gegeven, waarbij Trinidad wordt genoemd als de eerste kolonie, waar een wettelijke regeling van volkshuisvesting, krotopruiming, stedebouw en streekplannen tot stand kwam. De vele feitelijke mededelingen hieromtrent kunnen uiteraard niet worden weergegeven. In een volgend gedeelte worden de persoonlijke ervaringen weergegeven van een stedebouwer. die met enige collega's in 1944 in Barbados te werk werd gesteld. Met afbb.

Journal of the Town Planning Institute, No. 2, Januari- Februari 1948

The Education of the planner, door Prof. J. S. Allen. Een belangrijk artikel over de opleiding van de stedebouwer in Engeland. Zie ons artikel in dit nummer.

Population Forecasting for planning purposes, door A. A. Heath. Een zeer in bizonderheden afdalend artikel, dat aan de hand van vele tabellen en grafieken de bevolkingsprognose in de stedebouw behandelt.

The New Towns, No. 2, Hiarlow. Consultant Frederick Gibberd Deze nieuwe stad, met 60.000 inwoners, moest worden ontworpen in een bijna geheel landelijke omgeving in Essex. De ontwerper heeft het plan van meet af driedimensionaal gezien. De nederzetting moet een stedelijk karakter hebben. De bebouwde kern, waaromheen Harlow zal verrijzen, is veel kleiner dan bij Stevenage, Hemel Hampstead en Crawford. Spoorweg, straatweg en rivier vormen de basis van de segmentvormig ontworpen stad. Vrij veel agrarisch terrein is in de stad zelf opgenomen als deel van de open ruimte. De speelvelden van de middelbare scholen en andere sportvelden zijn tussen de woonwijken ingevoegd. Alleen in het Noorden is een stadspark ontworpen met aangrenzend een kunstmatig meer. Het industrieterrein met een totale oppervlakte van 535 acres en een reserve van 30 acres is verdeeld over twee gebieden, het ene met weg-, spoorwegen waterverbindingen, afgeschermd door bomen t.o.v. de stad, het andere alleen met wegverbindingen, voor lichte industrie in laagbouw. Er zijn 13 woonwijken, elk met minder dan 5000 inwoners —• een laag cijfer, ook in Engeland gedacht, met een dichtheid van 38 personen per acre, telkens in groepen van drie bijeengevoegd, met een gemeenschappelijk centrum, waar winkels, bioscoop, kerk, hygiënisch centrum enz., aanwezig zullen zijn. De bestaande woningen zullen vrijwel alle bewaard worden. De lagere scholen, alle bereikbaar zonder kruising van verkeerswegen, hebben terreinen van 8 acres. Enkele mededelingen over de wegen en het stadscentrum en over de wijze van uitvoering vian het plan —• in vijf étappes besluiten het overzicht. Met reproductie van het plan, schematisch overzicht en een foto.

Town and Country Planning, No. 60, Winter 1947-^4B

The Future of New Towns. Kort redactioneel artikel. Ondanks de economische moeilijkheden zal blijkens een uitspraak van de Minister de aanleg van de nieuwe steden voortgang hebben. Aycliffe en Easington, die beide nauw verbonden zijn aan de campagne, respectievelijk voor export en steenkoolproductie, zullen waarschijnlijk snel worden opgebouwd, de overige moeten tot 1949 wachten, voorzover de aanbouw betreft. De vertraging in de aanbouw in het algemeen acht de redactie voor het gebied van Londen in zoverre gelukkig, dat daardoor ook de ontwikkeling ten kwade wordt uitgesteld, waardoor mogelijk de gelegenheid ontstaat een meer samenhangend plan voor de wederopbouw van Groot Londen tot stand te brengen. |

I The New Belgrade, door Joan Goldring. De schrijfster heeft in Joego-Slavië sociale vraagstukken bestudeerd. Zij schrijft nu over het plan voor de hoofdstad. De woningnood was al voor de oorlog groot; de bevolking is inmiddels met 100.000 geklommen; een derde van de huizen is zwaar beschadigd; 11.200 woningen zijn vernield. De stedelijke overheid heeft 40% van de begroting voor de herbouw gereserveerd. Er zal een geheel nieuw stadscentrum worden gebouwd op een nieuw terrein aan de samenvloeiing van de Save en de Donau. Het artikel geeft over deze plannen bizonderheden. Met afbb. |

Footpaths and Access to the Countryside, door H. H. Symonds. Een overzicht van het officiële rapport over de voetpaden en de toegang tot het alatteland. Met foto s.

East' Kilbride, door Êlizabeth B. Mitchell. Enkele mededelingen over de perspectieven van deze nieuwe stad in de sfeer van Glasgow. Middlesbrough Survey and Plan, door R. L. Reiss, met antwoord van Max Lock. Reiss geeft een scherpe critiek op het bekende plan vcxsr Middlesbrough, waarbij hij de onderzoekers o.m. verwijt dat zij diepgaande onderzoekingen hebben ingesteld naar punten van ondergeschikt belang en belangrijker laangelegenheden hebben verwaarloosd. Hij stelt het onderzoek van Seebohm Rowntree in York als voorbeeld. Verder wijst hij op tal van onnauwkeurigheden in de sMstische gegevens. Een belangrijk punt van geschil is de vraag of veel van de verzamelde uitkomsten al dan niet vanzelfsprekend zijn. _ |

, , End the Miners social isol'ation, door Anne Kelly. De schrijfster ziet in het isolement van de mijnwerkers een van de redenen, waarom zoveel mijnwerkers hun beroep opgeven. De nieuwe mijnwerkersdorpen moeten aantrekkelijk zijn voor de gezinnen, d.w.z. ook voor de vrouwen en kinderen ontspanning mogelijk maken. Met afbb.

Finland

Arkitekten, No. 8, 1947

Een stedebouwkundig nummer waarin o.a. een saneringsplan voor Helsingfors en verschillende uitbreidingsplannen worden weergegeven.

Hongarije

Tér és Forma, No. 1, 1948

Wij wijzen op artikelen in dit nummer over nieuwe stedebouwkundige plannen voor Dombóvar en over de verkaveling in de omgeving van de hoofdstad in verband met de agrarische hervorming.

Oostenrijk

Der Aufhau, No. lij 12, December 1947

Een nummer hoofdzakelijk over Salzburg, Salzburgs Planungen. Die stadtebaulichen Aufgaben einer Landeshauptstadt, door Ing, Franz Jaich. Bij de reproductie van het bestemmingsplan voor Salzburg deelt schr. een en ander mede over de stedebouwkundige problemen. Vooral een verkeersplan was zeer nodig Het hoofdgebrek was het ontbreken van verbinding tussen de vier uitvalswegen. Ook het groen moet tot een systeem worden. Om een eind te maken aan de hinderlijke vermenging van woonhuizen, industrieën, volkstuintjes, opslagterreinen enz. in de buitengebieden, voorziet het plan in een strenge scheiding naar de bestemming, De noodzakelijkheid van zuinigheid heeft geleid tot de gedachte de étagebouw de voorkeur te geven boven de eengezinshuizen, wat met een zeer simplistische becijfering geadstrueerd wordt, I

Beitrag zu Fragen der Stadtregulierung in Salzburg, door Otto Prossinger, Reproductie met toelichting van een verkeersplan en een plan voor het groen van twee architecten, een plan, dat blijkbaar niet officieel aanvaard is. ' I

Die Neugestaltung des Stefansplatzes in Wien, door Prof. Franz Schuster, Een uitvoerig artikel over de nieuwe vormgeving van dit plein, welke door de brand van een aantal huizen in 1945 mogelijk is geworden. Met zeer veel afbeeldingen.

Die Wiener Forste als Erholungsstatten der Grossstadt, door Prof, Ing, Dr. Hermann Flatscher. Schr, geeft aanwijzingen voor het beheer van een stedelijk bosgebied, o.a, met het oog op de verwerking van een grote toestroming van bezoekers. Met afbb.

Die erste Tagung österreichischer Landesplaner in Wien. door Ing, Anton Schimka, In October 1947 is voor het eerst een bijeenkomst van Oostenrijkse stedebouwers in Wenen gehouden, waar 130 vaklieden bijeen waren. Het artikel geeft een kort overzicht over de inleidingen, De vergadering heeft aandrang op de Regeering uitgeoefend om de Landesplanung tei hand te nemen.

Reinigung der Stadtbilder. De ontsiering in Wenen en andere steden door reclames en de bekende brandmuren wordt gelaakt.

Verenigde Staten

The American City, No. 1, Januari 1948

Buffalo Planning Association Sponsors Textbook on City. In Buffalo is door een vrijwillige vereniging een boek over de stedebouwkundige ontwikkeling uitgegeven, dat op alle scholen zal worden opgenomen in het leerplan. Met een afb.

Planning and Civic Comment, No. 4, October 1947 Tennessee helps its Communities to Plan, door Cyril Mc Henderson, Sinds 1935 bestaat in Tennessee een staatsplancommissie op wettelijke grondslag, bestaande uit de gouverneur en 8 leden, met een bureau onder een directeur en 35 man personeel, De Commissie heeft vier bureaus, verdeeld over het territoir, zodat de afstand van ieder tot een van deze bureaus niet groter is dan 80 mijlen, De werkzaamheden worden in het kort beschreven. Onderwerpen, die behandeld worden, zijn o.a. de samenwerking met andere staatsdiensten ter opstelling van een programma van openbare werken, een ziekenhuisplan voor Tennessee, de coördinatie van de plannen van staats- en gemeentelijke instanties en tal van onderwerpen, die niet tot het terrein van de ruimtelijke ordening behoren. Een afzonderlijke afdeling houdt zich bezig met de industriële ontwikkeling, verzamelt, ontleedt en publiceert gegevens over de industriële mogelijkheden en dient als schakel tussen gemeenten en naar terrein zoekende industriëlen. Er is ook een afdeling, die technische hulp verleent aan gemeentebesturen bij de opstelling van stedebouwkundiqe plannen.

Het nummer bevat verder een aantal foto's, die een indruk geven van de nationale parken en over de wijze, waarop ze door toeristen worden gebruikt.

Zweden

Plan, No. 1, 1947

Een nieuw tijdschrift, het. eerste Zweedse tijdschrift uitsluitend gewijd aan de stedebouw, orgaan van de nieuwe Föreningen för Samhallsplanering, Wij volgen het Engelse résumé wat de artikelen betreft.

Regional Planning and Regional Authorities, door Dr. Yngve Larsson. De nieuwe, onlangs aangenomen, bouwwet in Zweden bevat een regeijing voor de streekplannen. Ze lost echter niet het vraagstuk op van de verwezenlijking van deze plannen. Daarover is nu door een speciale commissie gerapporteerd, die aanbeveelt dat in het algemeen een commissie.