érnstig te intresseeren voor deze kwestie, gevraagd zou worden een rapport hierover aan den Volkenbond uit te brengen.

Zeker was dit succes voor een groot deel te danken aan de steun, dien de vrouwen ontvingen van feministische gedelegeerden op de volkenbondsvergadering van het vorige jaar — en eveneens aan de resolutie, die te Lahore tijdens de groote eerste All-Asien-Women conference juist in de dagen, dat de Volkenbondsraad vergaderde, werd aangenomen ten gunste van de onafhankelijke nationaliteit van de gehuwde vrouw. Dit was immers de reden dat de Aziatische Volkenbond gedelegeerden bovengenoemde voorstellen hebben gesteund.

£ *

#

Nadat een concept-rapport door ons, n.1. vier vrouwelijke juristen uit verschillende landen, was ingediend, kon in Juli 1.1. in Genève na uitvoerige discussiën overeenstemming omtrent het rapport worden bereikt tusschen de vrouwelijke gedelegeerden van vele verschillende werelddeelen en rassen. Op zich zelf is dit feit reeds een groot succes voor de vrouwenbeweging.

De voornaamste conclusies van dit rapport zijn de volgende. Bij den Volkenbond aan te dringen:

„De Haagsche nationaliteits-conventie te herzien:

en aan de regeeringen een nieuwe conventie voor te stellen, gebaseerd op het beginsel van gelijkheid van man en vrouw wat betreft de nationaliteit".

In de toelichting worden de belangrijkste toepassingen van het principe van rechtsgelijkheid genoemd, n.1.: het recht der vrouw op een onafhankelijke nationaliteit, zoodat het enkele feit van huwelijk, of naturalisatie van haar echtgenoot de nationaliteit van de vrouw zonder haar toestemming niet zal veranderen. Deze zijn geformuleerd als volgt:

a. dat huwelijk op de nationaliteit van de vrouw niet meer invloed behoort te hebben dan op die van den man.

b. dat het recht van een vrouw haar nationaliteit te behouden of te veranderen door naturalisatie, denationalisatie, of denaturalisatie niet verminderd of haar ontnomen behoort te worden omdat ze een gehuwde vrouw is.

c. dat de nationaliteit van een vrouw, gehuwd of ongehuwd, niet veranderd of haar ontnomen behoort te worden, tenzij onder voorwaarden die verandering of verlies van nationaliteit van den man veroorzaken.

d. dat aan elk der echtgenooten bij huwelijk faciliteit van keuze gegeven behoort te worden om de nationaliteit van den ander aan te nemen.

e. dat wat betreft de overdracht van nationaliteit van een ouder, de nationaliteit van één der ouders geen voorkeur behoort te worden gegeven boven die van den ander.

# *

#

Het is bij deze kwestie gebleken hoe noodig het is dat vrouwenorganisaties gehoord worden door den Volkenbond waar het ingrijpende vrouwjenbelangen betreft.

Zeker, vrouwen hebben als officieele regeeringsgedelegeerden of technische adviseurs krachtens art. 21 van het pact van Versailles het mede-beslissingsrecht in kwesties die de onmiddellijke belangen der vrouwen raken.

Dit is echter niet voldoende. Een regeering kiest voor dergelijke functie's toch alleen vrouwen die haar n.1. 's regeerings eigen zienswijze vertegenwoordigen, en haar instructies volgen.

Zoo benoemde onze conservatieve regeering als vrouwelijke gedelegeerde in de commissie van de nationaliteit voor de codificatie-conferentie een vrouw van erkende bekwaamheid, doch van wie eveneens bekend is, dat ze evenals de regeering op het standpunt staat, dat de nationaliteit van de vrouw afhankelijk behoort te zijn van die van den man. Deze juriste zal ook in September a.s. naar Genève gaan als de kwesties van de nationaliteit van de vrouw opnieuw ter sprake komt in de Vergadering van den Volkenbond.

Volledigheidshalver vermeld ik dat van de vrouwelijke gedelegeerden, de Nederlandsche de eenige was die tegen het recht van de vrouw om haar eigen nationaliteit te bepalen, heeft gestemd.

Door dit feit, zoowel als trouwens door de geheele houding der Nederlandsche regeering inzake de nationaliteit der vrouw, staat ons land in de rij der achterlijkste wetgevingen op dit gebied.

En bovendien is het aantal vrouwelijke gedelegeerden, ook als dergelijke voor de vrouw hoogst belangrijke onderwerpen in Genève worden behandeld, bedroevend klein in vergelijking met dat der mannen. Een consultatieve vrouwencommissie zou in haar advies aan den Volkenbond over Vrouwenbelangen veel onafhankelijker en veelzijdiger zijn.

Gelukkig vinden de feministen in dezen een grooten steun bij juristen van allereerste orde n.1. the International Law Association. Deze Internationale Juristenbond heeft dezer dagen in Cambridge vergaderd en op 4 Augustus 1.1. de volgende resolutie met algemeene stemmen aangenomen.

„Overwegende, dat het Instituut van Internationaal Recht in zijn vergadering te New-York in 1929 „een verklaring omtrent de internationale rechten „van den mensch heeft aangenomen, waarbij uitdrukkelijk geconstateerd wordt, dat de sekse geen reden „van achterstelling mag zijn, direct nocht indirect, „in de erkenning van deze Vechten,

„Besluit:

„de kwesties aan den orde van den dag te stellen, „genoemd in de resoluties, aangenomen door de eer„ste Codificatie-Conferentie.