XI. Bewerking van metalen.

(Industrie des métaux.)

Goud- en zilversmeden. Er heerschte slapte te Gouda en 's-Hertogenbosch (op enkele fabrieken de arbeidsduur ingekort). In de overige plaatsen was bevredigend werk (te Rotterdam matig).

Het aanbod woog op tegen de vraag, behalve te 's-Hertogenbosch, waar het aanbod grooter was. G. w.

Arnhem (B), Dordrecht (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (Mh), 's-Hertogenbosch (B), Leiden (B), Rotterdam (Mh).

Metaalbewerking De stand der werkzaamheden was in alle opzichten normaal en bevredigend te Amersfoort, te Arnhem bij koperslagers, te Delft in de blikemballage (vrij druk) en de koper- en blikslagerij, te Dordrecht in de brandkastenfabriek, de klinknagelfabriek, bij vijlenmakers, tingieters, koperdraaiers en -forceerders, koperslagers en slotenmakers, te Enschede in de koperslagerij (drukker dan in April), te Gouda in de blikslagerij, te Groningen in de koper- en blikslagerij, te Haarlem in de lettergieterij, te Den Helder in de koperslagerij, te Helmond, te 's-Hertogenbosch in de metaalwarenfabricage, de koperslagerij, de loodpletterij en de capsulenfabricage, te Kampen in de emaillefabriek, te Leiden in de koper- en blikslagerij, te Rotterdam bij vijlenkappers, koperslagers (deels normaal, deels druk) en in de blikemballage en de blikslagerij, te Schiedam in de kettingfabricage (drukker dan in vorige maanden), te Tilburg in de koperslagerij en te IJsselmuiden in de blikemballage.

Bepaalde drukte heerschte er te Delft in de fabriek van koper- en zinkwerken (nog al overwerk, eenige werklieden aangenomen), te Dordrecht in de kopergieterij, de blikslagerij en de metaalwarenfabricage, te 's-Gravenhage, te Leeuwarden in de blikslagerij (zeer druk), te Leiden in de kettingfabricage, te Rotterdam in het grootbedrijf (hier en daar langer werktijd of meer personeel) en te Vlissingen in het grootbedrijf (nachtarbeid, meer personeel).

Minder gunstig was de toestand alleen te Dordrecht in de scheermessenfabriek (matig werk), te Schiedam in de metaalwarenfabricage (eenige slapte) en in sommige koperslagerijen (als voren), te Vaals (echter eenige verbetering) en in sommige afdeelingen van de grofsmederij te Leiden (eenige slapte).

Vraag en aanbod waren in verreweg de meeste plaatsen en bedrijven gelijk. Het aanbod overtrof de vraag alleen te Delft voor de fabriek van koper- en zinkwerken (van sjouwers e. d., niet van vaklieden), te Rotterdam voor het grootbedrijf en de koperslagerij en te Vaals, terwijl de vraag grooter was dan het aanbod te Dordrecht voor de metaalwarenfabricage, te 's-Gravenhage en Vlissingen. Werkloosheid werd alleen gerapporteerd door Vaals.

Amersfoort (B), Arnhem (B), Delft (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), 's-Gravenhage (B), Groningen (B), Haarlem (D), Den Helder (B), Helmond (KF), Hertogeubosch (B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Botterdam (Mh), Schiedam (B), Tilburg (B), Vaals (W) •), Vlissingen (M), IJsselmuiden (Kampen B).

Smederij. Slechts te Arnhem, Schiedam en Zutfen werd eenige slapte waargenomen. Overal elders was geregeld werk. Eenige drukte werd nog gerapporteerd door Alfen, Dordrecht, Enschede, Groningen (eenig overwerk), Rotterdam (als voren), Haarlem, Leeuwarden en Tilburg.

Vraag en aanbod waren gelijk, behalve te Rotterdam, waar het aanbod grooter was, en te Dordrecht en Haarlem, waar het kleiner was dan de vraag. G. w.

Alfen (B), Amersfoort (B), Arnhem (BI, Breda (B), Delft (B), Dordrecht (B), Euschede (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (Mh), Den Helder (B), 's-H ertogeubosch (B), Hilversum (B), Bussum (Hilv. B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Nijmegen (B), Botterdam (Mh), Schiedam (B), Tilburg (B), Vlissingen (M), Zutfen (B),

Ijzergieterij. Drukte heerschte er te Hilversum (overwerk), terwijl in de overige plaatsen geregeld en voldoende werk was. Vraag en aanbod waren overal gelijk. G. w.

Bergen op Zoom (KF), Breda (B), Dordrecht (B), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Leiden (B).

XII. Vervaardiging van stooin- en andere werktuigen.

(Construction de machines a vapeur et autres instruments.)

Machinefabricage. Slapte werd alleen waargenomen in één der afdeelingen van de machinefabriek te Breda (werktijd aanzienlijk ingekort) Overigens was

A) Zie noot 1 op blz. 374.