2. Bij alle overige luikhoofden, welke op een blootgestelde plaats op het vrijboorddek of op een dek van de bovenbouw zijn aangebracht, moeten ringbouten of andere inrichtingen om sjorrings te bevestigen aanwezig zijn.

Indien de breedte van een luikhoofd groter is dan 60 percent van de breedte van het dek ter plaatse en volgens artikel 12 voor het hoofd een hoogte van 61 centimeter is voorgeschreven, moeten inrichtingen voor extra sjorrings zijn aangebracht, teneinde de luiken °P hun plaats te houden nadat de presennings zijn vastgekegd.

3. Bij toepassing van stalen luiken moet de waterdichte afsluiting v an blootgestelde luikopeningen op door het Hoofd van de Scheepvaartinspectie goedgekeurde wijze zijn verkregen.

Artikel 19

Luik-, kolenstort- en dergelijke openingen in het vrijboorddek binnen een bovenbouw, welke van de in artikel 45 bedoelde middelen tot afsluiting der tweede klasse zijn voorzien, moeten hoofden met een hoogte van ten minste 23 centimeter en inrichtingen tot sluiting van die openingen hebben, welke even doeltreffend zijn als die, vereist voor blootgestelde luikhoofden, waarvan de hoofden 46 centimeter hoog zijn. Indien de middelen tot afsluiting minder doeltreffend zijn dan die der tweede klasse, moeten de luikopeningen hoofden hebben met een hoogte van ten minste 46 centimeter en middelen en inrichtingen tot sluiting van die openingen, even doeltreffend als die, welke voor blootgestelde luikhoofden worden geëist. Luik- en andere hoofden, gelegen op het vryboord* dek binnen een bovenbouw, voor zien van middelen tot afsluiting, welke minder doeltreffend zijn dan die der eerste klasse