tijd ook een reeks werkjes in het licht, die ten opzichte der muziek een zelfde rol willen vervullen als de alom bekende handboekjes ter verklaring van de meesterwerken der literatuur. In die verzameling verschenen reeds ettelijke flinke ontledingen van bekende opera’s, o. a. van Samson, van Manon, Carmen, en nu ook van de Walkure (door Andre Coeuroy) en van Lakmé (door Joseph Loisel). Al deze boekjes zijn opgesteld volgens een zelfde plan; ze bevatten een biographie van den toondichter, de historiek van het werk, een ontleding van tekst en muziek steeds door vele notenvoorbeelden geïllustreerd en een bibliographie. De publicatie staat onder toezicht van den uitstekenden Franscben musicoloog P, Landormy; een waarborg te meer dus voor de degelijkheid van dit alleszins goed begrepen en lofwaardig vulgarisatiewerk.

Van de band van den bekenden Berlioz-biograaf Adolpbe Boscbot verscheen een tweede bundel: Chez les Musiciens (Ed. Plon-Nourrit & C"). Onder bet vele lezenswaardige dat bier geboden wordt weze vermeld in de eerste plaats om bun documentaire waarde de opstellen over de acbttiendeeuwscbe componisten Leclair en Gaviniès. De karakteristiek dezer twee meesters der viool-literatuur werd nooit beter verduidelijkt; treffend o. a. is de verwantschap die de auteur vaststelt tusscben bet werk van Gaviniès en dat van zijn tijdgenoot, den meester van bet intiem doorvoelde genrebeeld, Cbardin. Twee prachtige opstellen over Mozart, een zeer juiste typeering van den, twintig jaar geleden zóó gevierden, nu bijna vergeten Edvard Grieg, en de artikels gewijd aan de nagedachtenis van C. Franck en Ed. Lalo, zullen mede in niet geringe mate bijdragen tot bet succes van dit boek.

Onder de firma’s welke zich speciaal bezighouden l«t verspreiden van bedendaagscbe muziek is bet buis J. &W. Cbester een der voornaamste. De lijst der door baar uitgegeven werken bevat stellig mee van bet interessantste wat de muziek in de laatste jaren beeft aan te wijzen. Hare beperkt zich echter niet tot bet publiceeren van muziek: J. &W. Cbester zijn tevens uitgevers van een muziektijdscbrift Ihe Chesterian, dat, alhoewel van bescheidener uitzicht dan de mooie Franscbe Revue musicale, tot bet beste behoort dat op dit gebied thans bet licht ziet. Van een prijzenswaardig initiatief j(etusgt ook de uitgave der zg. Miniature Essays, zijnde biograpbiscbe schetsen van bedendaagscbe toondichters. Het eerste twaalftal dezer boekjes ligt vóór ons: ze zijn gewijd aan leven en werken van Jos. Jongen, M. de Falla, I. Strawinsky, Granville Bantock, John Ireland, Arnold Bax, Lord Berners,