Arnhem (C). Voor maatwerkers (huisindustrie) bleef de toestand normaal. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Groningen (C). Het over het geheel zachte weder oefende een ongunstigen invloed. In sommige ondernemingen was de toestand niet meer dan middelmatig te noemen, in andere was het zelfs slap. Geen werkloosheid.

's-Hertogenbosch (C). Over het geheel heerschte er gedurende de afgeloopen maand slapte, zoodat iets kortere arbeidsdagen gemaakt werden. Vraag en aanbod van werkkrachten kwamen niet voor, evenmin als in October. Geen werkloosheid.

Rotterdam (C). Het was weder drukker dan in de vorige maand. De firma, die de laatste maal mededeelde, dat zij tot verhooging van de stukloonen was overgegaan, meldde thans, dat zij den arbeidsduur moest verlengen. De bedrijfstoestand was aanmerkelijk gunstiger dan in het vorige jaar omstreeks dezen tijd. Het aanbod van werkkrachten was vrijwel gelijk aan de vraag, een betere verhouding dan in October. Geen werkloosheid.

Kleermakerij-confectie.

Amsterdam (C). Het seizoen was oorzaak, dat de werkzaamheden toenamen, de arbeidsduur verlengd werd en het overwerk vermeerderde. Slapte en werkloosheid vielen niet te constateeren. Nochtans overtrof het aanbod van werkkrachten de vraag in ongeveer dezelfde mate als in de vorige maand.

Arnhem (C). Zoowel wat de thuis- als wat de atelierwerkers betreft, bleef de toestand normaal. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Groningen (C). Het over het geheel zachte weder oefende een ongunstigen invloed. Bij de confectie-en-detail heerschte slapte, terwijl bij de confectie-en-gros de toestand niet meer dan middelmatig kon genoemd worden. Geen werkloosheid. In de couranten werden confectiewerkers gevraagd voor firma's in Amsterdam.

's-Hertogenbosch (C). Het was slap, slapper dan anders in dezen tijd van het jaar, hetgeen over het algemeen wordt toegeschreven aan overproductie. Er werden weder kortere arbeidsdagen gemaakt, maar werkloosheid heerschte er niet. Vraag naar werkkrachten was er niet; wel kwamen enkele aanbiedingen voor.

Rotterdam (C). De toestand was iets beter dan in October. Wel kregen de kleinwerkers (broeken- en vestenmakers) het nog niet veel drukker, maar de grootwerkers (jassenmakers) hadden thans tamelijk veel werk. Het aanbod van werkkrachten was vrijwel gelijk aan de vraag, een gunstiger verhouding dan in de vorige maand. Geen werkloosheid.

Vlissingen (B). In het confectiebedrijf viel geen verlevendiging waar te nemen. Bij één der twee firma's, die aan de Kamer inlichtingen verstrekten, was het niet slap, doch bij de andere heerschte wel slapte, hetgeen werd toegeschreven aan den algemeen slechten toestand, den overtolligen aanvoer en de concurrentie van buiten. Van invloed op de arbeidsverhoudingen was deze slapte evenwel niet. Bij één der hiervoor bedoelde firma's was het aanbod van werkkrachten grooter dan de vraag. Werkloosheid heerschte er niet.

Vervaardiging van dameskleeding, ondergoederen, enz.

Amsterdam (C). Damescostuumvak (opgave van een patroon). Over het geheel was de toestand thans gewoon in verband met het ten einde loopen van het seizoen, doch het mannelijke personeel had het zeer druk wegens de vele bontmantels, die gemaakt werden. De loonen, de arbeidsduur en het aantal werkkrachten bleven onveranderd. Vraag en aanbod van werkkrachten waren ongeveer even groot en er heerschte geen werkloosheid.

Dameskleeding (confectie-en-gros). Het seizoen bracht slapte te weeg, zoodat er kortere arbeidsdagen gemaakt werden. De loonen en het aantal werkkrachten bleven onveranderd. Werkloosheid werd er niet geconstateerd.

Arnhem (C). Voor naaisters (atelierwerksters) bleef de toestand normaal. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Groningen (C). Voor modisten en lingeriezaken was de toestand niet meer dan middelmatig te noemen. Mantelmakerijen hadden daarentegen druk werk. Het aanbod van werkkrachten was eer grooter dan kleiner dan de vraag.

In verband met het naderen van het St. Nicolaasfeest ondervonden de naaisters