersplein zal Zaterdag a.s. door de R.K. Muziekvereniging Prins Hendrik Harmonie een gemeente-concert worden gegeven. Uitgevoerd worden: Mars der Medici, J. Wichers; Een morgen, middag en avond in Wenen, ouverture, F. v. Suppé; Aan de Golf van Napels, wals; Orpheus aux Enfers. ouverture, Jac. Offenbach; National Emblem, mars, E. C. Bagley; Don Pasquale, fantasie G. Donizetti; Bloeiende bloemen, wals! J. Wichers; Naar hoger doel, mars, J. Wichers. BOEKELO SCHOOL- EN VOLKSFEEST. Voor het springconcours dat Zondag tijdens het School- en Volksfeest te Boekelo wordt eehouden blijkt een zo grote belangstelling bij de ruiterf te bestaan, dat te voren selectiewedstriiden moeten plaats vinden. Aan het concours-hippique wordt o.a. deelgenomen door de heer Boeve uit Deventer met het paard „Keizer" kamnioen van Salland en Twente. Ter afwisseling vinden demonstraties plaats door de gymnastiekafdeling der S.V. Unisson. HENGELO Eindexamen Gemeentelijk Gymnasium Voor het eindexamen van het Gemeentelijk Gymnasium alhier slaagden; voor A: A. M. Delhez alhier ("mi. E. M. van Eek, Delden (m) en F. H. ten Pas alhier: voor B: F. Amesz Enschede, W. van Baaren, H. Meester (m), A. W. Knobbout (m), B. H. ter Kuile, A. Luttje G. Roelvink en S. H. Verbakei (m), allen van hier en F. W. Steutel te Haaksbergen. Afgewezen vier. n.1. één voor A en drie voor B EIBERGEN BUSSEN KWAMEN EEN DAG TE VROEG. Dinsdagmorgen half zes arriveerden te Eibergen enkele autobussen van een autobusonderneming uit Enschede met de bedoeling om leerlingen af te halen van de Chr. U.L.O. school voor een tweedaagse tocht naar Zuid-Limburg. De leerlingen met hun begeleiders waren echter nergens te bekennen. Bij informatie bleek dat de tocht niet op Dinsdasmaar op Woensdagmorgen zou beginnen. De vergissing was ontstaan doordat bij de onderneming destijds prijsopgaaf was gevraagd voor een drie-daagse en voor een twee-daagse trip. De tocht van 2 dagen werd gekozen. doch de autobus-ondernemer schrapte in plaats van de Dinsdag de Donderdag.
Protest tegen nieuwe paspoorten-regeling WEDERINSTELLING POSTRAAD
De secretaris van de Kamer van Koophandel voor Midden-Gelderland heeft in de gistermiddag te Arnhem gehouden vergadering opdracht gekregen om zich namens de Kamer volledig te stellen achter het protest, dat de A.N.W.B. heeft ingediend tegen de gewijzigde paspoortenregeling, waardoor ongemotiveerde pelsbelemmeringen zullen ontstaan. De Kamer heeft voorts besloten om er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan te dringen, eventueel gezamenlijk met de andere Kamers van Koophandel, dat de Postraad weer wordt ingesteld. In deze raad moet dan ook de stem van het bedrijfsleven tot zijn recht komen, omdat juist voor het bedrijfsleven zeer ongunstige gevolgen zijn ontstaan door de wijziging: der postbestellingen. Voorts werd meegedeeld dat er binnenkort te Münster een studievergadering zal plaats vinden tussen de Nederlandse en Duitse Kamer van Koophandel, waar vooral de grensmoeilijkheden zullen worden besproken.
Sprookjeslaan te De Lutte
Van politiezijde deelt men ons mede dat de wandelweg op het buitengoed Blijdenstein te De Lutte, slechts voor het publiek toegankelijk is van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur.
BURGERLIJKE STAND
burgerlijke stand
Donderdag 7 Juni. ENSCHEDE. Geboren: Astrid Helèn? Maria, dv A J Hullegie en M J C Tempel; Elisabeth Jantina Alida, dv J J Raspe en H H M M Evertzen; Antonius Gerardus Johannes, zv G H Kortink en J H Wenink; Friedel, dv J G ter Balkt en F J Noordendorp. Gehuwd: P J Bal, 33 j. en M Buis, 31 3. H Böhne. 29 j. en J R Buis, 33 j.; H B N van der Zwaan, 28 j. en S J T ter Pelle, 25 j,;BHA van der Zwaan, 27 j. en M E T Beumers, 24 j.; J H Nijhuis, 29 j. en J M M Perik, 30 j.; N E Douwma. 32 j. en G G Engbersen, 25 j.; G H Adolfs, 51 j. en H J Albers, 36 j. Overleden: F B Heutink, vr.. 64 j„ weduwe van J W Ebbink; H J Eilander, man, 55 j., echtgenoot van H Horstman; ABT Hagemeier, 5 j., zv B T Hagemeier en A Rasink.
AGENDA
Donderdag 7 Juni. ENSCHEDE. Alhambra, 3, 6.45 en 9 uur: De onvindbare Pimpernel. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Goudtransport. „ „ Bioscoop Irene: 3, 6.45 en 9 uur: Vrouwen zonder C6r. , Stadhuis: Tentoonstelling Enschedese Kunstkring. „ Bad Boekelo: Dansorkest Bas van Wijngaarden. , HENGELO. Cinema Palace, 3, 6 45 en 9 uur: Vrouwenkamp Borneo. Concertgebouw, 8 u.: Whisky als water, Hengelose Kunstzaal, 2.30—5 uur Expositie van tekeningen en schilderijen v. Reinhart Dozy.
Het nieuwe station van Hengelo nadert zijn voltooling. Het gebouw gezien
Het nieuwe station van Hengelo nadert zijn voltooling. Het gebouw gezien aan de voorzijde, met op de achtergrond de bestaande overkapping en perrons.
Tekenaars in de lucht
De straaljager die gistermiddag boven Twente vloog, was voor het menselijk oog onzichtbaar. Toch liet hij in de blauwe lucht een duidelijk spoor na, in de vorm van gecondenseerde uitlaatgassen. In een prachtige cirkel, die zich in een witte lijn tegen de lucht aftekende trok de vliegenier zijn baan, hoog boven de huizen en de bossen van Twente.
„Wankele welvaart, werkelijkheidszin en werken" Algemene vergadering Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel
Vandaag en morgen houdt de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel haar jaarlijkse algemene vergadering te Arnhem. Als inleiders traden op dr. M. W Holtrop, die in zijn prae-advies het monetair beleid ter sprake bracht; prof. dr. J. Tinbergen, die een praeadvies gaf over in- en uitvoer en betalingsbalans; dr. G. van der Wal, die de vraagstukken van consumptie aan een nadere beschouwing onderwierp en dr. Paul Rijkens, die in een prae-advies de opvoering van de productieviteit bezag. De agenda voor deze vergadering vermeldde o.a. benoeming van leden van het hoofdbestuur. Dit jaar treden periodiek af de heren E. A. Veen, drs. J. F. Posthuma en J. G. Scheffer, ter wijl prof. G. A. Ph. Weyer door ver trék naar het buitenland zijn functie heeft moeten neerleggen. De heren Weyer en Posthuma zijn destijds benoemd door algemene vergadering op voordracht van het hoofdbestuur De heren Veen en Scheffer zijn benoemd op aanbeveling van een departement. In twee vacatures moet dus door de algemene versadering worden voorzien. Het hoofdbestuur heeft daarvoor de volgende voordracht opgemaakt: vacature Weyer: ir. K. Kooy te Geldermalsen; voor de vacature Posthuma: ir. M. de Vink te Middelburg. De overige twee vacatures worden vervuld door de daarvoor in aanmerking komende departementen. nl. Amersfoort en ZuidLimburg. Deze departementen hebben hun voorzitter aangewezen, resp. de heren J. H. van Lonkhuyzen en R. Sevenstern. Aan het jaarverslag is ontleend, dat het aantal leden slechts een geringe toeneming vertoonde. De financiële positie verslechterde. Op 1 Jan. 1950 bedoreg het aantal gewone leden 4986, dat der donateurs 674. De meeste departementen toonden een goede activiteit en boden hun leden een keur van deskundige sprekers. Nieuwe departementen werden niet opgericht. Het departement Hoogeveen werd wegens onvoldoende levenskracht opgeheven. Onder de titel „Wankele Welvaart Werkelijkheidszin en Werken" rfjn op de algemene vergadering diverse prae-adviezen uitgebracht. Aan dat van dr. M. W. Holtrop is 't volgende ontleend: 't besef van de wankelheid van onze welvaart lijkt in het laatste half jaar sterker dan ooit op de voorgrond getreden. Een zo algemeen gevoel van moedeloosheid als zich vóór. tijdens en na de laatste kabinetscrisis van ons land meester maakte was tevoren niet te bespeuren. Volgens het C.B.S. zou in 1950 niet minder dan bijna 17 procent van het nationale inkomen zijn bespaard. Men zal met enige verbazing zoeken naar de buurman, die kans ziet om niet alleen 17 procent van zijn inkomen te besparen maar bovendien nog goed te maken, wat men zelf aan dat gemiddelde tekort doet. aldus dr. Holtrop. Men vergeet echter, dat de staat in belangrijke mate de functie van de spaarder heeft overgenomen en wel door de financiering uit de belastingopbrengsten van een aanzienlijk deel der investeringen. Over enige jaren zal het waarschijnlijk mogelijk zijn een groter deel van de nationale bespraringen aan de inkomentrekkers zelf over te deel van de nationale besparingen dan voldoende groot zullen zijn om de ter handhaying of verhoging van het welvaartsniveau noodzakelijke
investeringen te dekken, valt moeilijk te voorspellen. Op de lange duur moet wel degelijk rekening gehouden worden met de mogelijkheid — vooral bij voortgezette bevolkingstoeneming — dat de overheid een taak als spaarder zal hebben te vervullen. (De andere prae-adviezen volgen in ons nummer van morgen).
Z.K.H. Prins Bernhard ter vergadering
De vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd vanmorgen van 10—12 uur bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden.
OLDENZAAL Ernstige aanrijding
Gistermiddag fietste de handelsreiziger J. B„ wonende aan de Hyacinthstraat alhier, op de Denekamperstraat, waar hij een klant aan de linkerzijde der straat wilde bezoeken. Van tegenovergestelde zijde naderde een autobus, welke hij eerst liet passeren. Inmiddels was echter een luxe auto van de garagehouder M. uit Denekamp hem van achteren genaderd, hetgeen B. blijkbaar niet heeft opgemerkt. Toen de autobus gepasseerd was, stak B. plotseling de weg naar links over. De chauffeur van de luxe auto, die door deze onverwachte manoeuvre totaal werd verrast, trachtte door krachtig rammen nog een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem helaas niet mocht gelukken. B. werd van zijn rijwiel op de grond geworpen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die B. naar het R.K. Ziekenhuis liet overbrengen. Behalve inwendige kneuzingen heeft het slachtoffer vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Naar we hedenmorgen vernemen heeft B. een tamelijk rustige nacht gehad en bestaat er geen direct levensgevaar.
HOOFDKOERSEN
Slot Opening Slot vorige heden, heden. 3—3%% Ned '47 90 90% 90-& 3V. Invest. Cert. 90% 90%. 90ft Ned. '47 Dollarlen. 99 % 99^ 99V, Anaconda Copper 46 — 46 H Gen. Motors 55-^ — 56% Un. States Steel 45)4 — 46$ Shell Union 64 '/, — 64 >/ Ned. H Mij. eva 152'/, — — AKU 175'A — 176 v, Gelder gw. a 158K — 159 Hoogovens cvna 147 'A — 148 Leverbros cvga 232 y, 24124154 Philips gw.a.GB 239 242 241% Kon. Olie 300^ 300 S0VA Amsterd. Rubber 113% 115 115 Ned. Scheepv. Unie 152 % 152 153 H H.V.A. 121% 121K 124 Deli Mij. eva 97A — 98 Aand. Dikkers & Co. 167 y, — 167H-H Gew. aand. Heemaf 156A — 156 Kon. Ned. Zoutind. 331 — — Nw. aand. Spanjaard 136% — 138 Gew. aand. Gebr. Stork & Co. N.V. 145 K — — Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. en Incasso-Bank N.V., Enschede.
ALMELO De Almelose Braderie
De voorbereidingen voor de tweede Almelose Braderie op 9. 10 en 11 Juli. zijn in volle eang. Aan alles kan men merken dat de eerste Almelose Braderie het vorige jaar een „proefneming" was en dat men eerst de kat uit de boom heeft willen kiiken. Bedroee het aantal deelnemers bet vorige iaar 170 nu zijn er bil het Braderiebureau reeds 325 inschriivineen binnengekomen. De totale tenete van het ^ehele Braderie-ravon bedraagt vier kilometer, het dubbele van het vorige jaar.
LAATSTE NIEUWS Rede van H.M. de Koningin
DEN HAAG, 7 Juni. — H.M. de Koningin heeft hedenmiddag een rede gehouden voor het congres van Nederlandse Gemeenten te Utrecht. Wij kunnen, aldus H.M.. dankbaar zijn, dat de Gemeentewet reeds honderd jaar lang de mogelijkheid tot ontwikkeling van het eigen plaatselijk leven in zo hoge mate heeft gestimuleerd door aan haar overheid een zo grote zelfstandigheid te geven. Zo wordt de democratie door het gehele volk gedragen, niet in kleurloze eenheid, maar in rijke harmonie. In de gemeente klopt de Dolsslag van het ieven van ons volk. Het doet dat in haar bestuur, evenals in het particuliere leven harer inwoners. Vitaliteit, die zich een weg baant langs welke uiting van gemeenschapsleven dan ook, zoekt die in eerste aanleg in eigen woonplaats, om daar tot eerste volle ontplooiing te komen, alvorens om te zien naar samengaan in groter verband, en daartoe komt men dan nog liever uit eigen vrije wil, dan dat men vanuit het centrum geroepen wordt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is zelf het meest sprekende voorbeeld, hoe men wel degelijk ook vrijwillig vanuit de verscheidenheid de eenheid zoekt en vindt. Gij hebt, zo richtte H.M. zich tot burgemeesters, wethouders en gemeentesecretarissen, een i^iak, die in zwaarte en verantwoordelijkheid niet meer te vergelijken is met die van uw voorgangers uit vroeger tijden. Velen van u zijn zich daarvan diep bewust en aanvaarden hun ambt nochtan3 met blijmoedigheid. Nadat H.M. die taak nader omschreven had, zeide zij: Hoe hoger ge uw taak opvat, hoe meer zult gij tot stand kunnen brengen, want hoe meer zult gii er u aan geven. Neemt tijd om na te denken en om u te bezinnen. Laat u leiden door wat gii weet dat goed is. Dan zijt gij tot steun en tot heil van uw raad en van uw burgers. De toekomst is niet zonder goede vooruitzichten. De vele goede elementen in het land nemen toe. Overal schieten plannen en initiatieven op. die veel beloven. Wij hoeven niet te desespereren: Tn hét plaatselijk bestel zal veel goeds '■linnen geschieden, zo niet veel -oots. God zegene ons aller arbeid. De nieuwe paspoortregeling "s-GRAVENHAGE. 7 Juni. Speciaal zij die binnen korten tijd voor vacantie naar het buitenland gaan vragen zich thans, naar aanleiding van de maatregelen voor een nieuw paspoortregeling af. wat voor hen de consequenties van deze regeling zijn. Naar de A.N.W.B. mededeelt, is de situatie thans zo dat de thans bestaande paspoorten in elk geval geldig blijven tot de officiele vervaldatum. Daarna zal men een nieuw pasnoort moeten hebben. Wat echter de paspoorten betreft, die voor 1 September 1951 vervallen staat het de betrokken afgifte-instanties vrij een verlenging te geven, dan wel een nieuw paspoort te verstrekken. Britse ambtenaren achter IJzeren Gordijn gevlucht ? LONDEN, 7 Juni. — Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevel gegeven tot een onderzoek naar de verdwijning: van twee leden van de Britse buitenlandse dienst, die sedert 25 Mei worden vermist. Het betreft Donald Maclean, raadsman van het ministerie van buitenlandse zaken en hoofd van de afdeling Amerikaanse zaken, en Guy Burgess, tweede secretaris van de Britse ambassade te Washington, die met verlof in Engeland was. Het is bekend, dat zij een paar dagen geleden naar Frankrijk zijn gegaan. Volgens Pari.jse krantenberichten heeft de politie instructie gekregen een waakzaam oog te houden op de Sov.jet-ambassade en de identiteit van alle bezoekers na te gaan. Het avondblad „France Soir" gaf als kop boven het bericht over de verdwijning: „Een nieuwe Pontecorvo-zaak — Twee Britse ambtenaren kiezen het IJzeren Gordijn". Tachtig schepen wachten in Londen LONDEN, 7 Juni. Tachtig schepen met vlees, suiker en fruit wachten in de haven van Londen om gelost te worden. In het geheel zijn thans 1.400 landingcontroleurs in staking waardoor alle werkzaamheden op de schepen stilliggen. Bijna 7.000 bootwerkers zijn tot werkeloosheid gedoemd. Communistische wapenvoorraden achter front KOREA, 7 Juni. Twee Koreaanse boeren hebben aan officieren van de V.N.-strijdkrachten aan het Imdjinfront een grote en geheime wapenopslagplaats van de communisten aangewezen. De officieren hadden de boeren gelast hun huis te verlaten, omdat het in de vuurlinie lag, doch de boeren zeiden dat ze iets belangrijks wilden vertelden, indien ze mochten blijven. Na drie uur praten werd een overeenkomst bereikt en de boeren toonden de officieren de plaats van twee verborgen bunkers, waarin een groot aantal wapenen van allerlei soort en honderden tonnen ammunitie verborgen lagen. De V.N.officieren keerden met vrachtauto's vol wapens en munitie terug en de boeren mochten blijven waar ze waren. STAKING VAN BUS- EN TRAMPERSONEEL IN ROME. ROME, 7 Juni. Het bus- en trampersoneel van Rome heeft Donderdagmorgen twee uur gestaakt om zijn looneisen kracht bij te zetten. De staking wordt door de drie vakbonden eesteund Zij zal morgenmiddag worden herhaald. De vorige maand werden in Rome soortgelijke stakingen gehouden. LEDEN VAN OLIERAAD UIT TEHERAN VERTROKKEN. TEHERAN, 7 Juni. Twee van de drie leden van de nationalisatieraad van de Perzische regering zijn vandaag oer trein uit Teheran naar het oliegebied van de Anglo-Irianian in ZuidPerzie, vertrokken Het is nog niet duidelijk, welke maatregelen de raad orecies zal nemen om de overdracht van de installatie van de oliemaatschappij tot stand te brengen.
J. Reef
GOOR ). Reef f Na een langdurige ziekte is vanmorgen in de leefti.id van 51 jaar overleden de heer J Reef. eigenaar van de Carrosserie en Houthandel a lhier Van 1946 tot 1949 maakte de overledene deel uit van de gemeenteraad als vertegenwoordiger van de P r °t. Christelijke groepen. Voorts was de heer Reef lid van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente.