De kinderee lezen en kijken plaatjes

Er zijn weer nieuwe boeken voor kleine en grotere kinderen. De uitgeversfirma Van Goor, Den Haag, geeft er een viertal uit.

Van Klaas Vaak en zijn brave zandkaboutertjes, door Dola de Jong. Illu-

Sneeuwwitje heen. En zou zonder hen wel die mooie film ontstaan zijnl

straties van Phiny Dick. Stevig gebonden boek.

Elfjes en kaboutertje, konijntjes en tovenaars spelen een rol in deze KlaasVaak-geschiedenis, waarin natuurlijk zand de hoofdrol heeft. Want wat is Klaas Vaak zonder zand?

rd

Ons Rijmboek, voor kinderen van 6—12 jaar, door M. C. van Oven—Van Doorn. Tekeningen van Jan Lütz. Prijs gebonden 95 ct.

kort voor haar overlijden. In haar voorwoord van dit verhaal, dat niet alleen bedoeld is voor de jeugd vanaf 13 j&ar, maar ook voor volwassenen, vertelt zij van het leven der Friese dorpsbewoners, nu bijna een eeuw geleden. Het is het verhaal van Aaike's jeugd, dat deze op haar oude dag aan de schrijfster vertelde en dat zij in haar eigen taal en stijl weergaf.

In flinke druk, mooie platen en prettige uitvoering lezen we dan de geschiedenis van Jan Martens, van Trine z'n vrouw, en natuurlijk van Aaike zelf, van de dochter. Op haar eigen manier beschrijft Nienke van Hichtum de achterlijke begrippen die op het dorp heersen

Maar de kinderen van tegenwoordig verlangen naar nieuwe kabouter-avonturen, geplaatst in hun milieu, met de vertrouwde omgeving van nu.

Wel ,dit boek bevat een aantal verhalen, die de oude kabouter Koboldus vertelt. Zij zijn meest vermakelijk, met hier en daar een strekking, die echter nooit hinderlijk wordt — door de kinderen niet als opzettelijk zal worden gevoeld. Zoals bij kabouter-geschiedenissen gebruikelijk is, spelen allerlei dieren er 'n rol in, wat voor het begrip en het contact van mens en dier altijd goed is.

» ro

Jan Jaap en zijn beesten, door Leonard Roggeveen. Prijs 65 ct. en ƒ 1.90. Voor kinderen van 6—9 jaar. Tekeningen van den schrijver, 'n Aaardig boek

De kinderen rijmen hier zelf met behulp van een tekening. Het denkbeeld is wel grappig, al is de schrijfster er niet overal in geslaagd om de verstjes kinderlijk te houden. Achteraan vindt men de oplossing.

De tekeningen zijn bijzonder geslaagd, zowel de grote plaatjes, die gedeeltelijk gekleurd zijn, als de kleine krabbeltjes.

SD

Kololdus vertelt, door Joh. Löbler, met Illustraties van den schrijver. Prijs 65 ct. en ƒ 1.00.

Alweer kaboutertjes. Wat zouden de kinderschrijvers beginnen zonder kabouters? Een vorige generatie had misschien genoeg aan de dwergen om

vol gezellige tegeningen van Jaap's beesten, van Jaap zelf en van de grote mensen, die in Jaap's leven komen.

Drie van de oude Plaats, door N. van Hichtum, met zwarte en gekleurde platen van Tjeerd Bottema. Uitgave G. B. van Goor te 's Gravenhage. Prijs ƒ2.— en ƒ 2.90.

N. van Hichtum, de ons allen zo welbekende en sympathieke persoonlijkheid, schreef dit boek in Juli 1938, dus

De kleine pop

en hoe Trine daar tegen in gaat en haar eigen denkwijze volgt.

Nienke van Hichtum's laatste boek zal zeker door velen gelezen worden.

Wat is dat?, de encyclopaedie voor jongeren brengt in haar tweede druk de 21e en de 22e aflevering. We gaan van het Poerimfeest — met een mooie plaat van het verhaal uit de bijbel van Koningin Esther's verijdeling van Haman's moordplannen — naar den dichter Staring.

Vele tekeningen en foto's versieren ook deze afleveringen, waaronder mooie reproducties van voorhistorisch tekenwerk — de skiloper uit die lang, lang vervlogen tijd is merkwaardig. Wij noemen nog de geïllustreerde beschrijvingen van Albert Schweitzer, van Marie en Pierre Curie en van Henr. Roland Holst.

Zoals men weet, wordt deze encyclopaedie uitgegeven door de Hollandiadrukkerij te Baarn.