Irmgard Reichenau:

Zelfs op het haar meest toevertrouwde arbeidsveld mag de vrouw geen leidster meer zijn. Vrouwenwerk is aan mannen gegeven. Onderwijzeressen worden meer en meer door mannelijke krachten vervangen.

Doordat men de vrouw van alle invloedrijke en haar passende functies uitschakelt, stempelt men haar automatisch tot minderwaardigen en onmondigen.

Sophie Philips:

Niet om onzentwille maar ter wille van de komende geslachten, roepen wij de leidende mannen in het nieuwe Duitschland toe:

„Wereldbeschouwingen der Vrijheid zijn vleugelen".

Wereldbeschouwingen der Onderworpenheid zijn looden doodkist-deksels.

Dr. Leonore Kühn.

De geheele moedervereering is onder deze omstandigheden slechts lippenvereering. De zoon, ook de jongste, lacht reeds om zijn moeder, zich van zijn mannelijke superioriteit bewust. Hij trekt instinctief voor zich persoonlijk zijn consequenties uit haar openlijk erkende minderwaardigheid. Hij beschouwt de moeder als de vanzelfsprekende dienares van zijn leven, de vrouw ten slotte als de gewillige vervulster van zijn wenschen en verlangens.

Yella Erdmann:

Hoe staat het echter in den laatsten tijd met de ontwikkeling van de autoriteit der moeder ? Kan een kind, dat ooren en oogen open heeft, ontgaan, dat een vrouw heden overal wordt

teruggedrongen ? Ja, gedegradeerd en in een hoek gedrukt ? Moet er in zoo n jongen niet de gedachte opkomen, dat de vrouw — dus ook zijn moeder — minderwaardiger is dan de man, dommer, bekrompener, zonder oordeel ?

Wij zullen onze dochters in een drukkende doelloosheid zien opgroeien nog slechts een vage hoop koesterend misschien nog een man en kinderen te krijgen. Gebeurt haar dat niet, dan is haar leven geheel mislukt.

Wat die Duitsche vrouwen zullen bereiken, kunnen we nog niet beoordeelen maar wel kunnen we met klem onze vrouwen vragen:

Wendt uw oogen naar Duitschland, ziet wat er daar van uwe zusters is geworden; geeft u met hart en ziel aan de strijd tegen deze vernedering.

Profiteert van de vrijheid die gij n<?g geniet en slaat de handen ineen, laat de moeder en echtgenoote in u spreken, niet de slavin en dienares van den man.

De laatste oorzaken van de wereldcrisis liggen niet in het dwaalbegrip „Socialisme, democratie of liberalis-

Primair is echter op de spits gedreven mannenheerschappij, die al deze verschijnselen tevoorschijn riep!

Alle vrouwen moesten dit lezen en overdenken want zij kunnen alleen door te trachten al haar invloed en capaciteiten aan te wenden, harmonie brengen tusschen hart en verstand, en de menschheid voor nog grootere rampen behoeden.