ZIJ. DIE VAN ONS HEENGINGEN... Amsterdam. E. J. Klaassen, 27 Juli, 26 jaar. A. Brussé, 12 Augustus, 42 jaar, E. Moerke, 23 Augustus, 52 jaar. Arnhem: G. Hagenbeek, 3 September, 43 jaar. De Bilt, J. C. Zeelenberg, 1 Augustus, 41 jaar. Dordrecht: F. de Graaf, 23 Juli, 79 jaar; H. Mast, 19 Juli, 85 jaar. Den Haag: W. M. C. van Ravenstein, 3 Augustus, 35 jaar. Herenveen: W. Koopmans. 54 jaar 's-Hertogenbosch: M. A. van Baardwijk, 29 Augustus, 49 jaar. Hoogezand: S. Idema, 19 Augustus, 74 jaar. Maassluis: A. Boender, 6 Augustus, 58 jaar. Ridderkerk: A. M. Streefkerk. 25 Juli, 60 Jaar; J. G. Trouborst, 6 Augustus, 22 jaar. Rotterdam: L. de Bruyn, 1 Augustus, 40 jaar. J. v.d. Hoek, 23 Juli. Utrecht: A. Staal, 20 Juli, 68 jaar. Vianen-Vreeswijk: M. Middelkoop, 25 Juli, 28 jaar. Vlaardingen, P. Schaper, 2 Juli, 50 jaar. Vlissingen: A. Overweel, 20 Augustus, 62 jaar. Winschoten: G. Dreise, 26 Augustus, 46 jaar. Wormerveer: B. A. Akkermans, 21 Augustus, 51 jaar. RUST ZACHT, MAKKERS! VERVOLG „VAN STAD EN LAND” gen kunt u verkrijgen bij de directeur van de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool, de heer J. G. v.d. Bos of bij Ploos van Amstel Zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk tot 26 September a.s., kan men zich melden. Het kantoor van de Dordrechtse Bestuurders Bond is met ingang van Maandag 29 Augustus jl. verplaatst van Hof 13 naar Toulonselaan 41 zw. Ook het Bureau voor Arbeidsrecht houdt thans zitting in dit pand en wel 's Maandagsavonds van 18.30 tot 19.30 uur. De leden wordt verzocht bij een eventueel beroep op rechtskundige bijstand hun contributleboekje mede te nemen, daar zonder dat geen hulp wordt verleend. Van 1 October as. af is het secretariaat van de Ensehedese Bestuurdersbond gevestigd bij de heer A. van Munster, Begoniastraat 44, Enschede. Voor besprekingen houdt het bestuur van de E.8.8. elke Woensdagavond van 6—B uur zitting in het gebouw Hofstraat 27. Vrienden in Enschede, neemt hier goede nota van! Op 25 Augustus was het feest inde afdeling Enschede. En terecht, want onze vriend Heutlnk fungeerde nl. 30 jaar als bode-penningmeester. Een commissie uit de leden vond, dat dit feit niet ongemerkt mocht voorbijgaan, en zette een huldigingsavond in elkaar, welke goed geslaagd is. Velen voerden het woord en diverse cadeau’s mocht Heutink ontvangen, als bewijs van algemene waardering voor zijn werk. De grote verrassing was wel het aanbieden vaneen fiets, compleet met lamp enz., als geschenk van de leden. Vriend G. Hol had weer een prachtig gedicht op het werk van Heutink gemaakt. Hij dankte tot slot allen zeer tatroffen. Zo’n avond, waarop Humoreske het muzikale gedeelte weer verzorgde, kweekt k meraadschap, schreef onze – vriend Veckamp in zijn verslag, maar hij voegt er aan,'.toe; „Vrienden, toont dit door in even groten getale aanwezig te zijn op de as. vergadering, over de C.A.O. en brengt ook dan de vrouwen, die hierbij eveneens belang hebben, mee.” Wij onderschrijven deze wens van Veltkamp volkomen! Zaterdag 3 September is -in Den Haag (onder zomerse omstandigheden), het' startschot gelost voor het winterwerk. Het winterwerk dat voor het seizoen 1949/’5O uiteen valt in vier grote delen: 1. het actiewerk en de vergaderingen met de vakgroepen; 2. de propaganda, waarin de nieuwe propagandaraad de eerste viool gaat spelen; . 3. het scholingswerk, met als nieuwe loot aan de oude stam: de studiekring en 4. de grote spaaractie ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan.

Vooral op het vierde punt zal de eerstkomende maanden het volle licht gaan schijnen. Alle vertrouwensleden komen dan in actie om de plannen, die door het bestuur zijn uitgebroed, tot werkelijkheid te maken. Een bijeenkomst, die verder even aan de vergetelheid moet worden ontrukt is die, welke begin Septemberplaats vond met de leden, die langer dan 25 jaar aaneengesloten lid waren van de Bond. Wat hebben vooral die oude strijdmakkers genoten van het programma, waarin Salome, Baart en Kuperus het woord voerden en waaraan op zo voortreffelijke wijze werd medegewerkt door Henk Angenent (bariton) en De Stem des Volks en Herman Brus, declamatie. Het was een avond, die door de aanwezigen, zowel ouderen als jongeren, niet gemakkelijk zal worden vergeten. De afdeling Hoogezand-Sappemeer kwam op 1 September in vegadering bijeen en heeft de wijzigingsvoorstellen van C.A.O. grote metaalindustrie besproken. Vriend Benningshof behandelde de nieuw in te dienen voorstellen op duidelijke wijze. Daar deze vergadering uitstekend was bezocht, werd er van de discussie veel gebruik ' gemaakt. Bondsraadslid S. R. Noordhoff was als gast aanwezig. Binnenkort zullen de voorstellen van de C.A.O. klein-industrie ook worden behandeld. Laat deze vergadering eveneens eén succes worden, vrienden. Wij staan weer voor de periode van vergaderingen, zodat ér hard moet worden gewerkt. En onze vriend Staal eindigt zijn verslag met; „Vooruit jongens, allemaal met volle kracht meebouwen om ook onze afdeling zo krachtig mogelijk en van de propaganda-actie „Hamertje Tik” een „Voorhamer” te maken!” Succes, mannen! Een algemene kern- en vertrouwensledenbijeenkomst belegt de afdeling Kinderdijk öp 29 September a.s. in „Tearoom”, in samenwerking met Oud-Alblas, Nieuw-Lekkerland en Streefkerk. Cees de Hay zal over de „millioenen-nota” spreken, waarna er weer gelegenheid zal zijn om vragen te stellen. Een voorlopig programma bericht Jan Lagendijk nog, waaruit wij hier alvast vermelden; vier cursusavonden in samenwerking met de Alblasserdamse Bestuurdersbond, en wel 17 November, 1,15 en 29 December inde zaal van J. van Krimpen. Voorts een propaganda-avond op Zaterdag 19 November in het Volksgebouw van J. en K. Smit te Kinderdijk. Medewerking verleent de toneelvereniging „Morgenrood” van Krimpen a. d. IJssel, die „Vlammende Wieken” zal opvoeren. Evenals vorig jaar zal er voor de kinderen van onze leden weer een St-Nicolaasfeest worden georganiseerd. Een speciale commissie Jzal hiervoor gevormd worden, terwijl de Vrouwenbond van het N.V.V. ook een handje zal helpen Er is dus genoeg te doen a.s. winter, vrienden, en er komt nog meer! De ledenvergadering van de afdeling Krimpen a. d. IJssel, waarop de wijzigingsvoorstellen voor de vernieuwing van de C.A.O. inde grote metaalindustrie zal worden behandeld, is vastgesteld op Vrijdag 30 September, inde grote zaal van het verenigingsgebouw. Aanvang half acht, J. B. A Rook zal deze voorstellen nader toelichten. Aller opkomst is dringend gewenst. Van 1 September af is A. C. Rolloos, Noorderstraat 22, tot correspondent van het Bureau voor Arbeidsrecht aangesteld. Spreekuur ,’s Maandagsavonds van 7.30— 8.45 uur. De leden worden verzocht, zich aan deze tijd te houden, daar anders dikwijls een vergeefse reis zal worden gemaakt. Alleen in dringende gevallen pleegt men eerst even overleg met de correspondent. Al onze leden van de afdeling Nijmegen worden er op attent gemaakt, dat op Zaterdag 29 October het 40-jarig bestaan der afdeling zal worden herdacht. Hiervoor wordt een grote variété-cabaret-feestavond georganiseerd, met na afloop bal in de grote zaal van de vereniging. . Om nu deze herdenking te doen slagen, aldus schrijft onze-vriend Grotens, nebben wij_ de medewerking nodig van al- onze leden inde vorm van hun bezoek mét, hun vrouwen aan deze avond en het medebrengen van ongeorganiseerden en kennissen. Prijs van de kaarten 75 ct voor leden, /1,25 voor niet-leden. Er bestaat gelegenheid tot sparen. Makkers, het wordt eèn knal-avond ,dus blijft- niet thuis. ’s Middags wordt een speciale' middag voor de kinderen (van 6 t.m. 14 jaar) van onze leden gehouden, welke geheel gratis zal zijn. Zij zullen enige versnaperingen ontvangen. Geeft hen spoedig op aan de bekende adressen. Schiedammers,' houdt de avond Van Donderdag 29 September vrij en bezoekt de belangrijke vergadering ever de wijzi-

gingsvoorstellen C.A.O. grote metaalindustrie. (Zie de agenda.) De leden van de afdeling Streefkerk kwamen op 10 Augustus bijeen om afscheid van Piet Bomas te nemen en kennis te maken met zijn opvolger Cees de Hay. Bomas sprak over het toepasselijk onderwerp: „Ten laatsten male”, waarmede hij een overzicht gaf van de afgelopen 34 jaar, De Hay kreeg na de pauze het woord, maar richtte zijn blik op de toekomst. In het bijzonder drong hij op scholing aan. Als blijk van waardering ontving Bomas uit handen van voorzitter Den Butter het boekwerk; „Dr Henri Polak”, waarbij hij o.a. opmerkte, dat onder zijn leiding en samenwerking de groep Streefkerk van 26 leden tot een afdeling van 54 leden was gegroeid. Namens de raadsfractie van de P.v.d.A. sprak de heer Schippers afscheidswoorden en onze vriend C. van Anrooij richtte zich eveneens nog' tot hem. En tot De Hay sprak de secretaris: „Het zal waarachtig wel gaan.” Bij de aanvang van deze bijeenkomst werd het overleden bondslid K. C. de Bondt nog herdacht. Nog een belangrijke mededeling voor de leden, want op 21 September is er een vergadering over de wijzigingsvoorstellen voor de nieuwe C.A.O. Vriend De Hay zal hiervoor aanwezig zijn. Vrienden, brengt het boekje van de C.A.O. mee (en het laatste nummer van „De Metaalbewerker”). Verzuimt deze belangrijke vergadering niet en komt allen om half acht inde zaal van H. Stuurman Op 1 September hield de Propaganda-Commissie van de afdeling Zaandam haar eerste maandelijkse vergadering voor de komende winteractie. De vacanties zijn

OFFICIËLE MEDEDELING Over de week, lopende van 19 tot en met 24 September 1949, wordt het contributiezegel in het 39ste vakje van het bondsboekje geplakt. Over de week, lopende van 26 September tot en met 1 October 1949 wordt het contributiezegel in het 40ste vakje van het bondsboekje geplakt. weer achter de rug, dus gaan we nu weer aanpakken. Maar vrienden, wil de afdeling Zaandam zo sterk worden als staal, dan moet dat riiet alleen aan de P.C. worden overgelaten. Alle leden moeten er aan medewerken, nl. door adressen van ongeorganiseerden, die inde bedrijven werken, op te geven aan de boden of A. G. Verbeekstraat 11 en dan zullen deze ongeorganiseerden wel aan de weet komen, dat de afdeling overeen goede P.C. beschikt, waarmede niet valt te spotten. „Dus kameraden”, aldus schrijft onze vriend Van Dijk, „onze afdeling moet in deze winteractie vooraan staan. Daarom voeren wijde strijdleuze: Het moet, het kan, op voor het 400 leden-plan”. De leden van de afdeling Zeist zullen één dezer dagen bezoek krijgen van één der werkers, met het programma van de propaganda-feestavond op 8 October in hotel Boschlust. Vrienden, op deze feestavond moet de voorzitter kunnen mededelen, dat de afdeling de 400 leden heeft. Dus nog allen even de schouders er onder voor de laatste stoot. Succes!

N.V. Boekelosche Stoombleekerij vraagt: Monteur voor onderhoud en revisie van het zeer gevarieerde machinepark. Sollicitaties te richten aan de personeelsafdeling. Machinefabriek Wiener & Co. te Amsterdam vraagt voor zo spoedig mogelijk a) een ervaren draaier b) een ervaren fraiser zowel voor horizontale als verticale machines Voor gehuwde candidaten, buiten Amsterdam woonachtig, is eventueel kleine dienstwoning beschikbaar. Alleen ervaren krachten, die geheel zelfstandig kunnen werken, goed tekening kunnen lezen en gewend zijn nauwkeurig werk volgens toleranties af te leveren, worden verzocht'persoonlijk of schriftelijk te solliciteren Oostenburgervoorstraat 29. INDUSTRIE in dorp in het centrum van het land kan plaatsen een prima mef aaldraaier Sollicitanten moeten een ruime ervaring hebben in gewoon reparatiedraaiwerk en met draaiwerk uit de groep „nauwkeurig” werk (H7) geen moeite hebben. Voor hen die na in onderling overleg vast te stellen proeftijd in vaste dienst treedt, komt begin 1950 een woning beschikbaar. Brieven onder No. G-5509, Adv. Bur. ALTA, Utrecht. /1 \ De Algemene .Kunstzijde Unie N.V. |Rm«kl te Ede vraagt voor spoedige indiensttreding een xvakbekwaam' Metaaldraaier leeftijd 30—40 jaar Alleen een geheel zelfstandige kracht, met-ruime- ervaring in het vak, kómt. voor plaatsing in aanmerking. Brieven, -vermeldende volledige gegevens, waaronder vooropleiding en practijkervaring, te richten aan de Personeelsafdeling der fabriek Ede. • – • V i J