VII. Kleeding en reiniging.

(Habillement et nettoyage.)

Kledingindustrie, a. Heerenkleeding. De drukte werd gewoon of bevredigend genoemd te Amsterdam in het maatwerk, de confectie-en-gros (sommige groote zaken hadden het zeer druk) en de militaire kleermakerij, te Arnhem in het maaten confectiewerk, te Groningen in maatzaken en de confectie-en-gros, te Haarlem, voor zoover het grootwerk betreft, te 's-Hertogenbosch in maat- en confectiezaken, te Leeuwarden, Nijmegen, te Rotterdam in maat- en confectiezaken, te Schiedam en te Utrecht in de eerste helft van November.

Gunstiger was de toestand in een deel der confectiezaken te Amsterdam (drukte voor het volgende seizoen, aanneming van werkkrachten), te Groningen in de confectie-en-détail en te Tilburg in een deel van het bedrijf. Daarentegen kwam slapte voor te Amsterdam in een deel der confectiezaken, te Delft, te Haarlem, vooral in het kleinwerk, te Leiden in confectie- en maatzaken, te Tilburg in een deel van het bedrijf, te Utrecht gedurende de tweede helft der maand (zeer slap) en te Vlissingen in het confectiewerk.

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag te Delft en Haarlem, terwijl te Groningen de vraag naar goede werkkrachten grooter was dan het aanbod. Overigens was er evenwicht tusschen beide. Een weinig werkloosheid kwam voor te Amsterdam in het maat- en confectiewerk, te Haarlem en gedeeltelijke werkloosheid te Tilburg (ongeveer 1 dag per week) en Utrecht.

b. Dameskleeding, ondergoederen, enz. Er heerschte in November slapte te Amsterdam in het dames-maat- en confectiewerk (ontslag van werkkrachten), te Groningen in mantelzaken, te 's-Hertogenbosch in de confectie-werkmanskleeding en te Utrecht bij naaisters (zeer slap).

Bevredigend of gunstig was de toestand te Amsterdam in de corsettenfabricage (verlevendiging), het lingerievak en zaken in vakkleeding, te Arnhem bij naaisters en modisten, te Groningen in lingeriezaken, modisterijen (deels drukte) en de kleermakerij voor winkels (verlevendiging), te Haarlem in de dameskleermakerij en de confectie-onder- en bovenkleeding (zeer druk), te 's-Hertogenbosch in de dameskleermakerij en de linnenconfectie (volop werk), te Leiden in de confectie-ondergoederen en -werkmanskleeding (deels druk, deels ongunstig), te Rotterdam in het dames-confectiewerk (bij één firma werden evenwel werkkrachten ontslagen) en de confectie-ondergoederen en te Nijmegen, waar enkele dameskleermakerijen groote drukte ondervonden.

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag voor de dames-maat- en confectiezaken te Amsterdam, terwijl de verhouding omgekeerd was in de corsettenfabricage aldaar en voor de confectie-onder- en bovenkleeding te Haarlem. Overal elders bestond evenwicht tusschen beide.

Eenige werkloosheid kwam alleen voor te Amsterdam in het maat- en confectiewerk en te Utrecht bij naaisters (gedeeltelijke werkloosheid).

Amsterdam (C), Arnhem (C), Delft (C), Groningen (C), Haarlem (C), 's-Hertogenbosch (C), Leeuwarden (K), Leiden (Tn), Nijmegen (Vg), Rotterdam (C), Schiedam (Vg), Tilburg (As), Utrecht (C), Vlissingen (B).

Vervaardiging van hoeden en petten. Er heerschte slapte in het dameshoedenvak te Amsterdam (gedeeltelijk; ontslag), Groningen, Leiden en Schiedam en eveneens te Amsterdam in de pettenmakerij en te Utrecht in het dames-en heerenhoedenvak.

Bevredigend was de toestand in het dameshoedenvak te Arnhem, Haarlem, (afnemend), 's-Hertogenbosch (als voren), Rotterdam (seizoendrukte voorbij, ontslag) en te Amsterdam, voor zoover de fabrieksnijverheid betreft (meer overwerk, aanneming van werkkrachten). Voorts eveneens in de hoeden- en pettenmakerijen te Arnhem (verlevendiging), Leeuwarden en Rotterdam en in de pettenmakerijen te Groningen.

Alleen in het dameshoedenvak te Groningen en Rotterdam overtrof het aanbod van werkkrachten de vraag. Daarentegen was de verhouding omgekeerd in het dameshoedenvak te Amsterdam en Haarlem en in de hoeden- en pettenmakerijen te Rotterdam. Overal elders bestond evenwicht. Eenige werkloosheid kwam slechts voor in de beide genoemde branches te Amsterdam.

Amsterdam (C), Arnhem (Cl, Groningen (C), Haarlem (C), 's-Hertogenbosch (C), Leeuwarden (K), Leiden (Tn), Rotterdam (C), Schiedam (Vg), Utrecht (C).

Parapluienfabricage. Tilburg noemde den toestand normaal en Nijmegen rapporteerde groote drukte (seizoen). Vraag en aanbod waren gelijk. G. w.

Nijmegen (Vg), Tilburg (As).