schitterde. »Nu, mijnheer Wilkens, zijt gij tevreden?" dus Bprak de waard hem aan. n Hebt gij alles gehoord wat gij gaarne wildet weten, en waarover ik u geen opheldering wist te geven?" — //Alles heb ik gehoord," gaf de spion ten antwoord. //Er is mij geen woord ontslipt. Waarachtig, die Jan Peitmann is een sluiker, die goed bij de hand is; maar er zijn lieden, die tegen hunne zaak ook niet minder zijn opgewassen." — // Het was derhalve toch goed, dat ik u in dat kamertje bragt?" vroeg de waard nieuwsgierig. //Ik dacht het wel: Jan is de vermetelste en afgerigtste sluiker in de geheele omstreek, en hij heeft zeker een mooi plannetje uitgedacht om de douaniers bij den neus te krijgen." — // Zijn plan is vermetel genoeg en goed overlegd, dat valt niet te ontkennen," zeide Wilkens; w maar daarom is hei. nog niet gelukt. Hij heeft buiten de waakzaamheid der douaniers gerekend, en het kan niet missen of hij moet in hunne handen vallen." — //Maar," merkte de waard aan, // als de douaniers zoo knap zijn, dan zie ik niet in, waartoe het noodig was, dat gij Jan en zijne makkers hebt moeten beluisteren. Maar ik ken u, en gij houdt u maar zoo, om iets van de belooning af te knibbelen, die gij mij beloofd hebt." — //Neen, in het geheel niet; de dienst, die gij mij hebt bewezen, is de bepaalde som gelds waard. Daar, hospes, hebt gij het!" dus sprak de spion, terwijl hij een toegelakt rolletje geld uit den zak kreeg en voor den herbergier nederlegde.

Bij deze woorden zette de waard een dom gezigt en zeide: n Maar dat begrijp ik nu niet. Eerst beweert ge, dat de voorgenomene sluikerij in allen gevalle zou mislukken, al hadt ge het plan ook niet afgeluisterd, en nu betaalt ge mij toch de afgesprokene belooning uit. Hoe rijmt dat met elkander?" — «Dat rijmt zoo," gaf de spion lagchende ten antwoord. «Jan denkt, dat hij op een tolschip er door zal komen, zonder ontdekt te worden; maar daar hij bij Cuxhaven in allen geval wordt aangehouden, hetgeen hij niet schijnt te weten, is hij toch verloren; want hij kent het wachtwoord niet, en het bedrog komt derhalve dadelijk aan het licht. Dat is echter de hoofdzaak niet voor mij. Wat heb ik er verder aan, indien hij slechts betrapt en gevangen wordt? Belangrijk voor mij is het, dat ik in