In de „Fran^aise" van 22 April staat een oproep om toch vooral daadwerkelijke hulp te verleenen aan de vluchtelingen uit Duitschland door hun onderdak te geven, maaltijden te verstrekken, maar ook door haar in direct contact te brengen met de intellectueelen van andere landen, opdat zij in deze sombere dagen moreel niet ten onder zullen gaan.

In de „Mouvement Féministe" van Genève is eveneens een hartroerende oproep opgenomen.

Mlle Gourd schrijft o.m.: „Ik brand van verontwaardiging en ontzetting over hetgeen zich in Duitschland afspeelt, maar ook ben ik méér dan ontzet over de slapheid van zooveel menschen van wie men gedacht had dat zij open waren voor vooruitstrevende ideeën en die bang blijken zich te compromitteeren. Het is als een zwarte mist die van Duitschland komt en die zich ook over ons verspreid."

In Genève hebben Mrs. Ashby en Mlle Gourd het initiatief genomen om een vergadering van de internationale vrouwenvereenigingen te beleggen om te zien wat de vrouwen internationaal daadwerkelijk kunnen doen. Laat ons hopen dat de vrouwen zich solidair zullen toonen in het helpen daar waar daadwerkelijk geholpen dient te worden. Wij vrouwen kunnen en mogen niet gedoogen, dat vrouwen van welke natie dan ook, zonder meer ten onder worden gebracht!

Alvorens te eindigen zou ik de aanwezige afgevaardigden van onze Nederlandsche vereeniging nog eens willen opwekken toch meer belangstelling voor het werk van den Wereldbond te toonen. Het is zoo nuttig ons internationaal blad te lezen, waarin belangrijke mededeelingen en gebeurtenissen de vrouwenbeweging betreffende, geregeld worden opgenomen. Met den huidigen koers kost dit internationale blad slechts ƒ2.10*) per jaar en het is werkelijk de moeite waard zich erop te abonneeren. Gaarne neem ik Uw toezegging in ontvangst. Gij zelf, die in Besturen zit, weet hoe moeilijk het is en hoe verlammend het werkt indien men bij het werk geen voldoende belangstelling ondervindt. Welnu, is dit zoo op nationaal gebied, op internationaal gebied is het nog moeilijker. Laat ons trachten te steunen door meer belangstelling daarvoor aan den dag te leggen. Ik zelf ben ook gaarne bereid om in de afdeelingen over het internationaal werk van den Wereldbond te komen spreken.

ROSA MANUS

•) Nu nog maar f 1.71. Red.

DE VONK.

Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de cursussen van de Vonk te Noordwijkerhout voor meisjes van 18 jaar en ouder, te geven van 16-28 Oct. 1933, en van 31 Jan. 28 Mrt. 1934. Nadere inlichtingen aldaar. Prospectus ter inzage op ons bureau.

RAPPORT INZAKE ONDERZOEK MAATREGELEN VOOR WERKELOOZE ARBEIDSTERS.

In het geheel hebben tien afdeelingen het Hoofdbestuur bericht gezonden, betreffende hetgeen er in hun plaatsen voor werkelooze arbeidsters gedaan werd.

Over het algemeen bleek, dat alle afdeelingen hun aandacht aan het punt geschonken hadden vóórdat het H.B. er haar opmerkzaam op maakte.

In de steden, die geen fabriekscentra zijn, zijn in het algemeen weinig werkelooze arbeidsters.

De toestand is feitelijk overal zoo, dat er van gemeentewege een commissie