Contributie Naar een gelijke verdeling van lasten

(Ki In De Metaalbewerker” van 16 Aoril W49 wijdden wij een beschouwing Ss riBSRSSï TJt Tijdens de bezetting, toen de heropfioh- onze Vakbeweging werd voorbereid werd met de Kath. en Ohr. werknemersvertegenwoordigers overeenstemming bereikt dat als basis voor alle bij de resp Centralen aangesloten Bonden een conitributieregeling zou gelden van 2 pet van het bruto weekinkomen. MeTaalbewerkersbonden niet tocUot torjsartsK contributie van f n 95 ner week voor beneden 21-jarigen; ner week voor boven 21-jarigen. ƒ 0,50 per week voor oovei b In het jaar 1945 was er dus gelegenheid om gezamenlijk een basis te vinden voor Snsiss jïssvssjs

Congres in November 1945 werd aangenomen en op 1 Januari 1946 van kracht “~ “ “TSTS." 555? . rrsML-. ~ ~ Daar in onze Bond reeds tientallen jaren het zegel-systeem in gebruik is voor de kwitering der contributie en er met met een te groot aantal zegelsoorten Ika worden gewerkt, werd voor deJL. ook thans de contnbu.ie bepaald naar ht gemiddelde der inkomensgroep per klasse dte hoogste^ntrfb^tieaangehouden, nl. ƒ 33,- en dit bedrag met 25% (de door de Regering Schermerhom-Drees in 1945 toegestane verhoging va inkomens op basis 1940) verhoogd, hetgeen dus ƒ 41,25 werd of naar boven afgerond ƒ42 -. zich «sr™ *•

kosten van levensonderhoud als het inkomen vaneen geschoolde werknemer in •onze industrie en dus werd de hoogste klasse op deze norm „afgetapt”. Wij zijn nu ruim drie jaren verder. De kosten van levensonderhoud zijn sedert 1945 zeer aanzienlijk gestegen en ook de inkomens van de werkers in onze industrie zijn, tegenover 1945, verhoogd. De afgesloten CAO voor de Grote Metaalnijverheid en de regelingen van arbeidsvoorwaarden voor de verschillende onderdelen van de Kleine Metaalindustrie tonen dat duidelijk aan. Vooral inde hoogste contributieklasse (die van ƒ 42,- en meer) is nu in feite een gedrang ontstaan van je welste. Hierin zitten thans niet alleen de geschoolden, doch ook de geoefenden en zelfs de ongeschoolden inde 3e gemeenteklasse, bijv. met dispensatie voor betaling van lonen, geldende voor de 2e gemeenteklasse, contribueren in deze klasse. Hierdoor zijn echter grote verschillen ontstaan. Wij noemen enkele voorbeelden: Een metaalbewerker heeft een brutoinkomen van ƒ42,20 per week. Hij betaalt hiervan ƒ 0,95 contributie = 21 %. Een metaalbewerker heeft een brutoinkomen van ƒ 62,50 per week. Hij betaalt hiervan / 0,95 contributie = H %. In beide gevallen wordt dezelfde contributie (ƒ0,95) betaald, doch voor degene met het lagere inkomen betekent dit 21 % van zijn inkomen en voor degene met het hogere inkomen slechts 11%. De practijk is dus zo geworden, dat in de hoogste contributieklasse de stelregel „De sterke voor de zwakke” blijkt te zijn veranderd in „De zwakke voor de sterke Er zit echter nog meer aan vast. Bij de laatste conflicten, waarbij onze Bond betrokken was, deden zich de volgende gevallen voor: Twee leden betalen in klasse X (ƒ 0,95) contributie. De één verdient ƒ42,50, de andere ƒ65,-. Bij staking werd aan hen .uitgekeerd resp. 70% van ƒ 42,50 = ƒ 29,75 en 70% van ƒ65 – = ƒ 45,50. Het lid, dat bijna 21 % van zijn inkomen aan contributie betaalt, ontvangt per week dus ƒ 15,75 minder dan zijn collega, die nog geen 11% contributie betaalt. Men zal het met het’ Bondsbestuur eens zijn,, dat dit niet juist moet worden geacht

en dat naar een regeling dient te worden gestreefd, waarbij voor alle leden de basis voor de contributieheffing gelijk wordt en de uitkeringen in evenredigheid daarmede worden vastgesteld. Dat houdt dus in, dat de 2 %-norm, die voor alle leden van bonden, aangesloten bij de Raad van Vakcentralen, geldt, zou dienen te worden doorgetrokken en niet op een zeker bedrag moet worden „afgekapt”. Alleen op deze wijze is een rechtvaardige verdeling der contributielasten te verkrijgen en kunnen ook degenen met de hogere inkomens hun réchten, op daarmede verband houdende hogere uitkeringen o.m. bij staking, doen gelden. Thans schuilt hierin, zoals hierboven reeds is aangetoond, een grote onbillijkheid. Wij moeten weer komen tot een gelijke verdeling van de lasten. Tussen dein de Unie. voor de Metaalnijverheid samenwerkende vakbonden zijn reeds enkele maanden besprekingen aan de gang om tot een gewijzigde, beter op de huidige inkomensverhoudingen afgestemde, contributieregeling te komen. Daarbij kwam de volgende basisregeling naar voren: Klasse; Loon: Contributie: X 12,49 20 cent II !" 12,50—17,49 30 cent ITT 17,50—22,49 40 cent IV 22,50—27,49 50 cent v 27,50—32,49 60 cent VI 32.50—37,49 70 cent VII 37,50—42,49 80 cent VIII 42,50—47,49 90 cent IX 47,50—52,49 100 cent x 52,50—57,49 110 cent XI 57,50—62,49 120 cent» enz. enz. Een nauwkeurige beschouwing en vergelijking met de thans geldende regeling wijst uit, dat binnen de verschillende contributieklassen de éne inkomensgroep ƒ 0,05 per week minder, de andere inkomensgroep ƒ 0,05 per week meer zou dienen te contribueren, In de'Be, 9e en 10e contributieklasse wordt echter over het algemeen het verschil ƒ0,05 contributie per week minder. Voor degenen, die meer dan ƒ 47,50 per week verdienen, zou echter een hogere contributie gaan gelden. Om eventueel toch binnen de contributieklassen onbillijkheden inde uitkeringen uit de Weerstandskas en/of de fondsen te kunnen voorkomen, zouden de uitkeringen diénen te worden vastgesteld op basis van het betaalde contributiebedrag. leder lid, dat bijv. in klasse VIII betaalt, onverschillig of zijn inkomen ƒ 42,50 of ƒ47,49 bedraagt, zal dezelfde uitkering dienen te ontvangen. Ineen volgend artikel zullen wij hierover meer vertellen.

De zieke arbeider en de controle-voorschriften

Wij willen op deze plaats nog eens wijzen op het grote belang voor de zieke arbeider om toch vooral de contróle-voorschriften na te leven. _ Dat deze voorschriften er zijn, is u ongetwijfeld bekend. Inde practijk blijkt echter nog dagelijks, dat de arbeiders met de inhoud van deze voorschriften maar heel slecht op de hoogte zijn. Nog al te vaak komt1 het voor, dat een bepaling van de contróle-voorschriften wordt overtreden, omdat de arbeider er zich te weinig rekenschap van heeft gegeven wat deze voorschriften nu precies inhouden., Het gevolg hiervan is, dat hij dit aan den lijve ondervindt, doordat het uitvoeringsorgaan de Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereniging hem overeen of meer dagen ziekengeld weigert. Hiermede is het echter nog niet afgelopen, want over die dag of dagen verspeelt hij tevens de kinderbijslag, omdat deze slechts uitgekeerd wordt over dagen, waarover ziekengelduitkering wordt verleend. Het niét naleven van de controlevoorschriften kan de zieke arbeider dus op een dubbel verlies komen te staan. Wij menen daarom goed te doen in enkele punten nog eens uiteen te zetten, wat u volgens deze voorschriften moet doen en laten. 1. Meldt u onmiddellijk ziek en zorg dat uw volledig adres bekend is. 2. Zorg, dat u bij een ziekenfonds bent aangesloten, raadpleeg zo spoedig mogelijk uw huisarts, blijf onder zijn behandeling en volg zijn voorschriften stipt op. 3. Blijf na de ziekmelding thuis, totdat u gecontroleerd Wordt. Dit geldt natuurlijk niet als u uw huisarts moet bezoeken en evenmin, indien u denkt weer aan het werk te kunnen gaan. 4. Blijf na de eerste controle, ook indiea 54e Jaargang Nummer 10 14 Mei 1949 Uitgave van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond. Verschijnt elke 14 dagen. Redacteur: D. W. van Hattem. Adres van redactie en administratie: Hemonylaan 24, Amsterdam-Z. Telefoon 27858—20821. Advertentietarief: 30 cent per mm. (kolombreedte 58 mm). Bijdragen moeten 10 dagen vóór verschijning in het bezit van de redactie zijn.

u van uw huisarts toestemming hebt om te wandelen, thuis op de zgn. contröle-uren. De meeste uitvoeringsorganen hebben de volgende uren vastgesteld: vóór 10 uur, van 12-13 uur, van 16-17 . uur van 20 uur af inde maanden Maart tot en met September en van 18 uur af inde maanden van .October tot en met Februari. 5. Geef gevolg aan de oproep van de contróle-arts, ook als u een van de volgende dagen aan het werk denkt te gaan. Het komt heel vaak voor, dat een arbeider opgeroepen wordt' voor Zaterdag en dat zijn huisarts hem al heeft gezegd, dat hij op Maandag wel weer aan het werk kan gaan. Hij moet dan echter toch aan de oproep voldoen. 6. Indien u niet in staat bent om bij de cohtróle-arts te komen, geef hiervan dan onmiddellijk kennis en_ blijf thuis tot het volgende controlebezoek of de volgende oproep. Ook dit geldt natuurlijk weer niet, indien u uw huisarts moet bezoeken of als u weer aan het werk denkt te kunnen gaan. 7. Verlaat de plaats van uw inwoning niet zonder toestemming van de contróle-arts. Toestemming alleen van de huisarts is dus in tegenstelling met de opvatting die nog veelvuldig blijkt te bestaan niet voldoende. 8. Bezoek geen café’s, bioscopen of andere openbare vermakelijkheden. Fietsen is alleen toegestaan voor bezoek aan de huisarts of de contrólearts. Dat u zich moet onthouden van dansen, het beoefenen vaneen tak van sport en van het misbruik maken van alcoholhoudende dranken is zonder meer duidelijk. 9. Verricht geen arbeid tijdens uw ziekte, waaronder ook begrepen karweitjes in huis of tuin. 10. Ga aan het werk zodra u hersteld bent en wacht hiervoor niet op een speciale opdracht van de contróiearts. Heeft de contróle-arts u echter hersteld verklaard en bent u het daarmede niet eens, geef daarvan dan terstond kennis aan het -uitvoeringsorgaan, waarbij uw werkgever is aangesloten. Het bovenstaande geeft de voornaamste bepalingen weer. Een volledige opsomming is het natuurlijk niet. De volledige contröle-voorschriften kunt u aanvragen bij uw werkgever of andere bij het uitvoeringsorgaan, waarbij hij is aangesloten, dus bij de Raad van Arbeid of bij een Bedrijfsvereniging. Wij raden u in uw eigen belang aan, deze voorschriften aan te vragen en ze terdege in achtte nemen. Als bij uw werkgever geen kaart is opgehangen, waaruit blijkt bij welk orgaan hij aangesloten is, vraag hem dan hiernaar.

Nou, ten laatsten male dan, dan ben ik draf en jullie hebben ook weer een zorg minder. Ik vind het alleen maar jaimner, dat ik niets concreets kan zeggen over de stand van het ledental. Want mijn moeder zei altijd „bij het scheiden van de markt leer je de kooplui kennen” en ik kan jullie nu wel

zeggen, dat deze stukjes niet alleen werden geschreven om . belevenissen uit „Huize Aanpikker” te vertellen, maar inde eerste plaats ter ondersteuning van de „schoonmaak-actie”. Die actie is nu officieel afgesloten, al blijkt uit de berichten die bij het H.B. binnenkomen, dat men in sommige plaatsen nog maar nauwelijks begonnen is en dat men daar dus rustig doorgaat.

Niks geen bezwaar natuurlijk en de resultaten van dit afwerken worden met grote belangstelling tegemoetgezien. Maar dat is dan de reden, dat er momenteel weinig over het ledental valt te zeggen, omdat nog steeds verrassingen binnenkomen. Voor de werkers is dit geen bezwaar, want naar mij is medegedeeld, gaat Cor Daad voorlopig nog door met het zenden van zijn brieven en die rare (want, ik vind het maar een rare met die tandenborstel onder z'n neus, net een in mekaar gestuikte 5/8 nagel) zal ons dus wel verder op de hoogte houden. In ieder geval, ik ga pleite en na mij maar weer eens een ander. Want al zijn er dan nog geen preciese ledencijfers bekend en al staat wel vast dat wij er nog een aardig eindje van verwijderd zijn, de koers is toch „naar de 70.000!”. En de gewoonte getrouw zullen we dus binnenkort wel meer horen over de manier ivaarop wij dat gaan versieren en zullen ze van

het H.B. wel de nodige tam-tam maken. Intussen is het niet zo moeilijk de zaak in beweging te houden, want er

zijn nog zat ongeorganiseerden waar wij elke dag tegenaan moeten kijken. En aangezien wij het toch niet laten kunnen, gaat de ledenwerving dus gewoon door. Met de complimenten van Alida en kameraadschappelijke groeten van