momenteel werkzaam zijn, maken nu al enge veer 300 motoren per maand. Deze motoren worden in samenwerking met een Franse molorfabriek vervaardigd. Diverse onderdelen worden momenteel nog uit Frankrijk geïmporteerd, doch spoedig hoopt men ook deze in eigen fabriek te vervaardigen. Het ligt voorts nog inde bedoeling, dat de eigenlijke motoren eveneens door deze fabriek gemaakt zullen worden. Het wachten is echter op de hiervoor benodigde machines. Tijdens de rondwandeling kwamen we eerst in de framebouwerij. Inde volgende afdeling, waar een 7-tal baden staat, wordt op het metaal een roestw'erende laag aangebracht. (Dit procédé wordt inde Franse fabriek niet tcegepast). Vervolgens kwamen wij inde lakkerij. waar de onder- I delen groen gespoten worden. De galvanische afi deling bezochten wij, waar men aan het verkope| ren, vernikkelen en verchromen was. Zo kwamen | wij vanzelf terecht inde grote, ruime en zeer | lichte montage-hal, waar de complete Kapteinj motoren geboren worden. Uiteraard is dit een * overzicht in zeer grove trekken, i Bij ons bezoek zagen wij een tweetal motoren in | productie, nl. een 125 cc. zijklepper en een 175 cc. j kopklepper. Een technische uiteenzetting over dit | nieuwe Nederlandse product valt buiten ons be| stek, doch men vertelde ons, dat beide machines inde nieuwste uitvoering vervaardigd worden. Tijdens de officiële opening, welke door één onzer bijgewoond werd, hebben wijde felicitatie overgebracht en de wens uitgesproken, dat er een goede verstandhouding tussen de directie en ons zou ontstaan, waarbij de heer Kaptein ons alle medewerking heeft toegezegd. Wij hopen dan ook, dat deze nieuwe fabriek mag uitgroeien tot een sterke, hechte onderneming, waar de belangen van degenen, die hier werkzaam zijn, tot hun recht zullen komen.

EEN NIEUWE MOTORRIJWIELFABRIEK TE ARNHEM

Op 27 April jl. werd te Arnhem de Motorrijwiclfabriek Kaptein N.V. officieel door de burgemeester geopend en daarmede is ons land en speciaal Arnhem een belangrijke industrie rijker geworden. Meerdere malen hebben wij inde kolommen van onze bondsorganen geschreven, dat ons land zich met het oog op de snel groeiende bevolking moet industrialiseren. Toen wij dus hoorden dat er een nieuwe motorrijwielfabriek was opgericht, zijn wij er direct heengetogen. Het resultaat hiervan ziet u op deze pagina. De plannen voor deze fabriek waren er reeds lang, maar door diverse omstandigheden kon men kortgeleden pas met de productie beginnen. Eén van de moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft gehad, was een onderdak te krijgen. En nu is het merkwaardige van deze nieuwe fabriek, dat deze gevestigd is ineen gebouw, dat oorspronkelijk al bestemd wras om afgebroken te worden. Maar bij nader onderzoek bleek, dat van deze ruïne oorspronkelijk de oude electrische centrale toch nog een geschikte fabriek te maken was en met eigen ogen hebben wij aanschouwd, dat de nieuwe fabriek aan redelijke eisen voldoet. De diverse afdelingen zijn licht en doelmatig en naar volgorde der productie ingericht, terwijl men reeds over moderne machines beschikt. Begrijpelijkerwijze loopt de productie nog niet zoals het behoort, doch de 50 arbeiders, die er