geopenbaard en bijna gelijktijdig. De bewustwording van de vrouw is een feit geworden, waarmede men rekening zal hebben te houden en dat niet meer ongedaan gemaakt kan worden. En daarmede heeft de gemeenschap de plicht de vrouw in haar evolutie niet tegen te werken en de vrouw zelf de plicht, zich nu ook naar vermogen te ontwikkelen, zoodat zij haar werk voor de gemeenschap ook zoo goed mogelijk zal kunnen doen.

Het toekennen van het passief kiesrecht aan de vrouw hier in Indiƫ brengt haar weder een schrede nader tot de vervulling van deze plicht. Dat zij dit begrijpe en geen harer achterblij ve !

Tenslotte stelde spr. de vraag of het noodig is dat de vrouw belangstelling zal hebben voor deze taak in haar leven. Inderdaad is de belangstelling der vrouw voor de gemeenschap noodig en kan haar werkzaamheid naast die van den man niet gemist worden, wil er een harmonische onntwikkeling van de samenleving plaatshebben.

Nadat door spr. nog enkele voorbeelden dezer overtuiging uit de praktijk des levens waren aangehaald, werd door mej. Mr. C. Leidelmeyer namens het Bestuur der afd. Batavia Mevrouw Kluit dank gezegd voor haar interessante en leerzamle lezing.

BANDOENG.

EEN HARTELIJK AFSCHEID.

Ter eere van mevrouw S. van Overveldt - Biekart, eere-presidente onzer vereeniging, die binnenkort naar Europa afreist, werd door de afdeeling Bandoeng een feestavond georganiseerd, welke uitermate geslaagd kan worden genoemd. Door de uitstekende zorgen van mevrouw A. Nash - Brandon Bravo en mevrouw W. Dommissevan Alphen de Veer had de groote zaal van het Olcottpark, waar het feest gehouden werd een zeer feestelijk en zeer artistiek aanzien.

Een lid van het bestuur had op zich genomen mevrouw van Overveldt van haar woning af te halen. De presidente en de overige bestuursleden ontvingen mevrouw van Overveldt bij den ingang der zaal terwijl door een dochtertje van mevrouw Dommisse

aan de vertrekkende een tuil orchideeƫn werd aangeboden. Zeer groot was van den kant van de leden de belangstelling voor dezen avond, zoodat bijna geen stoel onbezet bleef.

Door mevrouw W. Dommisse - van Alphen de Veer, wd. presidente van de afdeeling Bandoeng, werden hartelijke woorden van afscheid gesproken. Zij huldigde mevrouw van Overveldt voor haar groote werkkracht en voor haar onvermoeid werkzaam zijn in het belang der vereeniging. Namens alle leden van Bandoeng werd aan Mevrouw van Overveldt een zilveren toiletgarnituur aangeboden.

De avond werd opgeluisterd door een gevarieerd programma van zang, muziek, dans en tooneel. De medewerkenden, de dames v. d. Wissel, Pohl, Liesje Pohl, Annie Veer, Nash, Carla Kooij en Anneke Sark, zoomede de heeren Nooteboom en Koelewijn oogstten veel succes.

Aan het slot van den avond sprak mevr. van Overveldt-Biekart haar dank uit tot allen, die hadden bijgedragen om dit afscheid zoo te doen slagen.

Deze feestavond zal zeker door Mevr. van Overveldt niet worden vergeten en ook niet door hen, die deze huldiging persoonlijk hebben mogen bijwonen. Zeer noode heeft de Afd. Bandoeng van de Eere-presidente der vereeniging afscheid genomen en zij wenscht haar in haar verdere leven niets dan goeds toe (wegens plaatsgebrek bekort. Red.).

*

* *

Wij ontvingen van Mevr. Van Overveldt nog het volgend schrijven:

Aan de Afdeeling Bandoeng,

Aan allen, leden en niet-leden der afdeeling Bandoeng, die hebben bijgedragen om mijn afscheidsavond tot een feest te maken, zoo mooi, dat ik er geheel door verrast en ontroerd was, betuig ik mijn hartelijken dank.

De van waardeering en genegenheid getuigende wijze, waarop gij mij op dien avond hebt gehuldigd, te beginnen met de hartelijke woorden van de presidente, Mevr. Dommisse, dan het piano- en vioolspel, de zang, de dans, de voordrachten, het tooneelstukje, ja