die richting hebben geleid, die dit fiasko hebben voorspeld en er voor gewaarschuwd. De oorzaak is geen andere dan deze: de propaganda tegen den foliüekparlementaircn weg is niet gepaard gegaan met de propaganda voor een positief ander program, voor een duidelijken anderen weg, die de arbeiders van den parlementairen sou kunnen terughouden. Het ontbreken vaneen duidelijk en klaar program wat er dan wei moest gebeuren als men niet naar de stembus moest gaan en ~arbeidcrsaj gevaardigden” naar ' het parlement sturen om daar invloed te krijgen inden staat, is de oorzaak van de geweldige verzwakking der libertaire arbeidersbeweging’ Hier wordt volkomen erkend, dat men biets te bieden had. Men heeft zonder pro gram, zonder dus zelf te beseffen wat men deed, als een vraagteeken zijn kwijnenc bestaan voortgesleept en dit als het ver lossing brengende aan de arbeiders voorgehouden. Men had de revolutie inden mond en geen kip achter zich.frazen voor opbouwenden arbeid en modder voor de werkers en de bouwers. Maar, na deze erkenning zal er geen verandering komen. Het is bekend dat het nieuwe N. S. V. nu extra, extra anti-politiek en ami-parlementair is. Men heeft het met frazen, holle woorden, Scheldpartijtjes en zonder te weten wat men wilde wij hebben nu de erkenning meer dan een kwart eeuw zonder resultaat bij de Nederlandsche arbeidersklasse geprobeerd. / l Nu zij wat er nog over was, kapot gemaakt en gevierendeeld hebben, gaan zi opnieuw den onverzoenlijken strijd van Voren af aan beginnen. Maar één troost, zeggen ze, hebben ze mee. Hier heeft U dat jonge idealisme; „Tegenover de autoritair-socialistische beweging, in verschillende politieke partijen belichaamd en door „neutrale vakverenigingen onderstaand, een antiautoritaire, anti-parlememaire arbeidersbeweging te vormen, is de taak van het N. S. V. Het N. S. V. kan dit alleen, omdat het op ekonomischen grondslag een stuk arbeidersbeweging vormt, wier doelstelling de staatlooze maatschappij is. Het N. S. V. kan het nu, omdat met alle halfheid en halfslachtigheid gebroken is en konsekwent staat, parlement en politieke partij bestreden worden kan,” Ze zijn nu onversneden. Zoo heeft ieder 2’n geneugten. Van de weinige anti-parlementairen moet nu ieder zijn best doen. is het advies en dan zullen zij weer ecn nieuwen opbloei krijgen in dit land. Meer dan een halve eeuw leergeld was daarvoor niet genoeg. Waarmee dan wel geleerd zal zijn je ziel in lijdzaamheid te bezitten. Op dit terrein is echter voor de arbeiders °°k nog wat van de bezitters te leeren. Die ®mtjten zoolang geen goed- naar kwaad geld en ruimen op wat achterlijk is of niet mee kan. Maar vóórdat dit voldoende tot de Nederktndsche arbeiders is dóórgedrongen, zullen 'V,J nog wel een paar jaartjes verder zijn. Onzen anti-parlemontairen vrienden Wenschen wij inmiddels veel succes toe. Ü£U ze er zelf in gelooven, mag redelijkerwijs ernstig betwijfeld worden. En dan is het bedenkelijk, kernverkiezing aan ’1 Hoogovenbedrijf. (J. B.) Toen onze afd. IJmuiden ineen Vergadering van vertrouwensleden de kernvetkiezing aan het Hoogovenbedrijf besprak, kwam algemeen de wensch naar Vüfen dit geheel zelfstandig te doen. De Vorige kern, als proef door de directie ingesteld, zou nu, gekozen door het personeel hen graadmeter zijn van onzen invloed aan hu bedrijf. Onze verwachtingen zijn bewaarheid geworden. De kern, die bestaat hu 12 leden, zal gevormd worden uit 7 leden Vj,n onzen modernen Bond en 5 andere hrheiders. Dit moet ons wat zeggen, want W‘l de kern inderdaad als schakel tusschen htrecrie en arbeiders wat beteekenen, dan zal zij gedragen moeten worden door georganiseerde arbeiders. Her is nu zóó, dat r° pCt. der arbeiders op onze menschen heeft gestemd, maar nog zijn die 60 pCt. h‘et allen bij ons georganiseerd.

VROOLIJKE OPTOCHT.

Wereld, houdt uw dag bereid: —* Heden is opstandigheid! Al wie van den geldman leeft, Hem zijn arbeidsdagen geeft. Aan zijn wil is onderdaan, Is eenswiilend opgestaan. Tot een saam gesloten stoet. Daver inden sterken voet, Zonnevreugd op het gelaat, Onder vaan die wapper gaat, Storten zij een dicht geluid, Regen vrijheidszangen uit. Op de klinkers van den grond Gaan zij klankeschuddend rond, Houden een wijd stralen net, Inde luchten opgezet, En zij weven al maar voort Gouden webben van akkoord. Door de mazen valt het licht Op hun zingend aangezicht, Op de oogen, stout en snel, Op de schouders, zonder tel; Heel het wereldsche bestand, Heeft hier oogen, mond en hand, AI het kostelijk cement: Arbeidskracht, het element Dat de wereld houdt bijeen, Vonkelt door de sterren heen, Geeft de zeeën zijn maatslag, Staat gestegen inden dag. Hier nu ligt een taak voor onze menschen inde naaste toekomst. Zeker, de voornaamste dingen, zooalsloonen arbeidsvoorwaarden, zullen het werk van de organisatie zelf moeten blijven. Doch het werk van allen dag, het werk dat directe oplossing verlangt, zal door de kern in overleg en met den steun van de leden in verband met onzen invloed verricht moeten worden. Als onze menschen het zóó zien, dan is de consequentie hiervan, dat allen hun schouders zetten onder het werk der organisatie, opdat de vertegenwoordiging der arbeiders met succes den komenden tijd werkzaam kan zijn. Komaan vrienden, de tijd is er rijp voor: flinke groei van ons ledental, een gunstige kernverkiezing, toestanden aan het Hoogovenbedrijf die dringend om verbetering vragen. Nu nog de handen uit de mouwen en onze Bond zal weldra niet alleen 60 pCt. der stemmen halen bij de kernverkiezing, doch zal 60 pCt. van het personeel bij zich georganiseerd hebben. ♦ ♦ * Tot slot wil ik nog melden, dat onze tweede feestavond schitterend is geslaagd. Ook daar was een goede stemming. Dit blijkt wel uit de opbrengst van de collecte voor „Nou wij”, die tien gulden opbracht. Dit alles, vrienden, moet voor ons een spoorslag zijn om de lauwen en lakschen, de klaploopers en de menschen die nog onder den invloed staan van extreme elementen, op te wekken en aan te moedigen tot toetreden tot onze organisatie. Hoog de organisatie I Onze vacantie-actie bij de Vereenigde Blikfabrieken ten volle geslaagd. (B.) In samenwerking met den R.-K. Bond deden wij op 10 April de directie van „De Vereenigde Blikfabrieken” het verzoek, uitbreiding van het aantal vacantiedagen, met behoud van het volle loon, te willen geven tot een volle week. Reeds op 16 April ontvingen wij een gunstig antwoord van de directie. Door technische verhoudingen in het bedrijf had een en ander nog niet precies zijn beslag gekregen, maar wel verzekerde de directie ons in haar schrijven: dat dit jaar bij onze Vennootschap zes dagen vacantie, met behoud van loon, over de geheele linie zullen worden toegekend”. De bedrijven van deze Vennootschap zijn gevestigd te Bussum, Delft, Krommenie, Rotterdam, Utrecht en Weesp. Deze beslissing van de directie beteekent voor eenige duizenden arbeiders(sters), dat onze gestelde eisch van 6 dagen vacantie geheel is bereikt. Een gelukwensch zeker waard Ut

En die kerels gaan nu om. Weg te stooten eigendom En te maken alles vrij: Land en goed en spinnerij, Zilver, eêlsteen en brokaat, Dat de wereld bolder staat. En een nieuwe schoonheid moet Stroomen in het menschenbloed, Want er zijn geen knechten meer; En de slavernij is neer, En de roode vaan is vlag, En de arbeid is gezag. I Hoor nu zingen een akkoord Van de nieuwe schoonheid voort; Allen die een lied verstaan, Voelen toekomst opengaan ; Maarde geldman zit in nood, Want zijn maatschappij gaat dood. Wereld, houdt uw dag bereid: Heden is opstandigheid 1 Heden wordt het pleit berecht, Van den loonheer en zijn knecht; Heden is het eind nabij Van gezwoeg en kuiperij! Uit „Liedereh van Huisvlijt”, van A. van Collem. UIT DE ÜH .VTDWmTIUVE MWEOINO Waar de loonsverhoogingen blijven. Het Was inden vorigen zomer, dat een afdeeling van één der krachtigste vakbonden tegen één der krachtigste ondernemingen een actie voerde, die na weken van strijd met goeden uitslag werd bekroond. De loonsverliooging, die onmiddellijk werd verkregen, bedroeg t cent per uur, of laat ons zeggen 50 cent per week. Voor dezen strijd, die niet alleen en niet vooral om deze loonsverliooging ging, zijn zeer zware offers gebracht, die echter spoedig weer vergeten zijn, wanneer de strijd niet in het nadeel d»_r strijdenden eindigt. Maar kort voor die stakingwas de fusie tusschen Van den Bergh en Jurgens lot stand gekomen en de maatregelen, die uit die fusie waren voortgekomen, begonnen door te werken. Die maatregelen bestonden eenerzijds uit sterke inkrimping der voortbrengingskosten, maar anderzijds uit verhooging van den prijs van het product. Voor sommige* soorten de echte volkssoorten bedroeg die prijsverhooging ongeveer 20 cent per K.G. Wanneer ineen huisgezin per week slechts 2J K.G. margarine wordt gebruikt, dan is daarmede de loonsverhooging, die op den eenen ondernemer is bevochten, weer aan den anderen verspeeld. En wat er inden verloopen tijd gebeurd is, is feitelijk nog maar een dreigen van de bui geweest. Wat ons nrur te wachten staat, blijkt uiteen advies, d;.t in één onzer financieele bladen voorkwam: „Op aandeelen Margarine Unie, moet u ongetwijfeld vast gestemd blijven. Zooals bekend, is er kort geleden een prijsverhooging voor de goedkoopere soorten tot stand gekomen, hetgeen voor de maatschappij direct millioenen inde winst scheelt. Daarbij is het bedrijf dermate gerationaliseerd, dat de rharge tusschen kostprijs en verkoopprijs waarschijnlijk reeds gestegen zal zijn. Bij de enorm gestegen earning-capacity (winstmogelijkheid) komen thans nog de prijsstijgingen, zoodat het niet aan den minsten twijfel onderhevig is, dat dit concern geweldige winsten maakt. Bovendien blijven de geruchten van overname van Sunlight-fabrieken aanhouden en krijgt men den indruk, dat er in deze richting hard gewerkt wordt. Hiermede houden ook verband de geruchten omtrent de nieuwe emissie, welke bij overname van de Sunlightfabrieken natuurlijk noodzakelijk zou zijn. Het zal u ook opgevallen zijn, dat aandeelen Margarine- U nie, tegen de markt-tendenz in, sterken weerstand hebben geboden en dat er op het verlaagd niveau telkens weer nieuwe koopers gereed stonden. Hierdoor is de marktpositie aanzienlijk ten gunste gekeerd en is een verdere koersstijging naar onze meening slechts een kwestie van korten tijd.” Als er een bui dreigt, dan nemen wij een parapluie mee, wij kleeden ons er op of wij blijven thuis. Deze bui is niet te pnt-

komen, maar er is een sterke parapluie voor noodig. De organisatie van de verbruikers vormt het afweermiddel tegen deze heffingen van de verbruikers. Een sterke coöperatieve beweging, die zich ook op het terrein der productie gaat bewegen, is hier het aangewezen strijdmiddel. Kent uw plicht! DE B. Uit de Afdeelingen. AMSTERDAM. Op één Mei verzame= len. (W. v. Z.) Wij deelen onzen leden mede, dat ons voornemen is op den isten Mei gezamentlijk op te trekken naar het Stadion, ter viering van den i Mei-dag. Woensdag a.s. komen wij bij elkander voor het afdeelingskantoor; ae Jan v.d. Heydenstraat ioi. Als men nu zorgt omstreeks half twaalf aanwezig te zijn, dan vertrekken we precies twaalf uur met ons muziekcorps en onze vaandels voorop, gezamentlijk naar het terrein van samenkomst. Wij marcheeren dan langst de mooiste straten der stad en zullen de lucht doen daveren van onze strijdmuziek, om ten slotte ons te voegen bij de vele duizenden, die dien dag zullen getuigen voor onze eischèn: Ontwapening, Staatspensioen, Doorvoe= ring van den 8-urendag, Medezeggenschap Kameraden, zorgt allen met vrouw of meisjes aanwezig te zijn 1 Wij rekenen op UI BREDA. Wij wekken onze leden op, deel te nemen aan ons Meifeest. Waar het feest dit jaar om 8 uur inde groote zaal van „Corcordia” wordt gehouden, verwachten wij een enorme belangstelling, ook van buiten onze rijen, waar ds. Horens de Haas de feestrede zal uitspreken. Precies om 7 uur vertrekt de optocht van het v. Cootplein, waarbij wijde vrouwen opwekken deel te nemen aan de afzonderlijke vrouwengroep. Voor de deelnemers aan den optocht wordt het middengedeelte van de zaal vrijgehouden, jtoodat zij vaneen goede plaats verzekerd zijn. Kameraden, onze vakbeweging groeit snel in Breda, we tellen over de iooo leden! Neemt uw vrouw en verdere huisgenooten mede naar ons internationaal arbeidersfeest 1 Koopt de voorverkoopkaarten bij den bode of het bestuur. DORDRECHT. Kunstavond 21 April. (v. H.) Onze kunstavond is een succes geworden wat aangaat de uitvoering en de opkomst. De groote zaal van „Kunstmin” was geheel bezet. Walther sprak een geestdriftige rede uit, die warm werd toegejuicht. De uitvoerenden, onder aanvoering van den conferencier Adriani, werden hartelijk toegejuicht. Adriani zelf zat er in en reeds zijn verschijning was soms voldoende om de menschen te doen lachen. Zijn humor was van de goede soort. Ook de anderen, Willy Walker, Herman Stenz en van Gelder, mochten zich inde gunst van de aanwezigen verheugen en de lachsalvo’s waren niet van de lucht. De solo-violist, Wim de Zoete, werd onder ademlooze stilte, aangehoord, alsook het strijkje, wanneer dit een nummer ten beste gaf. Willem van Capellen werd met een ware ovatie ontvangen en oogstte met zijn voordrachten, vooral met „Brand inde mijn” van Ada Negri, grooten bijval. Door den voorzitter van de V.A.R.A. werd hem nog een bedrag van / 215.— ten bate van het kinderuurtje overhandigd, hetwelk inde voorafgaande weken door het bestuur van de V.A.R.A. was gecollecteerd. De avond zelf was dus goed. Niet goed is het gegaan met het werken voor nieuwe leden om de 1500 leden te bereiken. Daar heeft het meerendee! van de leden zich niet om bekommerd. Het bestuur had daarop gerekend. Het had zeker mogelijk geweest. Dat werd bewezen door de enkelen die het wel deden, waarvan één zelfs 13 leden heeft gewonnen. Wij kunnen dan ook niet tevreden zijn over het gros van onze leden. Wij hadden gemakkelijk de 1500 ver gepasseerd kunnen zijn. Komt nu toch kerels, het gaat inde industrie hoe langer hoe meer spannen omtrent uw positie. De rationalisatie gaat haar gang, steeds gejaagder gaat het productieproces. Steeds wordt het kwantum productie vergroot en uw inkomen stijgt lang niet in evenredigheid daarmee. Vooruit, aangepakt en gezorgd, dat uw invloed door uw organisatie eveneens wordt vergroot.