gen gegeven, die allezins geschikt zijn om licht te verspreiden over betwistbare en betwiste punten van economischen aard. Ook omtrent de belastingsleer, het finantiewezen, sommige takken van administratie, van wetgeving enz. wordt menig punt behandeld en tot helderheid gebragt, dat onze aandacht overwaardig is. Practische opmerkingen, korte aanteekeningen op nijverheids-gebied, economische nalezingen, berigten, statistieke opgaven enz. vinden hier wijders eene eigenaardige plaats.

Met bijzonder genoegen hebben wij, onder vele anderen, gelezen het opstel over Schoolpligtigheid en dienstpligtigheid , waarin het wenschelijke der schoolpligtigheid wordt betoogd, en het bij ons bestaande militiestelsel aan eene scherpe, maar niet onverdiende veroordeeling onderworpen wordt. Gelijk echter de redactie in haar naschrift zeer te regt opmerkt, is de toepassing eener wettelijke schoolpligtigheid aan schier onoverkomelijke bezwaren verbonden, en zal men zeermoeijelijk eene wettelijke regeling tot stand kunnen brengen, die voor een groot gedeelte niet illusoir zou zijn. De beschouwingen des schrijvers aangaande dit onderwerp verdienen evenwel zeer ter lezing aanbevolen te worden.

Onder het opschrift: Een sprekend voorbeeld der hedendaagsche goedlcoope drukpers, vinden wij in de December-aflevering een lezenswaardig opstel over het Engelsche nieuwsblad the Daily Telegraph, waarin ons in korte trekken de geschiedenis van dit blad wordt medegedeeld, dat, voor een inderdaad fabelachtig lagen prijs, om inhoud en degelijke wijze van uitvoering, met de grootste en meest geachte Engelsche dagbladen kan concurreren, en dan ook wezenlijk eene schitterende toekomst schijnt te gemoet te gaan. De bijzonderheden, die wij omtrent dit en andere Engelsche bladen vinden opgeteekend, zullen ongetwijfeld door velen met belangstelling vernomen worden. Practische waarde heeft dit opstel voor ons echter weinig of niet; want eene navolging van zoo iets behoort ten onzent tot de onmogelijke zaken. Zelfs ongerekend de belemmeringen, door de zegelwet aan de uitbreiding onzer dagbladen in den weg gelegd, is voor de bestaanbaarheid van zulk een goedkoop blad een debiet noodig, dat in den kleinen kring van ons landje onbereikbaar is.