29STE JAARGANG ZATERDAG 25 MAART 1922 No. 12

De Iftetaalfcemerfcer

öeekblad van den ülaemeenen Dederlandscben meiaalbewerkcrsbonü.

v Arbeiders aller Landen Vereenigt U.

REDACTEUR: G. VAN DER HOUVEN Adres van Redactie en Administratie; Hemonylaan 24, Amsterdam ——■ i Telefoon Z6175

I – ___»> Kennis Is macnt, Eenheid kracht.

ABONNEMENT: Bij vooruitbetaling per jaar f 1.50 Voor Buitenland verhoogd met porte Losse nummers 0.03

Stukken van algemeenen aard moeten ui ter lijk Maandags, Rondsnieuws en Advextentiën Woensdagsmorgens zijn ingekomen,

AD VERTENTIEN: étewone auvertentiën per regel f 0.80 Aanvragen voor personeel .• • , . »oi2o Afdeelingsadvertentiën ..... , . . 0.20

OPL.AAG 36.100 Officiëele Mededeelingen. Deze week wordt het contributiezegel opde 12e week in het Bondsboekje geplakt * * * Wij maken de leden van de afdeelingen ROTTERDAM en SICHBEDAM attent op dein dit nummer voorkomende advertentiën. Naar de eenheid. In „De Strijd”, orgaan van het N.V.V., van de vorige week heeft het volledige rapport gestaan van de Fusie-Commissiè bestaande uit vertegenwoordigers van N. V.V. en A.N.V., welke de mogelijkheid van samensmelting der beide vakcentrales heeft onderzocht. Onze leden hebben dus van den inhoiid van dit rapport kennis kunnen nemen en daardoor tot de slotsom kunnen komen, dat redelijkerwijze kan worden verwacht dat de eenheid tusschen beide vakcentrales, hetgeen ook beteekenl eenheid tusschen de onderscheidene aangesloten bonden, zal worden beklonken. Dit zal dan geschieden op het door de commissie ontworpen beginsel-program, dat we hier nog eens laten volgen : ~A. De ontwikkeling van het bedrijfsleven heeft er toe geleid, dat daarin twee klassen belanghebbenden op den voorgrond kwamen, eenerzijds de bezitters der productiemiddelen en anderzijds de arbeiders. Laatstgenoemden, vormende het grootste deel der bevolking, moeten de kosten van hun levensonderhoud uitsluitend bestrijden uit de opbrengst vandoor hen in loondienst verrichten arbeid. Hierbij geeft de tegenstelling van belangen tussdhen beide groepen meermalen aanleiding tot conflicten. Om zich daarbij behoorlijk te kunnen doen gelden, zijnde arbeiders verplicht tot nauwe aaneensluiting in zelfstandige vakvereenigingen. Deze vakvereenigingen moeten plaats bieden aan ieder vakgenoot. Om dit mogelijk te maken en daarbij te komen tot de noodzakelijke machtsvorming, moet alles worden vermeden, wat tot principieel meeningsverschil ten aanzien van godsdienst en partijpolitiek kan, leiden, en dienen derhalve, de' godsdienstige en politieke overtuigingen der leden door en inde vakorganisaties te worden geëerbiedigd. B. 1. De vakbeweging eischt georganiseerd overleg tusschen patroon en arbeider bij de uitoefening en het beheer van het bedrijf. 2. Een- menschwaardig bestaan eh afdoende bescherming tegen de nadeelige gevolgen van den arbeid, door het verbeteren en afweren van verslechteringen van arbeidsvoorwaarden. 3. Doelmatige sociale wetgeving. 4. Toekenning vaneen, aan. den geprestèerden arbeid evenredig, aandeel in de productie-opbrengst. ■5, Medebeslissingsrecht der vakvereenigingen bij het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden en arbeidsverhoudingen. C. 1. Zij streeft naar een leiding der productie, die gericht is op de belangen der gemeenschap.

2. Naar medebeslissingsrecht van de vakvereenigingen der arbeiders in het productie- en distributieproces. Verwezenlijking dezer doeleinden acht het Verbond niet anders mogelijk dan door vervanging van het huidige productiesysteem dooreen productiewijze, welke zich grondt op het beginsel van den gemeenschappelijken arbeid voor het algemeen welzijn. D. Het medebeslissingsrecht der arbeidersvakvereenigingen in het bedrijf en de productie beschouwt het als een eersten stap inde door het Verbond gewenschte richting. Dat medebeslissingsrecht dient zich niet te beperken tot de afzonderlijke ondernemingen, doch te worden doorgevoerd tot inde hoogste organen der maatschappelijke organisaties. E. Tef bereiking van zijn doeleinden zal het Verbond trachten de politieke partijen en het parlement te beïnvloeden, opdat? deze zich tot verwezenlijking van de eischen van het Verbond op wetgevend gebied bereid verklaren. Het Verbond zal, wanneer politieke' partijen befeidi zijn een of meerdere zijner concrete programpunten, die door de wetgeving tot stand moeten worden gebracht, over te. nemen, met die partijen uitsluitend voor dat doel samenwerken, wanneer zulks voor de verwezenlijking van de gestelde eischen nuttig of noodzakelijk wordt geacht. De Commissie besloot voorts met algemeene stemmen, in verband met de kenbaar gemaakte bezwaren, onderstaande motie bij het fusiecongres aan te bevelen : ~In overeenstemming met het tot nog toe door beide vakcentralen ingenomen standpunt, zullen het Verbond en zijn plaatselijke organen zich van elke deelname aan politieke verkiezingen en stemmingen onthouden.” We zullen moeten erkennen dat in dit program niet minder, maar ook niet meer staat dan hetgeen door de vakbeweging binnen het raam van de kapitalistische samenleving kan worden gedaan om het belang van de arbeidersklasse te dienen en voor haar vrijmaking te strijden. Voorloopig kunnen we met dit program vooruit, zouden we willen zeggen. En als de tijd komt, dat we vwijdere grenzen noodig zouden hebben, zullen deze er vanzelf wel komen. Komt op den grondslag van dit beginsel-program de eenheid tot stand, dan zal daarmee het aantal richtingen inde vakbeweging met één verminderen. Maar er zit meer aan vast. Het zal voor de kerkelijke, leiders moeiljjker worden om de christelijke arbeiders op den duur van, de op deze basis gegrondveste organisatie, afzijdig te houden. Een poos zal men dat nog vol kunnen houden, maar niet anders dan dooreen opschuiving naar links. Dat op zichzelf zal ook al één van de goede gevolgen van deze fusie worden . Voor ons als organisatie van metaalbewerkers beteekent.de tot standkoming van de fusie niet, dat we daardoor op zichzelf een belangrijke versterking van onzen Bond zullen verkrijgen. De 'Neutrale Metaalbewerkersbond heeft tot dusverre wei-

nig vat op de vakgenooten kunnen verkrijgen en zal niet veel meer dan een duizend leden tellen. ", Maar alleen reeds als demonstratie zal het verdwijnen van één van de tot dusverre bestaande 5 richtingen van grooten invloed zijn op de ontwikkeling van de organisatie en hét organisatiebesef onder de vakgenooten . En al is dan de invloed van het A.N.V. onder de metaalbewerkers niet groot zoomin als onder de gewone industrie-arbeiders in ’t algemeen, toch zal de fusie, komt zij tot stand, zegenrijke gevolgen hebben voor de arbeidersklasse van ons land. Het Demonstratief Congres van het N. V. V. Zooals te verwachten was is de deelname aan dit congres, dat op Zondag 19 Maart j.l. gehouden is, in overeenstemming met omvang en beteekenis van de moderne vakbeweging geweest. Ongeveer 1500 afgevaardigdèn waren vertegenwoordigd. Door den Verbondsvoorzitter Stenhuis, is een mooie rede gehouden, welke van hét begin tot het einde met volle aandacht werd aangehoord. Zijn pleidooi tegen de reactie, tegen de ondernemers en hun gewillige zaakwaarnemers, vertegenwoordigd in het Christelijke Ministerie Ruys de Beerenbrouck, liet aan kracht van argumentatie en duidelijkheid niets te wenschen over. Allen die dit congres hebben bijgewoond, zullen met nieuwen lust en ijver bezield, hun krachten inspannen om door versterking van de moderne vakbeweging aan de reactionnaire pogingen van de machthebbers paal en perk te stellen. Het verzet neemt toe en voor zoover er onmacht is tot daadwerkelijk verzet, valt er een groeienden wrok waar te nemen. De bezittende klasse denkt dat zij de macht weer volledig in handen heeft. Minister Aalberse vindt zij als een gewilligen dienaar bereid oni zijn eertijds democratische vlag, welke hij vooral in November 1918 zoo vaardig wist te hanteeren, volledig te strijken. Werkgevers, intellectueelen, de regeering, alles spant samen om den toestand te verslechteren, om daardoor het kapitalisme te steunen en te schragen, opdat straks weer nieuwe winsten gemaakt kunnen worden. Tal van bedrijven maken een geweldige crisis door, sommige als direct, andere als indirect gevolg van kapitalistisch wanbeheer. In plaats dat deze regeering van.de democratie zoekt naar wejgen en middelen om den arbeiders meer invloed te geven op het bedrijfsleven, teneinde daardoor de productie en distributie te dienen, is zij gaandeweg bezig om het weinige, dat' zij tot stand heeft gebracht, weer ongedaan te maken. De.moderne vakbeweging zal het verzet steunen en opwekken, in tegenstelling met de R.-K. en Christelijke bewegingen, die op ’t oogenblik niet veel anders doen dan berusting prediken. Met het oog daarop is hetgeen inde onderstaande, op het Congres van j.l. Zondag aangenomen resolutie is omschreven, van groote beteekenis;

„Het demonstratief congres van het Nederlandsch. Verbond van Vakvëréeni.■ gingen, gehouden op, Zondag 19 Maart 1922 te Amsterdam, waar meer dan 200.000 arbeiders vertegenwoordigd zijn door 1500 afgevaardigden ; , overwegende, dat de aanvallen .op de loonen van de zijde der werkgevers voortgaan, zbpder dat aangetoond kan. worden, dat loonsverlaging ook maar eenige verbetering inden industrieelen toestand kan brengen ; overwegende, dat de door de werkgevers gevoerde hetze tegen de bestaande arbeidswet reeds tengevolge heeft gehad, dat, ofschoon voor nog zeer groote groepen de wet niet is ingevoerd, de regeering reeds een wetsontwerp tot wijziging der arbeidswet heeft ingediend, waarbij de BJ-urige werkdag wordt ingevoerd en over het geheele jaar 2500 uren kan worden gewerkt, waardoor ineen aantal bedrijven practisch zelfs niet meer yan een BJ-urigen arbeidsdag kan worden gesproken; overwegende, dat op het gebied van den woningbouw door de regeering nagelaten is, den reeds in 1920 in het adres van het N. V. V. en de S. D. A. P. aangewezen weg tot organisatie, van de woningvoorziening te betreden en in plaats daarvan een woningpolitiek wordt gevolgd, die tot geen ander resultaat leidt dan verscherping van den woningnood en groote werkloosheid onder de bouwvakarbeiders;. overwegende, dat de regeering reeds besloten heeft, den nood onder de landen veenarbeiders te vergrooten door verslechtering en , intrekking der. steunregeling en het loon bij de werkverschaffing nog verder te verlagen ; overwegende, dat als gevolg van. het door de Eerste Kamer uitgesproken votum over de pensioenwetten der burgerlijke ambtenaren en het Overheidspersoneel met een algemeene loonsvermindering wordt bedreigd; overwegende, dat bezuiniging, welke nuttig en mogelijk is, zonder de kracht van onS volk aan te tasten, dient te worden gezocht in afschaffing van leger en vloot’, waardoor millioenen zullen kunnen worden bespaard en duizenden krachtige mannen aan de productie worden teruggegeven; overwegende, dat de partijen claartóe niet bereid zijn ; wijst de Nederlandsche arbeiders met nadruk op al deze uitingen van reactie en arbeidersvijandelijkheid, welke alleen zullen kunnen worden tegengehouden door eenswillende, krachtige actie van de arbeidersklasse en roept de arbeiders van Nederland op tegen deze toenemende reactie eenparig front te maken en speciaal tegen dein economischen zin zou verderfelijke politiek van de regeering, inzake het militarisme; geeft het bestuur van het N. V. V. opdracht, in overleg met de hoofdbesturen der aangesloten bonden en Bestuurders-, bonden, al de gewenschte en mogelijke maatregelen van actie en strijd te nemen, die dienstig kunnen zijn, om de reactie lot staan te brengen.”