(dK. Jr.) Mogen wij u even voorstellen? Jan Pas en zijn vrouw. Natuurlijk is dit voor velé bondsmakkers niet nodig vooral in district Gelderland want Jan is sinds 30 jaar penningmeester van onze afdeling. Wageningen geweest. Geweest, schrijven wij, want op de laatste jaarvergadering heeft Jan Pas, die dit jaar 65 wordt, als eerste penningmeester bedankt. „Het is nu de tijd, dat de jongeren het maar eens van mij overnemen”, aldus vertelt de kleine man met de rauwe haardos ons. Doch laten wij onze lezers eerst ineen geheimpje betrekken. Ondanks het feit,

dat wij in deze kolom enkele wetenswaardigheden over deze bondsmakker vermelden, weet hij hier zelf niets van. Want toen wij op de historische dag, de 5e Mei, in Wageningen bij Jan Pas thuiskwamen, was wel zijn vrouw, maar niet onze vriend thuis. En zodoende heeft zijn vrouw ons, voordat Jan thuiskwam, het een en ander verteld van haar man èn van haarzelf. Het penningmeesterschap werd namelijk door hun beiden één en ondeelbaar dus waargenomen. Tezamen hebben zij hun leven in dienst van onze A.N.M.B. gesteld. Dit werk voor de Bond

Is de inhoud van hun leven geworden. Zo zaten wij dus bij vrouw Pas in. de kamer, waar wij aan de muur oude foto’s van Pieler Jelles Troelstra en Wibaut ontdekten. Zij was bezig om zijn costuum op te knappen, want de volgende dag moesten zij uit en zij wilde dan „haar Jantje mooi hebben!” Als oudste van de zeven kinderen moest Jan al zeer jong aan de slag en lot vandaag-de-dag heeft deze „werkezel” het loodgietersvak beoefend. In 1917 is hij in Wageningen gaan werken en onafgebroken heeft hij voor de Bond geijverd. Van deze kleine afdeling van 35—40 leden is deze gegroeid tot een afdeling van ruim 130 leden. Jan is penningmeester in hart en nieren; schrijfwerk is zijn beste zijde, huisbezoek is niets voor hem. Oude herinneringen worden opgehaald. „Wal is er toch veel veranderd sinds vroeger”, zegt vrouw Pas. „Voor de hedendaagse vrouwtjes is het bedje gespreid. En dat vind ik wel goed”, vervolgt ze, „maar ze moesten het meer waarderen”. Onafgebroken vertelt ze overeen loodgietersstaking om 1 cent loonsverhoging te krijgen., over de strijd voor het vrouwenkiesrecht en nog veel meer. Op onze vraag, of Jan nog weleens wat aardigs in het bondsleven mecgemaakt heeft, antwoordt ze, dat hij jaren geleden eens naar een congres in Rotterdam moest. In deze stad heeft hij toen diverse belevenissen meegemaakt, met het gevolg, dat hij letterlijk en figuurlijk op een slof en een schoen thuisgekomen is! Een bekende radio-artiste zou zeggen: „Een mens kan wat mètmaken!” , Dit echtpaar, dat twee weken geleden 30 jaar/getrouwd was, gaat van de zomer met vacantie naar het Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Dit is een hele gebeurtenis in het leven van deze eenvoudige mensen. Maar het is deze strijders voor onze beweging van harte gegund. Dankzij het werken en streven van mensen als Jan Pas en zijn vrouw is onze Bond de grootste vakbond in Nederland geworden, een Bond, waarop zij dan ook trots zijn.

Jeugdkaderscholing een belangrijk stuk werk.

(S.P.) Op 23 en 24 April j.l. waren wij te gast bij de Jeugdraad van het N.V.V. op het kamphuis „De Paasheuvël” te Vierhouten. Er werd n.l. ter afsluiting van de Jeugdkaderscholing 1948/49 een centraal weekend gehouden voor alle deelnemers, het schoolbestuur en de leraren. Op zichzelf wras het een buitengewoon geslaagd weekend, dat begon met een goede, gezellige bonte avond, gevolgd dooreen Zondagmorgen die gewijd werd aan spel en sport en een middagwandeling over de prachtige terreinen van de Stichting „Voor Zon en Vrijheid”. Toch heeft ook een ernstig woord niet ontbroken. De penningmeester van het N.V.V., J. Landman, hield een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van het werk dat op de jcugdkaderscholen is verricht. Het geeft ons aanleiding hier ook even bij stil te staan. Het jeugdwerk in onze vakbeweging ontwikkeld zich langzamerhand in gunstige richting. Het is voor de organisatie van groot belang, niet alleen door de aantrekkingskracht die het uitoefent op de nog niet georganiseerde jongeren, maar vooral ook omdat in ons jeugdwerk zeer veel wordt gedaan om de jeugd, die wel reeds lid is van de vakbeweging, te interesseren voor de grote vraagstukken in ons sociale en economische leven en te vormen tot goede vakbondsleden. Het werk vergt echter ook .veel van onze jeugdleiders en mettertijd werd het steeds duidelijker dat het nodig zou zijnde opleiding én scholing van onze jeugdleiders met kracht ter hand te nemen. In het begin van 1948 zijn dan ook door de Jeugdraad van het N.V.V. plannen hiervoor uitgewerkt. Hoewel de winter voor dit scholings-Werk het aangewezen seizoen is, achtte

KUPERS-OORD Makkers, helpt de stenen sjouwen, Plakt de zegels op je kaart, Opdat we een oord gaan bouwen Kupers' naam ten volle ivaard. Daarmee gaan we Kupers eren. Voor zijn werk, voor ons verricht. Daarom makkers, niet traineren, leder doe hierbij zijn plicht! Dan zal ’t Kupers-Oord verrijzen Als een burcht van ’t N.V.V., Waar we trots op kunnen wijzen, Omdat iedereen deed mee! '■ H. K. Jr

men het raadzaam met het oog op het zomerwerk reeds enig materiaal aan de jeugdleiders te verschaffen. Zo werd in de maanden IVlei en. Juni van dat jaar een drietal weekends georganiseerd te Ommen, Huizen en Ginneken, waaraan in totaal door 90 deelnemers, waaronder 31 uit onze Bond, werd deelgenomen. De inleiding over „Doel en wezen van het vakbondsjeugdwerk” „Wandelen en kamperen” en „Spel en sport”, waarvan de laatste twee niet alleen theoretisch, maar vooral ook practisch zijn behandeld, werden door de deelnemers enthousiast ontvangen. Het was duidelijk dat ineen zéér grote behoefte werd voorzien, zij het nog lang njet ln voldoende mate. inmiddels werden de plannen voor het winterwerk nader uitgewerkt, mede aan

de hand van dein de drie jeugdleidersweekends opgedane ervaringen. Er zijn drie scholen georganiseerd, weer in Huizen, Ommen en Ginneken (later Oisterwijk). Ongeveer honderd jeugdleiders, waarvan er 39 lid van onze Bond waren, werden voor de scholen opgegeven. Er is op iedere school gedurende 6 weekends les gegeven op allerlei gebied: vakbeweging (oorsprong en betekenis, stromingen, structuur, samenwerking met andere organisaties en organen), sociale positie van de werkende jeugd, de taak van de jeugdleider, eenvoudige administratie, spel en sport, lekenspel, natuurstudie, zomer- en w'interprogramma, zang. Verder is er een examenweekend geweest, waar nog een inleiding is gehouden over de economische positie van ons land. Met veel enthousiasme is dit werk door de deelnemers begonnen en óók beëindigd. Aan het einde bleek, dat slechts 1/3 niet de gehele cursus heeft volgehouden. Het resultaat van dit intensieve scholingswerk is dus, dat ongeveer 60 (waaronder 25 metaalbewerkers) vakbondsjeugdleiders een grote dosis kennis hebben meegekregen en van elkaar hebben kunnen leren, hetgeen zeer zeker van groot nut zal zijn in het werk met hun groepen. Wij zijn echter van mening, dat het afgelopen werk slechts een begin kan worden genoemd. Wil het jeugdwerk in onze vakbeweging, dat nog altijd een veel te geringe omvang heeft, worden voortgezet en uitgebreid, dan zal de kaderscholing de

ACHTERHOEKSE NOTITIES (5) Schreven wijde vorige maal, dat het pad van onze Bond inde Achterhoek niet altijd over rozen gaat, de moeilijkheden zijn in het verleden wel eens groter geweest. Dit heeft ons in het verleden inde Achterhoek niet kunnen weerhouden het werk voor de Bond te doen en dit zal inde toekomst ook niet gebeuren. Want het werk, dat wij hier voor de Bond gedaan hebben, is niet tevergeefs geweest en niet zonder resultaat. Als wij dan ook vandaag dit resultaat eens bekijken, hebben wij wel een klein beetje reden om trots te zijn. Onze invloed concentreerde zich vóór de oorlog nog om een viertal afdelingen, namelijk Doesburg, Doetinchem, Terborg-Gaanderen en Winterswijk. Inde afgelopen 3 jaren is er een achttal bijgekomen, terwijl nu reeds de voorbereiding getroffen wordt om te komen tot oprichting vaneen afdeling Varsseveld. De bestaande afdelingen zijn belangrijk in ledental uitgegroeid, waardoor wij inde gehele Achterhoek veel meer leden hebben dan ooit tevoren en op deze wijze hebben wij onze bijdrage geleverd inde versterking van de Bond. Och, we zijn natuurlijk nog lang niet tevreden, want er kunnen er nog best wat bij kómen. Voorlopig is er dus nog werk genoeg, en bovendien zal het Hoofdbestuur ons wel niet met rust laten. Er zal wel weer een nieuwe propaganda-actie komen, waar ook wij ons deel in moeten bijdragen. Een beroep op ons is nooit tevergeefs. Zo af en toe is het echter goed om eens een blik achterwaarts te werpen en als je dan kunt constateren, dat je een belangrijke stap vooruit gedaan hebt, doet je dat toch goed. De afdelingen van de Achterhoek welke deel uitmaken van het rayon Arnhem, hebben het helemaal mooi gedaan, want in dit rayon is het ledental verdubbeld, hetgeen tot gevolg heeft dat het gehele rayon in het Openluchttheater te Arnhem op Hemelvaartsdag feest gaat vieren. Er wordt een prachtig programma uitgevoerd van zang, muziek en een zeer mooi openluchtspel. Ik heb zode indruk dat er heel wat van onze leden uit de Achterhoek op Hemelvaartsdag naar Arnhem zullen trekken om deze bijeenkomst bij te wonen, en het lijkt me ook de moeite waard, om hen, die nog niet het besluit namen om te gaan, aan te raden bij het afdelingsbestuur nadere gegevens te vragen en zich alsnog op te geven. De Achterhoek moet ook op dit Zomerfeest goed vertegenwoordigd zijn. Laten we dit afspreken mannen, en ook de vrouwen: HEMELVAARTSDAG GAAN WE MET Z’N ALLEN NAAR ARNHEM.’’ Dan tot besluit nog dit. Het is voorlopig het laatste stukje over ons uit de Achterhoek. Wij hebben inde voorgaande stukjes iets verteld over ons leven en werken inde Achterhoek, speciaal in verband, met onze Bond, waaruit gebleken is dat wij naast onze moeilijkheden van het werk voor de organisatie ook vreugde hebben kunnen beleven. Wij hopen inde naaste toekomst het te mogen beleven, dat onze idealen, welke wij allen hebben, verwezenlijkt: mogen worden. BENNAT

WIJ WAREN AANWEZIG BIJ de tewaterlating van de „Hoogkerk", die op 29 April jl. geschiedde. Dit schip, met een waterverplaatsing van 14.200 ton, werd bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam gebouwd. De afmetingen van dit motorvracht- en passagiersschip zijn 145,84 m x 18,59 m x 12,65 m. Opnieuw is dus een nieuw schip aan de Nederlandse koopvaardijvloot toegevoegd.

aandacht moeten hebben. Daarom ook is het allereerst de bedoeling dat met de mensen die thans deze scholen bezocht hebben, nog een jaar wordt doorgewerkt. Onder de mensen, die voor onze Bond hebben deelgenomen aan de jeugdkaderscholen, waren niet alleen leiders van reeds bestaande groepen, doch ook mensen uit afdelingen, waarvan verwacht kon worden, dat binnenkort tot oprichting vaneen groep zou kunnen worden overgegaan. Het is reeds inde practijk gebleken, dat deze maatregel niet zo gek is geweest, want inde loop van de cursus zijn in verschillende afdelingen deze cursisten met het jeugdwerk begonnen. Wij hebben de overtuiging, dat in tal van andere plaatsen deze mogelijkheden ook bestaan. Alles hangt in deze af van het vinden van ëeó geschikte "jeugdleider. Laten dus ónze afdelingsbestuurders nóg eens nagaan of in. hun afdeling voldoende levenskans voor een groep aanwezig is en laten; zij dus eens uitkijken' naar een flinke, vlotte jonge kerel, die het zo nodige werk met deze jongeren zou kun nen doen. Ervaring en kennis zijn daarbij niet inde eerste plaats nodig, maar wel karakter en gevoel om met jongeren om te gaan. De jeugdkaderscholing zal door onze Bond niet geheel aan het N.V.V. overgelaten worden. ïn de herfst van dit jaar zal een jeugdleidersconferentie worden gehouden, waar o.a. richtlijnen gegeven zullen worden voor het dan aantarekende winterwerk. Het is de bedoeling, dat daar ook mensen komen uit afdelingen, waar bihnen niet al te lang o tijd aan het jeugdwerk kan worden begonnen. Het zou geen kwaad kunnen als met het oog hierop ineen daarvoor in aanmerking komende afdeling een adspirant-jeugdleider inde komende zomer door middel van b.v. wat wandelingen en fietstochten alvast een kleine kring van belangstellende jongeren om zich verzamelde. In ieder geval verdient deze zaak de aandacht, want goed en bloeiend jeugdwerk is van grote betekenis voor de toekomst van de Bond. * AGENDA * Amersfoort. 28 Mei. Feestavond ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der afdeling in Amicitia. Aanvang 7.30 uur precies. Zaal open 7 uur. Entree 50 et plus belasting. Apeldoorn. 19 Juni. Zomerfeest in het Openluchttheater van „Berg en Bos”, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Arnhem. 26 Mei (Hemelvaartsdag). Familiebijeenkomst in het Openluchttheater voor district Gelderland, rayon Arnhem. Aanmelden bij de afdelingsbesturen. Den Haag. 19 Mei. „Kom eens te voorschijn vriend!” De vergadering met het garage-personeel, die eerst op 12 Mei zou plaats vindemi, is verschoven naar 19 Mei. 24 Mei. Jaarvergadering in zaal Ivan het Volksgebouw. Wormerveer. 25 Mei. Een gezellige avond door de jeugdgroep voor leden en donateurs in „Het Eigen Gebouw”, Wandelweg 55. Aanvang 8 uur.