verband met liet seizoen af te nemen, zoodat gedeeltelijk tot ontslag van los personeel werd overgegaan. Volgens sommige verslagen was de toestand door het zachte weer minder bevredigend dan verleden jaar, volgens enkele andere echter beter dan toenmaals. De uitvoer was dit jaar aanzienlijk grooter. De export slachterijen schijnen den slechten tijd te boven te zijn. Ook nu weder werd de toestand in een aantal verslagen bevredigend en gunstiger dan een jaar geleden genoemd. Daarentegen viel in de gewone slagerijen nog altijd slapte waar te nemen, hier en daar verergerd door den vastentijd.

In de fabrieken van melkproducten begon de seizoenslapte in verband met den ruimeren aanvoer van melk tegen het einde van het kwartaal te wijken, zoodat losse werklieden werden aangenomen. De prijzen van boter en kaas waren hoog, gemiddeld hooger dan in het le kwartaal van 1924. De handel in gecondenseerde melk en melkpoeder is echter minder loonend dan vroeger. De uitvoer van melk, boter en kaas was grooter dan verleden jaar in het le kwartaal, maar die van gecondenseerde melk kleiner.

De verslagen over de kunstboterf abrieken bleven over het algemeen bevredigend luiden. Een 4-tal fabrieken hadden eind Maart, evenals eind December 1924, te zamen ± 2 800 werklieden in dienst tegen 2 980 eind Maart 1924. De uitvoer was minder groot dan in het le kwartaal van 1924.

In de groote gist- en spiritusfabriek werd normaal gewerkt. Daarentegen was in de distilleerderijen en likeurstokerijen slapte nog steeds overheerscbend (o.a. door onvoldoenden uitvoer en in verband met den hoogen accijns). Volgens sommige verslagen was de toestand nog ongunstiger dan verleden jaar in het le kwartaal, hetgeen werd toegeschreven aan het uitblijven van vorst en aan de omstandigheid, dat handelaren door loopende geruchten over accijnsverlaging van inkoopen werden weerhouden. Een verslag over de Scliiedamsche branderijen meldde geregeld werk. De werkloosheid in de Scliiedamsche drankindustrie was nog altijd vrij omvangrijk, hoewel niet grooter dan het vorig kwartaal. De bierbrouwerijen maakten, wat den binnenlandschen omzet betreft, het slappe seizoen door. Volgens sommige verslagen was de toestand ongunstiger dan een jaar geleden (hoogere accijns), volgens meer andere vrijwel gelijk en volgens enkele beter dan in 1924. Wat den export betreft maakten enkele verslagen melding van belangrijke opleving (aanneming van werklieden). Volgens een der berichten was het aantal orders zoo groot, dat slechts een deel kon worden geaccepteerd (echter zeer lage prijzen).

In de si garenindustrie hield de malaise (te weinig export, afgenomen koopkracht van velen, te hooge accijns, concurrentie van voor eigen rekening werkende gezellen) vrijwel onverminderd aan. Alleen uit het Zuiden van het land kwamen eenige berichten van voldoende of druk werk. In den loop van het kwartaal daalde het aantal geheel werklooze leden der vakvereenigingen (± 12 650 leden) van 1949 tot 1785 en het aantal gedeeltelijk werkloozen van 1239 tot 1060. De werkloosheid was van ongeveer denzelfden omvang als verleden jaar in het le kwartaal; ook toen bewogen de cijfers zich eenigszins in dalende richting. Voor de sigarettenindustrie zette het jaar 1925 ongunstig in, v.n.1. in verband met de verhooging van den accijns. De winkeliers hadden vóór de inwerkingtreding daarvan groote inkoopen gedaan, zoodat vele fabrieken nu gebrek aan orders hadden (in sommige ontslag). In enkele verslagen werd blijvend nadeel van de verhooging gevreesd, o.a. doordat sigarenfabrieken zich gaan toeleggen op de fabricage van cigarillos, waarvoor de accijns niet verhoogd is.

Land- en tuinbouw.

Het halfjaarlijksclie verslag over den toestand in land- en tuinbouw, hetwelk wordt samengesteld door de Directie van den Landbouw, zal in het volgende overzicht worden opgenomen.

Visschcry.

Uit de van de Afdeeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ontvangen maandelijksche mededeelingen (de daarin verwerkte cijfers betreffende dit jaar berusten op voorloopige opgaven) aangaande den toestand der visscherij is het volgende overzicht samengesteld.

Zeevisscherij. De zeevisscherij werd in Januari met meer, in Februari en Maart echter met minder vaartuigen uitgeoefend dan verleden jaar.