33ste JAARGANG ZATERDAG S JANUARI 192S No. 2

De Iftetaalfcemerfcer ©eeSiblad m den tflgeitieenen Dederlandscben lfletaalbe«wkersbonl

Arhpirfprs «ii.r i «nH.. REDACTEUR: G. VAN DER HOUVEN Arbeiders aller Landen» I Kennis is macht, Vereenigt U. Adres van Redactie en Administratie: Hemonylaan 24, Amsterdam | Eenheid kracht. Telefoon 26175 -! ——— —

ABONNEMENT! * ADVERTENTTËN By vooruitbetaling per jaar. f 1.50 btukken„Van al-emeenen aard moeten uiterlijk Maandags, pTPWnrip Voor Buitenland verhoogd met nnrtn Bondsmeuws en advertentiën Woensdagsmorgens ver en .... . per regel f 0.30 voor Buitenland verhoogd met porto. .. . . b ■ Aanvragen voor personeel ....... ,0.20 Losse nummers 0.03 zyn lESeKomen Afdeelingsadvertentiën 0.20

OPLAAG 25.200 Officiëele fflededeelingen. Deze week wordt het contributiezegel op de 2e week in het Bondsboekje geplakt Hendrik Jan Peeze. t In Memoriam. Toen we op Vrijdag 18 December j.1., na vervulling vaneen spreekbeurt te Enschedé, ons laat inden avond naar Hengelo begaven en daar, te midden van den huiselijken kring nog een en ander met onzen vriend Peeze bespraken om ’s anderen daags tezamen met hem naar Amsterdam te reizen ter bijwoning van de vergadering van den Bondsraad, konden we niet vermoeden dat dit samenzijn met onzen thans ontslapen bondsmakker het laatste zou wezen. Op 19 December heeft hij in onze Bondsraadsvergadering nog over onderscheidene punten mee gediscussieerd en na afloop is hij met verschillende onzer nog wat na blijven praten over enkele speciale® Hengelosche aangelegenheden. We namen daarna afscheid en hebben onzen kameraad niet levend weergezien. Inden loop van de Kerstweek berichtte z’n vrouw ons dat haar man ziek was en dat het administratiewerk wel wat zou stagneer en. _ We schreven terug onzen kameraad zoowel voor haar ais voor ons een spoedig en volledig herstel toewenschende. Helaas, z’n ziekbed is z’n sterfbed geworden. Op 23 December thuis komende, is hij naar bed gegaan en heeft dat niet meer verlaten. Op den ien Januari, bij den aanvang van het nieuwe jaar, den dag waarop bloedverwanten en vrienden elkander veel geluk en voorspoed toewenschen, is onze vriend ’s avonds tegen 8 uur inden leeftijd van bijna 39 jaar ontslapen. » * * Voor onzen Bond speciaal ,voor de Hengelosche afdeeling niet minder, beteekent dit sterven een ernstig verlies. Peeze, die in 1919 tot beambte werd aangesteld en meer speciaal met de leiding van de afdeeling Hengelo werd belast, heeft zich gedurende de jaren, welke sedert dien vijn verloopen, als een ernstig, trouw en ijverig man doen kennen. Maar ook lang daarvoor, inde jaren dat Peeze niet bezoldigd was, heeft hij als lid en bestuurder steeds al z’n krachten en gaven, al z’n idealisme, al z’n geloof inde zegepraal van den strijd der arbeidersklasse ten bate van onzen Bond en de arbeidersbeweging in ’t algemeen gegeven. * * * Peeze werd niet pas werker voor onze zaak toen hij als bezoldigd functionaris in onzen dienst trad. Hij deed ook z’n vollen plicht ia de jaren die aan 1919 vooraf gingen toen hij werkte na zijn inde fabriek volbrachte dagtaak. Hoe heeft deze kameraad gedurende de dagen van z’n stil lijden, gekluisterd aan z’n ziekbed, toch nog al z’n aandacht aan z’n werk besteed. Tot op den laatsten dag

.voor z’n heengaan sprak hij met z’n moedige vrouw over wat hem zoo zeer ter harte ging; z’n werk voor de afdeeüng en voor den Bond. Diep tragisch is het dat we een jongen man inde volle kracht van z’n werkzaam leven zoo plotseling voor ons verloren zien. Groot leedwezen betuigen we ook van deze plaats met het ontzettende verlies dat z’n vrouw en een nog jeugdig kind hebben geleden. Woorden van troost te vinden voor zooveel leed en smart is ons in onze menschelijkheid niet gegeven. Moge zij, die onzen ontslapen kameraad het naast stond, kracht putten uit de wetenschap dat Peeze een zeer groot deel van z’n leven niet in eng egoïsme voor zichzelf alleen besteed heeft, maar dat hij gewerkt heeft voor z’n kameraden zoolang het dag was en tot aan den nacht die z’n oogen voor het zonnelicht voor eeuwig gesloten heeft. Hef leven is niet ledig tot hem weêr= gekeerd. * ■* * Dinsdag 5 Januari is z’n stoffelijk over- '■ schot onder meer dan groote belangstelling aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een deputatie uit het bondsbestuur was met de bondsvlag bij de treurige plechtig- . heid aanwezig ep naast vele anderen hebben Danz- als bondsvoorzitter en Borg- ; man als voorzitter der afdeeling woorden van weemoed en van dank aan het onder bloemen bedolven graf gesproken. Zeker een goede 300 leden van onze afdeeling hadden vrijaf genomen om hun kameraad grafwaarts te leiden. Die groote belangstelling van de zijde der leden heeft ons allen getroffen. Peeze had zich in al z’n eenvoud een plaats in het hart der Hengelosche kameraden veroverd. Dat is op den dag, waarop hij is uitgedragen, wel heel duidelijk gebleken. Ook tal van andere groepen uit de Hengelosche arbeidersbeweging hebben door hun aanwezigheid blijken van medeleven gegeven. Dat ook Prinsen van den R.K. Bond als belangstllende aanwezig was, deed goed 1

aan. Bij alle verschillen die er zijn, geschillen die vaak noodwendig tot ernstige botsingen moeten leiden, behoeft het echt menschelijke niet te worden verdrongen en onze R.K. collega heeft getoond, dat met ons eens te zijn. * * * Tot de Hengelosche bondgenooten hebben we slechts dit te zeggen. Uw kameraad en leider is weggerukt uit uw midden en uit .den werkkring die hem lief was en die hem, den eerlijken kalmen makker, ook wel eens bitterheid opgeleverd heeft. Want Peeze was een fijngevoelige natuur, die het geweldig hinderde als smadelijk over z’n „goed betaald baantje” werd gesproken. ' Eert de trouw, de liefde, de opofferingsgezindheid, eert de nagedachtenis van Hen*drik Jan Peeze door de vaan, die aan z’n stervende hand ontvallen is, hóóg op te heffen en uitte dragen. Drukt allen zijn voetsporen en werkt; werkt zooals hij gedaan heeft opdat ook uw leven vruchten voortbrengt, duizendvoud. Tot jou, gestorven kameraad, zeggen wij inden geest Rust Zacht! Het N.V.V. jubileert. Toen op Zondag 26 Februari 1905 in het gebouw van den Diamantbewerkersbond de allereerste besprekingen plaats vonden om tot oprichting vaneen nieuwe landelijke vakcentrale te komen, telde het Nationaal Arbeidssecretariaat (N.A.S.) 6600 leden, die in 42 aangesloten organisaties een onderdak vonden. Het N.A.S. is door al de jaren heen het platvorm van strijd en oneenigheid geweest en het was dit inde jaren, waarin enkele mannen de oprichting vaneen nieuwe vakcentrale beoogden, in zeer bijzondere mate. Onderling gekrakeel was er in die jaren meer dan genoeg, maar practisch werken om van de bestaande vakbonden iets te maken, daartoe miste men bekwaamheid zoowel als inzicht Mannen als Henri Polak, Bruens en Verdorst staken de koppen bijeen en het gevolg was, dat op Zondag 26 Februari 1905 een eerste samenkomst van organisaties plaats vond, waar de oprichting vaneen nieuwe landelijke centrale ci modernen grondslag werd besproken. Een op deze vergadering aangenomen resolutie bevatte o.m. het volgende: ~gehoord de bespreking over het vraagstuk der stichting eener Nationale Federatie van Vakbonden en -Vereenigingen op den grondslag van vaste, georganiseerde samenwerking voor die industrieele belangen, welke zij met elkander gemeen hebben, acht het tot stand komen vaneen zoodanige federatie binnen den kortst mogelijken tijd zeer gewenscht, besluit, de daartoe noodige maatregelen onverwijld te doen nemen.” Op 1 Januari 1906 werd daarna definitief tot oprichting van het Neder 1. Verbond van

Vakvereenigingen besloten en daarmee werd deoveg gebaand om tot een goede doeltreffende- vakbeweging in ons land teJ geraken. Het is het N. V. V. gedurende den loop der jaren gelukt de massa der Nederlandsche arbeiders achter zich te verzamelen. Dat dit gelukt is, is voornamelijk te danken aan de eenheid van denken en willen, die vanaf den aanvang 'alle leiders beheerscht heeft. Een beweging, die in 20 jaren tijds zooveel volgelingen om zich heen weet te verzamelen, daarvan kan onomwonden getuigd worden dat zij den juisten koers heeft gehouden. Men vindt den weg naar het hart vaneen volk, althans naar een groot deel daarvan, nimmer indien niet met kennis van zaken, met beleid en verstand wordt opgetreden. Toen het Verbond werd opgericht, telde het 11 aangesloten organisaties met tezamen 18.960 leden. Tien jaar later, in 1916, was het aantal van 35 organisaties met tezamen 100.361 leden reeds bereikt en nu, per 1 October 1925, waren het 27 organisaties met 186.305 leden die de vaan van het N. V. V. volgden. Onze Bond behoorde niet tot de eerste organisaties die zich aansloten, ’t Heeft eenigen tijd geduurd, alvorens ook bij ons na heftigen ouderlingen strijd de weg naar het N.V.V. gevonden Werd. Wij mogen intusschen dankbaar zijn jegens het Vakverbond, dat ons later in dagen van strijd en zorg zoo krachtig gesteund heeft. We behoeven over de ontwikkeling van ons Verbond en van alles wat het inden loop der jaren voor de arbeidersklasse van Nederland gewrocht heeft, niet bijzonder uitte wijden. Inde dagen, die achter ons liggen, heeft menige pen zoowel inde dagbladpers van de moderne arbeidersbeweging als in ~De Strijd” de geschiedenis van het Verbond beschreven. Het N.V.V. blijve onze groote, sterke,: rotsvaste voorganger inden strijd van de arbeidersklasse voor een betere sameo-' leving. Twintig jaren zijn voorbijgegaan, waarin het Verbond zich een weg gebaand heeft en we hebben de zekerheid, dat geen macht in staat zal zijn het den opmarsch te beletten. Zorgen wij allen tezamen, dat door krachtige propaganda nog vele duizenden tot. •goede strijders gevormd worden, opdat het N.V.V. nog meer aan beteekenis en invloed winne. Leve onze jubileerende vakcentrale! Leve ons N.V.V.! ♦ ♦ l Gelezen bladen j « van ons vakblad mogen niet worden ♦ ♦ weggeworpen, doch behooren aan onge- ♦ ♦ organiseerde kameraden ter lezing gè- ♦ ♦ geven te worden. • ♦ ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦