In de Januari-aflevering van het Tijdschrift van het Kon. Nederlandsoh Aardrijkskundig Genootschap heeft de Heer J. P. Niermeyer, te Rotterdam, een uitvoerige bespreking gegeven van een boekje, getiteld: «De Pioniern, handleiding voor het verzamelen en waarnemen op natuurkundig gebied, inzonderheid in tropische gewesten. De eerste druk van dit werkje verscheen in 1890 en was saamgesteld door Mr. L. Serrurier, die in hetvolgende jaar overleed. De thans verschenen tweede editie, geheel omgewerkt en uitgebreid, werd bezorgd door Majoor L. A. Bakhuis, L. P. de Beaufort, Prof. Dr. L. Bolk, Dr. J.P. Lotsy, Dr. H. F. Niérstrasz, Dr. A. A. Pulle, Dr. J. D. E. Schineltz, Dr. J. P. v. d. Stok en Prof. Dr. O. E. Wichmann (bij E. J. Brill, te Leiden). De versohillende hier genoemde medewerkers hebben elk in een hoofdstuk een leiddraad gegeven voor den pionier in de tropen. Zoo geeft het werkje achtereenvolgens raadgevingen op het gebied van zoölogie, botanie, ethnographie, physische onthropologie, meteorologie en andere natuurkundige verschijnselen, topographie, photographie, geologie. De beoordeelaar getuigt, dat het boekje in zijn nieuw gewaad een veel betrouwbaarder gids is geworden.
In een andere rubriek van dezelfde aflevering evenwel heeft de Heer Niermeyer, naar aanleiding van hetzelfde geschrift, de aandacht gevestigd op een laakbaar verzuim, bij die uitgaaf gepleegd, want: de aardrijkskunde is in dit handige boekje volkomen uitgesloten 1 Dit nu noemt hij kortweg verbijsterend. Wel zijn wij ons bewust — zegt hij — in Nederland te leven, waar de Regeering tot dusver nog steeds vergeefs werd aangespoord iets te doen voor de wetenschap der aardrijkskunde, maar een Regeering moet zooveel doen en haar molens malen langzaam. Doch wat moet een Regeeringsman denken, wanneer hij dit boekje in handen krijgt en ziet hoeveel geleerden van oordeel sohijnen, dat waarnemingen óp aardrijkskundig gebied voor den pionier in koloniale gewesten overbodig werk zouden wezen 1 Moet hij niet meenen, dat, waar zóó geleerden doodzwijgen, de Regeering nog een jaar of tien den tijd heeft.
Aan een onwillekeurig verzuim valt niet te denken, want de Heer Niermeyer zelf verklaart dat hij nog vóór de verschijning de aandacht vestigde op de wenschelijkheid dat ook aan de geographie zou worden gedaoht, hetgeen door een der medewerkers werd toegestemd. En hoewel nu de meteorologie in het boekje werd opgenomen — een bewijs dat men ook buiten den indertijd door Serrurier getrokken kring wilde gaan, — van de aardrijkskunde geen spoor,
»Er kan in tropische en andere, min bekende gewesten, juist op aardrijkskundig »gebied«, ook door leeken zulk nuttig en aardig werk worden gedaan. Werk met begrip, dat zooveel aangenamer ie dan het machinaal verzamelen en waarnemen, wat sommige andere wetenschappen van den leek wel moeten vragen, en waartoe ook zoo hooge zelfverloochening behoort; niet zoozeer om het te beginnen dan wel om het vol te houden. «Hiervan geeft de Heer Niermeyer dan eenige voorbeelden en hij toont tegelijk aan in welke opzichten, wat het boekje ten deze had kunnen geven indien het verzuim niet was gepleegd. Immers «De Pionier», die de gansche ethnographie opneemt, had punten als dichtheid van bevolking, verspreiding, vorm en beteekenis der cederzettingen, gebruik van den bodem, bevloeiing, verkeerswegen en wat .daarbij past, niet behoeven uit te sluiten. De geografen zullen — zoo besluit de schrijver — door dit geval geleerd, hun eigen weg moeten gaan en zij zullen zioh niet behoeven te beperken tot wat men «natuurkundig gebied» wil noemen, maar hun leiddraad zóó kunnen maken, dat alle elementen tot hun recht komen, die noodig zijn voor een complete landbeschrijving.
"De Aardrijkskunde buitengesloten. WETENSCHAP EN KUNST.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
"Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Nijmegen, 14 Januari.
Onze correspondent schrijft ons: De Koninklijke Onder-Offioiers-Schermbond houdt van 14 tot 18 Januari te Nijmegen zijn zesde wapenfeest bij gelegenheid van zijn zesjarig Destaan.Het programma voor de vierdaagsche scherm wedstrijden omvat: korpswedstrijden voor geweer, sabel en floret (eIK korps vertegenwoordigd door 3 deelnemers), en personeele wedstrijden voor geweer, sportsabel, zware sabel, floret en dueldegen. Voor eerstgenoemde afdeeling hebben zich 2b korpsen aangemeld, waaronder de inf.-reg.n. met uitzondering van het 3e, 6e en 8e reg., de Grenadiers en Jagers, de Pontonniers, de Instructie-Compagnie, het escadron Ordonnansen, de Mariniers, het Kol. Werfdepot, de Kol. Reserve, de directiën Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis van de K. N. Marine, het le en 3e reg. vesting-artillerie, het 2e reg. veldartillene en het le, 3e en 4e reg. cavalerie. In het eere-comité hebben de volgende autoriteiten zitting: kolonel D. L. Hoogkamer, commandant van het lig regiment infanterie; luitenant-kolonel J, M. van Stem Oallenfels en majoor P.. P. C. Collette, van het 11e reg. inf. ; majoor H. J. Matthes, commandant in het XVIIe landweerdistrict,- de majoor-commandant van de Koloniale Reserve J. Gi van den Belt, majoor A. de Willigen, commandant der schutterij, luit. ter zee F. J. Goedkoop, commandant van Hr. Ms. riviervaartuig Isala, de officier van gezondheid le kl. Dr. S. de Jong, chef van het militair hospitaal, kapitein J. P. Schoemaker, commandant van het «Nrjmeegsoh Vrijwilligerskorps», kapitein H. A, Mos, districts-commaudant der Koa marechaussee, kapitein J. H. Albrecht, van het ile reg. inf., en kapitein F. J. Backer, voorzitter van den Kon. Officiers-Schermbond-
Voor de wedstrijden is een groot aantal medailles en kunstvoorwerpen * e schikbaar gesteld, waaronder een zilveren medaille van H. M. de Koningin als len prijs korpswedstrijd sabel, een zilveren, medaille van Z. K. H.' Prins Hendrik, als len prijs korpswedstrijd geweer, een groote bronzen mcd. van H. M. de Kouinfjin-Moeder voor den korpswed.strgd floret. Onder" de talrijke schenkers van prijzen komen neig voor de gemeente Nijmegen, de vereeniging «Volksweerbaarheid», eenige militaire autoriteiten en verschillende zustervereenigingen.
Dé technische commissie bestaat uit de onderofficieren : A. C. Schuitemaker, P. de Jong, C. O. de Vaal, A. J. E. Paulen en H. J. Verneigen. In het geheel zijn ongeveer 230 sohermers ingeschreven. Hedenavond te ö nur hield de Bond in de sociëteit »De Vereeniging» een druk bezochte alsremeene vergadering. De voorzitter, de Heer J. Th. *J. D. E. van Sohou wenburg, adj udant-onderofficier-k-»'artiermees. ter oij bet 5e reg. inf. te Amersfoort, heette da aan. ————— i . i i i ,¦ wezigen welkom, en wees in zgn openingswoord op de groote beteekenis van de schermkunst voor müitairen. Spreker uitte den wensch, dat de Bond door een grootere propaganda meer in ledental mocht toenemen, dan gedurende het afgeloopen jaar het geval was. Nadat de iwtulen van de vorige vergadering waren goedgekeurd, werden de jaarverslagen van secretaria en irenningmeester voorgelezen. Het aantal leden bedraagt 260, het aantal afdeelingen 20. Te zamen met het overschot van het jaar 1905 bedroegen de ontvangsten ƒ 178u,77, waarvan ƒ 600 aan subsidiën van de departementen van Oorlog en Marine en / 282,67>^ aan schenkingen. Het voordeelig saldo is / 748,54. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Bij de behaadeling der agenda werd de jaarlijksche contributie ook voor 1907 bepaald op ƒ 0.72, Vervolgens was aan de .rrde de verkiezing van bestuursleden. De secretaris, de Heer P. A. Öhatelain, sergeant-majoor bij het le reg. vesting-art. te Utreoht, werd zonder stemming herkozen; evenzoo de Heer H. J. Verheyen, wachtmeester der cavalerie aan de Kon. Mil. Academie te Breda, als technisch lid. In de plaats van den Heer Paulen werd tot technisch lid gekozen de Heer van Pareren, sergeant-instructeur aan de Kon. Mil. Academie.
Als plaats voor het volgende wapenfeest werd bij stemming; Utrecht aangewezen. De afdeeling Gorinchem stelde voor, de wapenfeesten in het vervolg in Februari te houden. Dit voorstel werd na uitvoerige bespreking, in overeenstemming met het gevoelen van het bestuur, verworpen. Het voorstel-Nijmegen, om ook voor burgers de deelneming aan wedstrijden open te stellen, werd na discussie ingetrokken. De Bond zond telegrammen van» hulde aan H. M. de Koningin en Z. K. fl. Prins Hendrik en aan de Ministers van Oorlog en Marine. Na afloop der vergadering begon in de versierde zaal van de Sociëteit «De Vereeniging» een feestelijke bijeenkomst van leden en andere deelnemers aan het concours, opgeluisterd door een concert van het muziekkorps der Koloniale Reserve.
De wedstrgden, waaraan festiviteiten van verschil-' lenden aard verbonden zijn, zullen Dinsdagochtend halftien een aanvang nemen.
"Het Wapenfeest te Nijmegen.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
De Duitsche mail wordt hedenavond te 11*39, alhier verwacht.
"MAIL.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Kon. Vebebn. »Het Nedeblandsch Tooneel*. Woensdag 16 Jan. (8 u.) Kleine Dora, Blijspel naai den roman van Ch. Dickens, door F. von Sohönthan, Zaterdag 19 Jan. (8 u.) Inkwartiering. Faut. de Baloon, Stalles en i'ront-Bovenloge / 2.50, Zij-Boven- en Front-Benedenloge f 2, Zij-Benedenl. ƒ1.75, Parq. (3 rijen) ƒ1.50, Part. ƒl, Gaand.loge ƒl, le Amph. ƒ0.75, le Gaand, ƒ0.60, 2e Amph. ƒ0.50, 2e Gaand, ƒ0.30. Woensdag 23 Jan. (8 u.) 25-jarig Jubileum vaa Mevr. H. van Ollefen—Kley i Boezemvrienden, Het AlbunMad. Vrijdag 25 Jan. (8 u.) Afscheidsvoorstelling Isadora Duncan. (Chopin-Schubert-Strauss-Avond). Gr and-T hea tr e (Amstelstraat). Dir. Is., L. en Jos. v. Liei. Woensdag 16 Jan. (8 u.) Flora Tosca, Drama. Stalles en Balc. ƒ1.50 (Avantscène 50 ot. hooger), Frontloge ƒ 1.25, Zijloge ƒl, Part. ƒ 0.75, ƒ0.50. Gal. ƒ 0.35.
"STADSNIEUWS. Stadsschouwburg (Leidscheplein.) Tooneelvoorstellingen, Concerten enz.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a oo Cent per regel. E Van 2iiop tafl mijn Groot*: gP» van zijn pijp en FAYS echte Sodener Mineraal <Êè> Pastilles. De een verdrijft de verveling, de sTï andere den last, die zijn zwakke borst en de ver-9p| koudheden hem steeds veroorzaakt hebben, eer %|g hij FAYS echte Sodener Pastilles gebruikte. Nu trK verlaten ze hem niet meer en hij verheugt zioh SJÉS zeer, dat wij hem voor zijn verjaardag 12 doozen gr|ï in eens gaven. Overigens gebruiken wij allen FAYS 4Êt> echte Sodener en gevoelen ons daarbij wel. Voor 823 60 oent bij iederen Apotheker, Drogist en Min». JPÈ raalwaterhandelaar verkrijgbaar.
"Advertentie". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Van bevoegde zijd© wenscht men het volgende onder de algemeene aandacht gebracht .te zien:
Daar dezer dagen de beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting weder ter invulling zijn of worden uitgereikt, komen eenige wenken daaromtrent mij niet ondienstig voor, om last en moeite en vaak ook nadeel te voorkomen.
Vraag II van het biljet (Huurwaarde). ¦ Voor gehuurde perceelen vuile men eenvoudig in het volle bedrag, dat men aan huur betaalt en voege daar steeds aan toe, de woorden: „hieronder is de waterleiding begrepen", {Of: „de waterleiding is hiexonder niet begrepen" aJ. naar gelang men niet of wel bovendien de waterleiding betaalt. Vraag 111 (Haardsteden). ' Hier vulte men zonder meer Ket aantal Sn, bijv. „drie" als er drie zijn. ledere verdere bijvoeging zooals: „in gebruik", enz. is niet alleen overbodig, maar maakt zelfs de aangifte jn de meeste gevallen ongeldig en onduidelijk. Men denke er aan, dat niet naar het aantal schoorsteenen, doel} naar het aantal haardsteden wordt gevraagd. Wat onder haardsteden moet worden verstaan, staat op het biljet aangeteekend. Dit is in 't kort: „een vertrek waar in den winter een kachel staat." Ook een keukenfornuis wordt als zoodanig beschouwd. Petroleum- en gaskachels sonder afvoerbuis zijn vrij. Bij de beantwoording van de inwonende kinderen mag het woord „minderjarige" er niet aan toegevoegd worden. Vraag IV. (Dienstboden). Van dienstboden, die buiten de belasting vallen (bijv. meisjes beneden de 18 jaar) moet totaal geen melding worden gemaakt. Zoogenaamde dagmeisjes vallen, zoodra ze op 1 Januari van het belastingjaar den vollen ;;ouderdom van 18 jaar bereikt hebben, als gewone inwonende dienstboden in de belasting. En ten slotte vuile men boven de handteeke- Bing steeds een datum in. Verder vrage men den ambtenaar-beschrijver (de persoon die de biljetten brengt en haalt) pm inlichting, wanneer zulks noodig is.
"Vierde (laatste) Blad. Eenige wenken voor de invulling van biljetten der Personeele Belasting.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
— 15 Januari. —
HL M. de Koningin had gisteren aan fflare tafel genoodigd: den Heer Fatijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, en Mevrouw; majoor Van Hoogstraten, adjudant, en Mevrouw; ïhr. Mr. W. Röell, kajnerheer i. b. d., en Mevrouw; Mi- H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in. Zeeland; kapitein ter zee Baron Mulert, adjuiant; Baron Sweearts de Landas Wyborgh, kamerhaeln i. b. d. van H. M.
Aaa tafel bij H. M. ds Koningin-Moeder waren genoodigd: de Duitsohe gezant en Mevr. Von Bchlözer; de Belgische gezant en Baronesse Guillaume; de Chineesche gezant en Mevr. Lou Tseng Tsiang; luitenant-generaal Van Ermel Scherer, gouverneur der residentie, en leden vaji het Civiele Huis der beide Koninginnen.
H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond een gedeelte bijgewoond van het concert (van de Maatschappij „De Toekomst", in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. ,
Graaf De Grelle Rogier, die vele j aren Belgisch gezant te 's-Gravenhage is geweest en van daal naar St.-Petersburg werd verplaatst, is bevorderd tot Groot-Officier in de Leopoldsorde.
Bjj den Haarl emschen. Gemeen te raad is van den Heer V. Loosjes een nader voorstel ingekomen betreffende het heffen va.n evenredig schoolgeld aan de inrichting voor m. u. 1. o. De Heer Loosjes wil deze heffing nu alleen toepassen, voor de zoogenaamde vervolgklassen en wel naar het inkomen der ouders volgens de kohieren der plaatselijke belasting, of naar het door henzelven opgegeven bedrag. Als minimum schoolgeld voor deze klassen wordt bij een inkomen tot f 1400 fl5 per leerling aangegeven; het maximum-bedrag wordt op f 60 per leerling gesteld. Voor meer kinderen wordt een aftrek van 10 tot 20 pCt. voorgesteld, i Het schoolgeld voor do laagste zes klassen wil do Heer Loosjes bepalen zooals voor de opleidingsscholen geheven wordt. Jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, tot vóór eenige jaxen lid der Prov. Staten van Noord-Holland, is ernstig ongesteld. ¦ Da nieuwbenoemde burgemees ter van Nibbikswoud (N.-H.), de Heer Zeilemaker, heeft een feest gegeven aan de schoolkinderen. Het onthaal was overvloedig, en de feeststemming :opgewekt. . , ,| . ,
Dekansenvooreenautomobield ienst vam Nijmegen op Gennep — waarmede in het naijaar van 1906 een proef werd. genomen — zjjn eenigszins verbeterd, doordien de Gemeenteraad van Ottersurn met algemeene stemmen in beginsel heeft besloten een rentewaarborg te verleenen, onder voorwaarde dat ook de beide andere Limburgsche gemeenten Gennep en Mook een dergelijk besluit nemen.; ,
Pluimvee enz. — Omtrent de op 15, 16 en 17 Februari a.s. te houden tentoonstelling, uitgeschreven door de onderaf deeling «utrecht en Omstreken» der V. P. N., kan voorloopig het volgende worden medegedeeld: In het Eere-Comité zullen zitting nemen de Heer H. A. van Beuningen, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar; de Heer H. D. S. Hasselman, Rrjkslandbouwleeraar te Utrecht. Voorts het Bestuur der Provinoiale afdeeling Utrecht, terwijl nog anderen, die uitgenoodigd zijn, dit nog in beraad houden.
Op deze tentoonstelling zal ook worden ingezonden konijnenvleesch, g<--ookt ca verwerkt tot|worst. Doordat op aekeren tijd van net jaar overvloed heersoht vaa dik vleeeob, wil nan, door het ta rooken at tot worst te verwerken, aantoonen dat het op deze wijze bewaard kan worden. Voorts zullen de konijnen ook tentoongesteld kunnen worden uit het oogpunt van pelswaarde. Bovendien is medewerking verzooht om, door het vervaardigen van huishoudelijke voorwerpen van konijnenvellen, ook hierop de aandacht te vestigen.
"BINNENLANDSCH NIEUWS.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Op de Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap te Amsterdam werd besloten, dat het Genootschap zich in verbinding zou stellen met andere vereenigingen, ten einde te komen tot samenwerking in zake verspreiding van helderder denkbeelden omtrent opvoeding en onderwgs, vooral onder de minder ontwikkelden. Het Comité, samengesteld >uit gedelegeerden van de samenwerkende vereenigingen: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (waarvoor de Nuts-Commissie voor Onderwgs optreedt), Volksonderwijs, Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, heeft gemeend, dat een belangrijk middel om het beoogde doel te bereiken zou zijn,het bespreken van verschillende vraag, stukken van paédagogisohën en onderwijskundigen aard in gecombineerde vergaderingen van de departementen en afdeelingen der aangesloten vereenigingen. Het stelde daartoe een lijst van onderwerpen samen en heeft verschillende personen bereid bevonden om als spreker op te treden; anderen hebben bericht, dat ze zich later gaarne beschikbaar stellen. De lijst van" sprekers bevat de volgende namen: K. Andriesse, Amsterdam, L. C, T. Bigot, Arnhem, J. A. Doesburg Lannoy, Amsterdam, H. Douma, Amsterdam, G. A. C. v. Goor, Amsterdam, H. Groenewout, Soheveningen, Mej. H. Goudsmit, Amsterdam, Mevr. Th. P. B. Haver, Amsterdam, A. Bildesheim, Arnhem, J. Klootsema, Alkmaar, Th. Lancée, Amsterdam, Dr. H. A. v. d. Meulen, Bergen op Zoom, J. Porte, Winkel, H. W. J. A. Sohook, Amsterdam, R. Staal, Hoogeveen, C. M. Soeters, Amsterdam, N. H. v. d. Toorn, Rotterdam, Kl. de Vries Szn., Amsterdam, G. C. Weeren, Ter Aar, C. A. Zelvelder, Sneek, Y. Zijlstra, Assen. Als onderwerpen zijn opgegeven: Jaloersche kinderen; — misdadige kinderen; — onopzettelijke opvoeding; — lichamelijke opvoeding ; — da school en lichamelijke verzorging der kinderen; — de puberteitsjaren; — zorg voor geestelijk en lichamelijk abnormale kinderen; — de belangen van onze kinderen; — gehoorzaamheid in de opvoeding; — drift; — het vertrouwen in de opvoeding; — onwaarheid spreken; — hoe men niet met kinderen moet omgaan; — een wijs opvoeder streeft naar beperking; — verhouding tusschen onderwijzer en kind; — het onderwijs aan kinderen boven 12 jaar; — het onderwijs aan kinderen boven 12 jaar ten plattelande ; — het onderwijs aan kinderen beneden zes jaar (bewaarschoolonderwijs) ; — het zingen op school ; — de kunst in de school; — leotuur; — kleine scholen; — welke school zullen we voor onze kinderen kiezen, de bijzondere of de openbare T; — het goed recht der openbare school; — onze openbare school; — samenwerking tusschen huis en school; — welke hinderpalen staan ons onderwijs in den weg; — wat ontbreekt er nog aan ons lager onderwijs 1; — in welke richting moet vereenvoudiging van onderwijs gezocht worden? — handenarbeid op de volksschool; — de beteekenis van de vereenvoudiging van onze schrijftaal; —de openbare school is de «christelijk nationale» school bij uitnemendheid; — opvoeding van jongens en meisjes; — ooievaarssprookjes (hoe men kinderen de kennis omtrent de wording van den mensch kan mededeelen).
"Opvoeding en Onderwijs.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
De luitenant-kolonels A. W. Pitlo van het 2e reg. inf. te 's-Hertogenbosch en F. J. G. ten Raa van het 10e reg. te Haarlem zullen 1 Mei den dienst met pensioen verlaten.
De kapitein R. van Sliedregt van het reg. gr. en jagers is met ingang van 1 Februari werkzaam gesteld bij de lil Afd. (personeel) van het Dep. v. Oorlog.
De le luitenant W. J. C. Schuurman van het 4e reg. vest. art., leerling aan de hoogere krijgsschool, wordt 1 Mei gedetacheeerd bij het 2e reg. huzaren te Venlo.
De le luitenants-kwartiermeester, S. Nijdam, W. Jansen en J. A, Zittersteijn, leerlingen van den intendancecursus worden 1 Maart gedetacheerd bij de Rijks land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen.
De militaire apotheker 2e klasse (le luitenant) H. H. Poelman, werkzaam aan 's Rijks magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam, wordt 20 Februari a.s. bevorderd tot kapitein.
"MARINE EN LEGER.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Men schr ij ft ons uit Emden
De werkzaamheden, welke aan de eigenlijke havenuitbreiding moesten voorafgaan, en die bestonden in het bedijken van het zoogenaamde Borssumerwad, een oppervlakte van 300 H.A., zijn deze week voltooid, zoodat thans reeds een begin is gemaakt met de hoofdwerkzaamheden van dit bekende 20-millioenen project: de havenuitbreiding.
Bij Borssum is de bouw van de groote afwateringsslnis, die ook het stadswater doorlaat, al zoo ver gevorderd, dat het geprojecteerde afvoerkanaal reeds over een lengte van 150 M. in de riohting van den dijk is gegraven. De bij den siuizenbouw zuidwaarts van Borssum ondervonden vertraging der werkzaamheden, veroorzaakt door_ de herhaalde doorkwelling van het water, is eindelijk overwonnen, daar de openingen nu voorgoed zijn gedicht. In den Königspolder heeft men de nieuwe lijn al uitgezet, die de hoofdlijn van den spoorweg met het oostelijke deel van de nieuwe haven zal verbinden. Het lijdt geen twijfel, of tegen. Augustus zal het gedeelte der nieuwe lijn, dat tot den hoogoven „Hohenzollern" is geprojecteerd, nog gereed komen. Deze smelterrj ligt aan het Dortmund-Eemskanaal en krijgt de beschikking over een va^te kaai op haar terreinen. Buiten twee vaste bruggen over het Dortmund-Eemskanaal en het Voorvloedkanaal denkt men er over om voor het personenverkeer en het goederenvervoer nog twee bruggen te leggen. Voor dezen bruggenbouw en andere grondwerken moesten, tot onderzoek van den ondergrond, ongeveer 100 voor een deel zeer diepe boringiea uitgevflöcd .worden,, terw^ uit een naburig bosch 1000 dikke boomstammen zullen worden gehaald, en tot 16. M. diep in den grond worden geheid, om aan de fundeeringen de noodige vastheid te kunnen geven voor den zwaren bovenbouw.
"GEMENGD NIEUWS.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Volksvlijt. Italiaansche Opeka, Dir. M. de Hondt. Woensdag 16 Jan. (8 u.) L'Amico Fritz, van Mascagni. Donderdag 17 Jan. (8 u.) Faust, van Gounod. Loge ƒ3.50, Stalles ƒ 2.50, Parq. ƒ2, Part. ca Frontbalo. ƒ 1.50, Middanbalxs. ƒ 1.25, Zijbalc. ƒl, Amph. ƒ 0.75, Gal. ƒ 0.50. Dagelijks (8 u.) Westelijke tooneelzaal i Ben-Ali- Bey's Indische en Egyptische Toovervoorstellingen, le Rang ƒ 1.25, 2e Rang ƒ0.60, 3e Rang J 0.30. Woensdag (2 u.) Middag voorst, ƒ0.75, ƒ 0.50, ƒ0.25. Schouwburg F'raseati (Plantage Midüeal.) Woensdag 16 Jan. (8 u.) De bovennatuurlijke Zoon. Stalles / l, L'art. ƒ0.60. Gal. ƒ0.40. Rembrandt-Theater (Rembrandtplein). Woensdag 16 Jan. (8 u.) Gastvoorst. van Wilrjjf Bauer, tenor uit Weenen, en Mevr. O. Engelen— Sewing. 1001 Nacht, van Joh. Strauss. Middenloga ƒ2.50, Zijloge en Stalles ƒ2, Faut. achter de Logeea Parq. ƒ 1.30, Part. ƒ 0.80, Frontbalo. ƒ 0.60. Zjjbsüc ƒ0.50, Middengal. ƒ 0.36, Zijgal. ƒ0.25. Zie voorts onder Advertentiën blz. 16. Schouwburg Stoel & Spree (Plantage Ft. Laan). Woensdag 16 Jan. (8 u.) Sergeant Kordaat, Drama van M. Spree. Fut. ƒ 1, Stalles en Middenbaiooo baloon ƒ0.60, Parq. ƒ0.40.
"Paleis voor Volksvlijt.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013
Zaterdag 19 Jan. (8 u.) kleine zaal e Concert doo« Henriette Roll, pianiste, met medewerking van Max Reger, pianist, Mej. Joh. van Linden van den Heuvel, zangeres, en Bram Eldering, violist. ƒ 3.— »De Algemeene Muziekhandel*, Spui. Circus Carré (Binnen-Amstel). Woensdag 16 Jan. (2 u.) Namiddag-VoorsWling. Verminderde prijzen. Dagel. (8 u.) Voorstelling Speciajiteiten-Theatat Dir. Frita van Haarlem. Middenloge ƒ2, Zijloge fÜSO, Stalles ƒ1.25, Klapstoelen a/d Loge ƒ 1, Part. euParW- Klapstoelen ƒ0,76, Ue Rang ƒ0.60, 3e Rang fQ.2&. Zie yoorts onder Advertentiën blz. 16. The Bijou-Biograph-Theatre, Damstraat 20. Dagel. ('s morg. 11 u. tot 's av. 12 u.) VoorsteUiag levende beelden, ƒ 0.15, Zondags ƒ0.20. Variété Flora (Amstelstraat). Dagel. (8 u.) Specialiteiten. Verschillende pzsm< Nederl. Panopticum (Amstelstraat). Van 's morg. 10 tot^s av. 10 uur ƒ o^o. ¦ In het Oafé-Restaurant (8 u.) Concert. Varoßobt ¦progr. ƒ 0.10. Zondags ƒ0.20. Panorama (Plantage) Jeruzalem en Golgotha. f 0.50. Kunstzaal Panorama. Tentoonst. van werken van Herrn. Heijenbrock. f 035, Arti et Amicitise (Rokin). Tentoonstelling vau schilderijen en aquarellen van Münchener kunstenaars. Opening Woensdag 16 Jaa, (2 u.) Voorts dagel. (10—4 u.) ƒ 0.50. Zie ook onder Advertentiën bk. 16.
Maatsch. tot bevordering der Toonkunst, Afdeeling Helder. Woensdag 23 Jan. (8 u.) »Casiuo< Judas Maccabdus, G. F. Handel. — Solisten: Mej. * van Roode (Purmerend), de heeren J. Dijker en W. Roberfc Jr. (Amsterdam). Begeleiding. Orkest d« Afdeeling Directeur ; de Heer A. J. 0. Moog.
"Concertgebouw.". "Het nieuws van den dag : kleine courant". Amsterdam, 1907/01/16 00:00:00, p. 13. Geraadpleegd op Delpher op 06-03-2021, http://resolver.kb.nl/resolve?urn=ddd:010164178:mpeg21:p013