r

gegeven voorlichting door tusschenkomst van den middenstandsbond — welke goede resultaten heeft opgeleverd — wordt thans overwogen die in meer definitieven vorm te regelen en de leiding daarvan te stellen in handen van een commissie uit den middenstand, daarby het noodige verband leggende tusschen bedoelde commissie en het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, alsmede de Commissie voor de Middenstandsenquête;

voor subsidiën voor banken ten behoeve van den handeldryvenden en indu strieelen middenstand f 10 000;

voor kosten van inrichting en instandhouding van een proefstation voor de lederindustrie met daaraan verbonden voorlichtingsdienst f 6940;

voor kosten van onderzoekingen en van voorlichting ten behoeve van den rubber handel en de rubbemy verheid f6150;

als subsidie aan de Yereeniging tot bevordering van ambacht en ny verheid te Nieuwkoop ten behoeve van een instructiewerkplaats voor smeden aldaar f 2 000. De oprichting dezer vereeniging is het resultaat geweest van besprekingen tusschen den nijverheidsconsulent, deskundigen en belanghebbenden over de middelen tot verbetering van den hiervoren reeds ter sprake gekomen ongunstigen toestand van het smidsbedrijf in genoemde gemeente. Te Nieuwkoop, een gemeente met ± 2 700 inwoners, bestaan ongeveer 40 smederyen; natuurlijk geeft de behoefte aan smidswerk in de onmiddellijke omgeving dezen niet voldoenden arbeid en zy zijn dus op de vervaardiging van elders te plaatsen artikelen aangewezen. Van oudsher heeft deze merkwaardige klein-industrie zich toegelegd op de vervaardiging van zoogenaamd klein-yzerwerk: duimen, krammen enz. Door de concurrentie van de machinaal speciaal in het buitenland vervaardigde artikelen en de omstandigheid, dat de werkwijze te Nieuwkoop bij het oude bleef, is deze industrie gaandeweg in de verdrukking gekomen. De werktijden zijn lang (van 5 uur 's morgens tot 8 a 9 uur 's avonds met 2 uur schafttijd) en de verdiensten karig (f 7,50 è, f 8,— per week), voor de patroons zyn de werktijden nog langer dan voor de knechts en voor hen zijn de verdiensten maar weinig hooger. Met deze ongunstige toestanden gaan samen en vloeien deels daaruit voort een afhankelijkheid voor vele patroons van hun leveranciers resp. hun afnemers en een felle onderlinge concurrentie, deze laatste in de hand gewerkt door de omstandigheid, dat het in dit eenvoudige en met weinig hulpmiddelen werkende bedrijf gemakkelijk is voor knechts zich als patroon te vestigen. Ten einde nu verbetering in deze ongunstige toestanden te brengen wil de te subsidieeren Yereeniging een instructiewerkplaats voor smeden benevens een vaksmeedschool met avondteekenschool (zie by het 5de Hoofdstuk) in het leven roepen;

voor uitgaven ten behoeve van vaktentoonstellingen f2 000;

als belooning aan secretarissen van Kamers van arbeid wegens werkzaamheden tot het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenheden f 6 000;

als subsidie ten behoeve van het museum van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen te Amsterdam f 5000;

als subsidie aan de te Bazel gevestigde Association internationale pour la protection légale des travailleurs f2 000;

voor subsidiën en verdere uitgaven in verband met het houden van cursussen in zake het verleenen van eerste hulp by ongelukken f 24000;

voor subsidiën ten behoeve van het houden van intercommunale telefoongesprekken door arbeidsbeurzen f 400;

voor kosten, noodig voor het bevorderen van de invoering van loodvrije glazuren in aardewerkfabrieken, f 1700;

voor kosten, vallende op een onderzoek naar de arbeidsverhoudingen in het havenbed rijf en by de uitvoering van bagger werken, f 13500;

als bijdrage in de kosten van proefneming met een procédé tot het tegengaan van waterverontreiniging door aardappelmeelfabrieken f 8000.

Verdrag tusschen Nederland en België in zake dubbele ongevallenverzekering. {Traite entre les Pays-Bas et la Belgique concernant Vassurance doublé contre les accidents du travail.) In het onlangs verschenen „Oranjeboek" wordt medegedeeld, dat de voorstellen der Belgische regeering aangaande een dergelijk verdrag nog in onderzoek zyn. Verwacht mag worden dat binnen zeer korten tijd de Nederlandsche regeering hare opmerkingen aan het Kabinet van Brussel zal kunnen doen weten.