Suikerwerkfabriekcn. Het voor 1909 opgegeven looli voor een trekwerker bleek bij nader inzien — de gegevens zijn afkomstig van een lid der Kamer, dat zelf in dit bedrijf werkzaam is — jnister te zijn dan dat, hetwelk voor 1908 werd opgegeven.

Schiedam. Gasfabriek. De voor 1909 ingezonden inlichtingen betreffende de betaling van overwerk, nacht- en Zondagsarbeid dienen tevens ter vervanging van de voor 1908 betreffende dit onderwerp verstrekte gegevens.

Gistpakkersbedrijf. De inlichtingen, over 1908 en 1909 omtrent den arbeidsduur in dit bedrijf ingezonden, verschillen doordat over het eerstgenoemde jaar van eenige gisthandelaars en over laatstgenoemd jaar van een vakvereeniging voorlichtiug werd ontvangen. De gegevens over 1909 kunnen als juist worden beschouwd.

Utrecht. Broodfabrieken eu meelfabrieken. Dat de gegevens over 1909 hier en daar afwijken van die over 1908, komt, doordat de Kamer inmiddels van leden verwisseld is; de nieuwe leden verschilden soms van meening met hunne voorgangers.

Loodwitfabriek. De tegenwoordige Kamer is van oordeel, dat de sjouwers niet f 14.—, zooals in het rapport over 1908 werd opgegeven, doch f 13.— als hoogste loon kunnen behalen.

Suikerbakkerijen. De van verschillende zijden over 1909 verkregen inlichtingen toonden aan, dat de arbeidsduur in het meerendeel der oudernemingen anders geregeld was dan voor 1908 werd opgegeven (deze opgave was afkomstig van een der meest beklante zaken).

Zeepfabrieken. De over 1908 verstrekte inlichtingen zijn van patroons-, die over 1909 van werkliedenzijde afkomstig. De Kamer deelde mede, dat laatstbedoelde gegeveus zeer betrouwbaar zijn en als juist kunnen worden aangenomen.