open plaatsen zullen de werklooze leden van de erkende werkloozenkassen de voorkeur hebbei].

Door den Staat wordt aan de erkende arbeidsbeurzen subsidie verleend, welke niet meer mag bedragen dan het derde deel der uitgaven van het laatste boekjaar.

De wet zal eventueel 1 Juli 1912 in werking treden.

Verzekering tegen werkstakingen en uitsluitingen. ')

(Assurance contre les grèves et lock-outs.)

In den loop van 1911 is door het bestuur der algemeene patroonsvereeniging (Dansk Arbejdsgiver- og Mesterforening) een commissie ingesteld, belast met het ontwerpen eener regeling voor het verleenen van financieelen steun aan de leden, die door stakingen of uitsluitingen geldelijk getroffen worden. Het onlangs verschenen rapport dezer commissie bevat de volgende voorstellen.

De patroonsvereeniging zal zich met de oprichting van een fonds ter verzekering tegen schade tengevolge van werkstakingen en uitsluitingen belasten. Alle leden zullen verplicht zijn aan de verzekering deel te nemen. De geldmiddelen van het fonds zullen bestaan uit: 1°. een bedrag uit de algemeene kas der vereeniging, groot 1 pQ. van het door de gezamenlijke leden in 1911 uitbetaalde arbeidsloon; 2°. een bijdrage in eens van elk der aangesloten organisaties ten bedrage yan 1 pCt. van het door haar leden in 1911 uitgekeerde loon; 3°. twee derden van de jaarlijksche contributie, door de leden aan de patroonsvereeniging betaald (deze contributie bedraagt »/a pCt. van het uitbetaalde arbeidsloon); 4°. stortingen van nieuw toetredende organisaties; 5°. renten; 6°. boeten.

Ingeval bij een der aangesloten organisaties of enkele harer leden een staking of uitsluiting uitbreekt, wordt, tenzij het bestuur meent dat het geschil door de schuld van de betrokken werkgevers is ontstaan, een schadeloosstelling uitgekeerd, welke voor eiken verloren arbeidsdag '/4 bedraagt van het gemiddeld arbeidsloon per dag, dat in het overeenkomstige kwartaal van het voorafgaande kalenderjaar werd uitbetaald. Het hoofdbestuur, welks beslissingen definitief zijn, stelt hieromtrent nadere regelen vast. Geschillen over vergoedingen kunnen niet voor den rechter gebracht worden. Voor de eerste 6 arbeidsdagen wordt geen schadevergoeding uitgekeerd. In bijzondere gevallen is het bestuur bevoegd volgens andere regelen dan de bovengenoemde uit te keeren.

Het fonds wordt beheerd door het hoofdbestuur der patroonsvereeniging, dat verantwoording verplicht iS" aan de algemeene vergadering. Deze mag te allen tijde wijzigingen in de vergoeding aanbrengen; zij beslist in alle geschillen het fonds en zijne werkzaamheden betreffende in het hoogste ressort; van haar beslissing is ook geen hooger beroep bij den gewonen rechter mogelijk.

Verwacht kan* worden, dat deze voorstellen, zij het dan ook eenigszins gewijzigd, zullen worden aangenomen.

Frankrijk.

V

(Fra nee.)

Loonen en levensstandaard. 2)

(Salaires et coüt de Vexistence.)

De bestaansvoorwaarden der arbeidersklasse hebben in Frankrijk reeds herhaaldelijk het voorwerp van statistische onderzoekingen gevormd. De resultaten dier verschillende enquêtes zijn door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg bijeengebracht in een speciale publicatie, waarvan het eerste deel over de loonen, het tweede over den levensstandaard handelt. Het volgende is aan dit werk ontleend.

In het eerste deel wordt een samenvattend overzicht gegeven van de loonen van werklieden in verschillende beroepen, voornamelijk gegrond op de gegevens,

*) Verslag van den Consul-Generaal te Kopenhagen d.d. 21 Maart 1912.

2) Statistique générale de la Franc?: Salaireg et QOUt de l'exigtence & diverses époques jusqu'en 1910.