Amsterdam Jaarverslag 1939. (v. Z.) Voor het vaststellen van het aantal benodigde jaarverslagen zouden wij gaarne vernemen. welke leden een exemplaar wensen te ontvangen. Zij. die daarop dus prijs stellen, kunnen naam en adres opgeven op het kantoor, 2e Jan van der Heydenstraat 101, of aan den bode. Apeldoorn (v.d. Z.) Vrijdag 29 Maart hield de afdeling haar jaarvergadering; deze was helaas maar matig bezocht. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder applaus goedgekeurd. De aftredende bestuurders H. Buitenhuis, voorzitter en J. Mulder, 2e secretaris, werden weer gekozen. Voor. de vacature in het bestuur werd Joh. Ensing gekozen. Als contróle-commissie-lid werd benoemd J. de Visser. Besloten werd dit jaar wederom een zomer reis je te maken; hiervoor werd een commissie benoemd. Na afhandeling der agenda hield onze vriend Hilbcrink een korte toespraak. * * * Onze jongere leden worden opgewekt toch eens de jeugdavonden te bezoeken. Deze worden gehouden iedere Woensdagavond van 74 tot 94 uur in het gebouw der coöperatie „Vooruit”, Eendrachtstraat 101. Bussum re. J.M.) Als sluiting van het winterwerk zal onze afdeling een filmavond organiseren op Maandag 22 April, inde bioscoopzaal van „Concordia”, waar onder meer „Ontwaking”, reportage-film van de landdag, zal worden vertoond. Aanvang acht uur. De toegangsprijs zal zo laag mogelijk worden gehouden. Kaarten zullen in voorverkoop aan leden en huisgenoten worden aangeboden. Het is de bedoeling ook ongeorganiseerden deze bijeenkomst te laten bezoeken. Doesburg (A. E.) Donderdag 21 Maart hield de afdeling Doesburg haar jaarvergadering. De opkomst mag bevredigend genoemd worden. De bondsbestuurder Van Hattem woonde de bijeenkomst bij en gaf na afhandeling der agenda een uiteenzetting over de collectieve arbeidsovereenkomst. Wat de jaarvergadering zelf betreft kunnen wij nog mededelen, dat de verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden G. Bloemendaal en A. Eenkhoorn werden als voorzitter en tweeden secretaris herkozen. De . contróle-commissie werd als volgt samengesteld: leden J. Sissink, J. Verbeek en W. Slotboom; plaatsvervangers H. Elijren, Th. Brunsveld en J. Masseling. Gorkum <B. d. D.) Ineen vorig berichtje hebben wij gewezen op het feit. dat er onder de jonge metaalbewerkers hier ter plaatse nog vele ongeorganiseerden zijn. Veelal spruit dit verschijnsel voort uit het onbekend zijn met het doel en wezen van de organisatie. Nu echter weer een groot gedeelte van de jeugdigen, die de ambachtsschool verlaten hebben. in het metaalbedrijf is te werk gesteld, kan dit verschijnsel te erge vormen gaan aannemen. Onze propaganda zal dus inde komende periode voor een groot gedeelte onder de jonge metaalbewerkers gevoerd moeten worden, wil het ledental der jeugdigen procentsgewijze evenredig blijven aan de toewas der jongeren in het metaalbedrijf. Vooral jij jongere, die zich reeds in onze rijen geschaard hebt, kan met je woord soms meer bereiken bij je ongeorganiseerden jóngen vriend dan een oudere. We spreken elkaar hierover echter nog wel nader, * * ♦ In verband met het feit, dat reeds enige malen op een vergadering verzocht Is de leden een getypt jaarverslag te doen tc'komen, kunnen, wij mededelen. dat. indien er voldoende belangstelling voor bestaat, het bestuur van onze afdeling bereid is hiertoe over te gaan voor die leden, die vöör 27 April a.s. het bestuur schriftelijk ervan kennis gegeven hebben, prijs te stellen op eén getypt jaarverslag. Den Haag 3018 leden telt de afdeling Den Haag op 1 April 1940. (H. J. B.) Zo is ook de afdeling Den Haag er in geslaagd de 3000 leden te bereiken, waarbij kan worden gezegd, dat de groei nog steeds aanhoudt. r-*w behoeft geen betoog, dat zulks voor Den Haag van buitengewone betekenis moet worden geacht, vooral wanneer men bedenkt, dat de residentie een plaats is waar vooral het kleinbedrijf zegeviert en er alles op moet worden gezet, om de arbeid*n'n**nnnnrden geregeld te houden De groei van de organisatie heeft het aan ook

mogelijk gemaakt, de arbeidsvoorwaarden steeds gunsdger te auen wuiueu en er is in Den Haag en omgeving bijna geen onaerneming, die geen kennis heeft gemaakt met de organisatie. Inde kleinste onderneming Laat zij haar invloed gelden, wat mede tot gevolg heeft, dat het werk van de Bond niet alleen door onze leden, maar ook door de werkgeversverenigingen wordt gewaardeerd. De tijd is lang voorbij, dat onze bestuurders niet de gelegenheid werd geboden over de rechtspositie van de arbeiders te spreken. Thans is het zo, dat overleg steeds mogelijk is en men ineen conferentie eikaars mening weet te waarderen, wat dikwijls tot gevolg heeft, dat juist aaardoor belangrijke resultaten voor onze leden worden bereikt. Dat wil niet zeggen, dat de arbeidsvoorwaarden niets meer te wensen overlaten; dat niet. Maar wanneer men de rechteloosheid van den metaalbewerker enkele tientallen jaren geleden vergelijkt met zijn huidige positie, dan kan worden gezegd, dat er ten gunste van de arbeiders heel wat is verbeterd. Het is dan ook verheugend te mogen vermelden, dat onze afdeling de 3000 leden is gepasseerd en in grootte nog steeds de derde afdeling van onze Bond is. Ook bij de Haagse metaalbewerkers kan worden geconstateerd, dat het werk van de organisatie steeds meer en meer wordt gewaardeerd, wat tot uiting komt door het toetreden tot onze Bond, waardoor het mogelijk werd het genoemde ledencijfer te bereiken. Van deze plaats aan alle medewerkers een woord van dank voor het mooie resultaat. Er zijn nog ongeorganiseerden genoeg, die bij een kleine aansporing anderzijds lid worden. De leuze van onze Bond is: „Houdt Koers” en daarom moet nu het Haagse parool zijn: op naar de 3500 leden! Het kan en het moet. Hoog onze orgasatie! N Haarlem (N.C.J.L.) Wij vestigen de aandacht van onze leden op de volksvoorstelling inde Stadsschouwburg op Vrijdag 3 Mei a.s., waar door het Nederlands Toneel opgevoerd zal worden: „Ik ben zeventien jaar”. Prijzen der plaatsen, waarin alles begrepen, resp. ƒ0.85 en ƒ0.50. Kaarten zijn op ons kantoor verkrijgbaar tot en met Zaterdag 27 April a.s. Leeuwarden (R. S.) De jaarvergadering is goed geslaagd. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Daarbij bleek dat onze afdeling een goede kans heeft een ledental van 450 te bereiken, mits alle leden een handje helpen bij de propaganda. Bij de bestuursverkiezing werd R. Kooistra, Sumatrastraat 30, tot eersten penningmeester en A. Grootvonk, Insulindestraat 60, tot tweeden penningmeester gekozen. Willen alle leden hier goed nota van nemen. Een woord van dank werd aan den afgetreden penningmeester M. van Ingen gebracht voor Tiet vele werk, dat hij voor de afdeling heeft verricht. * * * Wij willen de electriciens er opmerkzaam op maken, dat zij volgens het nieuwe contract vanaf 1 Maart recht hebben op 4 procent van het loon als duurtetoeslag. Klachten over nièt-uitbetaling moeten dadelijk bij ons ingediend worden; dan kunnen wij er werk van maken. * * * Wij vestigen ten slotte de aandacht der leden op de propaganda-avond, die onze jeugdgroep belegt bij P. de Jong, Lange Marktstraat, op Zaterdag 27 April, aanvang om 8 uur, De toegang is vrij; er wordt muziek gemaakt,’toneel gespeeld en een kopje koffie geschonken. Mag de jeugd op uw belangstelling rekenen? Het wordt een mooie avond. Rotterdam (C. W. v. W.) Door deze delen wij mede, dat onze leden die in aanmerking wensen te komen voor een jaarverslag 1939, dit schriftelijk moeten aanvragen bij het bestuur vóór 11 Mei 1940. Ledeniaads- en vertrouwensleden behoeven het niet aan te vragen. Sneek (F. T.) Op Woensdag 27 Maart hebben wij met onze leden loodgieters en fitters vergaderd ter bespreking van het landelijk contract. Onze vriend Segaar heeft een duidelijke uiteenzetting over dit onderwerp gegeven. * * * Op Donderdag 28 Maart is er in „Amicitia” een filmavond van N.V.V. en 5.8.8. geweest, waar o.a. ook de bondsfilm „Ontwaking” is vertoond. Onze bondsvoorzitter H. J. v.d. Born sprak daarbij een korte propagandistische rede uit. Ruim 600 bezoekers, waarvan 80 leden van onze afdeling en 30 der afdeling IJlst, hebben van deze schitterend geslaagde avond genoten. Laten de leden ons nu de adressen opgeven van alle ongeorganiseerde metaalbewerkers in Sneek. Er mag hier binnenkort geen seerden metaalbewerker meer te vinden zijn.

Vllssinqen (d. tij j.n onze op 3 April j.I. gehouden jaarvergadering is, vóór de behandeling van de agenda, het gouden bondsinsigne uitgereikt aan ons lid M. V. Goeman, wat met enige toepasselijke woorden door den voorzitter geschiedde. De echtgenote van ons lid kreeg bloemen. Als een bijzondere attractie verleende de Getn. Zangvereniging „De Volksstem” aan deze vergadering haar medewerking, welke vereniging direct na de opening enige liederen heeft gezongen en na de uitreiking van het insigne aan Goeman nog enige toepasselijke liederen ten gehore heeft gebracht. Het gebodene stond, gelet op de beperkte Krachten waarover deze vereniging beschikt, op behoorlijk peil en er is met animo gezongen. Vergroting heeft het koor echter dringend nodig en wij willen dan ook onze leden aanbevelen lid van deze vereniging te worden. Bij de behandeling van de agenda werd verslag uitgebracht over de duurtetoeslag-actie bij de R.K. werkgevers inde metaalnijverheid, alsmede over de besprekingen inzake het voorstel tot verhoging van de steunnormen voor uitgetrokken werklozen. De mededelingen hierover gedaan hebben ons wel doen inzien, dat de verwachtingen niet te hoog gespannen mogen worden. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden vervolgens zonder op- of aanmerkingen door de vergadering goedgekeurd, alsmede het beleid van het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuurders herkozen, terwijl inde vacature, ontstaan door het heengaan van G. Jasperse, door de vergadering werd benoemd C. Koster. Met de benoeming van C. Koster is thans ook de groep loodgieters in ons bestuur vertegenwoordigd. De agenda was hiermede afgewerkt en tot besluit werd afscheid genomen van den scheidenden bestuurder door aanbieding vaneen blijvend aandenken als blijk van waardering voor het werk, dat Jasperse inde jaren van zijn bestuurslidmaatschap voor de afdeling op lofwaardige wijze heeft verricht. Jasperse, die door zijn benoeming tot ambtenaar niet alleen ons bestuur, doch tevens onze Bond verlaat, dankte zichtbaar aangedaan bestuur en leden voor het vertrouwen, dat hij steeds heeft mogen genieten, maar vooral voor de prettige en kameraadschappelijke samenwerking. Met een opwekking de propaganda voor de Bond niet te verzaken, werd deze vergadering, welke helaas maar matig bezocht was, te ongeveer kwart over tien door den voorzitter gesloten. Meifeest 1940. Vanaf deze plaats vestigen wij ten overvloede nogmaals de aandacht van onze leden op het komende Meifeest. Toegangskaarten voor de avondbijeenkomst zijn verkrijgbaar bij den bode en op ons kantoor k 15 cent. „Wij wekken de leden op zich van olaatsbewijzen te voorzien, terwijl dè gezamenlijke ochtendwandeling op 2 Mei (Hemelvaartsdag) speciaal bij u allen wordt aanbevolen. Kameraden, wij rekenen op een flinke deelname. Voorburg (P. S.) Aan de leden der afdeling Voorburg wordt medegedeeld, dat de jaarvergadering op Maandag 22 April 1940, ’s avonds half acht, in „Ons Gebouw”, Kerkstraat 35, wordt gehouden. Agenda; 1. opening; 2. notulen en ingekomen stukken; 3. behandeling jaarverslag; 4. verslag contröle-commissie: 5. benoeming lid contróle-commissie; 6. bestuursverkiezing (aftredend zijnde voorzitter, de secretaris en de 2de secretaris; allen zijn herkiesbaar); 7. acties te Voorburg en duurtetoeslag (toelichting door H. J. Baart uit ’s Gravenhage); 8. rondvraag en sluiting. Daar wij ervan overtuigd zijn, dat de te nouden bespreking over acties en duurtetoeslag uw aller levendige belangstelling heeft, hopen wij dat gij ons niet zult teleurstellen in uw opkomst en zult zorgdragen allen aanwezig te zijn. Zaandam (R.V.) Op Zaterdag 13 April heeft onze afdeling een excursie gehouden naar Van Leer’s walsbedrijven te Velsen. Om 2.30 uur vertrokken wij uit Zaandam met 4 autobussen, bevattende 126 deelnemers en bereikten na een voorspoedige reis op de af gesproken tijd het bedrijf. Hier werden wij verwelkomd door den heer Van Dam, chef van de afdeling propaganda, die ons vergezelde naar de demonstratiezaal. Daar werd ons door ing. Vermanen door middel van afbeeldingen een duidelijk beeld gegeven *van de gang van het bedrijf, terwijl enkele daar opgestelde miniaturen ons het bedrijf in het klein lieten zien. Daarna werden wij in vier groepen verdeeld en liet men ons het gehele bedrijf in volle werking zien. Na de enigszins warme omgang inde fabriek werd het laboratorium bezocht en ons een kopje thee aangeboden. Het was een geslaagde middag en het bestuur overweegt inde toekomst meerdere excursies te organiseren.