huiskamers verlaten 1) en in moeizame volharding een kapitaal van ruim drie ton bijeengezameld hebben ter uitbreiding der exacte faculteiten aan onze Vrije Universiteit. Zijn zij daarmee niet buiten haar vrouwelijk terrein getreden?

Het moet gezegd: met mannenmoed hebben zij dit kranige werk verricht, doch ze hebben daarbij niets van haar vrouwelijke zachtheid en teederheid, waarin zij zoo uitbloeien boven ons, mannen, ingeboet."

i) Cursiveering van ons.

BUITENLAND.

Engeland.

Miss Chrystal Macmillan. — Met droefheid geven wij hier kennis van het plotseling overlijden van Miss Chrystal Macmillan.

Van Schotsche afkomst studeerde zij wiskunde en philosophie aan de universiteiten van Edinburgh en van Berlijn — en werd in 1924 lid van de Balie van Londen. Tusschen deze perioden in had zij naast Mrs. Fawcett voor het algemeene kiesrecht gestreden; in 1908 was zij de eerste vrouw die in de „Chamber of Lords" een pleidooi hield om hen aan te sporen toegang tot het parlement te verleenen aan Schotsche afgestudeerden.

Gedurende den oorlog, na den val van Antwerpen organiseerde zij de levensmiddelenvoorziening van de Belgische vluchtelingen in Holland.

Religie en Feminisme. — De strijd, die de Iersche vrouwen strijden om te voorkomen, dat de nieuwe grondwet van den Ierschen Vrijstaat de economische en sociale positie van de vrouw zal bedreigen, geeft het Intern. Womens News aanleiding te constateeren, dat het de hoogste tijd wordt, dat de Kerken gaan inzien, dat zij hun houding tegenover de vrouw moeten wijzigen, indien zij werkelijk invloed willen uitoefenen op de maat¬

schappij. Immers de vrouw, zegt dit blad, is de draagster van de religie. Zij is het, die vanaf de eerste levensjaren de religie brengt in de harten van de komende generatie. Maar hoe zal zij deze geestelijke en zedelijke taak ten volle kunnen vervullen, als zij weinig of niets te zeggen heeft over de condities, waaronder haar gezin leeft? En daartoe moet zij zeggingschap hebben in het parlement.

Het is te hopen, schrijft het blad verder, dat de Kerk door een „welbegrepen eigenbelang" de vrouwenbeweging actief zal gaan steunen. Noch de leerstellingen van het Christendom, noch die van andere groote religie's, verzetten zich tegen de gelijkstelling der geslachten. Worden dus de leiders van de Kerken als mènschen door wereldlijke overlevering beïnvloed, zoo is het toch als geestelijke herders ongetwijfeld hun plicht zich van deze vooroordeelen te bevrijden en helder in te zien, wat de taak van hun organisaties behoort te zijn tegenover de vrouwen, zoowel in haar kwaliteit van lidmaten van hun genootschap als in haar hoedanigheid van zielen, toevertrouwd aan hun zorgen, in een rijk, dat geen geslachten kent.

„Int. Womens News".

Vrede. — Op de Internationale Tentoonstelling te Parijs is voor de eerste maal een geheel gebouw ,,het Paviljoen van den Vrede" gewijd aan de pogingen van de menschheid om vrede te verkrijgen, en tevens aan het werk van den Volkenbond.

Het gebouw staat op de ,,Place du Trocadéro" en beslaat een oppervlakte van ruim 1000 M2. In het midden verrijst een kolom van 80 M. hoog waarop des avonds een lichtende ster die de namen vermeldt van mannen (waarom geen vrouwen?), die veel arbeid voor de vredesbeweging verricht hebben. Rondom deze kolom is het paviljoen als een groote ronde galerij opgetrokken.

Het initiatief voor den bouw is uitgegaan van de Internationale Vredes Actie, terwijl de benoodigde fondsen zijn bijeengebracht door bijdragen en giften uit Frankrijk, Engeland, Amerika, enz., enz.

UIT DE VEREENIGING.

Op de laatste Hoofdbestuursvergadering waren de volgende Hoofdbestuursleden aanwezig: de dames Piepers, Polak-Rosenberg, Ort, Adriaanse, Boissevain-van Lennep en de heeren van Dullemen en Waslander; mevr. BakkerNort, mej. Tendeloo, mej. v. d. Valk, mej. van

Es, Mr. Veegens en Mr. Kappeyne v. d Coppello hadden bericht van verhindering gezonden.

Geruimen tijd werd besteed aan de financieele toestand van de vereeniging, die helaas nog steeds verre van rooskleurig is.

Te Hilversum werd een afdeeling opgericht. Op de oprichtings-vergadering werd het woord