Dordrecht (B.). In de brandkastenfabriek en de metaalwarenfabrieken bleef de toestand gunstig. Daarentegen hield bij koperslagers en -gieters over het geheel de in vorige maanden gerapporteerde slapte aan; slechts bij één patroon in deze bedrijven heerschte drukte.

Blikslagers, vijlenmakers, slotenmakers en klinknagelmakers hielden over het geheel voldoende werk.

In de scheermessenfabriek was matig werk, evenals in Augustus.

Enschede (B.). Koperslagers ondervonden verlevendiging. Geen slapte. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag. Geen werkloosheid.

Gouda (B.). Blikslagers bleven slapte ondervinden (geen vraag). Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten.

's-Gravenhage (B.). Koperslagers hadden tamelijk werk. Er is steeds aanbod van werkkrachten.

Groningen (B.). Blikslagers hadden het iets drukker dan in de vorige maand, zonder dat dit bepaalde gevolgen had. Voor koperslagers en metaaldraaiers bleef de toestand stationnair (geen slapte). Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bleef in deze bedrijven evenwicht bestaan. Geen werkloosheid.

Haarlem (D.). De toestand in de lettergieterij is constant (noch slapte, noch bijzondere drukte). Geen werkloozen.

Den Helder (B.). De toestand in het koperslagersbedrijf onderging geen verandering: geen slapte of werkloosheid. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten.

Helmond (K. F.). De toestand onderging sedert de vorige maand, toen er verlevendiging viel waar te nemen, geen verandering. De industrie concurreert scherp met het buitenland. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten.

's-Hertogenbosch (B.). Voor koperslagers en capsulenmakers bleef de toestand normaal, voor loodpletters vrij normaal. Vraag en aanbod van werkkrachten kwamen niet voor, evenmin als in de vorige maand. Geen werkloosheid.

Hilversum (B.). Metaalbewerkers ondervonden geen slapte. Hier en daar werden integendeel zelfs eenige werklieden aangenomen, terwijl in enkele werkplaatsen overwerk werd verricht. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten was gunstiger dan in de vorige maand: er bestond thans evenwicht. Geen werkloosheid.

Kampen (B.). In de emailfabrieken heerscht voortdurende drukte. Aanhoudend worden er arbeiders aangenomen, hetgeen ten gevolge heeft, dat zich steeds werkkrachten aanbieden, meer dan er gevraagd worden. Geen werkloosheid.

Leiden (B.). In de metaalindustrie (kettingfabricage) heerschte groote slapte. Terwijl onder normale omstandigheden arbeidsdagen gemaakt worden van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m., werd thans 5 dagen van de week gewerkt van 6 uur v.m. tot 4'/j uur n.m. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag in dezelfde mate als in de vorige maand. Werkloosheid heerschte er echter niet.

Maastricht (As.). In de metaalindustrie viel noch slapte, noch verlevendiging waar te nemen. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

(Bb.). In de nagelfabriek heerschte geen slapte. De drukte was iets grooter

dan in de vorige maand, zoodat uitbreiding van personeel plaats vond. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Middelburg (Bb.), Er was geregeld werk. Vraag en aanbod van werkkrachten wogen tegen elkander op en er is slechts één geval van werkloosheid voorgekomen.

(K. F.). Er heerschte eenige slapte. Evenwicht tusschen vraag en aanbod

van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Rotterdam (Mh.). In het grootbedrijf der metaalindustrie heerschte slapte, behalve in enkele ondernemingen, waar even voldoende werk was. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag, maar werkloosheid kwam, voor zoover der Kamer bekend, nog niet voor.

Koperslagers ondervonden eveneens slapte, zonder nadeelige gevolgen voor de werklieden. Daarentegen hielden vijlenkappers geregeld werk. In het blikslagersbedrijf en de blikemballage was de toestand over het geheel normaal. In de