van de vaderlandsliefde opeisditen, waren zij in den éro*id akkoord met het aktivisme en was het alleen uit laksheid dat zij met het aktivisme niet openlijk medegingen !

Wij zouden hier desaangaande stichtende voorbeelden kunnen aanhalen, waaruit tevens blijken zou, hoe de scheeve voorstellingen vailj franskiljonsche zijde er heel wat toe bijgedragen hebben om in de Viaamsche geesten verwarring te stichten.

Vlamingen die elke intemationaliseering van de taalkwestie als strijdig niet het Belgisch en het Vlaamseh belang, werden voorgesteld als overhellend naar het aktivisme, en tot in de Duitsche imperialistische pers vonden die scheeve voorstellingen ingang. Ook de Duitschers mochten echter ervaren dat zij zich eens te meer in hun sluwe berekeningen vergist hadden.

Wat ons echter als een wrange nasmaak bijblijft van al die oorlogservaringen is de vraag, hoe het mogelijk is dat Belgen, om aan de Viaamsche beweging en aan de flaminganten afbreuk te doen, in staat zijn geweest aan die flaminganten gevoelens en bedoelingen toe te schrijven, die alleen aan de Duitsche imperialisten konden welgevallig zijn. Want die scheeve voorstellingen hebben niet alleen verwarring gebracht onder de Vlamingen en de Belgen in het algemeen; zij hielpen ook de Duitsche openbare meening misleiden, doordat zelfs Duitschers, die tegen elke annexatie van België gekant waren en die wisten, hoe de vertroebeling van de geesten koren was op den Duitschen imperialistischen molen, zich verontrust toonden over dien waanzin van het aktivisme, die volgens franskiljonsche beweringen over alle Vlamingen gekomen was!

Weest wel overtuigd, zegden wij aan die Duitschers, dat het bondgenootschap van franskiljons en aktivisten nooit den vrijheidszin van het Viaamsche volk zal kunnen versmoren, en dat, indien de Vlamingen hun recht vragen ook in het leger, het in de eerste plaats is om op de Duitsche soldaten des te beter te kunnen schieten, zoo zij nogmaals over onze grenzen kwamen. Nooit komt er vrede, alvorens de laatste aktivistische maatregel afgetakeld is !

Maar ook welk een periode, waarin de laster welig tieren kan, de oorlog met zijn sombere oneerlijkheden en treurige kuiperijen! Wij zouden hier een heele reeks voorbeelden van zulke scheeve voorstellingen kunnen aanhalen en bepalen ons bij het