Leege vaten. De penvoerders van de Syndicalistische [Federatie van Metaalbewerkers weten in den regel groote deelen van het centrale Orgaan ~De Syndicalist” voor hun uitvoerige pennevruchten in beslag te nemen. Ze schrijven veel, verknoeien heel wat inkt, niet het minst ook om onzen Bond te bestrijden, maar één ding laten ze na. Gedurende een heel jaar kom je niet aan de weet hoeveel leden de Federatie omvat. Dat is iets waar de buitenstaander naar moet gissen. We leefden den laatsten tijd inde veronderstelling dat het de Federatie van Hooze nogal voorspoedig ging. We leidden dat af van den betrekkelijk hoogen toon die zoo af en toe in „De Syndicalist” wordt aangeslagen en aan de uitnoodiging tot ons en anderen gericht om s-a-m-e-n-w-e-r-k-i-n-g aan te gaan. ’t Is ons nu evenwel gebleken dat wede Federatie dooreen vergrootglas hebben gezien. In ~De Syndicalist” van 2 Juli n.l. vonden we ineen ietwat verscholen hoekje een ledenstaat van het N. S. V., waarbij de Federatie is aangesloten, vermeldende het ledental op 1 Januari 1927. Daaruit blijkt dat het afbraak-proces, in 1923 begonnen, nog altijd voortduurt. Vanaf 1 Januari 1924 is het ledenverloop aldus: ’i Januari 1924 . , . . 2170 leden. 1 „ 1925 1368 „ 'ï „ 1926 , , „ p . 1244 ~ ,i „ 1927 ..... 875 „ In procenten uitgedrukt heeft het jaar 1926 een verlies gebracht van bijna 30 pCt. Gerekend van x Januari 1924 tot 1 Januari H927 bedroeg het verlies bijna 60 pCt. Eén ding is ons nu veel duidelijker. De Foep om ~samenwerking”, die bij herha-, ling van de Federatie uitgaat, is bedoeld óm haar tot wat practischen arbeid in staat te stellen. Haar isolement is niet bevorderlijk aan ;de ontwikkeling van haar ledental en dus [heeft zij er alle belang bij ineen of andere combinatie te worden opgenomen. Maar door publicatie zal het voor de buitenwereld ook wel duidelijk worden dat een algemeene actie weinig gediend wordt dooreen organisatie, welke nog geen 900 leden telt. En als we er daarnaast rekening mee .houden dat het ledental van de Federatie voor zeker 75 pCt. door Amsterdam wordt vertegenwoordigd, dan kan ieder wel nagaan hoe het met haar invloed in het overige deel van het land is gesteld. ’t Spreekwoord zegt niet tevergeefs dat leege vaten het hardst bommen. De actie voor loonsverhooging aan de Maatschappij „Feijenoord.” (C. O.) Bij het bekend worden van de looncijfers, waarop de Metaalbond een contract met de vakbonden wilde aangaan, werden de verwachtingen op een spoedige algeheele oplossing van dit vraagstuk voor een groot deel van de arbeiders gelijk weer den bodem ingeslagen. Het sterkst is daarop onmiddellijk gereageerd door het personeel van de Mij. „Feijenoord”. Bij de inkorting van den werktijd in April werden in alle groote ondernemingen de loonen verhoogd. Op „Feijenoord” geschiedde dat niet en ofschoon bedoelde 'Mij. zich daarbij beroepen kon op het feit 'dat zij ook bij liet invoeren van de werktijdverlenging geen verlaging had toegepast, werd hier toch uit het oog verloren dat de loonen algemeen op hetzelfde peil stonden. Bij de bespreking van het antwoord van „Feijenoord” inzake deze laatste kwestie !werd dan ook onmiddellijk door dit perso,neel de zaak zóó gesteld: künnen wij geen [goede regeling over de geheele industrie verkrijgen, dan moeten wij voor onze eigen [zaak actie gaan voeren en looneischen stelden. Het gevolg is daarvan geweest dat een [looneisch van 10 ets. per uur voor de meerderjarigen en naar evenredigheid voor de jongeren gesteld is. , Deze eisch werd al heel spoedig, als ónmogelijk in te willigen, afgewezen. De stemming onder de arbeiders is echter met de afwijzing niet bekoeld en het [algemeene gevoelen van de menschen is dit, 'dat ze zeggen: inde jaren '2l, '22 en '23 (hebben de heeren van de directie er niet tegen opgezien om ons 25 pCt. yan onze loonen af te némen terwijl ze zelf mik lioenen winst maakten en ook in He daarop (volgende jaren zijnde winsten in dezelfde mate blijven vloeien. Nu de toestand inde metaalindustrie zoo is dat er een groot gebrek aan geschoolden is ontstaan, gaan .wij

Inde conferenties, die nu hebben plaats gehad met de directie van de Mij. „Feijenoord” en den heer Schouten van den M.8., is door onzen Bond uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat de arbeiders van „Feijenoord” geen genoegen wenschen te nemen met de afwijzing door de directie en dat het betoog van den heer Goudriaan, dat op alle orders verloren wordt, geen anderen indruk maakt op de arbeiders dan dat ze om den tuin worden geleid. Reeds jaren lang is steeds datzelfde gezegd en elk jaar kon toch 10 pCt. dividend gedeeld worden en zeer groote bedragen voor vernieuwing en reserve worden besteed. Inde laatste conferentie, die de vorige week Vrijdag is gehouden, heeft de heer Verloop, dir. van de Mij. „Feijenoord”, den ernst van den toestand begrijpende, gezegd dat hij voor zijn onderneming bereid waste verklaren boven het gemiddelde' van Rotterdam te willen blijven en wanneer over 3 weken de looncijfers bekend en verwerkt waren, hij, als dat noodig bleek wat ook door hem verwacht werd de loonen wilde herzien. Op onze mededeeling dat wij; daarmee geen genoegen konden nemen omdat de loonen ook bij de andere ondernemingen 8 ct. beneden de Amsterdamsche staan, heeft hij zich bereid verklaard op Dinsdag 5 Juli een vergadering van de Rotterdamsche leden van den M, B. te beleggen om dezen de vraag voor te leggen in hoeverre deze bereid zijn aan onzen eisch van verhooging der loonen in Rotterdam tegemoet te komen. Hoe deze zaak zich verder ontwikkelen zal, weten wij op dit oogenblik natuurlijk niet. De arbeiders van „Feijenoord” zullen hun drang naar optreden een oogenblik moeten inperken, want ze zullen het met ons eens zijn, dat de kans om zonder conflict tot een goed resultaat te komen in ieder geval niet ongebruikt mag blijven. Willen de werkgevers deze „Feijenoord”-kwestie tot een Rotterdamsche kwestie maken, wan kunnen zij noch wij dat beletten. Voor onze Rotterdamsche arbeiders kan deze zaak dan ongetwijfeld moeilijker worden, doch het resultaat kan er ook zooveel beter en algemeener door zijn. De looneisch van 10 ct. verhooging is door onze afdeeling alleen gesteld. Inde laatste conferentie waren echter ook de Christel, en Kath. bonden vertegenwoordigd, die intusschen ook hun looneischen hadden ingediend. Onderschrift: Nader vernemen wij dat de afdeeling Rotterdam van den Metaalbond Woensdag j.l. in vergadering bijeen was en besloten heeft de volgende week met de besturen der vakbonden te confereeren. De besprekingen zullen dan betrekking hebben op den geheelen toestand te Rotterdam. . Redacteur. ,Een bijzondere dag. (J. W.) Zooals ons vakblad van 25 Juni j.l. reeds meldde, was het 28 Juni j.l. 25 jaar geleden dat de voorzitter van onze afdeeling Rotterdam lid van den Bond werd. Het is niet ons voornemen, nu nog eens in ’t bijzonder op dat bijzondere feit terug te komen, al willen wij; er onmiddellijk aan toevoegen, dat het wel onze organisatie teekent wanneer er nog zoo weinig zijn die een kwarteeuw lid ervan zijn. Maar we willen even de aandacht vragen yoor iets anders, n.l. een bijzonderen dag, die een gevolg Vas van Kees zijn 25-jarig lidmaatschap. Het is de gewoonte, m.i. een goede, om af en toe eens, b.v. zoo na een stevige huisbezoekactie of een intensief werken voor de een of andere steunbeweging, de werkers onzer afdeeling met hun vrouwen ineen vergadering bijeen te roepen en hun daar een gezelligen avond te bezorgen. Zoo ook dit jaar. Reeds eind Februari besloot ons bestuur weer zoo’n avond te geven, zulks in verband met de steunactié voor de Engelsche mijnwerkers. Door allerlei omstandigheden is dat uitgesteld. De verkiezingen voor Staten en gemeenteraad kwamen tusschenbeide en vele onzer menschen zitten dan ook niet stil, zoodat dat uitstel bijna afstel zou zijn geworden. Zoo kwamen wij langzamerhand aan den datum dat Kees 25 jaar geleden voor goed zijn voeten op het, vooral toen nog, glibberige pad der vakorganisatie zette en werd dat feit direct aangegrepen om het eerstgenoemde yan uitstel tot werkelijkheid te maken. Wij wilden hem op waardige en juiste wijze huldigen en dus moest er een gezellige avond voor de menschen komen. En hij kwam. Willem van Cappelen met zijn staf werd gecharterd. Deze zou voor alles, M3*.- kstót Am«seipn4 L^at

yoorop zeggen, hij is daarin schitterend geslaagd. Die avond was de 2e Juli. Het begon heel gewoon. De voorzitter opende de zeer druk bezochte vergadering en gaf verder het woord aan v. Cappelen. Deze liet de muziek een paar nummertjes geven. Daarna was het woord aan Wacht, die Oosterhoorn met enkele korte w'oorden huldigde voor al hetgeen hij in die 25 jaar voor den Bond heeft verricht en bood namens hoofdbestuur en afdeeling een gouden horloge aan. Kees dacht dat het daarmee was afgeloopen. Maar zijn vrienden en hij heeft er vele in onze afdeeling, dat bleek nu weer – hadden anders beschikt.’ Wacht ging verder en bood namens zijn medebestuursleden een paar etsen aan; de eene van zijn geboortestad Utrecht, de stad tevens waar hij voor het eerst met de arbeidersbeweging in aanraking kwam en de andere van Amsterdam, waar hij zoo vele jaren een vooraanstaande plaats in onzen Bond innam. Daarna kwam er een zeer mooie mand met bloemen van het kantoorpersoneel. Segaar bood namens de afdeeling Schiedam een 4-tal boekwerken aan, bovendien een boekwerk van den boekhandel „Voorwaarts”, alsmede een prachtige bloemenmand van ’t dagblad „Voorwaarts”. Het mooist van de hulde was m.i. toen eender vertrouwenslieden namens hen allen en namens onze boden, met een pracht vaneen speechje Oosterhoorn een mooien barometer benevens een boekwerk in prachtuitgave, aanbood. De vrouw van Kees werd een mooi bouquet bloemen in prachtige vaas aangeboden. Ik geloof dat onze jubelaris daardoor het meest van alles verrast was. Dat klokje, nu ja, dat kon hij denken en dat er een enkel woord aan zijn adres gesproken zou worden, viel licht te bevroeden, maar dat op deze manier op zoo een ondubbelzinnige wijze waardeering voor zijn werk zou worden uitgesproken, dat had hij zeker niet gedacht. En de vergadering onderstreepte elk woord dat gesproken werd met krachtig applaus. Vriend v.d. Houven sprak nog een kort woord van hulde en daarmee was de huldiging afgeloopen. Natuurlijk kreeg Kees ook nog de gelegenheid om zijn gfooten hartelijken dank, mede namens zijn vrouw, te betuigen aan allen die dezen dag tot een onvergetelijken voor hem hebben gemaakt. En dat was het. Niet alleen voor hem. Ook voor ons, die dezen avond hebben voorbereid, ook voor hen die den avond hebben meegemaakt. En daarom is het voor allen een onvergetelijke dag geweest, omdat weer eens overduidelijk is gebleken, niet alleen hoeveel vrienden onze voorzitter heeft, maar ook hoeveel goede warme vrienden onze afdeeling onder haar leden telt, hoeveel trouwe werkers vol van opofferingsgezindheid. Beroering inden Gelderschen Achterhoek. (v. H.). Het is noodig onze artikelen over dit onderwerp te vervolgen, want er is hier en daar weer het een en ander aan de hand. Wij beginnen met „Vulcaansoord” te Terborg. De lezer herinnert zich de overeenkomst op de conferentie van 26 April te Arnhem, onder den druk van het gestelde ultimatum tot stand gekomen ? Welnu, de naleving dier overeenkomst laat veel te wenschen over. Wel luidt de overeenkomst dat over de geheele fabriek het uurloon zal zijn gegarandeerd, maar voornamelijk inde gieterij wordt deze bepaling niet nageleefd. En wanneer het tekort al eens wordt aangevuld, wordt het bijgepaste, tegen de uitdrukkelijke afspraak in, later weer afgehouden. En wanneer de arbeiders er over klagen, wordt met ontslag gedreigd of er op gezinspeeld. De zandvoorzetters een groep van 14 zeer slecht betaalde zwoegers zouden ongeveer 15 Mei verhooging krijgen. Door het in bedrijf brengen vaneen zandmachine zouden ze 70 pCt. van het uitgespaarde loon ontvangen. De overbodig gewordenen zouden inde fabriek worden geplaatst. De zandmachine kwam pas laatst van Mei en kon niet worden gebruikt omdat de motor niet deugde. Ondertusschen werden de arbeiders er het slachtoffer van, omdat verbetering uitbleef. Onze klachten vonden geen gehoor, aangevraagde conferenties werden overbodig geheeten. Totdat de Directie ons noodig had. Dato 21 Juni werden wij n.l. door Dr. Kortenhorst uitgenoodigd voor een conferentie op 28 Juni, in verband met de mededeeling; yan de Directie van „Vulcaans-

industrie geen gunstiger vooruitzichten openen, de Emailleerfabrieken wegens gemis aan loonend werk met 2 tot 3 weken' gesloten zullen worden.” Op deze conferentie hebben de heeren; ons voor het alternatief geplaatst van óf ontslag van 60 a 70 personen óf 10 pCt. loonsverlaging. Een andere uitweg; was er niet. Van de regeering was geen: hulp te verwachten en volgens den heer Steteké, regeeringsconsulent, was het bedrijf ook technisch en economisch goed in / orde. Ook de organisaties konden dit onderzoeken. Natuurlijk hebben de bestuurders der organisaties reeds direct hun bezwaren naar voren gebracht, waarover een personeelvergadering echter nader zou hebben te oordeelen. Verder is gebruik gemaakt van de gelegenheid om de bovengenoemde klachten nog eens te behandelen, met als gevolg, dat de Directie verklaarde dat de gevallen inde gieterij, waarbij het uurloon niet zou zijn uitbetaald of bijgepast geld; later weer is afgehouden, op een misverstand moeten berusten. De betrokkenen konden zich hierover met den baas verstaan. In afwachting van de resultaten der zandmachine zouden de zandvoorzetters inplaats van 36, 39 cent uurloon ontvangen. De personeelvergadering, op 30 Juni gehouden en zeer druk bezocht, wees met algemeene stemmen loonsverlaging van de hand en heeft een voorstel aangenomen waarin geëischt wordt dat, alvorens tot ontslag van personeel wordt overgegaan, een wederzijds samengestelde deskundige commissie zal rapporteeren over den technisclxen, economischen en financieelen toestand van het bedrijf en het beheer der onderneming. Hiervan is de Directie en Kortenhorst mededeeling gedaan. Op deze vergadering bleek verder ook nog,_ dat de Directie nog steeds geen uitvoering heeft gegeven aan het besluit der R.K. Werkgeversvereeniging tot het stichten vaneen personeelsziekenfonds met 1 pCt. premie voor arbeiders en Directie. De arbeiders draaien nog steeds voor de volle 2 pCt. op. Ook hierop is de aandacht gevestigd. len slotte kunnen we nog mededeelen, dat eender Directieleden dezer dagen heeft verklaard, dat bet gegarandeerde uurloon, niet voordè gieterijgeldt. ’t Is kras. ’t Is zóó kras, dat het hier vandaag of morgen spaak loopt. Let maar eens op I ¥ ¥ ¥ Nu iets over „Beccon” te Doetinchem. Zonder eenig overleg met de organisaties of arbeiders werd aldaar op 33 Juni voor de branders en hulpbranders een tariefsverlaging doorgevoerd van 50 cent per 100 platen. Op de conferentie, die wij hierover op 29 Juni hadden met den heer Winkelmaan, een Duitscher en een liefhebber vaneen beetje pootig optreden —, verklaarde deze dat de arbeiders veel meer productie konden maken, maar dat ze het verdomden, dat ze. saboteerden. Zijn mededeelingen en cijfers gaven ons aanleiding hierover eens ernstig met de menschen te spreken. Het bleek echter al spoedig, dat de heer Winkelmaan ons niet naar waarheid had ingelicht. Ten overvloede wachtten wij echter de loonuitbetaling af, waaruit bleek dat het inkomen met ongeveer f 2 was verminderd. Ondanks deze uitkomst, heeft de heer Winkelmaan het echter aangedurfd een nieuwe, nog veel grootere verlaging door te voeren en weef zonder overleg met de bonden. En aan gezien hij niet .yan halve maatregelen houdt, kondigde hij tevens tegen a.s. Zaterdag 7 van onze leden en 1 lid van den R.K. bond ontslag aan. De reden hiervan is, dat de betrokkenen actieve leden van de organisatie zijn en voor hun belangen op de bres' staan. Dat is mijnheer Winkelmann niet; naar den zin. Hij moet van dat gedonder met de bonderi niets hebben, Intusschen schijnt mijnheer, die gehandeld heeft zonder overleg met zijn directeuren, zich toch niet erg lekker te gevoelen. Van twee leden heeft hij het ont-! reeds ingetrokken en van twee andc-, ren in overweging genomen. De organisaties hebben echter besloten onder deze omstandigheden geen enkel; ontslag te aanvaarden en een nieuwe bespreking over de tarieven geëischt. Voldoet de directie niet aan deze eisrhen, dan komt er een staking. ¥ ¥ ¥ Tusschen de organisaties en de directie van „de Vijf” te Doetinchem bestaat verschil van meening over de vraag, of de onlangs doorgevoerde loonsverhooging van 10 en 15 pCt. ook niet moet gelden voofi de tarieven. Wij meenen van wel, de Directie van niet. Thans is overeenge-: s komen dat de Rijksbemiddelaar zal beslissen wie gelijk heeft. Intusschen zijnde; loonen nog eens opnieuw vergeleken met de j geimddelge laooen 3e gem. klasse Metaal-: