X

Leerplichtwet. Het aangekondigde wetsontwerp i) is reeds van den Raad van State terugontvangen en zal dus de Kamer, naar de Minister zich vleit, zeer spoedig bereiken.

Uit de Memorie van Antwoord betreffende het 10de hoofdstuk.

Het wetsontwerp betreffende grondverstrekking aan landarbeiders i) zal, naar de Minister vertrouwt, weldra de Kamer kunnen bereiken. 2)

Schepelingenwet. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling van den Minister van Justitie gelegen om, nadat het 2de Boek van het Wetboek van Koophandel zou zijn herzien, over te gaan tot de samenstelling van een ontwerp-Schepelingenwet, waarin o.a. de nieuwe regeling van het arbeidscontract met schipper en schepelingen zou worden opgenomen en waaraan door of vanwege het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel de noodig geoordeelde publiekrechtelijke voorschriften zouden z\jn toe te voegen. Nu de bovengenoemde herziening voorloopig niet ter hand genomen kan worden, verdient het naar de meening van den Minister aanbeveling om de onderwerpen van publiekrechtelijken aard, welke in een Schepelingenwet geregeld zouden worden, niet langer te beschouwen als een onafscheidelijk deel van die toekomstige Schepelingenwet, maar deze onderwerpen afzonderlijk te regelen, b.v. door wijziging van de Schepenwet en van den algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van die wet. Een zoodanige wijziging van dit deel der Scheepvaartwetgeving is thans in voorbereiding.

Wetgeving betreffende den arbeid. Een ontwerp van wet strekkende tot bescherming van de landarbeiders is in bewerking.

Of — en zoo ja — welke wettelijke maatregelen ten aanzien van de huisindustrie moeten worden genomen, kan eerst worden overwogen nadat het onderzoek naar de toestanden in dien tak van nijverheid zal zijn afgeloopen en daaromtrent verslag zal zijn uitgebracht. Dit onderzoek is niet weinig vertraagd doordien in den loop ervan telkens bleek, dat werkzaamheden in huisindustrie worden verricht, waarvan het tot nog toe ten eenenmale onbekend was, dat zij in dien vorm voorkomen. Het eerste deel van bedoeld verslag zal nog in den loop van dit jaar verschijnen, terwijl de volgende deelen binnen niet langen tijd daarna zullen volgen.

Waterverontreiniging. De post „bijdrage in de kosten van proefneming met een procédé tot het tegengaan van waterverontreiniging door aardappelmeelfabrieken" 3) wordt door den Minister van de begrooting afgenomen.

Ongevallenverzekering. Aan het Departement van den Minister heeft eene bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van een dertigtal vereenigingen en corporaties, welke werkzaam zijn op het gebied der zeevaart en der zeevisscherij. In die bijeenkomst zijn de hoofdpunten van de door den Minister voorgenomen regeling betreffende de uitbreiding der ongevallenverzekering tot de zeevaarders en de zeevisschers door hem medegedeeld aan en besproken met bedoelde vertegenwoordigers.

Het rapport over het onderzoek naar de werking der vrijwillige landbouwverzekering zal eerstdaags aan den Minister worden aangeboden.

Bij Nota van Wijziging is een bedrag van f 1500 uitgetrokken voor vergoedingen aan geneeskundigen voor het doen van aangifte van ziektegevallen ingevolge art. 21 der Arbeidswet 1911.

Uit de algemeene beraadslaging.

Door den heer Troelstra c. s. zijn in de vergadering van 5 December 1911 de volgende twee moties ingediend:

L De Kamer, van oordeel dat het openbaar gezag onpartijdig dient te zijn ten opzichte van conflicten tusschen werkgevers en werknemers,

dat de handhaving der openbare orde dient plaats te hebben met eerbiediging der wettelijke rechten van beide strijdende partijen,

dat hiertoe ook behoort het recht der vakvereenigingen om te posten, zoolang dit niet geschiedt met overtreding van bestaande wettelijke bepalingen,

dat zoowel vanwege de politie en het openbaar ministerie als door sommige gemeenteverordeningen op dit recht inbreuk wordt gemaakt,

noodigt de Regeering uit, zoodanige maatregelen te nemen, dat de handhaving van dit recht in de practijk blijft gewaarborgd.

II. De Kamer, overwegende dat het gewenscht is, de pensionneering der personen, bedoeld in art. 357 4) van het ontwerp tot verzekering tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, onafhankelijk te maken van eventueele vertraging in de totstandkoming der sociale verzekeringswetten,

verzoekt de Regeering zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen, waarbij, met gebruikmaking van de postkantoren of van andere bestaande administratieve lichamen, de regeling, in genoemd artikel voorgesteld, wordt ingevoerd, om te werken totdat de wet, regelende de materie in haar geheel, in werking is getieden.

Een hervorming van het instituut der Kamers van Arbeid ligt in de plannen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel.

') Zie afl. 9, 1911, bladz. o.

2) Dit wetsontwei p is inmiddels ingediend. In de volgende aflevering zal daaromtrent een en ander medegedeeld worden.

3) Zie afl. 10, 1911, l ladz. r.

4) By dit artikel wordt een rente toegekend aan personen, die bij de invoering der wet den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt; zie afl. 5, 1911, bladz. 349.