deze weg een plicht te vervullen tegenover den medemensch, door de aanschouwing mogelijk te maken van het feit, van de verlossing van overmatig groote ooren, hinderlijk vooruitstekende onderlip, ontsierende rimpelwoekering, e.m.d. door de bekwame hand van de vrouwelijke chirurge. Het is hier niet de plaats om uitvoerig nader op de zeer lezenswaardige inhoud van het keurig uitgevoerde werkje in

te gaan. Het is waarlijk opwekkende lektuur, door de vele gelukkige brieven van haar die ruimer ademhalen nu ze als normaal gevormde menschen door het leven gaan. Alleen zij nog vermeld dat Mevrouw Wijnandts FranckenDyserinck er op haar eigen pittige wijze een voorrede voor schreef, waarin ons iets van de merkwaardige voorgeschiedenis van de aesthetische chirurgie hier te lande verteld wordt.

INGEZONDEN

Oproep tot den Vrouwenkruistocht

Diep doordrongen van de verantwoordelijkheid der vrouw in het sombere heden en van haar heilige roeping in dienst van een lichtere toekomst richten wij ons tot alle weldenkende en goedwillende vrouwen van Nederland om elkaar over alle maatschappelijke, politieke en godsdienstige verschillen heen en boven elk eigen-, partij- of groepsbelang uit, de hand te reiken, teneinde samen te trachten om de wereld van verderen ondergang te redden en tot nieuwen opgang te voeren. Wij willen ons samen rekenschap geven van onze schuld in het verleden, toen wij niet zelden in een wedloop om materieële en maatschappelijke gelijkheid met den man, onze geestelijke ongelijkheid aan dezen hebben miskend; toen wij, vrouwen en moeders, die tot den dienst aan het leven, de liefde en den vrede zijn uitverkoren, veelal het leven terwille van de materie verloochenden, verdienen boven dienen stelden en meer hebben gestreden dan liefgehad. Wij willen elkaar opwekken en helpen om ons in den nood dezer tijden aangaande onze eigene en hoogste roeping in dienst der menschheid te bezinnen en daaraan gehoorzaam te zijn. Wij willen elkaar aanmoedigen en steunen om ons bewust te worden van onze geheel eigen, goeddeels nog sluimerende gaven, mogelijkheden en inzichten en om deze ten volle in de samenleving uit te dragen. Wij willen elkaar behulpzaam zijn om de dienende en scheppende krachten in de vrouw, die thans slechts moeizaam en afzonderlijk aan den dag

kunnen treden, te sterken, te organiseeren en samen te voegen tot één machtige en boven alle partijen en belangen uitgaande geestelijke kracht, die mogelijk den geest der menschheid tot waarachtige Menschelijkheid om zou schakelen.

Daarom roepen wij alle weldenkende en goedwillende vrouwen van Nederland op om zich met ons te scharen in de rijen van den Vrouwenkruistocht, teneinde te trachten om samen in volstrekte trouw aan ons hoogste vrouw-zijn en in onvoorwaardelijken dienst aan de menschheid den weg te banen naar een waarachtig samenleven in liefde, vrede en oprechte menschelijkheid.

E. J. Miolee—Riem Vis, Haarlem A. E. Talens—Ebbens, Apeldoorn

Adhaesiebetuigingen: Langendijkstraat 13, Haarlem.

Wij hebben de geachte inzendsters plaatsing van het bovenstaande niet willen weigeren, maar wij mogen toch ook een woord van protest niet achterwege laten waar zoo met nadruk van „onze schuld" enz. enz. gesproken wordt. Als geestelijke erfgenamen van Aletta Jacobs, Marie Rutgers Hoitsema, Martina Kramers, Marie Jungius en zoovele anderen, mogen we met gepasten trots erkennen dat van „wedloop om materieële en maatschappelijke gelijkheid met den man" en wat dies meer zij, nooit of nimmer sprake geweest is! Wel aanvaarden we nog steeds het fier-nederige devies van de laatste: Wie onzer heeft genoeg gedaan!

Red.

STADION BOEKHANDEL Telefoon 22662 AMSTERDAM

Uitgebreide Hollandse Leesbibliotheek — 8000 delen — School- en Schrijfbehoeften

TEHUIS voor Werkende Vrouwen en Studeerende Meisjes

Aangeb. Zitslaapk., besch. mil., mod. comfort, centrale verwarm., pr. bill. Gel. tot middagm. f 0.75. Pr. ref. Mev. Bosboom, Amsterdam Z, Titaanstraat 33 bov. b/h 01ymp.pl. Trams 2-16-24