werk gevonden te hebben, dan gtaan er een aantal slavendrijvers in de fabriek, oin u aan te sporen zoo intensief mogelijk te werken, om als het werk klaar is, wederom op straat gezet te worden.

Wij maakten eenige weken geleden melding, dat bij de Nederl. Scheepsbouw Mij. een van de grootste schepen in een record tijd gebouwd is. Wij vonden nu weer zoo'n bericht over Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf.

Het betreft hier een droogdok bestemet voor de marinewerf te Soerabaja, hetwelk volgens de pers in een recordtijd gebouwd is.

In Mei van dit jaar kreeg men eerst de opdracht en Zaterdag is het met goed gevolg te water gjelaten. In nog geen 6 maanden tijd werd dit stukwerk gewrocht.

Natuurlijk waren weer heel wat iiooge gasten aanwezig. Felicitaties en complemeutjes naar alle zijden, behalve aan jan Boezeroen en toch.... zonder de levende arbeidskracht

De arbeidersklasse is helaas haar onmisbaarheid niet bewust.

Een volgende bestelling, hetzij schip of dok zoo mogelijk nog in sneller tempo gereed, want „het record" is iiet kenmerk van onzen tijd.

* * ¥

Wij mogen niet vergeten melding te maken, dat door den Alg. Bond, afd. Rotterdam de vorige week een propagandablad is uitgegeven.

Door een grafische voorstelling doen ze uitkomen, dat hun bond zoo groot en de andere zoo heel klein zijn, speciaal de faderatieven.

Wij herinneren ons nog het tijdperk van de stichting van den M.B., toen in het gebouw Verkade in Den Haag, dooiden heer Friebels voor indistrieelen en verdere genoodigden met lichtbeelden een grafische voorstelling gaf.

De moderne, die ook in deze grafiek het grootsten oppervlak bes,loeg,werd aangeduid met rose roode kleur, de kerkelijken met zwarte kleur en de neutrale met donkergrijs de kleurlooze middenstaf en de onafhankelijke vakbeweging, het was wel de kleinste groep, met vuur rood en waarbij de opmerking geplaatst, dat deze voor de ondernemers als de gevaarlijkste werd voorgesteld.

Inderdaad, treurig is dan ook liet levenslot van de werkers in de metaalindustrie te Rotterdam ondanks het groote ledental van den modernen bond, ja juist ondanks de moderne bond. "* jK'ï ' ' .ven nog maar aan enkele acties van resenten datum te herinneren de contract-actie en de loonactie van „Feijenoord".'

Het is destijds zoo juist door Kolthek gezegd, dat de moderne vakbeweging groeiende, stervende is.

VLISS1NOEN.

Donderdag 17 Nov. heeft de in uitzicht gestelde conferentie met de directie van „De Schelde'' plaats gehad.

Wij mogen de ingediende verzoeken nog wel even in de herinnering terugroepen:

Punt 1. Loonsverhooging tot 30 cent per uur mét 3 cent, van 31—45 cent met 5 cent, van 46—55 cent per uur met 4 cent, van 56 ct. en hooger met 3 cent; Punt 2. Evenredige fariefverhooging; Punt 3. 3 vacantiedagen met behoud van het volle loon;

/ Punt 4. Doorbetaling van de erkende Christ. feestdagen.

[3e toelichtingen door de verschillende bestuurders op punt 1 gegeven, konden de directie niet bewegen ook maar op eenigerlei wijze tegemoet te komen.

De directie bevreemdde het, dergelijke verzoeken ontvangen te hebben, daar uit de looncijfers blijkt, dat zij niet aangezocht behoeft te worden, want als het mogelijk is met het oog op concurrentie, worden de loonen wel verhoogd.

Als bewijs ontvingen wij de volgende gegevens:

Gemiddelde uurinkomens der „K.M.S."

Vakgroepen 2e halfjaar le halfiaair

1926 1927 '

geschoolden 61 63

geoefenden 53 56

ongeschoolden 44 46

Dit was voor ons geen nieuws, daar deze verhooging een gevolg is geweest van de in 1926 gevoerde daadwerkelijke actie. Wij hebben de verschillende cijfers nog genoemd van de tweede igeVneenteklasse en aangetoond, dat, indien de gevraagde verhoogingen werden doorgevoerd, „De Schelde" nog ver beneden de anderen bleef.

Doch hoe de bestuurders ook betoogden, de directie wilde van geen verhooging weten, ook al met het oog, (dat met Januari 1928 weer de periodieke loonsverhooging gegeven wordt.

De overige verzoeken wenschte de directie niet te behandelen, omdat deze nader geregeld zullen worden in de landelijke minima regeling door den M. B. vastgesteld en welke eveneens per 1 Jan. 1928 van kracht zal worden.

De directie deed goed uitkomen, dat ze in verband met de situatie der fa¬

briek van haar machtsstandpunt bewust was.

Wij moeten vaststellen, dat dit maar van korten duur zal zijn, want „De Schelde'' is ruim van orders voorzien en wordt deze actie dus niet losgelaten en zullen de organisaties t.z.t. hun machtsstandpunt kunnen doen gelden, want de practijk heeft ook bij „De

Schelde'' bewezen, dat de directie voor minnelijk overleg weinig gevoeld.

Wij zullen nu aandringen op een personeelvergadering en alsdan de menschen op de hoogte stellen.

Intusschen vrienden, niet bij de pakken neer, maar uw mede vak- en lotgenooteii tot de organisatie gebracht.

A. 1. P. H.

AMSTERDAM.

Dooi" deze vestigen wij de aatldacht van onze leden op onze e.v. ledenvergadering, welke zal worden gehouden op Vrijdag 2 December a.s., des avonds 8 uur precies, in lokaal Marnixstraat i 73 te Amsterdam.

Wij dringen er zeer beslist bij onze leden op aan deze vergadering bij te wonen, daar er hoogst belangrijke zaken zijn te behandelen, waarvan ieder kennis moet nemen.

Allen Vrijdag 2 Dec. dus present!

Het Bestuur.

UTRECHT.

Dinsdag 15 dezer vond alhier een vergadering van 't PI. Svnd. Vakverbond (P.S.V.) plaats, waar ook Dekker, de secretaris der Federatie van Fabrieksarb. aan deelnam.

Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om te bespreken, op welke wijze hier een afdeeling van voornoemde Federatie kan worden gevormd.

Reeds eerder werden pogingen daartoe gedaan, doch op het laatste moment leed de zaak schipbreuk, doordat bepaalde personen zich terug trokken.

Thans lijken ons de kansen beter.

Wij hopen dus binnenkort de definitieve oprichting dezer afdeeling te kunnen vermelden.

Laat zij, die behooren tot de Synd. Vakbeweging in Utrecht, en over adressen van fabrieksarbeiders beschikken, deze opzenden aan den secretaris van liet P.S.V., C. H. Leeman, Seringstraat 140, Utrecht.

Allen Uw medewerking verleent!

WORMERVEER.

Zondag 4 December a.s., zal de gewone maandelijksche ledenvergadering der Pellers en Meelbewerkersver. plaats vinden in de bovenzaal van het Stationskoffiehuis, voorheen Woudt te Wormerveer.

De vergadering vangt aan des morgens 10 uur en wij verzoeken onze leden beslist aanwezig te zijn.

Houdt deze morgen daarvoor vrij!

Het Bestuur.

Een record-leugenaar.

Ondergeteekenden, slachtoffers van de praktijken van Stemphert c.s., bij de firma Huber in Twello, voelen zich gedrongen om hier een en ander te verklaren, waaruit zal blijken, dat het artikel van Stemphert over deze zaak niets dan leugen en bedrog is.

Stemphert begint met de leugen, dat bij de overname van de zaak door Huber, deze als verloopen moest worden beschouwd, wat absoluut onjuist is.

De eerste actie van ons, aldus Stemphert ging niet van een leien dakje. Wat je zegt. Wij verdienden toen f 23.— en stelden aan den moderne bond voor een looneisch in te zetten op f 28.—, doch deze wilde, daar niets van weten en er werd f 24.— gevraagd. Huber maakte er toen f 25.— van, waaruit dus wel blijkt, dat hij geen failliete zaak had overgenomen en hij anderszijds het wel kon betalen.

Bovendien werd een behoorlijke zie kenregeling en vacantieregeling getroffen zegt Stemphert. Alweer gelogen, want de ziekenregeling bestond reeds en vacantie werd al gegeven. Er werd nu bij die week vacantie een week loon extra gegeven, doch dit was geen verbetering, want voor de actie kregen wij met Nieuwjaar een toeslag van ruim f 30.—, die werd ingehouden terwijl daarvoor f25.— vakantietoeslag werd gegeven.

Een reuzen verbetering, noemt Stemphert dat!

Er werd zegt Stemphert een behoorlijke tariefregeling ingevoerd, wat ook al weer niet waar is, want toen wij als slijpers op verhooging der tarieven aandrongen, waardoor het eenigszins behoorlijk kon worden, wimpelde Stemphert en van Leersum dat zonder meer af

Een fabriekscommissie werd benoemd om bepaalde grieven te bespreken.

Wil Steuiphert eens vertellen hoe deze commissie werkte? Hij zal dat wel nooit

doen, zoodat wij het maar even willen mededeel en. Wanneer de commissie op het kantoor kwam om over bepaalde grieven te spreken, maakte Fluber een praatje over mooi weer, en liet de jongens opsteken. Als nde arbeiders dan op hun stuk bleven staan en weer over Üe misstanden begonnen, zei Huber:

„Ik zal wel met mijnheer Stemphert spreken, dan komt het wel in orde!"

Het kwam dan ook in orde, n.1. voor Huber, want de zaak ging de doofpot in.

In zijn leugen-artikel spreekt Stemphert ook nog van twee yoorstellen, doch wat die voorstellen eigenlijk inhielden, kan men uit zijn schrijven niet te weten komen. Stemphert en van Leersum wilden ons er voorspannen om van het geld dat wij boven de f 30.— konden verdienen een potje te maken, waaruit de baas ons kon betalen als wij door slecht werk geen f 30.— konden verdienen. Dat hebben wij (het personeel op aandringen van ons) niet aanvaard, hetgeen maar goed is, want toen wij op advies van de heeren moderne bestuurders slachtoffer werden, hadden wij met zijn drieën bijna f 400.— schuld, die anders in de zakken van Huber waren gekomen.

De kleine slijperij zou worden gesloten zegt Stemphert, nadat hij eerst opzettelijk gaat liegen, dat wij ons werk niet naar behooren deden, en hierdoor het loon lager werd. Later was het omdat er geen orders waren, doch nu wordt er door het personeel van Huber lustig overgewerkt.

Dat wij zelf ontslag zouden hebben genomen is ook alweer gelogen.

Huber zei die morgen: „Neem jelui genoegen met f 25.— (niet f 30.— zooals Stemphert dat schrijft), zoo niet dan hebben jelui op 22 October ontslag. Het is niet gelogen van Dekker, dat Stemphert toen opmerkte, dat v. d. Wal £een uitkeering uit de werkloozenkas zou krijgen. Stemphert zei, dat wel tegen v. d. Wal, waarop Huber nog heel geestig opmerkte, „dan hoop ik maar dat je een goed spaarpotje hebt gemaakt v. d. Wal!....

Wij willen hiermede besluiten overtuigd, dat wij er toch niet in zullen slagen van mijnheer Stemphert een fatsoenlijk mensch te maken.

Wij hadden ons echter nooit kunnen indenken, dat het Hoofdbestuur van den modernen bond al deze handelingen zonder meer zou goedkeuren, en hopen dal deze feiten de leden van deze bond zullen doen inzien, dat hun belangen daar niet langer veilig zijn.

De slachtoffers van Huber.

Ingezonden.

Aan de Redactie van

„De Syndicalist''.

W. M.

In het nummer van 12 dezer, verschijnt van Uw hand een artikel over „De stand der onderhandelingen N.A. S.—N.S.V."

Ik stel dit bovenstaande eerst vast in verband met het schrijfverbod inzake fusie plan N.A.S.—N.S.V.

Nu het hek dus van den dam is, meen ik wel het recht te hebben een enkele aanmerking te mogen maken.

Ik wil dan niet schrijven over het fusieplan en de principieele onmogelijkheid, doch ik wenschte op te komen tegen de wijze waarop de onderhandelingen gevoerd worden in dien zin, dat de Commissie haar taak voorbij streeft.

Bedoelde Commissie heeft tot opdracht een bespreking te houden met het bestuur N.A.S. over de mogelijkheid van herstel der éénheid van de revolutionnaire vakbeweging.

Na maanden van geduldig wachten en herhaalde malen aan terzake kundigen gevraagd te hebben, krijgen wij nu van de hand van den redacteur de mededeeling, dat de fusieplannen al zoover in kannen en kruiken is, dat de ontwerp-statuten al gereed zijn, het daar bij behoorend reglement bepalingen bevat, die ons geruststellen over de Internationale verbindingen. Welke? Moskou of Berlijn of wordt het toch nog

Amsterdam I.V.V.?

Wij zouden U dankbaar kunnen zijn voor deze openlijke mededeelingen maar deze hebben mij en vele kameraden, waarmede ik over deze sprak, op zijn zachts uitgedrukt zeer teleurgesteld.

Ik meen dan ook wel de tolk te zijn Van alien, die het wel meenen met de Syndicalistische beginselen als ik aandring bij het bestuur N.S.V. om zoo spoedig mogelijk een algemeene besturenvergadering bijeen te roepen teneinde te hooren het rapport van de Commissie betreffende haar opdracht, opdat ook de leden zoo volledig mogelijk ingelicht kunnen worden'.

Met dank voor de plaatsing: A. J. P. Hooze. Rotterdam, i4 Nov. 1928.

Hooze is abuis als hij beweert, dat van „uw (onze) hand" een artikel over „Den stand van de onderhandelingen N.A.S.—N.S.V." in „De Syndicalist" van 12 November voorkomt.

Bedoeld bericht is een officieel perscommuniqué van de beide com'missies N.A.S.—N.S.V.

Van „het hek van den dam" zijn is absoluut geen sprake.

Om Hooze gelegenheid te geven, toch zijn gemoed eens te luchten, plaatsen wij dit stukje, waarin hij er op verschillende punten „precies naast" Is.Van „in kruiken en kannen zijn der fusie" (is geen sprake. Dat het „daarbij behoorend reglement bepalingen bevat, die ons geruststellen over Internationale verbindingen" is eveneens onjuist, omdat... er nog geen letter van het reglement is opgesteld.

Ook is het absoluut in strijd *met de waarheid, dat de Commissie N. S. V. „haar taak voorbij streeft". De Commissie doet precies wat haar opgedragen is, niet meer en niet minder.

De opdracht luidt aldus:

„Het Bestuur van het N.S.V. opdracht te geven, de noodige stappen te doen om te komen tot een bespreking* met het bestuur van het N.A.S. over de vraag:

Is herstel van éénheid mogelijk, waarbii meergenoemde verklaringen als uitgangspunt kunnen dienen;

Indien eventueel een grondslag voor herstel van éénheid tusschen de vertegenwoordigers van het N.S.V. en het N.A.S. in beginsel tot stand mocht komen, deze aan „het oordeel en de beslissing van de leden der aangesloten organisaties onderworpen zal worden".

Wat de vraag van Hooze betreft met betrekking tot de internationale verbindingen, willen wij hem wel „vertrouwelijk" mededeelen, mits hij het niet verder verteld, dat inderdaad door $le Commissie van het N.A.S. en van het N.S.V. ernstig overwogen wordt om te adviseeren tot aansluiting bij het Amsterdamsche I. V. V.!!!!

Dat er yele kameraden „zeer teleurgesteld" zijn over de openlijke mededee,'Iing is ons ten eenenmale onbegrijpelijk. Teleurgesteld, omdat er overeenstemming bereikt is op enkele belangrijke punten! 't Is wonderbaarlijk, op zijn allerzachtst uitgedrukt.

Voor wat een algemeene bestuursvergadering betreft, willen wij wel neggen persoonlijk daar niets op tegen te hebben. Integendeel, wij branden eveneens van verlangen om over deze hoogst ernstige en buitengewoon belangrijke zaak den degen eens te kruizen met verschillende personen. Of echter de tijd daarvoor nu al gekomen is, heeft het bestuur van het N.S.V. te beslissen, aan welker beslissing zich ieder lid van het N.S.V. krachtens de organisatorische discipline heeft te onderwerpen.

Ten overvloede verklaren wij hier nogmaals, dat Hooze en ieder ander lid van het N.S.V. ten volle en zonder eenige reserve ter juister tijd over de kwestie zullen kunnen zeggen alles wat ze er over wenschen te zeggen. Dat waarborgt het bestuur van het N.S.V. en wij persoonlijk als redacteur. Niemand zal in dezen iets te kort komen.

Redactie.

Aan de Redactie van „De Syndicalist".

Amsterdam

W. K„

Naar aanleiding van de opmerkingin de bespreking van mijn brochure 'S. en V. in het nummer van 12 Nov. j.1. van „De Syndicalist", inzake het niet inoemen van „De S", dat bij den recensent een vreemde indruk heeft gemaakt, zou ik er gaarne op willen wijzen, dat dit zijn verklaring moge vinden i,n het feit. .dat niet zoozeer mijn bedoeling was alle bladen te noemen, die een aktie voor S. en V. gevoerd hebben in dat geval had ik zeer zeker „De Syndicalist" en b.v. ook „De Tribune'', behooren te vermelden — als wel erop te wijzen, dat de libertaire pers, waarvan ik enkele voorbeelden noemde, reeds „vanaf September 1921" deze aktie voerde. Voor het niet noemen van „D. S." bestaat dan ook geen andere reden

dan dat deze toen-ter-tijd nog niet beistond.

12-11-'27. A. M. L.

Op zich zelf is bovenbedoelde kwestie natuurlijk niet zoo belangrijk. De arbeiders weten toch wel wat „De Syndicalist" in verband met de zaak Sacco en Vanzetti gedaan heeft.

Maar het blijft „vreemd", ondanks de nadere „motieveering en argumentatie" van A. M. L., dat bij de releveering van hetgeen in de actie voor Sacco en Vanzetti door verschillende bladen gedaan is, een blad niet genoemd wordt, dat daarbij vooraan stond, — terwijl de schrijver zelf lezer van dat blad is ten het dus weten kan, en wel eenige bladen noemt, die zoo nu en dan eens ;een artikel aan de zaak in kwestie wijdden.

Het heenwijzen naar 1921 zegt niet veel, omdat er toen van een actie voor Sacco en Vanzetti geen sprake was, buiten Amerika.

Wi' maken ons verder over deze zaak niet zenuwachtig, in het bewustzijn, dat we onzen plicht gedaan hebben toen Sacco en Vanzetti nog leefden.

Redactie.

Fonds voor Internationale soHdairiteit.

Weest op Uw hoede!'

Onder bovenstaand hoofd schrijrt „De Syndicalist" van 12 November j.1., een artikel waarmede zij waarschuwt voor de pogingen, die aangewend worden door een „Comité", om een soortgelijkfonds te stichten.

Dit woord „Comité" klinkt ons niet vreemd en Ijeluisterden wij meerdere malen van „Het Volk" omtrent het Sacco-Vanzetti comité. Die waarschuwde toen ook voor dit „Comité" op een soortgelijke manier als nu „De Syndicalist" dit doet. Toen echter zat ook het N.S.V. in dit „Comité" x)

Het is nu hetzelfde comité, wat intact is gebleven, die uitgaande van de gedachten, dat de vrijheidslievende beweging heel goed tezaam kan wérken, besloten heeft dit „Comité" om te bouwen tot een „Comité" tegen de terreur". Dat het N.S.V. zich uit dit „Comité" heeft terug getrokken is haar zaak, maar geeft zeker nog niet het recht om te „waarschuwen" tegen dit „Comité" en • haar goede bedoeling in twijfel te trekken. 2)

Of nu al enkele groepen tegen de vakbeweging gekant zijn, dan is dit ook alweer maar ten deele juist. Van geen dezer groepen heb ik ooit bedenkingen gehoord, die tegen de Synd. Fed. v. Overheidspersoneel zoude zijn. 't Bewijs hiervoor levert, dat zij tezaam met die Federatie dit „Comité" wil stichten. 3)

Mijn persoonlijke meening is en die wordt gedragen door de Synd. Fed. v. Overheidspersoneel — waarvoor ik als afgevaardigde in dit ,,Comité" zit — dat voor wat practische arbeid te leveiren, de door U ismalend genoemde groepen, zooals Constandsianen en Mokerianen in vele opzichten de vakbeweging het daartegen moet afleggen. *)

Ik hoop vriend Redacteur, dat deze regelen er toe mogen bijdragen, dat gij Uw „Waarschuwing'J voor het „Comité" met hun smalende en insunieerende termen intrekt en dat het N.S.V.

zich bereid verklaart om mede te willen werken tezaam met alle die op het anti-gezagsstandpunt staan, dit „Comité tegen de terreur" zoo goed mogelijk te laten functioneeren. 5)

Het komt mij voor, dat gij beter met de libertaire een verbond kan sluiten dan met de opportunisten van het N.A.S. e)

Mijn dank voor de plaatsruimte.

G. de Kromme.

Hoewel het Comité van de desorganinisatie, waarvoor kameraad de Kromme het meent te moeten opnemen, begonnen is met een aanval op het N.S.V. zie „De Arbeider" van 5 Nov. — en zelf een aantal bladen ter zijner be- •" schikking heeft, willen we bovenstaand stuk niet weigeren.

Het geeft ons aanleiding tot de volgende opmerkingen:

') juist in hei Sacco en 'vanzettiComité hebben we kennis gemaakt met 'hen, die nu de meerderheid in „Het Comité" vormen. Die kennismakingheeft ons voor goed genezen om buiten dat soort wespennesten te blijven. Dank zij thet feit, dat zij die de lakens uitdeelen in „het comité" vijanden zijn van de , georganiseerde arbeidersbeweging is er met die lieden niet samen te werken. Het werd in het S. en V.-Comité ten slotte zoo frappant mooi, dat men het Bestuur van het N.S.V. van verraad (!!) beschuldigde en feitelijk beweerde, dat de kameraden Sacco en Vanzetti niet gevallen zijn, dank zij de brute reactie van het Amerikaansche heerschjersdom maar dank zij het „verraad" van Lansink Jr. (!!)

Met dergelijk dwaas dronkeinansgebrul wenschen wij onzen kostbaren fijd niet te verknoeien. En het frappeert, dat deze