welke we tot nog toe aangestipt hadden; die arbeid wordt ook op een andere manier betaald.

De kranten, die ik ontvangen heb, bevatten ook een Dagwijzer, de weervoorspelling, kipkap, een inschrijvingslijst ten voordeele van het Werk der Vlamingen in Frankrijk, spreuken, eenige nuttige wenken (goeden raad), lokaal nieuws uit de geboortestreek (overvloedig en uitgebreid), en wekelijks een hoofdstuk uit het Evangelie volgens Marcus.

Het blad is aantrekkelijk geredigeerd, en ’k geloof dat het met veel genoegen gelezen en voorgelezen wordt, want alle Franschmans hebben geen onderwijs genoten.

Dezelfde vragenlijst, hier reeds aangegeven, heb ik ook gericht tot de ï succursale » te Parijs van het o Comité de Protection des ouvriers émigrants de la Flandre Oriëntale ». Benevens drie verslagen over de werkzaamheden, waarvan ik hier gebruik gemaakt heb, ontving ik het volgende antwoord op de acht vragen :

r De oorzaak der uitwijking:

de overbevolking der werklieden in Vlaanderen.

b) de hooge loonen welke in Frankrijk betaald worden.

c) de gewoonte.

2° In de betteraven verdienen ze vijf frank daags, in den oogst tien frank, in de suikerfabrieken vijf frank. De twee campagnen brengen hun zes-, zeven- of achthonderd frank op.

3" Het ware natuurlijk beter kon de vader thuis blijven, bijzonderlijk voor het gezag der moeder, dat dikwijls te wenschen overlaat.

4° Zij deelen natuurlijk mede in de Fransche zeden, gewoonten en gedachten; doch, dat moet men niet overdrijven, vermits de Vlamingen weinig omgang hebben met de Franschen.

5° Zij worden geholpen door de drie beschermkomiteiten van West-Vlaanderen, Henegouwen en Oost-Vlaanderen.

6° De huisvrouwen kunnen aangezet worden hunne mans in de gilden te doen inlijven, gesticht voor de uitwijkelingen.

T Op 40 h 50 duizend.