ook reeds op het zevende congres der Russische vakbeweging ópgemerkt. Toen echter is daartegen op het congres zelf door Melnitschanski geprotesteerd. Op het nu gehouden congres heeft men stilzwijgend genoegen genomen met het nog veel verder terugdringen der vakvereenigingskwesties. De macht der vakvereenigingsbureaucratie wordt; steeds grooter. V De degradatie der vakvereenigingen tot organen der officieele politiek, kwam op het congres op zeer drastische wijze tot uiting inde zeer tamme oppositie tegen de brutale aanvallen der communistische economen. Juist ten tijde van'het congreswas de actie 5) tot het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten in vollen gang' en dag in dag uit probeerden de „Torgowo Promy Schlennaja Gazette”, het officieele orgaan van den Hoogen Economischen Raad, om door alarmeerende artikelen over „ongegronde eischen der vakvereenigingen”, ~overdreven vakvereenigings-eiseben”, „ontoelaatbare zwakte der bedrijfsleiders”, enz., de bedrijfsleiders verzet te doen aanteekenen tegen het opnieuw afsluiten der collectieve overeenkomsten. Steeds weer werd daarbij gewezen bp het gebrek aan arbeidsdiscipline inde bedrijven en gaf men den arbeiders de schuld van de jongste moeilijkheden inde industrie, hoewel zelfs de vakpers algemee moet toegeven, dat de stijging der arbeidsprestatie in het laatste jaar veel grooter is geweest dan de verhooging der arbeidsloonen. De steeds grooter wordende vervreemding tusschen de vakvereenigingen en de arbeidersmassa’s komt hierin tot uiting, dat de ondergeschiktheid van de vakvereenigingen aan de communistische partij den laatsten tijd voor geen twijfel meer vatbaar is. In dit verband is het van belang te wijzen op het op den laatsten dag vóór het congres genomen besluit van den Al-Russischen Vakvereenigingsraad de Centrale Raad als zoodanig en niet de communistische fractie daarvan om enkele uren voor de opening van het congres de communistische fractie uitte noodigen tot een bijeenkomst („Trud van 8 December), evenals de benoeming van het geheele centrale bureau van de communistische partij der Sowjet-Unie, in het eere-presidium van het congres. („Trud” vart 9 December). Inde uitingen van de meest invloedrijke sprekers op het congres, evenals inde door het congres opgestelde brieven aan het Centraal Comité der Russische communistische partij en aan de Communistische Internationale, overheerschte steeds weer de gedachte, dat de partij de „leidster” der vakbeweging was en dat de vakvereenigingen ondergeschikt waren aan de Partij, bestemd om te dienen als een verbindingsschakel tusschen de Partij en de arbeidersmassa’s. De nieuwe volkscommissaris van Arbeid, Uglanow, probeerde-deze gedachte symbolisch voor te stellen, doordat hij de communistische partij als het hoofd en de vakvereenigingen als de ruggegraat van de proletarische dictatuur beschouwde („Trud” van 20 December), en de voorzitter van den Bouwarbeidersbond, Zichon, noemde hef de taak der vakvereenigingen om de beste deelen der arbeidersklasse te selecteeren en ze over te hevelen naar de Communistische Partij („Trud” van 15 December). Deze zelfde klank was terug te vinden in alle uitingen over de verhoudingen tusschen de vakvereenigingen en de Partij en hierin moet ook wel de gebondenheid der vakvereenigingsleiders gezocht worden' bij de „behartiging” van de belangen der arbeiders tegen de aanvallen der communistische economen. Bijzonder duidelijk kwam deze geest van onderdanigheid tot uiting, toen de eenige vertegenwoordiger der oppositie, de voormalige voorzitter van de organisatie in het voedings- en genotmiddelenbedrijf, Krol, een Trotzki-ist aan het woord kwam, om naar aanleiding van het verslag van den Centralen Vakvereenigingsraad een motie voor te stellen, waarin hij protesteerde tegen de verslechtering van den toestand der arbeiders en tegen de onderdrukking van iedere oppositie. De woorden van Krol brachten een zoodanig tumult in het geheele congres teweeg, dat het hem onmoge-: lijk was om zijn Trotzki-istische redevoering ten einde te brengen. Het congres heeft besloten, Krol zijn mandaat te ontnemen en hem den toegang tot het congres verder te ontzeggen. („Trud” van 15 December). _ Wanneer wij het woord reformisme in zijn absoluut foutieve beteekenis, zooals het gewoonlijk door de communistische vakvereenigingsmenschen wordt toegepast, wilden gebruiken, zouden we hier vaneen communistisch * reformisme kunnen spréken. Dit communistisch „reformisme” in de vraagstukken van sociale en economische politiek der Sowjet-Unie ging op wonderbaarlijke wijze gepaard met ultra-radifialisms naar buiten. Ditmaal kon Losowski

OVERZICHT van loopende Invaliditeits-, Ouderdoms-, Weduwen- en Weezenrenten en van de toegestane geneeskundige behandeling of verpleging krachtens de Invaliditeitswet. STAND OP 1 FEBRUARI 1929. RADEN VAN Invaliditeitsrenten Ouderdomsrenten Weduwenrenten Weezenrenten Geneeskundige behandeling. ARBEID. Aantas Totaal bedraS Aantal Totaa! Totaal bedrag Totaal bed^ per jaar. " per jaar. per jaar. Aaniai per jaar. I,nBof verrieg'ng nog met door bc- — L u h ndebn ■ ecvolcd Gid. Gld, Gld. Qd. Amsterdam.. 2588 418.736.42 8950 1.335.923.16 1757 308.488.46 1129 203.188.18 4528 124 Voor het geheele land 23246 3.724.922.79 70770 10.548.904.08 11769 2.060.537.28 10726 1.933.000.72 28205 1211

in krachtige bewoordingen uitrazen tegen de verraderlijke reformisten, zonder dat ook maar één stem zich tegen zijn redevoering deed hooren. Het ging thans echter niet alleen tegen de gehate „reformisten”, maar. ook tegen de vrienden van gisteren: tegen „Eenheid”, het tijdschrift der Duitsche „eenheidsfronters”, tegen de helden van voorheen, tegen Cook en vooral tegen den Duitschen communistischen rechtervleugel, waarmede, zooals men weet, de communistische partij van Duitschland den laatsten tijd heeft „afgerekend” en waarvan nu de Duitsche communistische partij „gezuiverd” is. Het proces van de zelf-vernietiging der R. V. I. en de isoleering der Russische vakvereenigingen schrijdt stiel voorwaarts. Tevergeefs probeerde de ijverige regie dit blijkbaar isolement op het congres te verdoezelen door talrijke begroetingsredevoeringen van gedelegeerden van de „vrienden van Rusland” en van de „minderheden” uiteen aantal landen. De eenige vertegenwoordigers van dein vakvereenigingen georganiseerde arbeiders in het buitenland waren op dit congres, wanneer men afziet van de vertegenwoordigers van het communistische Fransche „Unitaire” vakverbond, de Noren, maar duidelijk bleek, dat dezen voor de laatste maal op een congres der Russische vakbeweging aanwezig waren. Nog nooit is het isolement der Russische vakbeweging zoo duidelijk tot uiting gekomen als op dit congres. Zoowel voor de binnenlandsche politiek als voor de verbindingen naar buiten, blijkt de afhankelijkheid der Russische vakvereenigingen van de Russische communistische partij noodlottig te zijn. *) Zie ons artikel ~De vakvereenigingen tegen de werkloozen”, in ~De Vakbeweging” van October 1928. “) Zie ons artikel ~De Russische vakbonden bij hun zevende congres”, in ~De Vakbeweging” van April 1927. s) Het totaal aantal stakingen in 1928 zal wel niet veel lager zijn dan dat van het vorig jaar, daar de toespitsing van de economische verhoudingen inde tweede helft van het jaar gepaard met de eigenaardige politiek der vakvereenigingen (zie boven) een vermeerdering van het aantal stakingen noodzakelijk maakt. Ook is het „voorloopige” aantal, dat opgegeven is voor het eerste halfjaar 1928, zeer zeker veel te laag en waarschijnlijk voor het congres tendentieus berekend. Op het zevende congres werd immers gezegd, dat het voorloopige aantal stakingen gedurende het eerste halfjaar 1926 92 bedroeg, terwijl op dit congres werd medegedeeld, dat in het geheele jaar 1926 het aantal stakingen 337 was. 4) Men zie in dit verband de „Kroniek der Vakbeweging” van E. K. in „De Vakbeweflng” van Januari j.l..waar omtrent de veruisteringen inde Russische vakbeweging eenige gegevens worden verstrekt. Red. „De Vakbeweging”. s) De collectieve arbeidsovereenkomsten' worden inde Sowjet-Unie bijna tegelijkertijd voor alle industrietakken en voor het geheele gebied opnieuw vernieuwd. Het „Troelstra-Oord”. Tweede „Vacantie-oord” verloting. Het Arbeiders-Vacantie- en Studie-Oord te Beekbergen zal ook dit jaar een groote landelijke verloting houden, waarvoor de minister bereids toestemming heeft verleend. Wil het „Troelstra-Oord” aan het gestelde doel beantwoorden, te zijn een vacantie- en studie-oord, waaraan ook kan worden deelgenomen door arbeiders die niet of slechts gedeeltelijk den pensionprijs kunnen betalen, dan is daar zeer veel geld voor noodig. Het steunfonds, het vorig jaar daarvoor ingesteld, dient mede om in het telkenjare terugkeerende tekort te voorzien. Het bestuur der stichting is voornemens 50.000 loten uitte geven, waarvan de prijs f 0.50 per stuk zal bedragen. Evenals het vorig jaar zullen ook nu loten op aanvrage in commissie worden gezonden aan Bestuurdersbonden, Partij-afdeelingen e.d. Het vorige jaar waren de loten op een zeker moment uitverkocht, waardoor velen teleurgesteld werden. De mooie prijzen, die nu beschikbaar zijn gesteld, zullen de animo nog aanwakkeren. Als prijzen zijn: Hoofdprijs: Woninginrichting in uitgebreiden zin naar keuze van den winnaar tot een waarde van f_ 1250.-7-, 1 y

2e Prijs: Woninginrichting naar keuze van den winnaar tot een waarde van ƒ 500.—. je Prijs: Radiotoestel. Heeren- en damesrijwielen. 60 Vacantiebonnen voor 1 week of drie dagen twee personen met vergoeding van reiskosten tot een maximum van ƒ 10.—; 800 boeken enz. enz. Door op deze wijze het ~Troelstra-Oord” te steunen, steunt men een goede zaak. r Men boude in het oog, dat de stichting een symbool voor de vacantie is geworden; de stichting heeft inde arbeidersbeweging het verlangen naar vacantie sterk beïnvloed. Het bestuur vertrouwt dan ook op aller medewerking door het afnemen van enkele loten. De loten zijn overal uitgezet, dus vraagt er om I LANDVERHUIZING. Niemand besluite tot vestiging in het overzeesche buitenland alvorens in zijn eigen belang inlichtingen en raad te hebben gevraagd aan de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing”, Bezuidenhoutscheweg 97, ’s Gravenhage. Ga nimmer alleen af op inlichtingen en voorspiegelingen van andere zijde. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Winter. (C. T.) Onder dit opschrift schreef onze redacteur in no. 8 van ons blad een artikel waarin hij een vergelijking maakte tusschen 1890 en nu. Hij constateerde dat er zeer veel is veranderd ten goede, ofschoon er aan den anderen kant nog veel te wenschen overbleef. Gezien de ingezonden stukken, welke door het artikel van den redacteur zijn uitgelokt, heeft dat veel belangstelling getrokken en zoo ook van revolutionnair gezinde leden. Wij willen hier de opmerking maken dat het verkeerd is gezien van Hoogstraten om, zooals deze in no. 10 van ons blad schreef, de verbeteringen dopr de afbei.dersklasse bereikt, af te meten naar de achterlijke toestanden in Brabant, Limburg en Drente, waar, zooals onze redacteur reeds opmerkte, de moderne arbeidersbeweging geen invloed heeft. Beter lijkt het mij dat we samen pogen om den invloed van onze beweging in deze provinciën te vergrooten. Dat is heel wat béter dan zich op de bestaande machteloosheid van deze bevolkingsgroepen te beroepen. Wij zullen nu eens laten zien hoe zelfs ineen gemeente als Breda, welke de poort tot het donkere Zuiden genoemd wordt, met' de werkloozen wordt omgesprongen. En als men de behandeling daér ondervonden vergelijkt met plaatsen waar onze beweging grooten invloed heeft verworven, dan zal men tot de erkenning moeten komen, dat het in laatstgenoemde plaatsen

niet beter kan worden dat het nu is, zoolang ook in plaatsen als Breda geen betere toestand is aangebroken. Terwijl men inde groote steden van ons land en hoogstwaarschijnlijk ook wel in kleinere boven den Moerdijk, den vverkloozen een toeslag verleende op de werkloozenuitkeering of wel in anderen vorm bijsprong, deed men in het overwegend R.K. Breda tijdens de felle koude niets. Ja, toch wel wat. Als gevolg van verschillende pogingen door onzen Bond en andere vereenigingen ondernomen, is de Armenraad er toe gebracht een collecte te doen houden om uit de opbrengst daarvan den werkloozen een toeslag te geven. Zoo gebeurde het dat te Breda op Zaterdag 23 Februari een inzameling plaats vond. Als gevolg daarvan werden op Zaterdag 9 Maart de werkloozen verrast met een extra uitkeering voor één keer van / 5.-- voor gehuwden met 1 tot 3 kinderen en van ƒ 6. voor hen met meer dan 3 kinderen. Ondertusschen had het gemeentebestuur aan de St. Vincentiusvereeniging gevraagd ook de werkloozen van het Burgerlijk Armbestuur van warm voedsel te voorzien, hetgeen door deze vereen iging gaarne werd gedaan. Intusschen bleek dat voor deze werkloozen een nadeel te zijn omdat zij van verderen toeslag nu verstoken bleven. Onnoodig hier te omschrijven welke indruk dit alles op de werkloozen maakte, waarbij er waren die door de felle vorst 2 a 3 maanden aangewezen waren op de uitkeeringen. Daarom makkers, laat ons oprecht bekennen dat daar, waar onze vakbeweging meer invloed heeft, zulke achterlijke toestanden zijn opgeruimd. En als onze redacteur daarvoor plaatsruimte wil afstaan, dan willen wij onzen leden boven den Moerdijk nog wel eens laten zien hoe men het initiatief van onze moderne vakbeweging om dein nood verkeerende werkloozen te steunen, poogt tegen te werken. Kameraden, gewerkt aan het doel om onze beweging beter dan tot nu toe te laten doordringen in alle plaatsen waar haar invloed nog te gering is. J ♦ : Gelezen bladen : ♦ ♦ •wan ons vakblad mogen niet worden ♦ • weggeworpen, doch beboeren aan onge- ♦ * organiseerde kameraden ter lezing ge- * ♦ geven te worden. t t t »♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦*«♦♦♦♦♦♦♦♦ CORRESPONDENTIE. v. Y. te R. Is meer geëigend voor zeker dagblad dan voor ons bondsorgaan. REDACTEUR.

advertenties. Leert Electriscii Lasschen! (Op gemakkelijke voorwaarden) MODERN-GEORGANISEERDEN. Met een diploma van Als gij te Eindhoven gaat werken en ge moet 'een kosthuis hebben, wendt u dan O|TI j| totde LnuUlfytJilu KOSTHUIZEN-CENTRALE '' , _ . Overtoom 3, Amsterdam (West) van de Moderne Vakbeweging, gevestigd kan men z’n laschwerk garandeeren. bij H. Gommers, Harmoniestraat 15 C, Klasse i i 3s._ Eindhoven. Klasse II I 70. i Tijden van aan vang in overleg met den cursist. Ook te ontbieden waar laschmachine aanwezig ig[ N.V. AUTOMATIC SCREW WORKS Dr. JAN BERENDSSRAAT 24, NIJMEGEN, VRAAGT BekMS GEREEDSCHfIPDRfIAIER