34STE JAARGANG ZATERDAG 28 MEI 1927 No. 22

De IfletaalDemerfcer Gleckhlad mden Algemeenen nederlandschen metaalhewerkershond.

L. -I j- REDACTEUR: G. VAN DER HOUVEN Arbeiders aller Landen . Kennis Is macht, Vereenigt Uj / Eenheid kracht Adres van Redactie en Administratie: Hemonyiaan 24, Amsterdam (Zuid) “I 1 T — Telefoon 26175 9

ABONNEMENT: , , , . „ ' ,„ ‘ , _, „ . ADVERTENTIËN t,.. ... . .. . . , , „ . stukken van algemeenen aard moeten al ter lijk Maandags, „ . . ... , – Bij vooruitbetaling per jaar. . . ,, l, f 1.50 _ . . . . , m , Gewone advertentiën per regel f 0.30 ■tT . , Bondsmeuwa en advertentiën Woensdagsmorgena . , – , Voor Buitenland verheogd met porto, ... ° ° Aanvragen voor personeel «••••.., 0.20 Losse nummers ü.03 Z1JD ln£ev0men Afdeelingsadvertentiën 0.20

OPLAAG 27.400 Officiëele lededeelingen. Deze week wordt het contributiezegel op de 223 wesk in het Bondsboekje geplakt. v * * WAARSCHUWING. Wij raden een ieder in zijn eigen belang dringend aan nimmer tot landverhuizing naar overzeesche landen te besluiten, zonder eerst inlichtingen en raad te hebben ge» vraagd aan de Nederlandscbe Vereeniging ~ Land verhuizing”, Bezuidenhoutscheweg 97, Â’s-Gravenhage. Deze Vereeniging verstrekt alle hare in= lichtingen volkomen belangeloos. Actie Collectief-Contract. Aan den Metaalbond zonden wij dd. 24 Mei jl. den volgenden brief: Amsterdam, 24 Mei X 927. Aan het Bestuur van den Metaalbond, Heerengracht 141—145, AMSTERDAM. Mijne Heeren, In aansluiting op onzen brief van 13 April, letter D/Th., No. 439 d., berichten wij U, dat onze leden, in overeenstemming met het door ons bestuur en onzen bondsraad gegeven advies, zich met Uw voorstellen, vervat in Uw schrijven van 5 April 11., niet hebben kunnen vereenigen. ■ Onze leden droegen ons bestuur echter op, alsnog te pogen, ondanks de groote verschillen tusschen Uw en onze voorstellen, het totstandkomen vaneen collectieve arbeidsovereenkomst te bevorderen. : t Wij zijn nog steeds van oordeel, dat een gezonde regeling van de arbeidsvoorwaarden, een regeling die waardeering vindt bij het gros der arbeiders, voor onze industrie in hooge mate wenschelijk is en onze Bond is daarom bereid aan zulk een regeling mee te werken. Zou toch zulk een regeling niet totstandkomen, dan wordt daardoor onze Bond inde positie gedrongen door partieele acties te pogen de door de arbeiders en ons bestuur gewenschte verbeteringen inde arbeidsvoorwaarden te beréiken. Een dusdanige gang van zaken is, wij ontveinzen het ons geen oogenblik en nemen aan dat U die opvatting deelt, niet bevorderlijk voor de ontwikkeling onzer industrie. ->1 ... Het is om deze redenen, dat ons bestuur zich bereid verklaart tot het voeren van verdere onderhandelingen met Uw Bond om te pogen de klove tusschen U en onze, voorstellen te overbruggen. Wij vertrouwen, dat ook Uw bestuur zal inzien, dat het gelukken van zulk een pogen voor de positie en ontwikkeling der metaalindustrie in ons land van Â’t grootste belang is. Wij verzoeken U zoo spoedig U dit mogelijk is, ons te willen berichten of Uw

bestuur bereid is in dezen geest verdere onderhandelingen mogelijk te maken. Hoogachtend, Namens den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond, (w.g.) G. v.d. HOUVEN, Secretaris. De inhoud van dezen brief behoeft voor onze lezers slechts weinig toelichting.. Nieuwe voorstellen, zooals de christelijke organisaties aan den Metaalbond deden toekomen, wenschten wij niet te doen. De voorzitter van den Metaalbond heeft inde laatstgehouden conferentie pertinent verklaard, dat de gedane tegenvoorstellen goed waren overwogen. Aan dc door het bestuur van den Metaalbond ontworpen cijfers betreffende loon- en leeftijdsgrenzen viel niet te tornen. Als dat geen ijdele klank geweest is we nemen hetgeen de voorzitter van den M. B. verklaart voor ernstig dan is het onder de gegeven omstandigheden een dwaasheid toch maar een nieuw voorstel te doen. We laten nu nog dat voorstel van de christelijke organisaties onbesproken. Wel gewenscht vonden wij het den Metaalbond nog eens precies mede te deelen hoe wij overeen contract denken. Ondanks het enorme verschil tusschen ons voorstel en datgene wat de Metaalbond bood, achten wij Het gewenscht de onderhandelingen niet te verbreken. Ons streven naar het totstandkomen vaneen contract is • ernstig bedoeld geweest en het is dat nog. " Maar aan beide kanten moet dan de ernstige wil voorzitten om overeenstemming te bereiken. Voor den Metaalbond zullen er waarschijnlijk zeer sterke bezwaren zijn tegen een overeenkomst van zoodanigen inhoud dat wij onze leden met vrijmoedigheid tot aanvaarding kunnen adviseeren. Maar zonder overeenkomst te blijven werken, heeft minstens even groote, zoo niet Véél groofere-nadeelen. Dat is,het wat wijden Metaalbond nog eens hebben willen zeggen. Onze brief is ook "een waarschuwing. De voorstellen, ,dre de Metaalbond ons deed, wijzen er op," dat bij een groot deel zijner leden de noodzakelijkheid vaneen overeenkomst niet wordt gevoeld. Aan die zijde zullen de leden, die wat verder zien dan hun neus lang is, den meer behoudzuchtigen de overtuiging moeten bijbrengen dat zij niet op de oude paden kunnen blijven voortgaan. Een Bond als de onze kan geen genoegen |iemen met den bestaande toestand. Wij vertegenwoordigen ruim 26000 leden en hebben het meest strijdbare deel der arbeiders vereenigd. Dit is niet als dreigement bedoeld, maar slechts als een poging om de werkelijkheid te laten zien. In onzen brief hebben we gezegd, dat het niet bereiken van overeenstemming ons dringt inde positie van partiëel optreden. Dat is onzerzijde geen ijdele klank en daarom hopen wij dat het bestpur van den Metaalbond den toestand nog eens ernstig onder oogen zal zien. Wij raeenen, dat met eenigen goeden wil overeenstemming te bereiken is en dat een

regeling is te treffen die voordeelen inhoudt zoowel voor de arbeiders als voor de industrie. We zullen nu het antwoord van den Metaalbond afwachten en daarna onze verdere houding vaststellen. Onze werkers in het land wekken wij ihtusschen op tot krachtige propaganda voor versterking van onzen Bond. Vooral nu moet er gewerkt, hard gewerkt worden, omdat we straks voor beslissende momenten zullen staan. Vooruit, ons ledental omhoog en alles gedaan om ook innerlijk onze positie te versterken. Gelijke vèrpliehtingen. (J. G. S.) In ons blad van 14 Mei hebben wij gepubliceerd het percentage zegeluitgifte over het eerste kwartaal 1927 en hieraan toegevoegd den effectieven' en geraamden zegelverkoop, de effectieve en geraamde – contributie-ontvangsten en de effectieve en geraamde waarde van het zegel. (Geraamd 73 cent, effectief 71.4 cent). Wij hebben niet geaarzeld onze teleurstelling hierover uitte spreken en meenden er op te moeten wijzen, dat de waarde van het zegel in elk geval dient te stijgen. Het is niet voor het eerst dat hierop den aandacht wordt gevestigd. In ons blad van 23 April publiceerden wij het procentelijk Zegelverkoop. Onze redacteur, die hierbij het bijschrift leverde, heeft er ook reeds op ge-1 wezen, dat het feitelijk niet te verklaren is, dat terwijl er in het tweede halfjaar 1926 een loonstijging plaats vond, de waarde van het zegel een daling aanwees. Gegeven'werd den raad aan de afdeelingen, om het overzicht eens goed na te zien en zóo mogelijk de oorzaak op te sporen. Op ons artikeltje van 23 April hebben enkele penningmeesters gereageerd, waaruit blijkt, dat de w-aardedaling van liet zegel wel den aandacht heeft getrokken. Men heeft na lezing onverwijld het potlood ter hand genomen en is aan het cijferen geslagen. Geregeld met de conclusie, dat dan toch in elk geval hun afdeeiing geen blaam treft, daar deze ver boven het gemiddelde staat. Inderdaar is dit juist. Doch men gelieve wel in het oog te houden dat een uitgaan boven het gemiddelde op zichzelf niet zegt dat het in orde is. In orde is het eerst dan, als ieder lid inde klasse betaalt, waarin hij krachtens zijn loon betalen moet. Toch is een vergelijking van de gemiddeld betaalde contributie niet geheel doelloos.. Het is zelfs interessant. Wij op onze beurt hebben de verhouding nagegaan en meenen goed te doen haar aan onze leden voor te leggen. Wij hebben echter, dit ga voorop, een onzuiver element uit onze berekening laten vervallen. Dit is het Eenheidzegel. Een zuiver overzicht van de betaalde contributie verkrijgt men eerst dan, als men de contributie der werkende leden neemt. In het hieronder volgend overzicht men lette hier dus wel op gaat het alleen over de betaalde contributie der wTerkende leden. Het gemiddelde contributie-bedrag is voor iedete afdeeiing afzonderlijk vastgesteld. De

gegevens zijn ontleend aan ons overzicht van 23 April 11., zoodat zelf-contróle voor ieder mogelijk is. Gemiddelde waarde van het zegel: 85 cent: Eindhoven. 83 cent: IJmuiden. • 82 cent: Amsterdam, Ede, ’s-Gravenhage. 79 cent; Baarn, Rotterdam, Voorburg. 78 cent: Groningen, Schiedam, Ylaardingen. 77 cent: Zaandijk. 75 cent: Beverwijk, Hoorn, Kerkrade, Pernis, Ijlst, Zaandam. ' 74 cent: Amerfoort, Arnhem, Delft, Hilversum, Leeuwarden, Utrecht. 73 cent: Bussum, Capp. op d’lJssel, Leiden, Tilburg, Velp. 72 cent: Gouda, Haarlem, Sneek, IJsselmonde, Zeist. 71 cent: Assen, Krommenie. 70 cent: Alkmaar, Apeldoorn, Bergen op Zoom, Breda, Maassluis, Nijmegen, Sliedrecht, Weesp. 69 cent: Dordrecht, Kr. a.d. Lek, Middelburg, Ridderkerk, Winschoten. 68 cent: Hengelo, Nw. Lckkerland. 67 cent: Kinderdijk, Zalt-Bommel. 66 cent: Delfzijl, Gouda, Grouw, H. I. Ambacht, Papendrccht, Stadskanaal, Tiel, Vlissingen. 65 cent: Almelo, ’s-Hertogenbosch, Oudewater, Veendam, Wageningen, Zwolle. 64 cent: Maastricht, Westerhoek. 63 cent: Dieren, Enschedé, Hoogezand, Kr. a. d. IJssel, Lekkerkerk. 62 cent: Cullmborg, Deventer, Gouderak, Harlingen, Lemmer, Oude Pekela, Vaassen, 61 cent: Alphen a. d. Rijn, Zutphen. 60 cent: Enkhuizen, Goor, Terborg. 58 cent: Ulft. 57 cent: Hardinxveld, Meppel, Schoonhoven. 54 cent: Doetinchem. Bij aandachtige beschouwing van deze cijfers" komen enkele vragen op, die wij niet goedschiks kunnen verklaren. Laten wij dadelijk erkennen, dat het overzicht ons geen aanwijzing geeft, of elk lid wel inde goede klasse betaalt. -Maar toch! Ploe komt het,dat terwijl wij een geleidelijken gang zien van Amsterdam naar Rotterdam, de afdeeiing Dordrecht IO cent minder is dan Rotterdam ? 79—-69 cent. Waarom is Deventer weggescholen inde groep van 62 cent? Is het loon daar zoo laag ? Waarom maakt Hardinxveld zoo’n pover figuur bij al de omliggende afdeelingen? Is het aan te nemen, dat juist in die afdeeiing de loonen lager staan dan elders? Want dit zou toch de consequentie moeten zijn. Neen, wij zijn overtuigd, dat indien een nauwkeurig onderzoek, werd ingesteld, heel wat correctie ih de contributie-betaling zou moeten worden aangebracht. Ineen volgend artikel zullen wij eens zien of1 werkelijk niet een methode kan worden gevonden om de juiste contributie-betaling vast'te stellen. –