rv ARTIKEL 17. Arbeid buiten vaste woonplaats. Werknemers, die in verband met de hun opgedragen werkzaamheden langer dan een week buiten hun vaste woonplaats moeten overnachten, zullen, wanneer zij gehuwd zijn, tenminste om de 14 dagen en wanneer zij ongehuwd zijn, tenminste om de 4 weken, inde gelegenheid worden gesteld Zaterdags, na afloop van het werk, naar huis te reizen, waarvoor de werkgever hun de reiskosten heen en terug zal vergoeden. Overigens kan hieromtrent door den werkgever, na overleg met een vertegenwoordiging van de betreffende werknemers, een regeling worden getroffen. R, ARTIKEL 18. Vertegenwoordiging der werknemers. Bij eiken werkgever zal een „Kern” zijn, die bij geheime stemming rechtstreeks door en uit de werknemers wordt gekozen. De contracterende werknemersvakverenigingen hebben het recht, voor deze verkiezing candidaten te stellen. De kiesbevoegde werklieden hebben dit recht eveneens en wel met inachtneming van dein het kernreglement daaromtrent gestelde regelen. De verkiezing moet geschieden uit de gestelde candidaten. De kiesbevoegdheid behoeft niet te worden toegekend aan werknemers diode 21-jarige leeftijd nog niet bereikt hebben of niet gedurende het halfjaar, aan de verkiezing voorafgaande, onafgebroken bij den betrokken werkgever in dienst zijn geweest. De verkiesbaarheid behoeft niet te worden toegekend aan werknemers, die de 25-jarige leeftijd nog niet bereikt hebben of niet gedurende het halfjaar, aan de verkiezing voorafgaande, onafgebroken bij den betrokken werkgever in dienst zijn geweest, De Kern stelt zich ten doel in alle fabrieksaangelegenheden de morele en materiële belangen alsmede de veiligheid der werknemers te bevorderen, zulks met inachtneming van de belangen van de onderneming; zij zal zowel adviserend als onderhandelend optreden. De Kern werkt volgens een reglement, hetwelk de goedkeuring van de Vakraad behoeft. ARTIKEL 19 Looncontróle. Ter controle op de nakoming der verplichtingen, opgelegd in artikel 8, zullen de werkgevers uiterlijk op 15 Februari en op 15 Augustus aan Bemetel, Stat. loonschriften overleggen, waarin de loongegevens per 31 December en 30 Juni daaraan voorafgaande, overeenkomstig de voorschriften van Bemetel, zijn opgenomen. De kosten, aan deze controle verbonden, worden door de werkgevers gedragen, volgens een omslag, berekend naar het aantal werknemers per onderneming. De afrekening geschiedt halfjaarlijks, op basis van dein de loonschriften per 31 December en 30 Juni vermelde aantallen werknemers. Bemetel Stat. heeft het recht de juiste invulling van een loonschrift, dooreen accountant en/of eendoor hem aan te wijzen deskundige te doen controleren. De werkgever is in dat geval verplicht ten behoeve van de controle de benodigde gegevens te verschaffen. De kosten van der, accountant en/of deskundige komen, Indien het loonschrift juist blijkt te zijn, ten laste van Bemetel Stat. en in het tegenovergestelde geval ten laste van den werkver, een en ander ter beoordeling van den Secretaris van Bemetel Stat. Indien een werkgever het overeenkomstig de voorschriften ingevulde loonschrift niet vóór 15 Februari, respectievelijk 15 Augustus, heeft ingezonden, heeft Bemetel Stat. het recht het loonschrift dooreen door hem aan te wijzen accountant te doen Invullen, in welk geval de werkgever verplicht is de daartoe benodigde gegevens te verschaffen. . De kosten van den accountant komen dan ten laste van den werkgever. Bemetel Stat. verstrekt telkenjare uiterlijk op 15 Maart en 15 September aan de Vakraad een overzicht, samengesteld uit de ingevulde loonschriften. Het model van dit overzicht wordt door de Vakraad, na overleg met Bemetel Stat., vastgesteld. Uit de Ingevulde loonschriften worden, onverminderd het bepaalde in dit artikel, slechts gegevens gepubliceerd of aan derden medegedeeld met toestemming van dengene, die ze heeft verstrekt. ARTIKEL 20. Toezicht op de uitvoering van de overeenkomst. Naast de werkzaamheden, die hem overigens in deze overeenkomst worden opgedragen, houdt de Vakraad toezicht op de naleving van deze overeenkomst. ARTIKEL 21. Gunstiger bepalingen. Rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden, die in voor een werknemer gunstige zin van bepalingen dezer overeenkomst afwijken, blijven gehandhaafd, tenzij de Vakraad anders beslist ARTIKEL 22. Lidmaatschap van de Vakverenigingen. Elk der V.V. zal op de haar daartoe door de W.V. te verstrekken lijsten van werknemers, bij de werkgevers in dienst, aangeven welke werknemers bij haar zijn aangesloten, en de lijsten vervolgens zo spoedig mogelijk weder aan de W.V. doen toekomen. ARTIKEL 23. Werkstaking en uitsluiting. De V.V. en hare leden zullen, zolang de W.V of een of meer werkgevers geen uitsluiting op leden der V.V. toepassen, tijdens de duur dezer overeenkomst geen werkstaking bij een of meerder werkgevers toepassen. Zij zullen alle. doen wat in hun vermogen is om te voorkomen, dat van andere zijde zulk een werkstaking wordt toegepast, verenigingen of personen, die daartoe mochten overgaan, zullen zij op geen andere wijze steunen dan door toepassing tot bemiddeling, terwijl de leden der V.V. alles zullen doen wat mogelijk is om de werkzaamheden geregeld voortgang te doen hebben. De W.V. en de werkgevers zullen, zolang de V.V. of leden der V.V. geen werkstaking bij een of meer hunner toepassen tijdens de duur dezer overeenkomst geen uitsluiting op leden der V.V. toepassen; verenigingen, lichamen of personen, die daartoe mochten overgaan. zullen zij op geen andere wijze steunen dan door poging tot bemiddeling. ARTIKEL 24. Geschillen. In geval van geschillen, verband houdende met de uit- • legging, toepassing of nakoming dezer overeenkomst

(waaronder begrepen: beweerde niet-nakoming der bij deze overeenkomst opgelegde verplichtingen), wordt geen staking of uitsluiting toegepast, doch wordt alleenlijk de weg gevolgd, aangegeven in artikel 25. ARTIKEL 25. Behandeling van geschillen door de Vakraad. Indien er een geschil bestaat als bedoeld in artikel 24, heeft elk der daarbij betrokken partijen het recht, zich bij gemotiveerd klaagschrift te wenden tot de Vakraad, welke in hoogste ressort uitspraak zal doen. Deze uit• spraak zal de kracht hebben vaneen bindend advies. Het klaagschrift moet worden ingediend bij den Voorzitter van de Vakraad. Als de voorzitter de zaak zonder nadere behandeling voor minnelijke schikking vatbaar acht, is hij gerechtigd de betrokken partijen op te roepen, teneinde een schikking te beproeven. Doet de voorzitter dit niet of heeft de schikkingspoging geen resultaat, dan zendt de voorzitter zo spoedig mogelijk een afschrift van het klaagschrift toe aan de daarvoor in aanmerking komende leden van de Vakraad en aan de aangeklaagde partij (en). Laatstgenoemde heeft (hebben) vervolgens gedurende 8 dagen de gelegenheid om een gemotiveerd verweerschrift in te zenden bij den voorzitter van de Vakraad. De voorzitter zendt zo spoedig mogelijk een afschrift van het verweerschrift toe aan de daarvoor in aanmerking komende leden van de Vakraad en aan de klagende partij (en). Nadat de termijn voor de mededeling van het verweer is verstreken, belegt de voorzitter zo spoedig mogelijk een zitting van de Vakraad op door hem te bepalen tijd en plaats en roept de leden en de betrokken partijen op om aldaar te verschijnen. Deze oproepingen geschieden bij aangetekende brieven die uiterlijk op de zesde dag, aan de zittingsdag voorafgaande, per post moeten zijn bezorgd. De Vakraad hoort de betrokken partijen, voor zover zij ter zitting verschenen zijn, en bepaalt, zo nodig, de wijze waarop het geding verder zal worden gevoerd. De betrokken partijen kunnen zich voor de Vakraad door gemachtigden doen vertegenwoordigen of door raadslieden doen bijstaan. De Vakraad doet uitspraak naar goede trouw en billijkheid, en wel binnen 14 dagen na de laatste voor de betrokken partijen toegankelijke zitting. Zij zal de aangeklaagde partij (en), die gebleken is (zijn) haar bij deze overeenkomst aangegane verplichtingen niet te zijn nagekomen, veroordelen om de overtreding, zo mogelijk. ongedaan te maken, en voorts om aan de klagende partij (en) een boete te betalen. Deze boetebepaling treedt inde plaats van hetgeen in de artikelen 15 en 16 van de Wet op de Collectieve Arbeidsovereenkomst omtrent schadevergoeding bepaald is. Indien de aangeklaagde partij (en) aan de Vakraad aannemelijk maakt (maken), dat de omstandigheden, waaronder de overtreding plaats had, van die aard waren, dat haar billijkerwijs geen boete behoort te worden opgelegd, zal de Vakraad de oplegging ener boete achtwege laten. Tevens bepaalt de Vakraad het bedrag der kosten (zowel van de Vakraad als van de betrokken partij (en), welke door het geding zijn veroorzaakt, en bepaalt in welke verhouding de betrokken partijen die zullen dragen. Onder de kosten worden niet begrepen, kosten van eventueel rechtskundige of andere bijstand van partijen. . Het in dit artikel bepaalde is niet van toepassing op de werkzaamheden, die bij de artikelen 3, 10, 11, 13, 15, 18, 19, 20, 21 en 27 aan de Vakraad zijn opgedragen. ARTIKEL 26. Aansprakelijkheid. De contracterende partijen staan er onderling en ieder voor zich tegenover ieder der andere partijen voor in, dat zij deze overeenkomst getrouwelijk zullen nakomen. Elk der contracterende partijen staat er bovendien voor in, dat haar leden de overeenkomst stipt zullen nakomen en is mitsdien aansprakelijk voor de gedragingen van haar leden, die op deze overeenkomst Inbreuk maken, als had zij deze zelve verricht. ARTIKEL 27. Duur van de overeenkomst. Deze overeenkomst treedt in werking op de dag, waarop partijen de overeenkomst hebben getekend. Zij wordt aangegaan voor een tijdvak eindigende 31 Mei 1947. maar wordt, indien zij door geen der partijen ten minste drie maanden vóór haar afloop per aangetekenden brief is opgezegd. geacht voor een jaar te zijn verlengd, en zo verder. Opzegging kan slechts geschieden aan alle andere partijen bij de overeenkomst en doet de overeenkomst tussen alle partijen eindigen. Bij de beëindiging dezer overeenkomst blijft de Vakraad belast met de afdoening van de aanhangige zaken. Ondanks beëindiging dezer overeenkomst blijven partijen aan hare voorschriften onderworpen ten aanzien van feiten, die vóór de datum der beëindiging hebben plaats gehad. Tussentijdse wijzigingen zullen slechts in uiterste noodzaak dooreen der partijen aanhangig kunnen worden gemaakt. In geval van verschil van mening tussen partijen of een dergelijk dringende noodzaak aanwezig is, zal de Stichting van de Arbeid worden verzocht daaromtrent uitspraak te doen, welke uitspraak partijen zal binden. Aldus overeengekomen en in zesvoud getekend te ’s-Gravenhage, de 6e Februari 1947. METAALBOND: (w.g.) J. P. M. LIPS, Voorzitter. (w.g.) H. A. DE BRUYN KOPS. Secretaris. R.K. VERENIGING VAN WERKGEVERS IN DE METAALNIJVERHEID: (W.g.) J, N. DAALDEROP, Voorzitter. (w.g.) L. G. KORTENHORST, Secretaris. VER. VAN PROT. CHR. METAALINDUSTRIËLEN IN NEDERLAND: (w.g.) J. H ÜBBINK, Voorzitter. (w.g.) J. KRAMER, Secretaris.

ALG. NED METAALBEWERKERSBOND: (w.g.) H.J'.VAN DEN BORN, Voorzitter. (w.g.) D. W. VAN HATTEM, Secretaris. NED. R.K. METAALBEWERKERSBOND: (w.g.) J. G. V.d. BRINK, Voorzitter. (w.g.) JOH. F. M. GRASSO, Secretaris- CHR. METAALBEWERKERSBOND IN NEDERLAND; (w.g.) H. PETERS, Voorzitter. (w.g.) J. v.d. BURG, Secretaris. BIJLAGE A. bedoeld onder 1 van Hoofdstuk II van de Collectieve Arbeidsovereenkomst inde Metaalnijverheid. Koninklijk Besluit van 16 April 1925, Staatsblad no. 145, voor zover van toepassing krachtens het bepaalde onder 1 dezer regeling. GROEP XI. Bewerking van metalen. 222. Appendages (het bedrijf van vervaardigen of herstellen van) met krachtwerktuig. 223. Blikslagers- of koperslagersbedrijf (het) met krachtwerktuig en het bedrijf, uitgeoefend in blikfabrieken. 225. Bouten, klinknagels of moeren (het bedrijf van vervaardigen van). 226. Brandkasten, kachels, ijzeren meubelen of voorwerpen van plaatijzer (het bedrijf van vervaardigen van). 230. Capsules (het bedrijf van vervaardigen van). 231. Draadtrekkerijen (het bedrijf, uitgeoefend in) en het vervaardigen van draadnagels. 232. Draadvoorwerpen (het bedrijf van vervaardigen van).l 235. Gereedschappen én schaatsen (het bedrijf van vervaardigen van). 237. Hoogovenbedrijf (het), daaronder al of niet begrepen het vervaardigen van cokes en het vervaardigen en distribueren van lichtgas. 244. Loodpletters- en zinkplettersbedrijf (het) en het bedrijf van persen van buizen van compositie of lood. 247. Messing, brons, aluminium, koper en andere metaal-) legeringen en metalen (het bedrijf van vervaardigen van voorwerpen van). 249. Metaalgietersbedrijf (het). 251. Moffelarijen (het bedrijf, uitgeoefend in). 253. Smederijen (het bedrijf, uitgeoefend in) met krachtwerktuig, het vervaardigen van kleine ijzerconstructies met krachtwerktuig, het herstellen van rijwielen, daaronder al of niet begrepen. 259. Verzinken of vertinnen (het bedrijf van), voorzover dit niet langs galvanoplastische weg geschiedt. 265. IJzerdraaiers- en metaaldraaiersbedrijf (het). 266. IJzergietersbedrijf, (het). 269. Ijzerwaren (het bedrijf van vervaardigen van geëmailleerde, vertinde of verzinkte). 270. Zink (het bedrijf van vervaardigen van). GROEP XII. Vervaardiging van stoom- of andere werktuigen, instrumenten, enz. 272. Automobielen (het bedrijf van vervaardigen van) motorrijwielen en vliegtuigen, het beproeven van vliegtuigen daaronder niet begrepen. 273. Brandspuiten (het bedrijf van vervaardigen van). 277. Bruggen, ijzerconstructies, stoomketels en tanks (het bedrijf van monteren van). 278. Bruggenbouw- en ijzerconstructiewerkplaatsen (het bedrijf, uitgeoefend in), daaronder al of niet begrepen het monteren. 279. Dynamo’s en electromotoren (het bedrijf van vervaardigen en herstellen van) daaronder al of niet begrepen het installeren. 280 Gas-, electriciteits-, watermeters en stofzuigers (het bedrijf van vervaardigen en herstellen van). 289. Instrumenten (het bedrijf van vervaardigen en herstellen van fijne) 291. Krachtwerktuigen, arbeids- en andere werktuigen, mechanische apparaten en toestellen (het bedrijf van vervaardigen van). 293. Ketelmakersbedrijf (het). 299. Krachtwerktuigen, arbeids- en andere werktuigen, mechanische apparaten, toestellen, automobielen en vliegtuigen (het bedrijf van herstellen van). 301. Machines (het bedrijf van monteren en demonteren van) drijfwerk, toestellen en het bedrijf van slopen van automobielen. 307. Rijwielen en motorrijwielen (het bedrijf van vervaardigen of herstellen van), de handel in en het bewaren van rijwielen en motorrijwielen daaronder al of niet begrepen). 312. Toestellen (het bedrijf van vervaardigen of herstellen van electrische) en accumelatoren, daar onder al of niet begrepen het installeren (met uitzondering van radio-apparatenf a brieken.) GROEP XIII. Scheepsbouw, vervaardigen van rijtuigen. 321. Kinderwagens (het bedrijf van vervaardigen van) met krachtwerktuig. 324. Rijtuigmakers- of wagenmakersbedrijf (het) mét krachtwerktuig. 328. Scheepmakersbedrijf (het) met krachtwerktuig. 331. Scheepsslopersbedrijf (het), daaronder al of niet begrepen het slopen van machines en ketels en al of niet. samengaande met de handel in oud ijzer.