3 Vakopleiding bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden

(dK. Jr) Bij ons bezoek aan de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden waren wij juist getuige vaneen bespreking van leermeesters en andere functionarissen, die de leiding hebben over de vakopleiding. Wij vielen dus met de neus inde boter. Wij kregen te horen, dat er in Leiden en omgeving een tekort is aan mensen, die het kettingsmedenvak beoefenen. En daar het een levensbelang is. dat In deze fabriek voldoende „aanvoer” van bekwame kettingsmeden is, heelt de bedrijfsleiding gemeend een speciale cursus in eigen bediijf te moeten samensteiien, welke dan in het tekort moet voorzien. Deze vakopleidinj voor kettingsmeden doch ook draaiers en constructie-bankwerkers worden opgeleid heeft zijn doelmatigheid al bewe :en, aldus vernamen wij. Ook hier zagen wij, dat van totaal ongeschoolden bij opreepen voor deze opleiding meldden zich o.a. landbouwers, vissers en bakkers goede vakmensen gemaakt kunnen worden. Evenals bij andere bedrijfsscholen wordt bij deze opleiding volgens de methode van prof. Silberer gewerkt, afgesteld op de praetijk in dit bedrijf. D.w.z. er wordt variatie in het opleidi.igswerk gebracht, zodat de leerling nooit langer dan 60 minuten hetzelfde werk behoeft te doen. Langzaamaan wordt het tempo van het werken opgevoerd. De opleiding geschiedt door bekwame vakmensen, die uit eigen bedrijf voortkomen. De kettingsmedenopleiding duurt 13 weken. De dag is verdeeld ineen practisch en theoretisch gedeelte. Uit het uitgebreide werkschema, dat ons getoond werd, hebben wij enkele gegevens overgeaomen. Aan het praetische gedeelte worden in deze periode van 13 weken ruim 470 uren besteed. Ongeveer 130 uren wordt er theoretisch onderwezen en wel inde volgende vakken: rekenen (78 uren), tekenen (13 uren), tekening lezen (10 uren), materialenkennis (23 uren), algemene moeilijkheden (6 uur). Voorts wordt er aandacht besteed aan de veiligheid (4 uren) en worden er rondleidingen (7 uren) en voordrachten (8 uur) gehouden, De K.N.G. beschikt niet overeen aparte bedrijfsschool. Er wordt les gegeven ineen bepaald niet nieuw lokaal. Onze overtuiging is echter, dat de vakopleiding voor het speciale vak van kettingsmid in goede handen is. De foto’s op deze pagina laten een en ander in beeld zien. 1. Smeden vlakhamer uitgangsmateriaal. 2. Splitsen. 3. Smeden vlakhamer controle. 4. Excursie naar draaierij. 5. Examenstukje draaiers. 6. Productiewerk opleiding constructie-bankwerkers.