richt, een zeepfabriek en een electrische centrale, welke door hydraulische kracht wordt gedreven.

Afb. 1. Uitbreidingsplan van Ad dis Abeba

Thans heeft de Italiaansche regeering het plan opgevat de stad geheel te moderniseeren. In den oorlog is een belangrijk gedeelte verwoest en verbrand door de inwoners, kort voor de invasie door het Italiaansche leger; van het gedeelte dat overgebleven is, zullen de meeste woningen, om redenen van hygiënischen aard, worden afgebroken en vervangen door solieder geconstrueerde huizen. Buiten de hoofdstraten toch was de stad geheel willekeurig verdeeld in straatjes en steegjes, die een onooglijk aanzien hadden; van rioleering, verlichting, straatverharding e.d. was geen sprake.

t,en speciaal hiertoe benoemde commissie, bestaande uit Ir. Arturo Broicchi, Ir. Cesare Valle en Architect Ir. Ignazio Guidi, onder voorzitterschap van Ir. Arturo Bianchi, heeft een uitbreidingsplan ontworpen en daarbij een beschrijvend rapport samengesteld. Het belangrijkste van het plan in hoofdzaak is het centrum van de Italiaansche stad, waar de militaire en burgerlijke openbare gebouwen een plaats moeten vinden, en dat moet voldoen aan de eischen van monumentaliteit, die de uitdrukking moet zijn van de beteekenis van het fascistisch regime voor de hoofdstad van het overzeesche keizerrijk. Voorts moest rekening worden gehouden met de wenschelijkheid van een duidelijke scheiding van de stad der Europeanen en de stad der inboorlingen, alsmede de vorming van een aantal zónes, die elk een aparte bestemming zullen verkrijgen, en elk voor zich, 200 noodig, mettertijd moeten kunnen worden uitgebreid op rationeele wijze.

Aan de volgende drie punten wordt in het rapport groote beteekenis toegekend:

1) het zeer geaccidenteerde terrein met heuvels en rivieren zal een gevarieerd stadsbeeld tot gevolg hebben, waarbij de invloed der hoogtelijnen en van den loop der voornaamste rivieren voor het plan beslissend is, zoodat steeds het natuurlijke karakter gehandhaafd zal blijven; 2) uitgezonderd in het centrale stadsgedeelte zal de be-

Afb. 2. Detail van het uitbreidingsplan van Addis Abeba