Financieringstransacties

Zoals reeds eerder is opgemerkt worden de uitgaven en inkomsten samenhangend met financieringstransacties uitsluitend op de kapitaaldienst geraamd c.q. verantwoord, met uitzondering echter van de opnemingen en de aflossingen van kortlopende vorderingen en schulden. Laatstgenoemde uitgaven en inkomsten worden buiten de begroting c.q. rekening gehouden en als kasuitgaven en -inkomsten in de administratie opgenomen. Zie de toelichting op de categorieën U 7.0 en I 7.0. De kapitaaluitgaven worden functioneel ingedeeld en evenzo de kapitaalinkomsten voor zover deze geen afschrijvingen, aflossingen van verstrekte langlopende geldleningen en verbruik van voorraden betreffen. Deze inkomsten worden als vrijgekomen financieringsmiddelen opgenomen op hoofdstuk 0, paragraaf 0, van de kapitaaldienst. Zij kunnen in de eerste plaats worden aangewend voor de aflossingen van opgenomen langlopende geldleningen.

Inhoud van de posten

De inhoud van de posten van de gewone dienst en de kapitaaldienst van een paragraaf kan verschillen naargelang de desbetreffende taken in eigen beheer worden uitgevoerd dan wel de uitvoering van die taken aan instellingen wordt overgedragen. Worden de taken in eigen beheer uitgevoerd, dan worden op de posten van de gewone dienst exploitatielasten en -baten geraamd c.q. verantwoord en op die van de kapitaaldienst investeringsuitgaven en de daarmede verband houdende kapitaalinkomsten. In het andere geval zullen het respectievelijk inkomens- en vermogensoverdrachten zijn.

Autorisatie

De autorisatie van de provinciale uitgaven en inkomsten ligt primair op de buitenslijns geraamde bedragen van de functionele posten van de gewone dienst en de kapitaaldienst. Voorts worden de binnenslijns op de kapitaaldienst geraamde bedragen ten behoeve van investeringen in hun totaliteit geautoriseerd. Derhalve inclusief de bedragen die betrekking hebben op volgende dienstjaren. Bovendien vallen onder die autorisatie de uitgavencategorieën van de eerste paragraaf van de verdeeldienst, die als afschrijvingen, rentekosten en apparaatskosten aan de desbetreffende functionele posten zijn toegerekend, omdat de samenstellende delen van die toerekening niet afzonderlijk in de specificatie van deze posten tot uitdrukking komen. Dit laatste is wel het geval met de uitgavencategorieën van de twee andere paragrafen van de verdeeldienst, die rechtstreeks op de functionele posten van de gewone dienst en van de kapitaaldienst worden gebracht en die afzonderlijk in genoemde specificatie van die posten tot uitdrukking komen. Deze regel geldt uiteraard ook voor de uitgaven, die in de loop van het jaar opkomen. Om praktische redenen is evenwel voor de uitgaven, die als onderdeel van de apparaatskosten over een groot aantal functionele posten moeten worden verdeeld, de mogelijkheid geopend de budgettaire gevolgen daarvan in de begroting tot uitdrukking te brengen op de daarvoor ingestelde post op paragraaf 3 van hoofdstuk 0 van de gewone dienst. Dit kan derhalve geschieden in plaats van aanpassing van alle functionele posten van de gewone dienst, waarover de apparaatskosten zijn verdeeld. Deze administratieve aanpassing kan bijvoorbeeld eenmaal per jaar plaatsvinden.

Nummering van de posten

De posten van de gewone dienst en de kapitaaldienst zijn voorzien van een nummer van vijf cijfers. Deze cijfers geven achtereenvolgens het navolgende weer:

eerste cijfer: lasten (0), baten (1), kapitaaluitgaven (2) en kapitaalinkomsten (3)

tweede cijfer: begrotingshoofdstuk derde cijfer: paragraaf van het desbetreffende hoofdstuk vierde cijfer: subparagraaf van de desbetreffende paragraaf vijfde cijfer: post, waarbij de 0 gereserveerd is voor de eerste posten van de desbetreffende paragraaf, waarop aan de lastenzijde de aan die paragraaf toe te rekenen apparaatskosten worden gebracht en aan de batenzijde de daarmede verband houdende ontvangsten wegens werkzaamheden voor derden; de 9 is bestemd voor de laatste posten van de desbetreffende (sub) paragraaf: de posten overige/incidentele lasten c.q. kapitaaluitgaven en overige/incidentele baten c.q. kapitaalinkomsten.