Eveneens heeft Mme de Reuss Jancoulescu zich genoodzaakt gezien zich terug te trekken en haar plaats aan een jongere kracht af te staan. Mme de Reuss is de oprichtster der eerste vrouwenvereeniging in Roumenië en is gemeenteraadslid van Boecarest. In haar plaats werd Mrs. Rama Rau uit Indië benoemd, die op verschillende congressen en ook dit keer in Marseille afgevaardigde van haar land was. Zij is veel in Engeland en zal in staat zijn de Bestuursvergaderingen bij te wonen.

Het is een verblijdend teeken, dat weer jongere vrouwen de brandende fakkels van den Wereldbond overnemen.

Comité voor de Ontwapening.

In October werd dit Comité verblijd met een gift door het Nobel-Instituut van 1800 Zw. Frs., wel een bewijs hoezeer het werk der vrouwen ten gunste van den Vrede wordt erkend en gewaardeerd.

Vervolgens werd in het Comité een voorstel van het Vredes-Comité van den Wereldbond geformuleerd, welk voorstel unaniem door het Ontwapenings-Comité werd aangenomen, om den dag van 6 Februari 1933, de herdenking der aanbieding van de Petities, te maken tot een dag van rouw, protest en verontwaardiging, te weten: door het houden van vergaderingen, het publiceeren van artikelen nu in de pers, over de geheele wereld, door vanaf de preekstoel te wijzen op de noodzaak van den vrede. In vele landen is op dezen oproep gereageerd. In Genève zelf werd door de verschillende organisaties aan Mr. Henderson een lunch aangeboden, waaraan een honderdtal personen deelnam en bij die gelegenheid sprak Mr. Henderson opnieuw den wensch uit dat de vrouwenorganisaties toch niet gouden verslappen in haar activiteit en steeds blijven helpen om de openbare meening in de diverse landen te versterken en haar regeeringen van den dringenden vredeswil der volken te overtuigen.

De finanties van het Ontwapenings-Comité zijn doorloopend een groot vraagstuk; de aangesloten internationale vereenigingen hebben een gift van 500 Zw. frs. beschikbaar gesteld; verder zijn de onkosten bestreden uit den verkoop van briefkaarten, waarop Mr. Henderson staat afgebeeld met de petities. Er zijn 50.000 van deze kaarten gedrukt geworden; de drukkosten zijn er reeds uit en men heeft reeds een surplus van ongeveer 3000 Zw. frs. waardoor het Comité in staat gesteld is haar werkzaamheden voort te zetten.

Wekelijksche bijeenkomsten werden dan ook georganiseerd met vooraanstaande sprekers.

K inderbe scherming.

De Volkenbondszitting aangaande Kinderbescherming opende 27 Maart. Het was jammer dat Gertrud Baumer die sinds het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond, deze zittingen leidde, nu niet als afgevaardigde is gekomen evenmin als de beide andere vrouwelijke parlementsleden, Fr. Matz en Fr. Zilken.

Dr. Luisi heeft haar ontslag bij deze Commissie ingediend en is eveneens door een mannelijken collega vervangen.

Uit Engeland was Dame*) Janet Campbell aanwezig die aan het Ministerie van Openbare Gezondheid werkzaam is. Tal van landen waren door vrouwelijke gedelegeerden vertegenwoordigd, terwijl Mlle Gourd als gedelegeerde der Int. Vrouwenorganisaties in deze commissie zitting heeft.

•) Titel voor ccn Engelsche onderscheiding voor vrouwen.