9,Hoe voeden wij onze kinderen op'9

Zijn de kinderen zo drie & vier jaar, dan komt de leeftijd van vragen, de gehele dag.

„Hoe komt dit en waarom is dat zo?

Nu moet iedere moeder blijk geven van geduld, want dit kan bij sommige kinderen eindeloos

zijn; vooral bij de pientere kinderen, die alles opmerken. En als je jezelf eraan gewend hebt, is het heus niet zo vermoeiend. En de resultaten zijn ook beslist de moeite waard. Een onderwijzer zei mij een: „je haalt de kinderen eruit, die thuis afgesnauwd worden, en die, welke antwoord krijgen op hun vragen."

Als je veel samen met hen doet b.v. knutselen, plakken, knippen, is er meteen gelegenheid, hun vraagspel te

beantwoorden. Ik hielp hen hierbij ook weer om aan de gang te komen en vervolgde dan weer

mijn eigen werk.

Nu een en ander over bezighouden.

Persoonlijk voel ik er niets voor, dat de kinderen lui zitten en moeder of vader maar eindeloos voorlezen. Voorlezen moet b.v. plaats hebben

met het kind, dat niet lekker is en nergens lust in heeft, een uurtje, en op verjaardag, Kerstmis, Oudejaar, na een goed rapport, echt bedoeld als „feest". Ook niet eeuwig spelletjes doen.

Dit alles is zo gemakkelijk voor 't kind

en maakt de ouders vaak tot knechtjes. Ik deed b.v. zo: 'smorgens moesten zij Zichzelf bezighouden en hun kleine plichten vervullen (hierover praten wij later), 's Middags, na de rust, moesten zij, na opgefrist te zijn, iets eten, be-

cnVinitiö r»f PlQ n WÜ

OV11UXVJ V U1 «J-UVliVJV. ^ "»J

het, bij mooi weer buiten, anders binnen, gezellig. Er kwamen lapjes kraaltjes.

doosjes oude tijdscnriuen en Kranten

voor de dag.

De schaar leerde ik hun vroeg hanteren (alleen onder toezicht). Wij maakten huisjes van dozen en karton, kamers van schoendozen, lapjes waren kleed¬

jes, popjes van wol waren de bewoners en uit de tijdschriften knipten wij werelden, die in hun fantasie gingen leven, 't Was soms een geweldige rommel, maar de schatten, die verzameld waren, gaven alle voldoening. Ook stijfsel en plakken, al is het nog zo'n

DE KLEUTERS

geknoei, voor hen is het een genot. Een flink mouwschortje doet grote dienst. Zelf

heb ik drie jongens en ik leerde hun op zesjarige leeftijd machine-naaien, steeds als ik in de

buurt was. Dan maakten ze eerst hun

knikkerzakken, daarna allerlei dingen, die zij nodig hadden.

Met mooi weer moeten al deze spelen buiten plaats hebben. Mijn plaats achter het huis maakte ik iedere dag goed schoon en dan een mat of oud kleed erop. Dit houdt met kruipen slijtage tegen en is niet zo

koud als ze eens gaan zitten. De bankjes en stoeltjes buiten. Daar kregen zij al vroeg hun ontbijt en de verdere maaltijden.

Resultaat: beter eten! Zelf deed ik

alles, wat ik buiten kon doen, bij hen. Trek u rfiets van de buren aan, die het „gek" vinden, 't gaat om hun gezondheid. Het box-kindje er ook in betrekken, het vindt het fijn, al dat gedoe van de broertjes en zusjes.

En u kunt ze ook buiten laten rusten, b.v. op een rieten stoel met een keukenstoel erbij, een paar kussens erop, een pracht bedje. Als het erg warm is, in de schaduw, of een laken span¬

nen b.v. over de drooglijnen. De zomer moet uitgebuit worden van 't begin tot 't eind. Hebt u geen tuin, dan probeert u pm

's middags met de kpusenstopperij een

weilandje of park te bezoeken. Doe gerust eens wat minder aan het werk. Wat helpen u de geboende meubels, als de kinderen bleek zien en slecht eten? Ik heb mij heus dikwijls met mooi weer er vlug van afgemaakt.

Ook maakte ik wel eens een tentje met hen in het tuintje en wij gingen er in „wonen" en eten. Is er iets te verzinnen, wat zij zo heerlijk vinden? Neem 's middags uw handwerkje of

breiwerk er bij en 't is „feest". Bij erg warm weer zette ik een flinke teil water in de zpn (denk om de kleintjes, dat zij er niet bij kunnen zonder toezicht) en als het dan lekker op temperatuur was, mochten zij pootje baden. Zo'n dag waren zij uit geweest, begrijpt u? Allemaal dingen, die u

geen geld, maar opletten en wat moeite kosten. Maar ook 's zomers

's avonds de grote kinderen met een boek

op tijd naar bed,

nog een half uurtje lezen. L.

A. G.—v. d. B.

| OPDRACHT

| Gij houdt van ons blad, | niet waar? Welnu, brengt | dan minstens één nieuwe 1 abonné aan.

| Vóór 1 Mei,

of op die dag!