maar zich stellen op het standpunt van I.V.V. en 5.A.1., dat luidt: de 40-urige werkweek met als overgang de 44-urige Week. Uitgaande van het feit, dat van 1921 tot 1930 er plm. 14 pCt. werkloozen zijn, wat dus zeggen wil dat de 48-urige werkweek teruggezet zal moet worden met 14 pCt., waarbij men dus komt aan plm. 41 uur. Hiervan moet uitgegaan worden om niet opnieuw een onjuiste verhouding te scheppen tusschen productie en consumptie. Dan zouden ook zij zich aanpassen bij het bestaande, zooals bijv. trust- en kartelvorming x) en zich zoodoende plaatsen op het standpunt van de moderne arbeidersbeweging en zich aansluiten bij het N.V.V. Mogen ook de roomsch-katholieke en christelijke arbeiders ieeren inzien door deze crisis, dat niet alleen inde oudheid met haar verhouding van meester en slaaf, niet alleen inde middeleeuwen met haar verhoudingen als lijfeigenschap en hoerigheid en onder het kapitalisme met zijn loonarbeider, godsdienstig leven mogelijk was en is, maar ook leeren inzien, dat dit in het socialisme met zijn verhouding van niet alleen politiek maar ook economisch vrije menschen, ook mogelijk is. Dat ook zij de moderne arbeidersbeweging komen versterken en daarmee den strijd Voor een betere samenleving helpen voeren. Heffen wijde leuze „macht tegenover macht”, gesteund door de historische ontwikkeling en de gedachte aan een hoogere beschaving als licht voor onze voeten, aan in zijn juiste beteekenis en wel wetenschap tegenover wetenschap. *) Het geweldig credietwezen waarbij het geld als ruilmiddel reeds is uitgeschakeld en nog slechts als waarderaaat (waardebepaler) bij de ruiling van goederen tegen goederen.

De onderhandelingen over het Contract voor het Loodgietersbedrijf te Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotterdam, (v. E.) Met betrekking tot het vernieuwen van het collectief contract hebben we dezer dagen het antwoord van de loodgieterscombi natie ontvangen, welk ant-Wpord als volgt luidt: Rotterdam, 13 Febr. '3l. Het Bestuur der samenwerkende organisaties van den Algem. Ned. Metaalbew.bond, Ned. R.K. Metaalbew.bond, Christ. Metaalbew.bond, Amsterdam, Hemonylaan 24. Mijne Heeren, Fliermede hebben wijde eer U te berichten, dat op de door ons laatst gehouden vergadering, ons standpunt inzake continueering van het Collectief Arbeidscontract voor het Loodgietersbedrijf in de plaatsen Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotterdam nader is vastgesteld. Principieel is dit standpunt ongewijzigd wat betreft ingrijpende veranderingen inde nu loopende contract-bepalingen. Gaarne willen wij medewerken tot het instellen vaneen bonnenstelsel tot gelijkmatige bijdrage en uitbetaling van vacantie- en feestdagenverlet en tot de instelling vaneen zgn, scheidsgerecht. Voor wat betreft de vacantie-verhooging van 4 tot 6 dagen, heeft onze vergadering gemeend niet verder te mogen gaan dan het nu geldende contract bepaalt. Ook'voor wat betreft de Rijwielvergoeding meent zij dat hiervoor geen bepaling behoeft te gelden in het nieuw vast te stellen contract, daar straks, mocht hiermede in verband een kwestie zich voordoen, het scheidsgerecht daarin volledig kan voorzien. Wij twijfelen niet of U zult zich, mede in verband met den toestand in het algemeen, kunnen Vereenigen met dit standpunt. Gaarne zijn wij bereid U dit standpunt nader mondeling toe te lichten, terwijl wij tevens het belang inzien, ter definitieve vaststelling en redactioneering van de contractbepalingen, alsnog een conferentie te houden. Uw berichten dienaangaande gaarne tegemoet ziende, teekenen wij inmiddels voor de combinatie der ie Klas Gemeenten. (w.g.) D. v.d. LAAN, Secretaris.” Er is geen woord Fransch bij. Ook thans weer nemende heeren werkgevers het

OVERZICHT van loopende Invaliditeits-, Ouderdoms-, Weduwen- en Weezenrenten en van de toegcstane geneeskundige behandeling ol verpleging krachtens de Invaliditeitswet. STAND OP 1 JANUARI 1931. Invaliditeitsrenten Ouderdomsrenten Weduwenrenten Weezenrenten Geneeskundige behandeling. a i Totaal bedrag Totaal bedrag Totaal bedrag Totaal bedrag wTarinb'hand"- ARBEID. [Aantel per jaar. [Aantal per jaaf Aantal per jaar Aantal per jaar " Gld. GÏd! Gld. Gid. Amsterdam 3363 501.181.70 109/1 1.644.465.16 2465 420,6i:.85 123/ 208.699.12 6139 165 Voor het geheele land 29319 4.358.404.10 8/0/1 13.029.24/.40 16/60 2.846.010.04 12219 2.0/4.4/3.98 36083 1211

standpunt in, niet aan onze verlangens tegemoet te willen komen. Inmiddels hebben we een conferentie aangevraagd en hopen we alsnog de heeren tot een ander standpunt te kunnen brengen.

Contractactie verwarmingsindustrie. (v. E.) Ineen vroegere publicatie deelden we mede, dat de firma Huygen & Geveke te Amersfoort het contract had geteekend. Sedert 31 December van het vorige jaar was deze firma ontbonden en hebben beide firmanten zich als zelfstandige firma’s gevestigd. Inmiddels is nu door de N.V. Huygen & Wessel’s Ingenieursbureau te Amersfoort en de N.V. Geveke & Co’s Technisch Bureau te Amsterdam het contract geteekend. Voor zoover noodig gelieve men van deze wijziging aanteekening te maken. Een en ander over veiligheidsmaatregelen voor het stoomwezen. (C. v.d. M.) Het blijkt dat de veiligheid bij reparatie aan stoomketels maar al te vaak te wenschen overlaab De stoomketels staan door stoomleidingen met elkaar in verbinding. Wordt er nu Voor reparatie een ketel buitendienst gesteld, dan worden de stoomleidingen van de ketels door afsluiters afgesloten. Het werk kan beginnen. Nu moet er eigenlijk nog een blinde flens achter de afsluiters geplaatst worden en dit wordt meestal niet gedaan. En denkt eens aan het gevaar waarin de arbeiders verkeeren indien bij vergissing de afsluiter wordt opengedraaid! Indien zulks gebeurt, is de werkman, die zich inden ketel beyindt, ten dóode opgeschreven. Als de werktuigkundige den ketel komt keuren, dan zit de blinde flens wel op haar plaats. Dus dan kan het wel gebeuren1. Laten de arbeiders dezelfde voorzorgsmaatregelen voor zich opeischen. Daar hebben zij recht op. Van de N.V.V.-documentatie. Resoluties van I.V.V. en S.A.I. inzake werkloosheid. Wij ontleenen aan de „Persberichten van het 1.V.V.” van 27 Januari 1931: De Gemeenschappelijke Commissie uit I.V.V. en 5.A.1., welke tot taak had, de bestudeering van de economische crisis en de werkloosheid, heeft ineen aantal resoluties het resultaat van haar onderzoek neergelegd. Het voornaamste uit deze resolutie laten wij hier volgen: De overproductie. Het productieapparaat der wereldeconomie zoowel wat de industrie als ook de landbouw betreft is na den oorlog geweldig vergroot. Is de opeenhoping van winst toereikend geweest, om het productieapparaat in ongehoord snel tempo uitte bouwen en te verbeteren, de loonsstijging was in dienzelfden tijd niet groot génoeg, om het verbruik gelijken tred te doen houden met de enorm gestegen productie. Deze wanverhouding tusschen productie en verbruik, is de voornaamste oorzaak der crisis. De verlaging der Iconen kan deze wanverhouding niet verbéteren, integendeel loonsverlaging doet het verbruik nog meer afnemen. De Commissie beschouwt het daarom als de voornaamste taak van de arbeidersbeweging, zich in alle landen tegen loondruk te verzetten. De arbeidstijd. Door de rationalisatie is de productiviteit van den arbeid reusachtig gestegen. De arbeidstijd moet zich bij de gestegen arbeidsproductiviteit aanpassen. De commissie beschouwt het, met het oog op de groote werkloosheid als yanzelfspre-

kend en noodzakelijk, internationaal den strijd aan te binden voor de vijfdagenweek (40 urenweek). Vacantie en schoolplichtige leeftijd. Daarnaast moet de arbeidsmarkt ontlast worden door de invoering van vacantie, waar deze nog niet bestaat, door verhooging van den schoolplichtigen leeftijd en door organisatie der arbeidsbeurzen. Openbare middelen. Niet vermindering van sociale uitgaven, doch aanwending van staatsgelden voor productieve openbare werken, zal volgens de Commissie de wanverhouding tusschen productie en verbruik verbeteren. De overheid ga hierbij te werk volgens een van te voren vastgesteld program. Werkloosheidsverzekering. De Commissie eischt uitdrukkelijk steunverleening aan alle geheel- of gedeeltelijk- werkloozen voor den geheelen duur hunner werkloosheid en roept de arbeidersbeweging op, de werkloosheidsverzekering te beschermen tegen de aanvallen der ondernemers. Concentraties. De Commissie wijst op de ontwikkeling van trusts en kartels en hun prijsopdrijvenden invloed, waardoot de crisis wordt slepende gehouden. De arbeiderspartijen worden opgeroepen tot strijd voor controle op alle monopolistische aaneensluitingen en op de prijsvorming. Protectionisme. De na den oorlog ontstane verscherping van het protectionisme heeft tot de desorganisatie der wereldeconomie zeer veel bijgedragen. De arbeidersbeweging van alle landen heeft tot plicht, van haar regeeringen te eischen, dat deze onmiddellijk tot de Conventie betreffende den tariefwapenstilstand toe te treden, bovendien moeten de regeeringen bewogen worden tot deelneming aan de door de Engelsche Arbeidersregeering voorgestelde onderhandelingen over conventies, waardoor de toltarieven voor verschillende goederensoorten internationaal verlaagd zullen worden. Goudpolitiek. De ongelijke verdeeling van het goud in het economisch leven, heeft de crisis eveneens verscherpt. De Commisie eischt: strenge contróle der regeeringen op de circulatiebanken, vertegenwoordiging der arbeidersbeweging inde besturen dier banken, hervorming der „Internationale Herstelbank” tot internationale credietstelling en bestrijding der kapitaalvlucht uit kapitaal-arme landen. De oorlogsschulden. De z.g. herstelbetalingen, welke Duitschland heeft te doen, dragen eveneens bij tot de desorganisatie van het economisch leven. Annuleering dezer schulden of althans vermindering is mede door de daling der goederenprijzen noodzakelijk en zou een middel kunnen zijn om tot verbetering van den toestand te komen. De Vereenigde Staten als voornaamste schuldeischers zijn voor vermindering slechts in zooverre te vinden als de Staten van Europa tot internationale ontwapening overgaan. Ontwapening. Maar afgezien van het bovenstaande is het duidelijk, dat de politieke onrust de economische crisis verscherpt. Alleen internationale ontwapening kan verbetering brengen. De Commissie neemt voorts stelling tegen het imperialistische drijven van Italië en tegen fascisme en dictatuur in het algemeen. Rusland en het Oosten. De Commissie ziet in herstel der normale diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland een factor ter verbetering van den toestand en eischt voorts daadwerkelijke ondersteuning van den strijd van de Indische, Chineesche en koloniale arbeiders ter verhooging van hun levenspeil en van den strijd der overheerschte volken voor hun nationale zelfstandigheid. Tenslotte wordt erop gewezen, dat algeheele opheffing der werkloosheid slechts mogelijk is door de overwinning van de kapitalistische maatschappelijke verhoudingen door de socialistische.

Uit de afdeelingen. AMSTERDAM, (v. Z.) Een mooie Zondagmorgen=bijeenkomst. Op Zondag 15 Maart houden wij weder in het theater ~Tuschinski” een bijeenkomst. Vertoond zal worden de geluidsfilm „Het Dagelijksch Brood”. Deze rolprent is reeds met zeer veel succes vertoond, zoodat wij ook van de zijde onzer leden groote belangstelling verwachten. Dien ochtend zal tevens voor ons spreken de bondspenningmeester, H. J. v.d. Born over „Leer en Leven”. Kaarten a 30 cents per stuk verkrijgbaar bij onze boden en op ons kantoor (2e J. v. d. Heydenstraat 101) vanaf Maandag 2' Maart. Koopt om teleurstelling te voorkomen uw kaarten spoedig en denkt er om Zondagsmorgens uw bondsboekje mede te brengen. Aanvang der bijeenkomst 10 uur v.ra precies. BUSSUM. (Corr.) Het adres van onzen penningmeester J. Booden is vanaf 26 Februari; D e Beije r t 9 (bij het Promersplein) te Na ar d en. Onze leden gelieven van deze adresverandering goede nota te nemen. LEIDEN, (d. R.) Ons 25=jarig jubileum. De feestelijkheden ter gelegenheid van ons jubileum zijn weer achter den rug en rest ons dus een laatste overzicht te geven. De festiviteiten werden ingezet met een receptie op Vrijdag 20 dezer, die zeer druk bezocht was. Tal van organisaties, wij telden er 24, hadden bloemen gestuurd of op andere wijze van hun belangstelling doen blijken. Voorzitter J. Braggaar gaf bij zijn opening een overzicht van het ontstaan en het léven van onze afdeeling, om ten slotte te wijzen op de groote beteekenis welke’ een hechte organisatie vermag. Hulde bracht hij aan de pioniers uit die dagen.’ Vertegenwoordigers van verschillende organisaties wenschten van de gelegenheid, om het bestuur te complimenteeren, gebruik te maken. Hartelijke woorden zijn gesproken, de beste wenschen geuit voor de toekomst en dank werd gebracht voor datgene wat de organisatie in haar 25- jarige loopbaan heeft tot stand gebracht. Met een woord van dank aan allen, die op zoo ondubbelzinnige wijze van hun kameraadschap hebben doen blijken, werd het eerste gedeelte afgesloten. Zaterdagmiddag was er een kinderfeest. Een 300-tal kindei’en hebben dien middag genoten. Barandini, de vermaarde buikspreker en prof. Ben Ali Libi, goochelaar, verleenden hun medewerking. Voor muzikale afwisseling heeft de muziekvereeniging „Nieuw Leven” gezorgd, die met haar vroolijke marschen al spoedig de goede stemming er in had. De versnaperingen liet men zich goed smaken en de glundere gezichten bewezen dat het gebodene op prijs werd gesteld. Ook het avondfeest voor de leden mag als uitstekend geslaagd heeten. Toen Braggaar om ruim half acht de bijeenkomst opende, was de Stadsgehoorzaal geheel gevuld. De zaal had evenals ’s middags een feestelijk aanzien. Kwistig waren de bloemen gerangschikt. In het midden prijkte een groote mand van het Hoofdbestuur, terwijl palmgroen het overige deed en de bloemen op jassen het geheel nog meer opvroolijkte. Onmiddellijk na de opening werd het woord verleend aan P. Huisman, die namens het comité, gevormd uit de leden, tot aanbieding vaneen huldeblijk aan de afdeeling overging. Met een hartelijke toespraak overhandigde Huisman namens de leden een prachtige archiefkast en een oorkonde, terwijl Oostveen de eer te beurt viel om, eveneens namens de leden, ten behoeve van de jeugdgroep een prachtige afdeelingsvlag te mogen aanbieden. In treffende bewoordingen schetste hij het nieuwe hetgeen hier werd aangeboden, den wensch uitsprekende dat onder het symbool van het nieuwe de jeugd zich zou gereedmaken het werk der ouderen over te