Raad-adviseur bij Justitie.

Bii K.B. van 12 Tuli j.1. is Mevr. Mr. L. O. Schönfeld-Pofano referendaris bii het Departement van Tustitie. bevorderd tot Raad-adviseur bij de eerste afdeeling van dat Departement.

BATAVIA.

De stem van de vrouw in den Volksraad. Bij de behandeling van de begrooting van

Justitie bepleitte Mevr. Razoux-Schultz, den 16den Juli j.1.. de spoedige invoering van kinderrechters, en de wenschelijkheid van een wijziging der huwelijkswetgeving. Bii dit laatste wijst zij op voorbeelden uit andere landen, waar de wetaeving werd gebaseerd op de Gelijkwaardigheid van man en vrouw. Voorts bepleitte Mevr. Razoux geldelijke overheidssteun voor armenzorg.

BUITENLAND.

FRANKRIJK.

Geen vrouwen in het Ministerie Chautemps.

Het zal onze lezeressen niet ontgaan zijn. dat onder de namen van het nieuwe Fransche Ministerie, dat in Tuni opgetreden is, die van Mme Brunschvicq en van Suzanne Lacore ontbraken. Dat dit feit bij de Fransche vrouwen ontstemming verwekt heeft, zal men beqrijpen. Wij lezen dan ook in de Francaise, dat velen zich tot dat blad en tot de ex-ministresses zelf richtten met woorden van ernstig protest teaen dit gemis aan waardeering voor het vele, dat deze vrouwen gepresteerd hadden, zoodat men den ernstigen wensch te kennen gaf, een qezamenlijk protest tot den Ministerpresident te richten. Maar op verzoek van mevr. Brunschvicq zelf is hiervan afgezien.

,,Men moet de moeilijkheden bij het vormen van een ministerie niet gerinq achten", schreef zij aan de Francaise „en bedenken, dat het in het beland van het Land is. dat dit ministerie rustin kan bliiven reqeeren. Minister Chautemps heeft mii stellio verzekerd, dat hij op onze medewerkinq altiid prijs bleef stellen en dat hij ons rle oeleoenheid zou qeven het maatschappelijk werk, dat wij aangevangen hebben, ongehinderd voort te zetten; maar ook, dat, na de vacantie maatreoelen aenomen zullen worden om onze wenschen voor het burgerrecht der vrouw te bevredigen (cursiveering van ons. Red.)."

Laat ons in ieder geval bearijpen, zoo eindigt de schrijfster van het artikel in de Francaise, dat het nu weer oebleken is. dat wij niet waarlijk meetellen, zoolang wij het stemrecht niet bezitten.

De Fransche vrouw kriiqt een paspoort ook zonder toestemming van haar man.

Na een langdurige campagne hebben de aehuwde Fransche vrouwen thans eindelijk bereikt, dat zij een paspoort kunnen bekomen, zonder de geschreven en gelegaliseerde toestemming hunner echtgenooten.

Mevrouw Brunschvicg, die in de vorige regeerinq onderstaatssecretaris was, heeft van den toenmaliqen minister van Binnenlandsche Zaken, Dormoy, weten te verkrijqen, dat deze maatreqel zou worden inqevoerd en thans is hij, onder de regeering-Chautemps, van kracht geworden.

De oude toestand heeft vaak tot ernstiqe moeilijkheden geleid. Zoo kwam het voor, dat een moeder, die hoorde, dat haar zoon in Enqeland ziek was qeworden, niet naar hem toe kon gaan, omdat haar man op een zakenreis buitenslands was en zij geen paspoort kon krijgen. Een andere vrouw, wier man in Egvpte ziek was geworden, kon hem niet bezoeken, daar het telegram, hetwelk zijn ziekte meldde, niet beschouwd werd als een document, waarop een paspoort kon worden verstrekt.

Mrs. Corbett Ashby doctor honoris causa.

Ter qelegenheid van het honderdjarig bestaan van Mount-Holyoke College in de Vereenigde Staten, werd de presidente van onzen Wereldbond, mevrouw Corbett Ashby, benoemd tot doctor honoris causa, voor haar verdiensten voor de vrouwenbeweging.

Rosika Schwimmer.

Men schrijft ons:

Een comité van 6 vrouwen, waaronder voor Nederland Mevr. v. Wulfften Palthe-Broese van Groenau zend ons een oproep om deze oudtijds bekende, thans in Amerika verblijvende feministe, ter aelegenheid van haar zestiqsten veriaardaa in Sept. a.s. te huldiqen. Penningm. is Mrs. Victoria Olsa 178 East 93st Street, New-York. Ook Mevr. Mansfeldt-de Witt Huberts steunt dit verzoek met warmte maar tevens vraaqt zij onze belangstelling voor de eertijds welbekende

Anita Augspurg, geboren September 1857.

Mevr. Mansfeldt schrijft ons:

Deze 80-jarige wil ik gaarne een lofzang wijden!